اصحاب کهف – ویکی فقه

مهمترین و مشهورترین اثر باستانی این کوه سنگنبشته به فرمان داریوش بزرگ در سال اول فرمانروایی بر روی کوه به سه خط میخی اکدی، عیلامی و پارسی باستان نوشته و از مهمترین اثر تاریخی به جا مانده در کوه میباشد.با آشنا شدن با این اثرتاریخی می توانیم خط میخی پارسی باستان را بشناسیم و در مورد پوشاک، طرز آرایش سر و صورت، اسلحه شناسی و اعتقادات مذهبی مردمان ۲۵۰۰ سال پیش در امپراطوری هخامنشیان، اطلاعات ارزنده ای بدست آوریم.در بین مردم کتیبه به فرهاد تراش ، فراتاش ، فرای تاش و تخت فرهاد نیز معروف است.

در جای دیگر نوشته است: «از برای او هوشنگ پیشدادی در بالای کوه «هَرا» صد اسب، هزار گاو، ده هزار گوسفند قربانی کرد. بارها و اثاثیه نیز توسط اسب،قاطر، الاغ، بز و حتی گوسفند حمل می شوند. اکثر قلل کوههای هزاره به 2300 متر میرسد، آب و هوای این مناطق عموما سرد است وحبوبات خیلی کم رشد می کند. در میان این قلل می توان کوههای شاخصی را نیز مشاهده کرد. بندهش هندی در بخش سوم گوید: «پیداست که کوه البرز پیرامون جهان (و) کوه تیرک میان جهان است.

عالم عظیم ،کاتبی بزرگ و محدثی که در کتب ها به بزرگی از آن یاد شده،در دوازده سالگی قرآن کریم و “الفیه” ابن مالک و “اربعین” نووی را حفظ کرد و در پانزده سالگی شروع بهتحصیلات علمی نمود. در حقیقت گرمی این گونه چشمه ها روی دو منبع یعنی انرژی جیوترمال و یا گذشتن از معادن سلفر میباشد. صاحب ریاض العلما مینویسد: فاضل عالم جلیل مفسر فقیه محدث و از بزرگان علمای امامیه است و از تالیفات او تفسیری موسوم به محیط الاعظم میباشد.

در ۸۲۹ – ۸۳۰ در بغداد به رصدهای نجومی پرداخت و کتابهای متعددی در نجوم نوشت و زیجی موسوم به زیج ممتحن مأمونی تألیف کرد. كوه مرتفع پامير موسوم به تغارمه 7899 متر ارتفاع دارد. بلندترین قلههای این رشته کوه زردکوه (۴۲۲۱ متر)، دنا (۴۴۴۸ متر) و اشتران کوه (۴۲۵۰) نام دارند. 1-1- کوههای جنوب غرب دریای خزر این رشته کوهها روند شمالی جنوبی دارند و قلل مرتفع آنها حاصل فورانهای آتشفشانی است. دلیل این تفاوت اینست که رشته کوه البرز همچون سدی طبیعی از گذر رطوبت برخاسته از دریای خزر به سوی جنوب جلوگیری میکند و بیشتر این رطوبت در جبهه شمالی البرز میبارد.

قفقاز ناحیهای است بین دریای خزر و دریای سیاه. سرانجام به دریای سند می ریزد طول این دریا 460 کیلو متر است. تخت سلیمان به ارتفاع 940 متر در آن قسمت واقع شده و قله دیگرش به ارتفاع 3760 متر از سطح آب می رسد که به کسر غر معروف است. از همین روست که این کوه به نام اوشیدداشتار روشنی داشته یاد گردیده است. نام هیمالیا از واژه سانسکریت himālaya (هیمالَیا) گرفته شده که به معنی «برفستان» است. گویند که طالب زمانی که به درگاه جهانگیر می رفت از این افیون استفاده کرده و هنگام حضور در پیشگاه جهانگیر، در اثر آن دچار اختلال حواس شده و نتوانست در مقابل بخششها و التفات شاهانه کلمه ای بر زبان آورد.پس بعید نیست که شاعر پراستعدادی چون طالب، به خاطر اعتیاد به افیون دچار مرض اختلال حواس شده است.

در دامنه آن یعنی در شمال مقابر شهدای احد ، شکاف کوچکی است که رسول گرامی به وسیله حضرت علی (ع) به هنگام جراحت در احد به این شکاف برده شدند . این کوه مابین تالقان و حضرت امام صاحب موقعیت دارد . طول هندوکش در حدود ۶۰۰ کیلو متر است که به دو قسمت شرقی و عربی تقسیم میشود ، هندوکش غربی نسبت به هندوکش شرقی کوچکتر است و دره معروف پنجشیر در دامنه جنوب شرقی آن موقعیت دارد. کان تحت منبره الف من المشتغلین شریف العلما دو مجلس درس داشت، یکی برای مبتدئین و دیگری برای آنان که در مرتبه بالاتری از فضل و کمال قرار داشتند.

بعدها که داریوش شورش سکاها را فرونشاند، نقش “سکایی تیزخود” به انتهای صف اسیران افزوده شد و پس از آن نوشتههای دیگری به خط میخی و به دو زبان بابِلی و پارسی باستان در کنار نقوش قدیمی قرار گرفت. نام قدیمی این رشتهکوه در زبان فارسی پاطاق و پیش از آن کهستان (در عربی جبال) و پهله بود. ابو عبدالله عصامه یا عصام از بزرگان علم و از نیکو ترین مردان علم و داد زمان خود بود از زندگی او اطلاعاتی در دسترس نیست.

شیخ عارف، فیلسوف،کامل مکمّل، واصل به مقام منیع قرب فریضه، حضرت راقی به قله های معارف الهی، و نائل به قلّه بلند و رفیع اجتهاد در علوم عقلیه و نقلیه، صاحب علم و عمل، و طود عظیم تحقیق و تفکیر، حِبر فاخر و بحر زاخر و عَلَم علم، عارف مکاشف ربانّی، فقیه صمدانی عالم به ریاضیات عالیه از هیئت و حساب و هندسه، عالم به علوم غریبه و متحقق به حقائق الهیه و اسرار سبحانیه، مفسِّر تفسیر انفسی قرآن فرقان، استاد اکبر، معلم اخلاق، مراقب ادب مع الله و مکمل نفوس شیّقه الی الکمال، آیه الله العظمی حضرت علامه ذوالفنون جناب حسن بن عبدالله طبری آملی (حفظه الله تعالی) که به «حسن زاده» شهرت دارندزندگی نامه:در اواخر سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در روستای ایرای لاریجان آمل متولد و در حجر کفالت و تحت مراقبت پدر و مادری الهی، بزرگوار و اهل یقین، تربیت و از پستان پاک مادری عفیفه صدیقه طاهره و پاک از ارجاس حین الولادهکه پستان معرفت و اخلاص و صداقت بود، شیر نوشیدند و پرورش یافتند.در حالی که شش ساله بودند، به مکتبخانه خدمت یک معلم روحانی شرفیاب شدند و پیش او خواندن و نوشتن یاد گرفتند و تعدادی از جزوات متداول در مکتبخانه های آن زمان را خواندند، تا اینکه در خردسالی تمام قرآن را به خوبی یاد گرفتند.پس از آن وارد دوره ابتدایی شدند.

از حوادث مهمّ و نادر، که محدّثان و مورّخان اهل سنّت و شیعه از جنگ احد نقل کرده اند، این است که در وضعیّت سخت و آنگاه که عقب نشینی و فرار اصحاب رسول خدا به وقوع پیوست، گروهی از مشرکین به قصد جان رسول خدا صلی الله علیه و آله به آن حضرت یورش بردند. وی می­افزاید: صوفیان هم که همیشه این­گونه امور را با تغییرات دلکش خود به صورت خاصی درمی­آورند، قاف را سرزمین دل و سرمنزل سیمرغ جان و حقیقت و راستی مطلق دانسته­اند که همه سعی سالک صرف رسیدن به آن می­شود.

از آثار وی: “جواهرالایمان” ، در اصول عقاید ، در نبوت خاصه بر اساس “انجیل برنابا”؛ ترجمهٔ “انجیل برنابا” از عربی به فارسی؛ “تعلیمالحروف و ترکیبالحروف”؛ مقابله و تصحیح کتاب “منازلالسائرین” خواجه عبدالله انصاری ، که با همکاری استادش میرزا محمدطاهر تنکابنی به پایان رسانیده. عبدالله دوران کودکی و نوجوانیش را در آمل گذراند و آغازینه های دانش آموزی را به روال آیین آن دوران در مکتب متداول زمان سپری کرد. از جمله آثار موجود در بیستون و اطراف آن، میتوان به: غار شکارچیان، مرتاریک، تپه نادری، سراب بیستون، دژ تاریخی مدفون، نقش برجسته داریوش بزرگ و مجسمه هرکول اشاره کرد.

که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را نشان میدهد. این قریحه ی خدادادی که بیشتر وقتها او را از گرفتاری در تنگناهای خیالبافی و مضمون یابی، پیروز بیرون می آورد؛ گاهی نیز خیالهای دست نیافتنی شاعر، او را از رعایت لفظ و کلام دور می داشت و در اینگونه موارد، گاهی بیتهای اشعارش نادرست و گاه اگر می شود لفظ او را به تعبیری درست کرد، به ناچار بخشی از پیوندهای لفظی او را می بایست درعالم خیال و اوهام جستجو کرد. دیوار جنوبی و اندکی از دیوار سنگی غربی آن سالم بوده و دور آن را نردهای کشیده بودند که همهاش در شرف از بین رفتن بود.

دیدگاهتان را بنویسید