از شگفتیهای غار نمکی چه می دانی؟

چشمه های مرتبط با کوه صفه شامل چشمه شاه درویش ( معروف به چشمه گچی ) ، چشمه گل زرد ، چشمه نقط ( سنگابی که آب قطره قطره از بالای کوه در آن می چکد) ، چشمه پاچنار ( به دلیل وجود چشمه فضای سبز اطراف را فراگرفته ) ، چشمه درویش یا خاچیک ( بین قله کوه و پارک صفه قرار دارد دارای فضای سر سبز برای استراحتی همراه با آرامش ) می باشد. با اینکه در قسمت جنوب شرق تنها 27 کیلومتر با بنگلادش فاصله دارد اما هیچ مرزی با یکدیگر ندارند. دريای هلمند ( هيرمند ) : از کوههای یغمان در غرب کابل سرچشمه گرفته و 1400 کیلومتر طول دارد و در جنوب غربی افغانستان قسمت کمی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل می دهد و مهمترین منبع تامین آب دریاچه های سیستان و بلوچستان و اراضی زراعی شمالی آن است.

گنبد نمکی دایره ای شکل و قطر آن در حدود 7 کیلومتر است. آناپورنا در طول سال سرد و پوشیده از برف است ، علاوه بر این ، در هر فصلی می تواند باد و بارش برف را با سرعت زیاد دریافت کند ، که صعود به کوه را برای کوه نوردان سخت می کند. طبق گفتهی شرپاها (کوهنوردان راهنمای اورست) و کوهنوردان، برخی از مرگومیرهای امسال دراثر گیرافتادن افراد در صفهای طولانی در ۳۰۴ متری پایانی مانده به قله بوده است یا اینکه کوهنوردان برای پرکردن کپسول اکسیژن خود نتوانستهاند باسرعت کافی به قله صعود کنند و برگردند؛ برخی هم اصلاً تجربهی کافی برای صعود نداشتهاند.

اورست با رسیدن به ارتفاع 29,029 فوت در قله خود ، در واقع بلندترین نقطه از میانگین سطح دریا در سطح جهان است – سطح متوسط سطح اقیانوس که ارتفاع از آن اندازه گیری می شود. در کنار سختیهای زیادی که برای رسیدن به این قله وجود دارد و یک کوهنورد باید آمادگی زیادی داشته باشد، هزینههای صعود نیز کم نیست و در شرایط فعلی رقم زیادی حداقل برای کوهنوردانی است که از ایران قصد فتح آن را دارند. این سنگ نوشته شامل ترجمه پاراگراف یک تا 69 متن فارسی باستانی میشود و 112 سطر دارد. کوله پشتی و دیگر وسایل انفرادی هم در این بین هزینههایی دارد.

آیه 123) از اینجا به بعد آیاتى است که براى تقویت روحیه شکست خورده مسلمانان در یک حالت بحرانى نازل گردید. ایالات متحده آمریکا. ایالات متحده یک کشور بزرگ است و هر ایالت به داشتن قله های زیبا افتخار نمی کند. اما رسیدن به این سرزمین مقصودها بدون مشقت و گذشتن از عقبات صعب سلوک ممکن نیست و سالک ناگزیر است برای گذشتن از این راه بی­نهایت، همرهی خضر کند و دل و جان به هدهد سلیمان سپارد، تا او که از سختی­های این طریق هولناک آگاه است، سالک را به قله این کوه بی­زینهار برساند و کیفیت این منزلگاه عجیب را که قلب و دل و فؤاد از آن اصطلاح می­کنند به او نشان دهد.

او معتقد است باتوجه به ارتفاع، ورزشها بهجای تقویت جسمانی، باید روی قلب تمرکز داشته باشند. او برای رسیدن به این بخش باید ساعتها در صفی طولانی و پشت سرهم، روی لبهی صخرهای و یخیِ کوه و در اتفاع چندهزارمتری میایستاد و حتی مجبور شد از کنار جسد کوهنورد زنی که بهتازگی جان خود را از دست داده بود، عبور کند. طبق برنامه ریزی که وجود دارد در مجموع زمان رسیدن به نپال تا پایان برنامه صعود ۷۰ روز در نظر گرفته میشود و همانطور که گفته شد اینکه صعود با موفقیت انجام شود یا خیر بستگی به شرایط جوی و قدرت بدنی کوهنورد دارد.

برهمین اساس هر ساله تعدادی از کوهنوردان سراسر دنیا پای در فتح این قله میگذارند که البته همه کسانی که برای رسیدن به آن تلاش میکنند به دلیل شرایط جوی و بدنی نمیتوانند قله را لمس کنند و روی آن بایستند. 21-تاثیرریزش های شدید جوی درمنطقه زاگرس چیست؟ K2 یا اورست بالاتر چیست؟ کوچکترین کوه جهان چیست؟ همهی ما یادگرفتهایم که کوه اورست با ۸,۸۴۸ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین کوه دنیا است؛ اما درواقع بلندترین قلهی دنیا در وسط اقیانوس آرام قرار دارد. کشور نپال واقع در شمال هندوستان و پایتخت آن کاتماندو است.

نپال کشوری محصور در خشکی در جنوب آسیا است که از 7 استان، 75 بخش و 744 بخش محلی تشکیل شده و پایتخت آن کاتماندو است. اما باید بدانید که ۶۰۰۰ متر از این کوه در زیر آب قرار دارد. یکی از با ارزشمندترین یادگاری ها کتیبه و نقش برجسته داریوش اول است که در روزگار داریوش هخامنشی بر دامنه این کوه حک شده است.این کتیبه که به خط میخی و سه زبان فارسی باستان، ایلامی و اکدی یا بابلی نو نگاشته شده ۲۲ متر طول و ۸/۷ متر عرض دارد.

گنبد نمکی طغرود که تنها گنبد نمکی متقارن جهان است، با دارا بودن دریاچه ای کوچک در دل خود پدیده ای طبیعی و خاص محسوب می شود که در این منطقه قرار گرفته است. 🏔 اورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر، بلندترین قله جهان محسوب شده و در نپال و جزو رشته کوههای هیمالیا است که از آن به عنوان بام دنیا نام برده میشود. پس باید بدانید که کوه بیستون کرمانشاه یکی از مهمترین و منحصربهفردترین آثار تاریخی در تمام ایران و دنیا محسوب میشود. البته این ارقام برای افراد عادی در کشورهای دیگر هم قابل توجه و گران است.

بسیاری از قله ها بر ستیغ خط الراسی که بر خلاف اکثر دیگر خط الراسهای البرز مرکزی از شمال به جنوب امتداد می یابد قرار گرفته اند. دمای هوا قله اورست در ماه ژانویه به طور متوسط ۳۶ درجه زیر صفر است و حتی می تواند تا ۶۰- درجه سانتیگراد کاهش یابد. تخمین زده می شود کوهنوردان بیش از 50 تن زباله در پی خود به جا گذاشته باشند. همانطور که صفحههای زمین همچنان درحال حرکت هستند، اورست نیز به رشد خود ادامه میدهد. عبداللّه بن اُبیّ سرکرده منافقین، با سیصد نفر از همفکرانش از میانه راه برگشت و رسول خدا صلی الله علیه و آله با هفتصد نفر که صد نفر از آنان زره دار و پنجاه نفر کماندار و تیرانداز بود و تنها دو اسب به همراه داشتند وارد منطقه اُحد گردید و چند نفر نوجوان را به خاطر کمی سنّشان از حضور در جنگ منع کرد.

این آب چشمه مزارع کشاورزی هر دو روستا را آبیاری می کرد و از اهمیت زیادی برخوردار بود. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و بر پایه سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن کمتر از سه خانوار بوده است. دولتها در طول زمان مانند دیگر هزارهها به این مردم توجه نکردهاند. چنین تصوراتی، اساسا با رسالت امام زمان (عج) و سیره مهربانانه آن حضرت و پدران گرامیاش، در تضاد کامل است.

دیدگاهتان را بنویسید