اینترنت باعث کاهش تمرکز می شه

حضرت آیت الله حاج آخوند با موفقیت کامل درس های مقدماتی را تا اتمام لمعتین پشت سر گذاشت. رییس جمعیت هلال احمر دیر با اشاره به اعزام نیروهای امدادی در اسرع وقت افزود: نجاتگران پایگاه امداد و نجات جاده ای پس از جستجو و دسترسی به مسیر و مفقودین در منطقه کوه نمک و انجام اقدامات اولیه لازم عملیات با موفقیت به پایان رسید. از دیگر دیدنیهای کوههای نمکی جاشک میتوان به چشمههای نمکی اشاره کرد. از با ارزش ترین این لایه ها می توان به لایه ای با نام ته نشین شافت جلویی نمک اشاره کرد که این لایه برای اولین بار در اوایل قرن 16هم میلادی استخراج گردید.

تمام این دره از نمکهایی به شکل گلکلم پوشیده شدهاند که بهطرز شگفتانگیزی کنار یکدیگر قرار گرفتهاند. قسمت فوقانی این ستونها از مابقی ستون پهنتر هستند و همچون سایهبان روی ستون قرار گرفتهاند. با این وصف این سری با مارن های کرتاسه فوقانی حاوی صدف ها و آثار لایه های منشوری ضخیم ( تا ۵ میلی متر ) اینوسرومها پوشیده شده و بدین ترتیب این رسوبات بخش فوقانی به نام کرتاسه فوقانی پذیرفته شده است . استان سمنان با توجه به معادن عظیم نمک خود و قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم و مسیر زیارتی مشهد مقدس، دارای شرایط بالقوه برای انجام طرح گردشگری بر پایه نمک می باشد .

آبشارهای طبیعی که در مسیر آب راههای گنبد و در کوهپایههای پایین دست قرار دارند به شکلهای مختلف و در اندازههای متفاوت زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است و در فصل گرما به واسطه تبخیر زیاد آب، بلورهای نمکی ضخیمی در مسیر آبشارها ایجاد کرده که با لغزش آب بر روی بلورهای نمکی و تابش آفتاب منظرهای شگرف و زیبا ایجاد کرده است. از جمله جغرافیه نویسان عرب تنها یعقوبی «بنجهار» ابن خرداد «بنجار» و ابن فقیه «فنجهیر» آوردهاند ولی مولفان و جغرافیه نویسان خراسان در همهٔ مواردی که از پنجشیر ذکری کردهاند نام آن را به شکل پنجهیر ضبط نمودهاند.

آن بزرگوار در ترویج کتاب و سنت سعی بلیغی داشت و میکوشید تا طلاب، حافظ قرآن شوند و نیز با علم حدیث آشنا گردند… تشکر داکتر صاحب از پیشنهاد شما ما با ادره محیط زیست پنچشیر در مورد ثبت آن بنام پرک ملی تلاش خواهم کرد . آنگاه به طلحه حمله کرد و جنگ در بین آنان درگرفت. يکی از آنان پرسيد: چه مدت درنگ کرديد؟ جنگ ابتدا تن به تن بود و نُه تن از پرچمداران قريش پشت سر هم وارد ميدان شدند که يکي پس از ديگري به هلاکت رسيدند و اين موضوع موجب تضعيف روحيه آنان گرديد.

موقعیت خاص گنبد نمکی جاشک که باعث شوری آب رودخانه مند میشود، شاید تنها عامل زیانرسان به منطقه باشد. چشمههای نمکی باعث حیات گنبد نمکی جاشک شدهاند و اگر این چشمهها خشک شوند، این جاذبه طبیعی نیز از بین خواهد رفت. این گنبد از بزرگترین، فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه به شمار میآید و بهعنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر، در سال ۱۳۸۸ به ثبت رسید.عکس از گوگلمپ (عکاس: Omid M) کوه نمک با دارا بودن چشماندازهای زیبای زمینشناسی، انواع سنگهای مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آنها، آبشارکوهها و آویزههای نمکی نهتنها چشم هر بینندهای را مینوازد، بلکه بهترین محل برای محققان علاقهمند به علم زمینشناسی است.

سارگن پس از سفر جنگی که در 713 به اورارتو کرده در کتیبه های خود از آبادانی و ثروت و فراوانی و سرسبزی کشور اورارتو و شهر های حصاردار وبنا های زیبا و با عظمت و رودها و قنات های معموره و استخرها و باغستان ها و رزستان های آن شرح ممتعی نگاشته که حاکی از تمدن درخشان آن مردم است. کوه نمک جاشک که یکی از زیباترین مقاصد ژئوتوریسم ایران است، حدود سه هزار و 666 هکتار مساحت و 70 تا یک هزار و 490 متر ارتفاع دارد. در واقع افغانستان یکی از قدیمی ترین مناطق استخراج معدن در جهان بشمار رفته که پیشینه تاریخی آن به شش هزار و پنج صد سال می رسد.

هواکش از طریق یک پمپ هوای تازه وارد معدن نمک گرمسار می شود. هوای داخل معدن نمک گرمسار خنک ومطبوع است . داخل معدن نمک گرمسار تاریک است و نحوه ی نور پردازی جلوه ی زیبایی به دست می دهد . از خاک سرخ آن نیز در صورت تغلیظ و شستشو در صنایع رنگ سازی داخل کشور استفاده می شود . آب شوری که از گنبد سرچشمه می گیرد به زمین های کشاورزی اطراف و آبهای شیرین منطقه اثرات زیانباری وارد نموده است که در این مورد لازم است به منظور حفاظت اراضی کشاورزی از پیشروی آب شور ، اقدام به ایجاد حوضچه هایی نموده که آب شور درآن تبخیر گردد و نمک آن هم قابل استفاده گردد و با این راه حل از پیشروی گنبد نمکی هم جلوگیری می شود .

