آیا بلندترین قله جهان است؟

بالارفتن از این کوه زیاد سخت نبود و نیاز نداره خیلی حرفه ای باشین. برید شلنگ آباد اهو از تا ببینید اونجا چه خبره.البته کسی جرأت نداره. نه اينكه اين كشورها توريستى اند، يه محله شبيه محله هاى ما- چه بسا بهتر- ديدند، مبهوت شدند و عكسش رو ارسال كردند. کوهدشت يکى ازشهرهاى لک نشين ايرانه لکى يکى ازگويش هاى کرمانشاهى به همراه کلهور وسورانى. امروزه در محوطه تاریخی بیستون بطول تقریبی ۵ کیلومتر و عرض ۳ کیلومتر که آثاری را از دوران پیش از تاریخ تا به امروز در بردارد ۲۸ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که شامل موارد زیر می باشد:-غار شکارچیان -غار مرخرل -غار مر تاریک -غار مَر آفتاب -غار مَر دودر -تپه نادری -سراب بیستون -جاده تاریخی حاشیه سراب -بقایای گورستان قدیمی-دژ تاریخی مدفون -نیایشگاه مادی -نقش برجسته و کتیبه داریوش بزرگ -مجسمه هرکول -نقش برجسته متریدات دوم -نقش برجسته گودرز -سنگ بلاش -پرستشگاه پارتی -بقایای شهر پارتی -بقایای بنای ساسانی -فرهاد تراش -بقایای پل ساسانی -بقایای سد ساسانی -سنگهای تراشخورده ساسانی -کاروانسرای ایلخانی -بقایای بنای ایلخانی -کاروانسرای صفوی -وقف نامه شیخ علی خان زنگنه -پل بیستون همچنین سیزده اثر همراه سنگنبشته بیستون در ۸ ژوئیه ۲۰۰۵ به ثبت جهانی رسیده است.

این رشته کوه، در شرق افغانستان واقع شده و 150 کیلومتر طول د ارد. لرستان از شمال با استانهای همدان و مرکزی، از شرق با استان اصفهان، از جنوب با خوزستان و از غرب با استانهای کرمانشاه و ایلام همسایه است. با آغاز هجوم طالبان در سال ۱۴۰۰، تعدادی از شخصیتها و نیروهای مخالف طالبان به این ولایت آمده و جبهه مقاومت در برابر طالبان را تشکیل داده و پرچم سابق ائتلاف شمال را برای این جبهه برگزیدند. این که میگویم طرف جادهی یاسوج (میشود شمال غرب شیراز) به خاطر این که کوههای آن طرف خیلی مرتفعتر از کوههای شمال و شمال شرق هستند.

این موضوع که بعضیا با افتخار از این مسایل تعریف می کنن و به لاتها و عوضیهای شهر یا محلشون می نازن خیلی چندش آوره و نشون میده که از لحاظ فرهنگی هنوز خیلی خیلی عقب مونده هستیم. من اهوازیم متولد آخر اسفالت البته خیلی ساله اهواز زندگی نمیکنم . من خودم کوهدشتی نیستم،اصلا بچه های اون ورا نیستم،ولی میدونم مثل شهر شما فاحشه ندارن،چون هنوز غیرت دارن ولی اگه پاش برسه خونتونو تو شهر و محلتون میریزن. اگه چیزی دارید رو کنید. آرد را با مقداری آب مخلوط کنید طوری که به حالت خمیر نرمی درآید و بتوان آن را به راحتی با تکه های بریده ی روزنامه به بدنه ی کوه آتشفشانی چسباند .

چاکر بچه های کاکاوند ما خودمون از ایل کولیوندیم. بچه های جونقان همه ارتش تک نفره هستندو ندیدم رودستشان بزن و غیرتی و دلاور. روستاهایی که وجود امامزاده ها و قدمگاه های تاریخی دلیل بر ایمان مردم است. چند عکس با آرارات گرفتیم و کوله ها را سوار بر قاطر کردیم. به دلیل ایست قلبی در ارتفاع ۸۰۰۰ متری مرگ های بسیاری به ثبت رسیده است و اگر پشتیبانی لازم برای تنفس به کوهنوردان صورت نگیرد تنها چند ساعت در طی این مسیر زنده خواهند ماند. نکته : کوهنوردان می بایستی قبل از ورود به منطقه مجوز های لازم را کسب و به وسیله یک راهنمای محلی این قله را صعود کنند.

پس از گذشتن از میدان وسیه و گذر از تونل زیر گذر جاده چالوس وارد دره وسیه می شویم که این دره به سمت شرق تا قله دشته ادامه دارد. متاسفانه شهرکرد هم مثل این شهرهایی که بعضیا با افتخار! در سال ۱۳۶۵ اتحادیهی هنرمندان افغانستان، در مقر آن اتحادیه، موزیمی را به نام استاد سرآهنگ اساس گذاشتند که متاسفانه طی جنگهای کابل از بنیاد تخریب شد و آن اتحادیه هم از بین رفت (اگر فراموش نکرده باشم، رئیس اتحادیه در آن زمان داکتر واحد نظری بودند).

تازه تو اون سال من یادمه مسابقات گرند اسلم تو استرالیا بعلت همین واقعه برگزار نشد. حاجی من یادمه اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کرد. همچین میگی ژاپن و اروپا و استرالیا رو بستن آدم میگه احتمالا روح شهدای ارتش چنگیزخان ازشون حمایت کردن! در اصل عامل اصلی شکست مسلمانان در این جنگ فراموش کردن مواعظ نبوی و دنیاطلبی برخی از مسلمانان بود. شما فقط اره گوز اضافه میکنید،بجای این کارا بگید بچه محلاتون تا حالا چیکار کردن؟ تا حالا ویره شهریار کسی اومده؟ این دره ها اکثرا تا ارتفاع ۲۳۰۰ متری از جنگلهای خزری پوشیده شده اند. در زیر ارتفاع 6000 متری، حیواناتی مانند پلنگ برفی، طاهر هیمالیا (گونه ای بز مانند) و یاک هیمالیا یافت می شود.

اما حالا، دستگاه سنگ تراشی با نیروی برق کار می کند و مانند دستگاه خراطی قادر است درون سنگها را به سرعت خالی کند و رویة ظرف های سنگی را صیقل دهد. وسعت دهانه غار به اندازهای است که یک شخص با قد متوسط میتواند از آن عبور کند و در آنجا به نماز بایستد. 96/07/22 سوپر کودکی که شما را غافلگیر می کند! ملا محمد صالح بن احمد مازندرانی آملی از علمای مشهور و اعاظم علوم اسلامی است که پس از فراگیری مقدمات علوم درزادگاه خود آمل ‘ به دارالعلم اصفهان رهسپار شد و در محضر درس علامه محمد تقی مجلسی حاضر شد .

يکي از معاصرين ايشان حضرت آيه الله شيخ علي محمد مهاجري نقل کرده که آيه الله کوهستاني در نجف در بين علما و فضلا از حيث زهد و تقوا و معنويت کم نظير بود. ابن ربن در تألیفات این کتاب از آثار بقراط، جالینوس، ارسطو، یوحنا برماسویه، حنین بن اسحاق و رسالههای هندی و دیگر آثار گذشتگان بهره برده.الدین و الدوله فی اثبات نبوه النبی محمد (ص). اسماعیل بن علی ابوالفداء، کتاب تقویمالبلدان، ج۱، ص ۲۸۳، چاپ رنو و دسلان، پاریس ۱۸۴۰.

تاحالا اسم سعید ترکه و حسین نخود و داداشی گربه و علی کوزت و علی کوچول به گوششون خورده؟ تاحالا اسم پارک زینبیه کرج به گوششون نخورده؟ لاغر بود ولی دست به چاقوش معروفش کرد . داست راست داریوش به حالت دعا و راز و نیاز به سوی اهورمزدا دراز است و با دست چپش کمانی را گرفته است. جنس آن را از زمرد سبز نوشتهاند و به باور آنها کبودی آسمان همان روشنایی زمردین است که از این کوه بازمیتابد وگرنه آسمان در اصل از عاج سپیدتر است.

لات اونه که اگه دید نامردی داره یه آدم ضعیف رو اذیت میکنه حسابش رو برسه. اگه خایه دارید بیاید کوهدشت. معلومه نیروگاه قم نیومدید.اگه بیاید می فهمید چه خبره. چه همه افتادن رو دنده ی ادعا.یاحسن.فکر میکنید افتخاره اینجوری شهرتونو زیر سوال می برین.اگه راس میگین خودتون بسازینش.اگه هم دوس دارین اینجوری باشه باید بهتون بگم 40سال دیر به دنیا اومدین. هنوز بدرد بخور تر و بامرام تر از حاج ابولفضل قمی و حاج رضا نهاوندی هیچ جای دنیا پیدا نمیشه. 4-استوک : توده هاي کوچک و متقاطع سنگ هاي دروني، با بيرون زدگي کمتر از 100 کيلومتر مربع.

يونسکو در زمينه سنگ نگاره ها اينگونه شعار مي دهد: 1- هرگز آنها را لمس يا خيس نکنيد . زمانیکه به خدمت سربازی فرا خوانده شد، به دلیل دارا بودن سوابق سیاسی، از تحویل اسحله به وی، خودداری کردند اما احمد همچنان ادامه میداد و در هدایت اذهان سربازان و اطلاع آنها از وضعیت موجود، نقش عمدهای را بر دوش داشت. حضرت نوح هر کدام را بر می داشت، میخ همچون ستارهای در تاریکی شب می درخشید. ايران هر شهرش يك همچين محله هايي داره ! در نقلهای تاریخی آمده است که زمان حضور پیامبر در شیخین، مشرکان از دور سپاه اسلام را میدیدند و هر دو سپاه نیروهای خود را جهت حفاظت آماده کردند.

ناتو هم نیروهای جنگیش رو تو حالت آماده باش قرار داد. رسول خدا به امیر مؤمنان دستور داد «احمل علیهم فَفَرِّقهم»؛ «از حمله آنان جلوگیری کن». این تردید به گفته برخی، از آن جهت بود که آنان در آغاز روز، وارد غار شده و به خواب رفته و در پایان روز بیدار شده بودند. قاتل روح الله داداشی که اینقدر بزرگش کرده بودن یه بچه 16 ساله ی کوهدشتی بود.

مگه زورابادمشکلی داره زورابادشرف داره به کل ایران جهان غیرت بچه زورابادیا زبونزده چطورهمچین حرفی میزنی سلی جون. اونجا همه چیز حساب وکتاب داره! فقط لرستان خرم اباد و کوهدشت لات فقط لاتهای خرم اباد همه بلند قد و سرحال و بزن بهادر درعین حال رفیق باز و با مرام فقط پشت بازار.گل سفید.کوروش.پشته. قله اورست از نگاه متخصصان در حال رشد و افزایش است . غار ثَور در قله کوه قرار دارد، بر کوههای اطراف مسلط و به صورت صخره یا سنگی توخالی و شبیه قایقی وارونه است.

دیدگاهتان را بنویسید