اشعار ، سخنان و جملات فاضل نظری – کی میگه

بنان در طول فعالیت هنری خود، حدود ۳۵۰ اهنگ را اجرا کرد و انچه که امتیاز مسلم صدای او را پدید می اورد، زیر و بمها و تحریرات صدای او است که مخصوص به خودش میباشد. نتیجه آن کوتاه شده طول روز و افزایش زمان تاریکی است. این جشن را، یعنی روز اول دیماه را، نود روز هم میگویند؛ چون میان آن تا نوروز درست نود روز فاصله است. یکی از این ایزدانِ اهورایی، مهر (خورشید) بود.

در جوانی از شاگردان ابو حامد صاغانی بوده است . بعضی بررسیها هم به این نتیجه رسیدهاند که در شب یلدا پیامبری متولد میشود. پیامبری شب هنگام در دریا زاده میشود که او را دو دلفین از آب بیرون میآورند. استدلالش این بود که مسیحیان در تاریخ تولد عیسی ابهام دارند و عیسی مظهر نور است. گوسفند مارکوپولو از جمله حیوانات مصروف این سرزمین بوده که شهرت جهانی دارد. این واژهنامه در سال ۱۰۳۰ هجری شمسی نوشته شده و یلدا را اینطور معنی کرده: «یلدا، شب اول زمستان و شب آخر پاییز است که اول جَدْی و آخر قوس باشد و آن درازترین شبها است در تمام سال؛ در آن شب یا نزدیک به آن شب، آفتاب به برج جدی تحویل میکند و گویند آن شب به غایت شوم و نامبارک است.

در استان لرستان بیش از 33 رودخانه دائمی جریان دارد که بر اساس حوضه آبریز به سه دسته اصلی تقسیم میشوند. مهرپرستی یا میترائیسم، کمکم جای خود را در بین تجار، لشکریان و حتی امپراتوران روم باز کرد؛ تا جایی که در آغاز قرن چهارم، بیش از سیصد معبد میترایی در ایتالیا برپا بود. از آغاز تابستان، هر روز خورشید از جای دیروزش کمی نزدیکتر به جنوب طلوع میکند. تا اینکه خان بالا کوه مُرد و پسرش به جای پدر خان شد. در داخل قلعه ، نقبي عجيب و جالب توجه وجود دارد كه دهانه آن تا 10 متر به طرف شرق و جنوب ، شيبي تند و 15 متر عمق دارد.

آیا تونل نمک واقعا تا 100 متر زیر زمین رفته است ؟ درینوقت پروفیسور پندرویلسن عضو تحقیقات تاریخی موزیم برتانیا درکابل بود و بعد ازکشف آثار زرین طلا تپه که کار تحقیقی آن درسال ۱۹۷۶توسط تیم باستان شناسان روسی آغازیافته بود علاقمندی نشان داد تا تحقیقات دقیقتری درمورد آثارتاریخی افغانستان ازطرف موزیم برتانیا انجام یابد ، اما بعد ازآنکه کودتای ۷ ثور ۱۳۵۷ بوقوع پیوست این اقدام بی نتیجه ماند. با آنکه عملی شدن خواستهایش را تابع امکانات بسیجی و قانونی دانسته و از اِعمال جبر و فشارهای فراقانونی می پرهیزد و گاهی به جهت گیریهای که مطابق به مشیهایش صورت می گیرند بسنده می کند، و با آنکه گسستهایی را در روند تغییر جامعه محتمل می داند، باز هم در شرایط کشوری مانند افغانستان که دولت سازی به حمایت جامعه بین المللی ناتوان است، اختلاف در درون ائتلاف حاکم قدرت ترتیبات دولتی را به فلج می کشاند، طنین انفجارات حتا آرامش پایتخت را برهم زده است، رخوت جهانگیر روشنفکری زهره مبارزه را از بسیاری سلب نموده و مردم در کل با سیاست بیگانه اند، امکان آن وجود دارد که از دامن یک دموکراسی ناکام، به طور خزنده ای یک رژیم اقتدارگرا و یا تمامت گرا با همه وجوه محدود کننده و سرکوبگر آن سربلند بکند.

اما میزان درصد مرگ در کوه شیشاپانگما به میزان هشت درصد میباشد که این درصد، درصد سالیانه مرگ و میر در این منطقه است. مناطق بکری می باشند که از لحاظ اکو توریسم می توانند به صورت یه زنجیره تاثیر بسزایی در اقتصاد منطقه داشته باشند اما متاسفانه با وضعیت فعلی و مدیریت بی کفایت ایت مناطق در حال نابودی می باشد. آتشفشان ها باعث ايجاد اثرات و زيان هايي در زندگي ما مي گردند. در حقیقت گرمی این گونه چشمه ها روی دو منبع یعنی انرژی جیوترمال و یا گذشتن از معادن سلفر میباشد. ولی «ترکهمیر» به خوبی از عهده سرودن چنین شعری بر آمده است.به چهارده معصوم عشق و ارادتی قلبی داشت.سرانجام این شاعر برجستهی قوم لک در حدود سال ۱۲۳۶ هجری قمری به دیار باقی شتافت و در روستای «قُمش» از توابع نورآباد دلفان به خاک سپرده شد.

او حدود شانزده سال بعد از كمپفر تصوير ديگري از بناي تخت سليمان ارائه داده است . خبر کشته شدن پیامبر(ص) تزلزل بیش ترى در جمعى از مسلمانان بهوجود آورد. او ساعات روز را طولانی میکند؛ در نتیجه برتری خورشید پدیدار میشود. د قاف غره له نورو ټولو غرونو څخه لوړه ده او ټوله نړۍ يې په خپله محوطه کې رانيولې او د خاورينې نړۍ څخه راچاپېر شوی غر دی. دربارهی نام ماههای آذر و دی اینطور میگویند: «آذر (عنصرِ آتش)، ایزد یا فرشته مینویی را نمایندگی میکند. این ایزد در سنت زرتشتی و مهرپرستی مقدس و مهم محسوب میشده.