البته زیبایی این کوههای نمکی بیش از آنچه که گفتیم است. گنبد نمکی جاشک بوشهر که به آن کوه نمک جاشک نیز میگویند، یکی از زیباترین کوههای نمکی در خاورمیانه است. کشف چهار ستون فلزی فسیل شده که هرکدام ۱۲۰ سانتی متر طول دارند و از بخشهای مهم در ساخت کشتی بوده اند، از جمله این اشیاء است که هم اکنون در تملک وزارت معادن و فلزات ترکیه قرار دارد.در دل کوههای آرارات در نزدیکی مرزهای ایران و ترکیه، جسم عظیم فسیل شده ای قرنهاست که آرمیده و طوفان مهیب را پشت سرگذاشته است.

در این چشمهها که عمدتا در غارها و درههای این منطقه وجود دارند، آب شوری میجوشد که از دل زمین میآید. افسانهها، داستانهایی هستند که بر سر زبان بومیان یک منطقه میافتند، این داستانها معمولا برای پدیدههای طبیعی که شکل خاصی دارند، نقل میشود و گنبد نمکی جاشک نیز از قاعده مستثنی نمیباشد. بهعلاوه در مناطقی که به حد کافی از این گنبد نمکی دور هستند، بادام کوهی، کُنار، اشک و گلهای سنگ نیز به چشم میخورد. در حقیقت آبشارهای گنبد نمکی مسیر جریان اصلی جریان آب بودهاند، در فصلهای خشک سال که آب تبخیر میشود بلورهای نمک به جای میمانند و این زیباییها را به وجود میآورند.

گنبد سیاهو ذخایر متنابهی از نمک را دارد که این نمک در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد . رودخانه تا قبل از روستای باغان شیرین و قابل شرب و استفاده کشاورزی است؛ اما پس از عبور از کنار گنبد و دور زدن آن، آب رودخانه با درصد زیادی شوری همراه میشود. این ماده ی معدنی بر روی زمین وجود داشته ولی همچنان برای استفاده از آن باید نمک را از آب های شور یا معادن نمک استخراج کرد. کار در این معادن راحت بوده و درحالیکه دمای آنها با روی زمین متفاوت است اما حداکثر دمایی که در معدن سنگ نمک می توان حس کرد 70 درجه ی فارنهایت می باشد.

زیباترین حفره هایی که در این معدن به وجود آمده اند آنهایی هستند که توده های نمک از آنها استخراج شده است. از جمله تجارب فوق العاده و با ارزشی که ضمن دیدار از این معدن نمک زیبا می شود، این است که به کارهای روی قسمت های توده های بالایی و لایه های پایینی این معدن توجه کرد. در دامنه جنوبی سبلان هم چشمههای گوگردی پرشماری را میتوان مشاهده کرد که درجه حرارت آب آنها به ۴۰ درجهی سانتیگراد هم میرسد و تنها فعالیت آتشفشان خاموش سبلان محسوب میشوند.

این گونه سخنان و حماسه ها، طرفداران خروج از مدینه را بیش تر کرد. این ته نشین ها همچنین شامل رسوبات ویلیچسکا می باشد که در 10 کیلومتر طول و با عرضی بیش از چند هزار متر تا 1.5 کیلومتر امتداد دارد. به طور کلی در بعضی اوقات که فلات ایران، از لحاظ سیاسی به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم میشد، نام ایران نصیب قسمت شرقی میگردید و نام پارس مخصوص ایران کنونی میبود. این کوه نمکی در سال 1386 هجری شمسی به عنوان یکی از آثار فسیلی ملی کشورمان به ثبت رسید و در سال 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد.

در نتیجه ی سرد شدن آب و هوا، سطح اقیانوس حدود 60 متر کاهش یافت و در کوهپایه ی کارپات، در بین رشته کوه های کارپات و زمین های مرتفع و مرکزی لهستان دریاچه ی بسته ای با شوری بالایی تشکیل شد. به ترمینالیا راه آهن که رسیدید، میتوانید با تاکسی یا مینیبوسهای توریستی، خودتان را به محوطه تاریخی بیستون برسانید. جانبازى و فداکارى على بن ابى طالب علیه السلام و دیگر یاران رسول خدا ﷺ سبب شد که آن حضرت از خطر قطعى نجات یافت.

در منابع تاریخی آمده است: طلحة بن عبیداللّه از صحابه و یاران معروف رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز در جنگ احد جانفشانی ها نمود و مجروح گردید. تنها دشواري، فاصله ميانِ رمات و احد بود که مي بايست به طريقي مراقبت مي شد. رشته کوهی فشرده که از شمال در حدفاصل بابل تا آمل و از جنوب درحد فاصل فیروز کوه و دماوند قرار دارد. کوه آرارات کجاست؟ کوه آرارات، در کشور ترکیه، قدمتی بسیار طولانی دارد؛ بهطوری که در برخی مستندات آمده است که نوح پیامبر پس از پایان طوفان، روی این کوه از کشتی پیاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید