آیا بلندترین قله جهان است؟

شمسی فر اظهار کرد: وقتی مسیر خرمآباد کوهدشت اجرا شود کوهدشت تا زانوگه را هم داریم و یکی پروژههای ایستگاه آسار بابازید و پلدختر در حال تکمیل شدن است. قطعه سوم تا ایستگاه آسار رفته که ۸ کیلومتر از آن باقی مانده و چون مشکلات و خطراتی در مسیر وجود دارد سرعت آن کُند است. قله هایی چون آرارات در ترکیه، کلیمانجارو در آفریقا، موستاق آتا در چین، لنین در قزاقستان، آراگاتس در ارمنستان، کازبک در گرجستان و مونت بلان در فرانسه.

امین دهقان که مربی و مدرس رسمی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران است، ادامه داد: رکوردار صعود قلل هفت گانه جهان در ایران هستم و فتح بام هفت قاره نیز پروژه بنده است و هیچ ایرانی نتوانسته به همه بام های هفت قاره صعود نماید. وی با بیان اینکه از مسئولین خواهش می کنم از رشته کوهنوردی به ویژه هیمالیانوردی حمایت کنند، اظهار داشت: با توجه به اینکه تنها اصفهانی هستم که به قله بیش از 8 هزار متر ارتفاع، صعود نموده ام، از من حمایت کنند و یک حامی مالی برای من ایجاد شود تا بتوانم بام سه قاره دیگر را با موفقیت فتح نمایم.

امین دهقان صحبت های خود را چنین آغاز کرد و گفت: متولد دهم خردادماه ۱۳۵۸ در اصفهان هستم، مدرک تحصیلی ام، مهندسی عمران است، اما متاسفانه به دلیل ورزش حرفه ای که باید روزانه بیش از 5 ساعت تمرین حرفه ای داشته باشم، شغلم را از دست دادم و چند سالی به صورت حرفه ای کوهنوردی می کنم. کوهنورد اصفهانی با بیان اینکه بنده در راه صعود به اورست لیدر یک تیم 15 نفره اینترنشنال بودم، گفت: این افتخاری برای ایران است و من باز هم در پایان از همه مسئولین خواهش می کنم از بنده حمایت کنند تا بتوانم با فتح دو سه بام دیگر قاره های باقیمانده موجب افتخار برای میهنم باشم.

اما این کار را نباید زیاد هم آسان گرفت. سراسر سرزمین لرستان به داشتن قدمتی بالا و تاریخی بسیار غنی و فرهنگی اصیل شهره است اما در این میان شهر کوهدشت یکی از شهرهایی است که آثار این قدمت و دیرینگی به وفور در آن یافت می شود. همین نشان میدهد که چقدر این شهر در طول تاریخ ایران اهمیت داشته. ۱۴ قله مرتفع جهان که با نام قلههای هشت هزار متری هم شناخته میشوند(زیرا همگی بالای هشت هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارند) همگی در رشته کوههای هیمالیا و کاراکورام واقع شدهاند. با وجودی که صعود بدون اکسیژن خطرات خاص خود را دارد و اینکه در هر صعود بدون اکسیژن تعدادی از سلول های مغز آسیب میبیند و قابل برگشت هم نیست ولی هنوز فکر میکنم میتوانستم.

دریافتشده در ۱۱ مارس ۲۰۲۱. دریافتشده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴. بایگانیشده از اصلی (PDF) در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴. همین اکنون 22% جمعیت کشور در شهرها زندگی می کنند. بنابر تحقیقهای انجام شده و بررسی نقش و نگارهای درون غارها تاریخ آغاز زندگی در این منطقه دوازده هزار سال قبل پیش بینی شده است. مهم ترین گفته های داریوش در کتیبه ی بیستون شامل نکات زیر است: معرفی داریوش و گستره ی شاهنشاهی او، داستان شورش گئومات (Gaumata) و فرونشاندن آن، داستان سرکوب شورش های گوناگون در سرزمین های عیلام، بابِل، ماد، پارت، پارس، ارمنستان و مرو، تأکید بر راست بودن مفاد سنگ نوشته ی بیستون، مبرّا دانستن داریوش از پلیدی و دروغگویی و تبهکاری، درخواست از آیندگان برای نگاهداری کتیبه، دعا برای حافظان آن و نفرین بر آسیب زنندگان.

جالب است علاوه بر روایت فتوحات خود، به نکات اخلاقی نیز اشاره میکند و انسان را از دروغگویی برحذر میدارد. امین دهقان با اشاره به صعود سرسخت به قله اورست گفت: پروسه فتح بام دنیا طولانی ترین پروسه صعود، در بین قلل دیگر جهان است و آنجا حتی به کرونا هم مبتلا شدم، اما خودم نمی دانستم و فکر می کردم همان سرماخوردگی هیمالیایی است، بعد از صعود وقتی برگشتم به کاتماندو پایتخت کشور نپال، از من تست گرفتند و نتیجه تست مثبت بود. طبق تصویری که در پایین مشاهده میکنید، مرگ در این کوههای هشت هزار متری چندان هم نادر نیست.

هیمالیانورد اصفهانی تصریح کرد: دو سال پیش برای صعود به قله ماناسلو، ماشین شخصی خود را فروختم، همچنین امسال برای صعود به قله اورست تنها ایرانی حاضر در اکسپدیشن 2021 بودم و به لطف خدا با موفقیت پرچم ایران و اصفهان را بر فراز قله اورست به اهتزاز در آوردم، که در این بین هزینه های زیادی را متحمل شدم، برای بخشی از هزینه ها حامی مالی پیدا کردم، اما بیش از 60 درصد از آن را خودم هزینه کردم که منزل خود از ملک پدری را فروختم تا به این مهم دست یابم.

کوه سرده: این کوه در نواحی جنوب شرقی غزنی از بند سرده شروع می شود و ارتفاع آن از 3000 تا 3500 متر است ، این کوه در بین شلگر و کتواز به شرق آب ایستاده غزنی پیش رفته به سلسله کوه سلیمان ختم می گردد. دریای لورا: از حوالی گندوجیه مربوط شعب کوه سلیمان سرچشمه گرفته به سمت شرق جریان پیدا می کند با اینکه به طرف هلمند روان است ولی آبش به هلمند نمی رسد .

در اين مسير، در سمت راستِ لشکرِ اسلام; يعني شرق مدينه، حرّه شرقي قرار داشت و در سمت غرب، کوه سلع. وی تصریح کرد: مسیر سمت دهلیج نیز در حال انجام است. سینه کار : در یک معدن و وسعت و مجموعه معدن نمک پیمانکار و مالک معدن میتوان نقاط مختلفی را برای کار و استخراج ماده معدنی یعنی همان نمک مشخص کند ودرانجا کار کند قسمتی از یک معدن نمک را که عملیات اماده سازی و باطله برداری و .. انجام شده و در حال برداشت یا اماده برداشت ماده معدنی یعنی نمک میباشد . بغیر از بحث امکانات و تجهیزات در ورزش کوهنوردی که امروزه قیمت آن سر به فلک می کشد، مهمترین عامل که سبب موفقیت یک کوهنورد می شود، قدرت اراده و عشق رسیدن به مقصد است.

گفتند آن کوه که گرد عام درکشیده نمود کاری است از آن قاف که گرد دل دوستان درکشیده، پس هر که در این دنیا خواهد که از آن قاف درگذرد، قدم وی فرو گیرند، گویند: و راهِ این قاف گذر نیست. برهمین اساس هر ساله تعدادی از کوهنوردان سراسر دنیا پای در فتح این قله میگذارند که البته همه کسانی که برای رسیدن به آن تلاش میکنند به دلیل شرایط جوی و بدنی نمیتوانند قله را لمس کنند و روی آن بایستند. حتی در سال ۲۰۰۵ نیز کشور چین بعد از چندین ماه اندازه گیری و محاسبه ارتفاع قله ۸۸۴۴ متر اعلام کرد و به ادعای این سازمان دقیق ترین مقدار ثبت شده در کل دنیا همین عدد است، ولی در هنگام محاسبه ارتفاع برف این کوه نیز اندازه گیری می شود که حدودا ۳ متر است که در طی سال این توده برفی تغییر اندازه می دهد، برهمین اساس نمی توان عدد واقعی را بیان کرد، اما با همه این ها در نهایت بر عدد ۸۸۴۸ متر به توافق رسیدند.

5- کوههای خراسان این قلل غالبا به شکل پراکنده در سه استان خراسان قرار دارند. در ادامه به چند مکان دیدنی که در کوه صفه قرار دارند اشاره خواهیم کرد. 1- آبشارهای نمکی – آبشارهای طبیعی که در مسیر طبیعی آب راههای گنبد و در کوهپایه های پایین دست به شکل های مختلف و در اندازه های متفاوت زیبای خاصی به منطقه بخشیده است و در فصل گرم به واسطه تبخیر زیاد آب،بلورهای نمکی ضخیمی در مسیر آبشارها ایجاد کرده که با لغزش آب بر روی بلورهای نمکی و تابش آفتاب منظره ای شگرف و زیبا ایجاد نموده است.

با امکانات جدید امروزی، بالا رفتن از هشت هزار متر ارتفاع دیگر به اندازه اوایل قرن ۲۰ دشوار نیست. آنان موفق میشوند در همان روز علی رغم شرایط دشوار به هر دوی حادثه دیدگان دست یابند که متاسفانه مشاهده می شود حامد شاه حسینی درگذشته و عباس کلهر در حالت نیمه هوشیاری و هیپوترمی کامل (یخزدگی اندام ها) قرار دارد. تغییر روزانه آب و هوا در مکانهای مختلف یکی از اصلیترین دلایل محبوبیت آن در مکالمات است، حتی در شرایط رسمی مانند جلسات اداری و کاری نیز ممکن است در این رابطه گفتگو شود به همین دلیل است که مکالمات مربوط به آب و هوا در انگلیسی بسیار مهم هستند و ما نیز برای اینکه بتوانیم به درستی در گفتگوها صحبت و شرکت کنیم، کلمات و اصطلاحات مربوطه را بیاموزیم.

بامیان یکی ازولایات سرشارازمعادن آهن،ذغال سنگ، گج، سنگ مرمر وسنگ های قیمتی درکشوراست. بیستون بخاطر نقش برجسته روی سنگ داریوش کبیر ، شاه هخامنشی ،( در حدود 500 سال قبل از میلاد) شناخته شده است. این معادن در مناطق باخوند اناگی چوره سروه در ۳ ناحیه گنی غای میباشد. هیمالیانورد اصفهانی تاکنون بلندترین قله های چهار قاره جهان را فتح کرده و به دنبال این است که به بلندترین قله های سه قاره دیگر صعود کند، اما با مشکلاتی مواجه است که آن را با خبرنگار ایراسین در میان گذاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید