اصحاب کهف – ویکی فقه

در حال حاضر حدود 24 درصد از خشکیهای زمین را کوهها در بر گرفتهاند و از هر 10 انسان روی کره زمین یک نفر داخل کوهستان زندگی میکند. تفتان که به عنوان یک منطقهی آتشفشانی شناخته میشود تا پاکستان شمالی امتداد مییابد و در حقیقت به کوه سلطان در پاکستان که در حال حاضر غیرفعال است، تعلق دارد. جالبتر اینکه عدهای بر این باورند که کوه سبلان محل بعثت پیامبر ایران یعنی زرتشت بوده و حتی در کتاب «چنین گفت زرتشت» اثر «فردریش نیچه» به پایین آمدن زرتشت از کوه سبلان اشاره شده است. تا اینکه روزی معلم ریاضی به من گفت: «ریاضی تو خوب است، بیشتر بخوان»، همین تشویق ها بر من تأثیر گذاشت، در حالی که در ریاضی و لسان فرانسه ضعیف بودم و یا توجه نداشتم.

دارای هوش سرشار، فطرتی شریف، نفسی سلیم، هیبتی عظیم و روحی قوی است؛ و نیز قلبی پاک، درونی تزکیه شده، زهدی فراوان و اخلاقی پسندیده دارد و مستجاب الدعوه و بیادعا میباشد و در دیده پادشاهان و اعیان عظیم و سربلند است.نادرشاه با آن سطوت و صولتی که داشت به کسی از علمای عصر خود اعتنایی نداشت؛ اما در مقابل شخصیت والای علامه خواجویی خاضع بود و اوامر و دستورات وی را بیچون و چرا اجرا میکرد. کشور ایران نیز دارای پنج آتشفشان دماوند، سبلان، تفتان، بزمان و سهند است.

همچنین کوهها به علت تلاقی آسمان و زمین برای بشر همواره دارای ارزش معنوی نیز بودند. در دامنه جنوبی سبلان هم چشمههای گوگردی پرشماری را میتوان مشاهده کرد که درجه حرارت آب آنها به 40 درجهی سانتیگراد هم میرسد و تنها فعالیت آتشفشان خاموش سبلان محسوب میشوند. در ارتفاع 100 متری ضلع جنوبی کوه آتشفشانی دماوند گازهایی نمایان است. کوه آتشفشانی سبلان که در شرق تبریز قرار گرفته است، از جمله بزرگترین آتشفشان های ایران است.

کوه فوجی یک آتشفشان بزرگ مخروطی شکل با قله ای پوشیده از برف است که یکی از مشهور ترین کوه های آتشفشانی جهان و همچنین جزو محبوب ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری ژاپن محسوب می شود. در رشتهکوه سهند 17 قله با ارتفاع بیش از 3000 متر وجود دارد که بلندترین آنها با 3707 متر ارتفاع به نام قوچگلی داغی مشهور است و مرتفعترین نقطهی استان آذربایجان شرقی هم بهشمار میآید. این ابر منظرهی واقعی یک آتشفشان فعال را به شکل مناسبی به نمایش میگذارد.

از این بین 3 آتشفشان تفتان، دماوند و بزمان در زمرهی آتشفشانهای فعال قرار میگیرند. به طور کلی دماوند از دید زمینشناسان یک سامانه آتشفشانی فعال بهشمار میآید، اما فعالیت آن صرفاً در حد خروج بخار و گاز و چشمههای آب گرم و همچنین برخی اثرگذاری بر شکل و ریخت درهها، بعضی از تظاهرات سطحی از نهشتههای وابسته به یک سامانه آتشفشانی و ایجاد لغزشهای گوناگون به عنوان اثرات ثانویه بوده است. قله Baekdu در این کوه نیز آتشفشانی است و به عنوان مرتفع ترین نقطه آن محسوب میشود. آتشفشان خاموش این کوه یکی از زیباترین و دلانگیزترین چشماندازها را دارد که از نظر گردشگری تا به امروز مظلوم واقع شده و باید توجه بیشتری به این رشتهکوه شود.ارتفاع زیاد آرارات بزرگ، باعث تغییر آب و هوای قسمت قله کوه شده است، اگر در ماه اکتبر به آرارات بزرگ سری بزنید، با برف سنگینی مواجه میشوید.

کوه تفتان در جنوب شرق شهر زاهدان شمال غربی شهرستان زاهدان واقع است و ارتفاع آن به 4110 متر میرسد. معاون وزارت اطلاع رسانی و فرهنگ و سخنگوی دولت طالبان در افغانستان اعلام کرد که حمایت سیاسی واشنگتن از جبهه مقاومت ملی به رهبری «احمد مسعود» نقض توافق دوحه است. بفرسایش که علتهای پرشماری دارد و باعث پیدایش و فرمدهی به کوهها میشود. از آنجا که از دهانه این آتشفشان دود و گاز گوگرد خارج می شود به عقیده برخی زمین شناسان احتمال فوران دوباره این آتشفشان وجود دارد. زيرا بنابر باورهاي مردم، جنگ اسكندر و دارا در آنجا اتفاق افتاده است.

در دوره ایلخانی نیز روی این بنا، کاروانسرایی ایجاد کردند که بعدها به خاطر زلزله تخریب شده است و فقط بقایایی از آن را میتوان مشاهده کرد. نخستین فعالیتی که به باعت بهوجود آمدن شکل حال مخروط شمالغربی آن گردیده است، احتمالاً باید قبل از دوره پلسیتوسن (از جمله دورههای کواترنری متعلق به یکهشتم میلیون سال تا 10 هزار سال قبل) صورت پذیرفته باشد. در اطراف قله اصلی کوه آتشفشانی بزمان، چندین مخروط کوچک نیز دیده میشود. در سمت شرق، کوههای “کلاه قاضی” و در سمت غرب کوه صفه، نیز “شاه کوه” واقع است و پس از آن “بلوک لنجان” آغاز میگردد.

از بین این آتشفشانها، سه آتشفشان بزمان، تفتان و دماوند، از آتشفشانهای فعال محسوب میشوند. براساس تحقیقات و بررسیهای صورت گرفته توسط زمینشناسان، در ایران 6 کوه آتشفشانی وجود دارد که عبارتند از: دماوند، تفتان، سبلان، سهند، بزمان و قلعهحسنعلی. با همهی این تفاسیر و گفتهها هنوز مجاب نشدهاید که در اولین فرصت از این منطقهی تاریخی و اساطیری بازدید کنید؟ هنگامی که گفتند آتشفشان های ایران را نام ببرید اولین گزینه دماوند است.

خوب است بدانیم که معادن نمک در دنیا معمولا یا به صورت معادن نمک کوهی وجود دارند یا نمک های دریاچه ، دریا البته نمک های دریا جز معدن نمک محسوب نمیشود زیرا محصول نمک بدست امده حاصل استخراج و تفکیک و تسویه و سایر عملیات کارخانه ای ودرنتیجه دریافت نمک از آب دریا بوده و بهتر است براساس نظر اکثر کارشناسان نمک های دریائی را حاصل معدن نمک دریا نمیدانند ئ فقط نمک های کوهی عملا جز معادن نمک به حساب می آیند. در این گنبد، یک معدن نمک هم قرار گرفته، این معدن در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان قم واقع شده .

هرگاه نام امیرمؤمنان علی علیه السلام را می آورد، اشک در دیدگانش حلقه می زد و زمانی که از خواب بر می خاست، به شوق امیرمؤمنان بر آن حضرت درود می فرستاد و می فرمود: “السلام علیک یا امیرالمؤمنین و رحمه اللّه و برکاته”.ایشان در مجلس عزایی که در ده شب اول ماه محرم درمسجد اعظم قم بر پا می کرد، با صدای بلند گریه کرده و اشک می ریخت.

این مخروط بر روی کوههای فرسایش یافتهی 4 هزارساله مستقر است و پوششی از جریان گدازهها به وسعت 400 کیلومترمربع در دامنهی این کوه قرار دارد. تازهترین گدازهها در دامنهی غربی مخروط واقع شدهاند و در این قسمت مخروطهایی از خاکستر را نیز میتوان مشاهده نمود. مخروط دماوند که در مرکز سلسله کوههای البرز قرار دارد، بارزترین فعالیت آتشفشانی دوره کواترنر است. دشت وسیعی که در مجاورت رودخانه بزرگ چشمه کیله واقع است و در همسایگی جاده کشکو- سلیمان آباد قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید