اين نماز، نماز صبح بوده است

اورست در حدود 50 میلیون سال پیش، هنگامی که هند با آسیای کنونی برخورد کرد و سطح هیمالیا را افزایش داد، شکل گرفت، با این وجود، از نظر فنی همچنان ادامه دارد، سطح آن باید افزایش یابد. در سالهای اخیر به لطف فرصتهای آموزشی مانند مرکز کوهنوردی خمبو، گایدهای نپالی شروع به دریافت تمرین و مدارک در سطح استانداردهای بین المللی کرده اند. برای یک فعالیت سه ماهه، درآمد این راهنماها نیز بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار می باشد. اما میزان مرگها در بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ با اعداد ۷۹۹۰ صعود به ازای ۱۲۳ فوت به میزان ۱.۵ درصد می باشد.

در سال ۲۰۱۸ دولت نپال حدود ۵ میلیون دلار از فروش مجوز صعود درآمد داشته است. یک قانون جدید از طرف دولت نپال، هر کوهنورد را ملزم می کند که حداقل 8 کیلو زباله پس از فرود به همراه خود بیاورد. به این ترتیب که در ناحیه آغری داغ قطعه زمینی از کوهستان مذکور به دولت ترکیه واگذار گردید و در عوض دولت ترکیه در ناحیه بارژ مقداری از اراضی خود را به دولت ایران تسلیم نمود. محلی که مسلمانان انتخاب کرده بودند، در ناحیه شمال، تا آنجا که به کوه احد مربوط میشد امنیت داشت; زیرا در دل کوه احد و حتی آن شعب مورد بحث منفذی به خارج از آن نبود.

نرخ مرک کلی- تقسیم تعداد کشته شده ها به کل تعداد نفرات در کوه، نه تنها آنان که قله را صعود کرده اند، ما را به عدد ۱.۲ درصد میرساند. امروز، ما قصد داریم 7 دانستنی جالب در مورد کوه اورست را برای شما بازگو کنیم که واقعاً شما را متعجب خواهد کرد. هـــــر قدر از سطح زمین پایین تر برویم ، و دما را در اعماق آن اندازه گیری کنیم ، متوجه می شویم که مرتبا” همه جا بر میزان دما ، متناسب با عمق آن افزوده میشود .

آنها می گویند سن فقط یک عدد است و نباید ما را محدود کند، اما در مورد اورست تقریباً غیرممکن است که فکر کنیم کودکان یا افراد مسن قادر به صعود به آن هستند. چند کودک ترک (4دختر و 2پسر ) نیز به دنبال آنها بودند که با دیدن ما از ادامه همراهی آلمانها منصرف شدند و آقای نصیری با آنها مشغول صحبت شد. و نیز در روایت کامل الزّیاره است که آن حضرت فرمودند که: به ما رسیده است که پیغمبر(صلى الله علیه وآله)چون نزد قبور شهدا مى آید مى گفت: «السَّلامُ عَلَیْکُمْ بِما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدّارِ». ماگمای هم شیب در نتیجه برخورد ماگما و قرار گرفتن آن در بالا و پایین سنگ هایی که لایه بندی موازی مشخصی دارند، به وجود می آید.

زیپ لاین کوه صفه هم یکی دیگر از تفریحات این منطقه است. از نظر آماری میزان امنیت صعود به قله اورست به دلیل تجهیزات بهتر، پیش بینی وضعیت هوا و افراد بیشتر در حال افزاش است. از هر صد نفری که سعی در رسیدن به قله اورست دارند چهار نفر در این راه جان خود را از دست می دهند و بدن آنها در بیشتر موارد در کوه باقی می ماند. امروزه از این قصر ویرانه ای بیشتر نمانده است.

این کسب و کار روی شانه راهنماهای نپالی ساخته شده است که هر سال طناب ثابتهای مسیر، نردبان ها و تجهیزات مورد نیاز در هر کمپ را حمل میکنند و مشتریان را به سمت قله اورست راهنمایی می نمایند. وسایل حمل و نقل عمومی در بیشتر مناطق اصفهان قرار گرفته و میتوانید به راحتی در شهر تردد کنید. مآرها اغلب در مناطق مرطوب و دریایی رخ می دهند . در سمت شمالی کوه هم در همین سال آلن آرنت حدود ۲۳۹ نفر را تخمین زده است. بیشتر تیم ها در اواخر مارس، خودشان را به کاتماندو رسانده تا هم هوایی را آغاز کنند.

با اینکه این افراد عموما شرپا خوانده میشوند، اما امروز سایر اقوام هم در نپال در حال فعالیت در این زمینه هستند. منطق پشت این اصطلاح به دو موضوع بر می گردد، اول از همه اینکه با وجود اینکه ماه درون آسمان به رنگ سفید و زرد دیده می شود، برخی از رخدادهای طبیعی هر از چندگاهی باعث می شوند که ماه به رنگ آبی در بیاید ولی چنین رخدادی به شدت کم یاب است.

این کوه خاطره یکی از مهمترین جنگهای صدر اسلام را در سینه دارد؛ غزوه ای که بسیار دردناک بوده و صحنه های عبرت انگیزی از خود بر جای گذاشته است. اگر به بالای کوه اورست برسید، می توانید فوراً شاهکار خود را به دوستان خود بگویید، زیرا آنتنی وجود دارد که اینترنت پرسرعتی را فراهم می کند و می توانید تلفن های هوشمند و رایانه های لوحی را به آن متصل کنید. او یک شب را بالای کمپ چهار گذراند… این بلندترین کوه جهان (بالای سطح دریا) و آرزوی هر کوهنورد است. این دیگ درست در جنوب جزایر قناری واقع شده است و آتشفشانی زیر دریا به وجود آورده است که بخار سولفور از خود متصاد می کند و هنگام فعالیت، آب را تا ۲۰ متر در هوا پرتاب می کند.

ارتفاع قله اورست از سطح دریا برابر با 8848.86 متر (حدودا 29،015 پا) می باشد. ارتفاع بلندترین قسمت گنبد ۸۴۲ متر است که با توجه به ارتفاع ۵۶۰ متری دشت جنوبی در حدود ۳۰۰ متر از تراز دشت بالاتر است. تازهترین گدازهها در دامنهی غربی مخروط واقع شدهاند و در این قسمت مخروطهایی از خاکستر را نیز میتوان مشاهده نمود. همچنانکه برخی از مفسران گفتهاند اين تنازع، همان کشمکشی است که پس از اطلاع از حال اصحاب کهف و مردن آنها پس از بيدار شدن از خواب طولانی واقع شده است. این تقریباً به اندازه کوهنوردی طولانی و پیچیده است.

قله حقیقی کوه به شکل یک گنبد کوچک برفی به اندازه یک میز ناهارخوری می باشد. ۱۹۵۶ ارنست اشمید و جورگ مارموت به قله صعود کردند. طبق مدارک و اسناد موجود، اجداد ایشان در اصل از کاشان بوده اند که قریب به یک قرن و نیم قبل به مازندران هجرت کردند و نسب معظم له به « ملا محمد شریف کاشانی » که عالمی برجسته و فاضل بوده می رسد به این ترتیب: محمد مهدی فرزند محمد علی فرزند مهدی فرزند حاج محمد کاشی که وی نوه ملا محمد شریف بود.ملا محمد شریف از علمای زمان خود بشمار می آمد او را بعنوان قاضی به قریه «رستمکلا» ـ از توابع شهرستان بهشهر ـ دعوت کردند که بعد یکی از نوادگان او به نام حاج محمد کاشی در کوهستان سکنی گزید و فرزندان او نیز در همان کوهستان ماندگار شدند و به کوهستانی شهرت پیدا کردند.

دیدگاهتان را بنویسید