در مقابل، دی که آغاز زمستان است، پلید و اهریمنی محسوب میشده. در نگاه اول اینٰطور به نظر میرسد که شب زایش مهر، باید در ماه مهر باشد؛ یا در آفتابیترین روزهای سال! به نظر میرسد که بزمان جدیدترین آتشفشان ایران باشد. آنچه در داستان «جزیره خضرا» آمده، آن است که کشتیهای دشمنان غرق میشود؛ نه این که تعداد زیادی هواپیما و کشتی مسافرتی و تجاری آن هم بدون آن که خصومتی داشته باشند به قعر دریا فرستاده میشوند و یا از صحنه روزگار محو میشوند .

درست است که در آغاز سردترین روزهای سال قرار داریم اما منطق پشت این اسطوره آن را باورپذیر میکند. سال نو آنها که در یازدهم دیماه شروع میشود، نزدیک به شب یلدا است. عدم موجودیت دستگاههای کوچک و بزرگ و پروژه های در آمد زا با وجود مساعد بودن زمینهِ راه اندازی آنها، باعث نا امیدی پیشروندهِ مردم گردیده است. مردم نیکاندیش و نکوکار کی فرّ یزدانی سازندگان دارند، در پرتو نور فروزان از پل نگهبان گذشته، در خانۀ سرودها جاویدان میمانند. از این دوره به بعد راه قزوین – کرج – ری اهمیت بیشتری یافت ولی اهمیت کرج در دوره صفوی به دلیل قرار گرفتن بر سر راه قزوین به تهران و تبریز بیشتر شده و کاروانسراها، پلها و قلعههای ایجاد شده در حاشیه این جاده به آن هویت بخشیدهاست.

این دو کوه اساساً تاقدیسی بوسیله یک ناودیس باریک با هم ارتباط پیدا کرده اند. تاچند دهه قبل صعوکنندگان به اورست، اکثراً کوهنوردان باتجربهای بودند که بهراحتی پول زیادی پرداخت میکردند؛ اما در سالهای اخیر اپراتورهای ارزانتر جلوی مغازههای کوچک کاتماندو، پایتخت نپال، مشغول فعالیت هستند و حتی شرکتهای گرانتر خارجی که تامین امنیت برایشان اهمیتی ندارد، نیز وارد بازار شدهاند و هر فرد مشتاقی را با خود به بالای کوه میبرند.

خشکرود روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. دی در اصل همان دیو است که نام آن بر سردترین ماه زمستان گذاشته شده. تبلور نمك حاصل دگرگونی نمك است كه در گنبدهای دیگر هم به طور مشخص قابل مشاهده است. همچنین کوهنوردان نپالی که به “شرپاس” شهرت دارند٬ با تشکیل کمپینی تحت عنوان “کمپین پاکسازی بلند ترین نقطۀ زمین” تصمیم دارند زباله هایی همانند محفظه های خالی اکسیژن کوهنوردان٬ کپسولهای گاز٬ قوطی های کنسرو٬ طناب ها٬ وسایل کوهنوردی و دیگر اشیاء را که طی ۱۰ ها سال در این منطقه رها شده اند را جمع آوری کنند.

میگویند در زمانی که آیین زرتشت دین رسمی ایران شد، مهر پرستان در منطقه آسیای صغیر محدود شدند. از دیدگاه آنها، این تقویم در روم، در قرن چهارم پس از میلاد به وجود آمده است. در نهایت امپراتور روم، کنستانتین اول به خاطر علاقهاش به مسیحیت، در سال ۳۱۳، فرمان آزادی این دین را در روم صادر کرد. او در کتاب «نماد تحول» به شکلی گسترده دربارهی اثرات میترائیسم بر مسیحیت توضیح داده است. او از یک طرف نماینده عشق و محبت است و از طرفی واسطهی بستن پیمانهاست. او میلاد میترا را به میلاد مسیح تغییر داد.

این تاریخ، به دلیل اختلاف در محاسبات کبیسهگیری، بعداً به ۲۵ دسامبر تغییر یافت. مذاهب مختلف مسیحی، میلاد مسیح را در یکی از روزهای نزدیک به انقلاب زمستانی برگزار میکنند. ابوریحان بیرونی دانشمند قرن چهارم هجری شمسی در آثار الباقیه دربارهی شب یلدا میگوید: «و نام این روز میلاد اکبر است و مقصود از آن، انقلاب شَتوی (زمستانی) است. این تولد در سال ۵۱ پادشاهی اشکانیان که برابر با سال ۱۹۶ میلادی ست اتفاق میافتد. با اينكه «خليل یاروب ساحوري» حدود 15 سال است كه شيعه شده، اين اولين مصاحبۀ ايشان است.

۵. داد و ستد در این منطقه، بیشتر با حیوانات صورت میگیرد و هیچ نهاد حکومتی و حتی سرباز در آنجا وجود ندارد. جالب این که ماه آغازین آن کریست نام داشته که شباهت زیادی با Christ که در انگلیسی به معنای مسیح است دارد. نخستین روز آن خرم روز (خُره روز) است و این روز و این ماه هر دو به نام خدای بزرگ است. زرتشت، خدای بزرگ را اهورا مزدا نامید و ایزدان را به دو دسته اهورایی و دیوانی تقسیم کرد. این خدای رومی ترکیبی از خدای خورشید و میترای آیین مهرپرستی بود.

دیدگاهتان را بنویسید