اين نماز، نماز صبح بوده است

اگر خروج ماگما در محل هاي پشته ميان اقيانوسي بيشتر از مناطق ديگر باشد، ممکن است اين مناطق از آب خارج شده و جزيره اي را تشکيل دهند مانند ايسلند. نظر به تحقیقات باستان شناسی ممکن است مربوط به دوره ی تیموری ها باشد و نظر به گفته ی پرفوسور «ایری سوا» استاد پوهنتون «ریوکیوکو» جاپان این محل باستانی زمانی هم پایتخت باستانی گرگین بوده است. چنان که گفته می شود، ساخت هر کدام صد سال به طول انجامیده است. این قلعه ی تاریخی و قدیمی در فاصله ی تقریبا ده کیلومتری کلیگان قرار دارد، بالای تپه ای به ارتفاع ۱۰۰ متر دیده می شود که دارای بیش از صد برج است است ولی به قلعه ی چهل برج معروف شده است.

در ضلع شمالی دره ی بامیان در دل صخره ی دیوار مانندی به طول صد ها متر مجموعه ای از آثار شگفت خلق شده است که سند هویت بامیان است. در قسمت جنوب غربی و در کنار برج ها، میدان وسیعی قرار دارد که اطراف آن دیوار سنگی کشیده شده است و محل اسب دوانی، تیراندازی و بازی های مرسوم آن زمان بوده است. دیوار های این شهر مخروبه از سنگ های تراشیده شده است و آجر نسوز درست شده است، که امروز خرابه های آن موجودند. این غار در داخل دیوار بزرگ است و دهلیزهای متعددی آن توسط پایه ها و ستون های سنگی از هم جدا شده اند و به نسبت تعدد همین ستونها آن را «چهل ستون» نامیده اند.

ساختمان قلعه در بالای تپه از سنگ بنا شده است که در وسط آن ساختمان زیبایی است، با برج های بلند و خانه های زیبا که از چهار طرف محافظت می شده است و یک بخش از شهر، با دیوار عریض از سنگ احاطه شده است که به آن «سورشهر» می گفتند. به این ترتیب که درست از بالای تپه که مرکز حکومت بوده است، با وسایل و ابزار موجود سنگها را سوراخ کرده اند و با ایجاد راه پله های متعدد به طرف پایین رفته و بالاخره در عمق دره به آب دریا رسیده اند. او درباره شیوه حکومت خود، شورشهایی که علیه وی انجام شدند و اینکه چطور این شورشها را سرکوب کرد نیز روایت کرده است.

نادرخان به بهانهای علاج بیماری عازم اروپا گردید و در آنجا در تبانی با انگلیس دست به دسیسه چینی علیه دولت تازه بنیاد شاه امان الله زد، از جمله شاه را متهم به کفر نمود و عکسهای جهلی بی حجاب را از خانم شاه (ملکه ثریا) تهیه کرده در بین قبایل توزیع نمود همچنان عکس جهلی دیگری را تهیه کردند که گویا شاه در اروپا دست پاپ اعظم را بوسیده است، این همه دسایس محمد نادرخان و برادران باعث شدند تا روحانیون فرصت طلب که همواره از حکومت هند بریتانوی جیره میگرفتند علیه شاه مردم را تحریک نمودند.

واز اعظم قرای آنجا خرداد(خراو) و نجم آباد و سنقر آباد است. این محل باستانی در ۴ کیلومتری شمال شرق مرکز یکه ولنگ قرار دارد و ارتفاع آن ۲۶۰۰ متر از سطح دریا است. این ساحه ی باستانی در ۵/۱ کیلومتری شمال غرب مرکز ولسوالی یکه ولنگ قرار دارد و مغازه های عصر بودیزم در آن وجود دارند. توعمرم خیلی لات دیدم ولی خدایی هیچکدومشون به لوتی مرام های همدان نمیرسن دم شون گرم.بچه قم هم دوست داشتنی هسن .روحشون شاد طیب رضایی.اقا رضا جاویدان .دایی قاسم .اینا همشون لوتی مرام های همدان بودن .بچه های جیحون اباد خدایی دمتون گرم .من بچه کرجم کرج هم لوتی مرام زیاد داره .ساغول.

تنها نوشته ای که از او دیده شده ، نسخه ای است خطی با عنوان « طرائف الحکمت» که امروزه در کتابخانه آیت لله العظمی مرعشی نجفی نگهداری می شود.کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی.همچنین از او اجازه اجتهادی در دست است که به نام آقا سید محمد حسن مجتهد موسوی بعد از سال ۱۲۴۴ نوشته است.(تذکره القبور) با این همه ، بسیاری از اندیشه ها و آموزه های عرفانی آقا سیدرضی را میتوان در لابلای آثار و اشعار شاگردان مکتب وی از جمله محمد رضا قمشهای و میرزا محمد تنکابنی و دیگران پیدا کرد.آغاز حوزه عرفانی تهران با آمدن سیدرضی لاریجانی است که در دوران صدارت امیرکبیر و در اواخر عمر به دعوت میرزا اسماعیل گرکانی از رجال قاجار به تهران میآیند.

میتوان به این نتیجه رسید که از زمانی که انسان در غارها میزیسته شهر کوهنانی در حوالی رودخانه و زمینهای حاصلخیز این منطقه وجود داشتهاست . میتوان گفت استان لرستان از لحاظ ورزش با وجود امکانات اندک و کم لطفی های مسولین جزء ده استان برتر ورزش کشور میباشد.چه در سالهای قبل از انقلاب و چه در سالهای بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی بخصوص در رشته هایی همچون کشتی والیبال و فوتبال و بوکس و کم و بیش در رشته های دیگر ورزشی که همیشه قهرمانان زیادی در این رشته ها در سطح کشور و بین المللی داشته ایم. گاهی پناهگاهِ بسطام فرزند ضحاک ماردوش بوده که از دست سربازان فریدون در گریز بود و زمانی هم پرورشگاهِ برزوی سختکوش.نه سپاهیان غارتگر چنگیز خونریز را توان درنگ درین سر زمین بود و نه لشکریان تیمور را یارای جنگ ، این سر زمین همیشه کمینگاه نره شیران بوده و پناهگاه شهزادگان.بدخشان یگانه سر زمینیست که تیمور فرمانروای بیرحم و بیدادگر در پای دره های آن زمینگیر شده به اسارت رفت که با بکار برد نیرنگی خود را رهایی بخشید.

می بایست کوهنورد باشی تا لذت یک صعود، لذت یک کوهنوردی را در خم هر پیچ و هر نسیم دل انگیزش، با صدای پرنده های کوهستانی که نغمه شیدایی سر می دهند، درک کنی. پس از انقلاب اسلامی، با گسترش سریع و افزایش جمعیت و پیدایش قطبهای جاذبهای، کرج به چندین شهرستان و منطقه تقسیم شد؛ که اینک هر کدام از بخشهای پیشین به یک شهرستان و بسیاری از روستاهای اقماری آن خود به شهر و شهرکهایی تبدیل شدهاند. سفیدآب روستایی در دهستان تمشکل بخش نشتا شهرستان تنکابن استان مازندران واقع شده است .بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۱۹۰ نفر بودهاست.

برجها باتوجه به ساختمان کوهها در پستیها و بلندی ها واقع شده اند و به شکل مدور ساخته شده اند. بقایای ساختمان تخریب شده ی دوره ی بودایی که به شکل دو طبقه ای در محوطه ی تقریبا ۴۳ متر و ۳۴متر مربع مساحت اعمار شده است توجه را به خود جلب می کند. هر دو تندیس به بالای سر خود راه دارند. این پلکان در مسیر خود به بالکن هایی راه دارد که از آنها می توان شهر بامیان را، مثل کف دست دید. این دالان که شعاع ایوان را دور زده، به دریچه هایی مجهز است که از آنها می توان هم چهره بت را از نزدیک ترین جا دید و هم تمام قامت آن را از بالا مشاهده کرد.

یکى از عادى ترین سیستم هاى آگاهى در بدو وقوع آتشفشان، فعالیت هاى زمین لرزه اى است. بعد از این که فریدون بزرگ شد، همرای کاوهی آهنگر که در درهی آهنگران بامیان بود، متحد شد و علیه ضحاک قیام کرد وضحاک را که یک روز کم هزار سال عمر کرده بود، از بین برد. پيرمرد كمي منتظر ماند و بعد خسته شد و ديد كه كوهها هيچ تكاني نخورده اند ! نخست تندیس کوچک و سپس تندیس بزرگ با کیفیت بهتر خلق شد. با توجه به ابعاد بزرگ این تندیس ها و امکانات ابتدایی آن زمان، اگر نگوییم یک قرن، قطعا زمان زیادی را در بر گرفته است.

اگر مهـرِ دارنده دشتهای پهناور، خشمگین و آزرده بوده و خوشنود نشده باشد، سنـگهای فَلاخَنکه از بازوان نیرومند پرتافته شود، بهنشان نمیرسد. جهان بخش ذوقی معروف به ناظم الشعرا: از شاعران مرثیه. دولت ترکیه در یکم نوامبر 2004، کوه آرارات و طبیعت اطراف آن را به عنوان 35 اُمین پارک ملی ترکیه اعلام کرد. سرویس جواهر عروس، از جمله محصولات خاص با طراحی منحصر بفرد گالری جواهر کوه نور بشمار می آید. فرهاد کاوه آهنگران افزود: جسد این کوهنورد پس از چهار ونیم ساعت تلاش آتش نشانان اصفهانی از مسیر سخت گذر و طاقت فرسا به پایین کوه صفه انتقال وتحویل ماموران اورژانس شد.

زمستانهای آرارات بسیار سخت و طاقتفرسا است و تاکنون محققان و کوهنوردان زیادی در مسیر حرکت خود در این رشتهکوه جان خود را از دست دادهاند.و اما نکته دیگری که این کوه را متمایز میکند، قرار گرفتن در مسیر حرکت کشتی نوح است. روز چهارشنبه سیزده شوال، نیروی مشرکان خود را به کنار اُحد رسانید و در دامنه این کوه، در میان نخلستان، در محلّ مسطّحی و در کنار درّه ای که می توانست در شرایط سخت برای آنان مأمنی باشد فرود آمد و تا روز جمعه به استراحت و طرح نقشه جنگ پرداخت. در حال حاضر موزه سرباز، معابد متعددی و نیز مسجد عبدالله خان (قرن 13-12 یا 16 میلادی)، مسجد محمد یوسف (اوایل قرن 20)، آرامگاه آصف بن برخیا (12-11 میلادی) و ویرانههای حمامی قدیمی (14-11 میلادی) در دامنه این کوه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

ما یکتاپرستان مرده خود را نمی سوزانیم. با ما در جاده همراه بمانید تا ببینیم کوهدشت کجاست؟ خرابه های این شهر در بالای کوهی در ضلع شمالی جاده ی اصلی بامیان-یکه ولنگ قرار دارد. این ساحه ی باستانی در ۴۸ کیلومتری شمال غرب مرکز ولسوالی یکه ولنگ در مسیر جاده ی اصلی که به طرف پایین یکه و لنگ می رود موقعیت دارد و دارای مغازه های متعددی به اندازه های مختلف است که در چند طبقه ساخته شده است. پس از مدتی از گروه کرد ها جدا شدیم تا بتوانیم با سرعت قدم های خودمان گام برداریم.

در کتاب توزکتیمور، صفحۀ 72 آمده است که «چون مجموع لشکر من نودودو هزار سوار بودند، در موضع اندراب به سرحد بدخشان فرود آمدیم و تنبیه کفار «کتور» نموده، متوجه غزای دارالحرب هندوستان شدم.» شاید امیر تیمور پس از تنبیه کفار «کتور» از درۀ هزاره گذشته و پس از گذر از لغمان به هندوستان رفته باشد و برای اینکه شورشی دوباره صورت نگیرد، عدهای را در دره گماشته باشد که اکنون شاید برخی از طایفۀ درۀ هزاره از بازماندگان آنان باشند که برای سرکوب مردم نورستان و امنیت اندراب و پنجشیر ساکن دره شده باشند. و چند صورت دیگر به صورت انسان تراشیده اند.

غار فریدون در منطقه ی «سرلدو» در منطقه ی شهیدان، قرار دارد که معروف به کوهی مابین دوغار» است. این مورد جالب و غیر معمول است که عنصرى غیرفلزى باعث رنگ تند در سنگ مىشود. این دو قلعه تاریخی نیز بر سر کوه در شمال مرکز ولسوالی (نیک) ساخته شده اند و فقط از یک جانب کوه به داخل آنها راه وجود دارد. این محل تاریخی پیوسته به کوه بابا است. این غار یخی سر درهی سرقازان، در کمر کوه پایه های کوه بابا، در حدود ۴۵ کیلومتری جنوب غرب مرکز بامیان قرار دارد. دفتر او در حزب جمهوری اسلامی، محلی برای آموزش های عقیدتی به جوانان بود.

دیدگاهتان را بنویسید