اصحاب کهف – ویکی فقه

نقوش صخرهای هومیان بر روی غاری در شمال شهرستان کوهدشت و در شمال غرب استان لرستان نقش بسته اند. نقاشیهای مذکور نقش جادوی و سحر آمیزی داشتند و معمولاً افراد این نقوش رابر روی دیواره غارها ایجاد می نمودندو آرزو وآمال خویش راکه همانا شکار بود بر روی دیوارهها نقش میکردند تا شاید در عالم واقع بهتر بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند بهعلاوه با ایجاد این نقوش که در زندگی آنها مهم بودبا این عمل امید به فراوانی آنها را در عالم واقع تسهیل می نمودندنقوش صخرهای میرملاس و هومیان ازجمله آثار بینظیر در سطح کشور است که نشان از دیرنیکی و باستانی بودن این خطه دارد نقوش دره میرملاس با نقشی لنگرکشتی آغاز میشود پس نقشهایی از میدانها شکار گوزن به صورتهای فردی و جمعی است تعداد آنها در دره میرملاس ۱۸ و در هومیان ۱۰ نقش است که عمدتاً به رنگ سیاه اخرایی و زرد رنگ طراحی و اجرا شدهاند.

حاج آقا شیخ مروجی تصمیم میگیرد به عتبات عالیات برود، بنابراین همدان را به قصد خوزستان ترک میکند و از آنجا به عراق رهسپار میشود. بایگانیشده از اصلی (PDF) در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافتشده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافتشده در ۱۱ مارس ۲۰۲۱. دریافتشده در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱. بایگانیشده از اصلی در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۱. کوهدَشت یکی از شهرستانهای استان لرستان است که در غرب این استان قرار گرفته و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد. در شمال ناحیه البرز مرکزی به جوامع جنگلی هیرکانی برخورد میکنیم که از غرب به شرق و از ساحل دریا تا ارتفاعات فوقانی یعنی تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری امتداد دارند.

برخی اماکن از برکت وجود ساکنانشان بیش از پیش اهمیت مییابند. کتابهایش در دوران حیاتش بسیار مورد استقبال قرار گرفت و به عنوان کتب درسی از آنها استفاده میشد.پدرش ضیاءالدین عمر از اهالی طبرستان(آمل) بود که به ری سفر کرد.برجستهترین دوره زندگی امام فخر رازی در شهرهرات بوده ودر مجمع درسی اش بیشتر از دو هزار نفر دانشمند شرکت میکردند و حتی در هنگام سواری نیز بیش از سیصد نفر از فقها وشاگردانش برای بهره بردن از دانشش او را همراهی میکردند.وی در اصول و کلام مذهب اشعری و در فروع و فقه مذهب شافعی داشت.

همچنین بیش از ۹۰ درصد باغات انار استان لرستان در شهرستان کوهدشت وجود دارد که عمدتاً در بخش طرهان و بخش کوهنانی به ویژه منطقهٔ زیرتنگ سیاب، چقاپیت سفلی چقاپیت علیا، گراب و رودبار قرار دارند. دومین اثر قدیمی شهرستان کوهدشت نقاشی های ۱١ هزار ساله غار میرملاس است. نشانههای بدست آمده در کاوشها و بررسیهای دیرینه شناسای و باستانشناسی غار میرملاس نشان دهنده سکونت ١۴٨ هزار ساله انسان در این غار است. قرار دارد. از این منطقه تاریخی که یک هکتار وسعت دارد آثار و اشیای تاریخی متعددی از دوره تاریخی نخست هزاره یکم قبل از میلاد بدست آمده است.

در کتاب خسرو و شیرین نقل شده که تبر او از یک درخت انار ساخته شده بود و جایی که او تبر را پرت کرد ،یک درخت انار با میوه رویید که بیمار را شفا می داد. بایگانیشده از اصلی در ۶ مارس ۲۰۱۶. بایگانیشده از اصلی در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۲. آرامگاه این امامزاده یکی از مهمترین جاذبههای زیارتی، تفریحی شهرستان کوهدشت بهشمار میرود. چشم اندازهای زیبای طبیعی شهرستان کوهدشت تنگهشیرز که به لحاظ زیباییهای طبیعی از آن به عنوان نگین سبز لرستان نام میبرند.

K2 دومین کوه مرتفع جهان پس از اورست است. امروزه، مانند زمان داریوش، جاده مرکز و غرب ایران به بینالنهرین (عراق) همچنان از کنار کوه بیستون میگذرد. به گفته هرتسفلد، کرمانشاه در سده ۱۹ میلادی به دروازه آسیا شهرت داشته است و اکنون نیز بزرگراه کربلا و عتبات عالیات از این منطقه میگذرد. عکس از بالاز موهایعلاوه بر کوهنوردان، ارتفاع دقیق کوه برای غرور ملی نپال هم اهمیت زیادی دارد. 3- زون البرز غربی، از قزوین به طرف غرب ایران ادامه می یابد و کوه های آذربایجان جزء (زیرزون) این بخش است. داریوش بزرگ، بیستون را برای یکی از کتیبههای اصلی آن دوره انتخاب کرد.

به دنبال اعلام جرم او در مجلس سنا و شورا عدهاى وزیر دادگسترى را مورد استیضاح قرار دادند و او ناگزیر حکم خود را لغو کرد. در فاصلهٔ ۳۰ کیلومتری این محوطه در دامنه کوه کر شوراب روستائی به اسم سرخدم لری وجود دارد که در طی سالهای قبل از انقلاب به سرپرستی آقای اشمیت مورد کاوش قرار گرفتهاست. از آن زمان، نوارهای هوایی در دره Khumbu ساخته شد و حمل و نقل تجهیزات را بسیار تسهیل کرد.

شهردار اصفهان با حجت الاسلام مهدی معینی، روحانی فداکاری که در کوه صفه جان یک شهروند را نجات داده بود، دیدار و از وی تجلیل کرد. در سال 1364 با جديت و پشت کار حوزه علميه فيضيه مازندران را راه اندازي کرد و با تلاش مستمر و پي گير خود تاکنون توانست طلابي فاضل و باتقوا و لايق تربيت نمايد. این بدان معنا است که حرکت بدیلی باید پا در میان بگذارد که صرفاً به بدگویی و احیاناً انتقاد از جریانات موجود اکتفا نکند بلکه با تعاریف و ابزار تئوریک (نظری) جدید ساختارها و روند های موجود و جاری را در جامعه شناسایی نموده و بر مبنای آن راه نجات را نشان بدهد.

مصالح به کار رفته در بناهای روستا غالباً گل، سنگ، آجر و چوب است، ولی در ساخت خانههای جدید از مصالح سیمان، گچ، تیر آهن، آجر و آلومینیوم استفاده شده است. عقاب مادر از راه میرسد و از جوان میخواهد که فرزندش را نبرد، جوان با این استدلال که عقاب به خوبی از فرزندش مراقبت نکرده، میخواهد جوجه را با خود ببرد؛ اما عقاب مادر پیشنهادی میدهد که برای جوان هم هیجان انگیز به نظر میرسد، او میگوید اگر فرزندم را برگردانی، قدرت و تیزبینی خودم و فرزندم را در اختیارت میگذارم و از این پس میتوانی از نام من برای خودت استفاده کنی.

فرماندهای که در دورا اشغال افغانستان به دست آمریکا ترور شد و حالا فرزندش رهبری مقاومت علیه طالبان را در دست دارد. پس شایسته است بعد از مطالعه ی کامل ، نسبت به اصلاح یا اضافه کردن اطلاعاتی که به نظرتان احیاناً توسط ویکی پدیا راجع به کوهدشت مان از قلم افتاده در این صفحه اقدام کنید. کوهدشت با داشتن ۱۶۶٬۶۵۵ نفر (۴۵٬۱۵۵ خانوار) جمعیت بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ چهارمین شهر پرجمعیت استان لرستان بعد از خرمآباد، بروجرد و دورود محسوب میشود. این مراسم معنوی بعد از نماز مغرب و عشا روز چهارشنبه 22/4/92 که با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم در مسجد جامع کوهدشت آغاز شد و سپس حضرت حجت الاسلام و المسلمین میرعمادی نماینده محترم ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد به ایراد سخنرانی پرداختند .

با تکمیل مطالعات سد معشوره از سال 92، عملیات اجرایی آن آغاز شد اما متأسفانه طی 8 سال گذشته این سد کمتر از 10 درصد پیشرفت داشته است ضمن اینکه تونل انحراف آن احداث شده است و پیشرفت کار بسیار کند بوده است. مطالعات نشان میدهد که ساکنان کوهدشت در فاصله عصر مس تا آغاز کشف آهن در لرستان بزرگترین صنایع دست بشر را به وجود آوردهاند. تاکتیک تصرف ارتفاعات به شکست میانجامد و ارتش سرخ عقبنشینی میکند. ساعت ۱۴ ناهار خوردیم و قرار شد پس از کمی استراحت برای هم هوایی به ارتفاعات بالاتر برویم. امروزه از این ضرب المثل موقعی استفاده می شود که می خواهند به فردی بگویند دیر رسیده و دیگر مثل قبل توانایی یا ثروت قبلی را ندارد و قادر به کمک کردن به او نیستند .

ساکنان کوهدشت به زبان لکی سخن میگویند. مقبره داودرشید، قلعه”سیله”مربوط به دوره اشکانیان، قلعه “جق” مربوط به دوران قبل از اسلام، قلعه منیژه و غارهای باستانی میرملاس، برد سفید، همیان، مناره خسروآباد، دژ “زلالانگیز” و کاخ ساسانی از دیگر مناطق دیدنی شهرستان کوهدشت لرستان است. ↑ «معرفی شهرستان کوهدشت». ↑ «شهردار کوهدشت منصوب شد». این تنگه بکر و دست نخورده در ۴۰کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در کنار رودخانه سیمره واقع است. این تنگه بکر و دست نخورده در ‪ ۴۰‬کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در کنار رودخانه سیمره واقع است.

مرکز آن شهر کوهدشت است و کار مردمش بیشتر کشاورزی و دامپروری است. قسمت عمدهای از بالاشیرود را باغهای کشاورزی و مزارع برنج تشکیل میدهند. آریایی های باستان خورشید و ماه را به عنوان معبود خود ستایش نمی کردند ولی تاثیرات آنها را در زندگی خود به ویژه در امر کشاورزی و دامپروری حیات خود موثر می دانستند . به عنوان بالاترین نقطه جهان، رسیدن به این قله یک کار فوقالعاده دشوار و خطرناک حتی برای باتجربهترین کوهنوردان است. تفتان یک منطقه آتشفشانی است که تا پاکستان شمالی ادامه داشته و در آنجا به گره آتشفشان کوه سلطان که اکنون خاموش است، تعلق دارد.

به طور كلي يخچال ها به دو دسته تقسيم مي شوند: 1. يخچال هاي كوهستاني و دره اي 2. يخچال هاي قطبي يخچال هاي قطبي : اين يخچال ها توده هاي عظيم يخ هستند كه در مناطق قطبي قرار دارند و به تنهايي حدود 95 درصد يخچال هاي كنوني كره زمين را در بر مي گيرند. قلهای مرتفع در بین مناطق هشتگرد (قزوین) و طالقان که مانند دیواری عظیم این دو را از هم جدا کرده است. سازندگان فیلم “لمس کردن” خلا این فیلم را ساخته و از فیلم های اصلی، بازسازی صحنه و مصاحبه با بازماندگان و خانواده های کشته شدگان استفاده کردند.

از سوی دیگر کوهدشت در دشت بزرگی واقع شدهاست که اطراف آن را کوهها احاطه کردهاند و ممکناست دلیل نامگذاری آن همین باشد. مانند شهر غلغله، شهر ضحاک، غار چهل ستون، تپهی الماس (از این تپه متاسفانه چندی قبل سرک کشیده شده؛ سرکی که شهرک دشت عیساخان را از نزدیکترین نقطه با بازار بامیان وصل میکند، شهر سرخشک، غار فریدون در لادوی شهیدان، کوشکها در قلات، خشکدره، باجگاه و درهی باریکی شهیدان، درهی فولادی، جای خالی دو تندیس درخشان صلصال و شهمامه، مغارههای اطراف بودا، درهی ککرک و دیگر مکانهای باستانی، جایگاه بامیان را نه تنها در میان شهرهای افغانستان، بلکه در سطح منطقه، منحصر به فرد ساخته است).

دیدگاهتان را بنویسید