باشگاه کوهنوردی اسپیلت

حیوانات این پارک را تشکیل می دهند. این کوه از تفرجگاه های محبوب اصفهانی ها است و در سال های اخیر، دل مهمانان این شهر را نیز برده است. مونته کالی مکانی مشهور در ایالت هسه آلمان است. در قسمتی از تفرجگاه صفه، یک پارک وحش قرار دارد که در 50000 مترمربع وسعت ایجاد شده و حیوانات گوشتخوار و حیوانات علفخوار را در خود جای داده است. که در ابتدای آن جاده محیط بانی ساخته شده و با ورود به آن و ادامه مسیر میتوانید خود را به گنبد نمکی جاشک برسانید. این صعود طولانی است، اما یک مسیر نسبتا آسان از جنوب در اواخر تابستان برای کوهنوردانی که با استفاده از تبر و کرامپون آشنا هستند وجود دارد.

اگر برای صعود به دنبال آسانترین مسیر می گردید، جبهه جنوبی را انتخاب نمایید. کوهنوردان برای صعود به این کوه از مسیرهای غربی استفاده میکنند که از پناهگاههای مناسبی برای استراحت برخوردار است. زمانی که به فرودگاه رسیدید می توانید با استفاده از تاکسی هایی که وجود دارد خود را به این کوه برسانید. با من در فانزی همراه باشید تا این کوه با ابهت و امکانات اطراف آن را بشناسید. آثار برج های دیدبانی انفرادی در کنار چشمه پاچنار و دیگری در کمرگاه و زیر دیواره گل زرد قرار دارد و گویی از این مکان ها، رفت و آمدها به سوی قلعه دیو را زیر نظر می گرفتند.

او از آیات و احادیث نیز برای بیان رویدادهای تاریخی بهره جُسته.از دیگر آثار ظهیرالدین نیز «تاریخ گیلان و دیلمستان» است که در باب تاریخ گیلانیان نوشته شدهاست. خود شاعر به مهارتش در بعضی علوم و توانایی اش در ابتدای جوانی، در قصیده ای به مطلع:آنم که ضمیرم به صفا صبح نژادست،چون باد مسیاشاره کرده و نیز تقی الدین اوحدی که او را در اصفهان دیده بود، درباره ی طالب چنین می گوید:«با آنکه هنوز در عنفوان شباب بود و بر صفحه ی عذار خطی نداشت، رقم خط و نظم دلپذیرش چون زلف دلبران صید قلوب عارفان می کرد، الحق خوش می نویسد و شعر را از چاشنی و تازگی و مزه رتبه ی عالی داده و طالع شهرتی غریب و عجیب دارد.

پس از چندى ریاست کل دادگاههاى دیوان کیفر را به او سپردند. دسترسی به این قلعه از جبهه شمالی غیرممکن است؛ چرا که صخره هایی کاملا عمودی آن را در بر گرفته اند. در این میان، کوه زیبای صفه با 2241 متر ارتفاع، مکانی عالی برای افرادی است که میخواهند ساعتی از دل شلوغیهای شهر جدا شوند و کوهنوردی و کلی تفریح جذاب را تجربه کنند. این پارک وحش ،در واقع یک باغ وحش کوچک است که در آن می توانید تعدادی از جانداران را ببینید. پل در تنگترین بستر رودخانه سیمره در محلی به نام سی پله واقع شده است.

نام این قلعه در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده؛ اما اقدامات حفاظتی، چنان که باید در مورد آن صورت نگرفته است. پل سی پله که با شماره 3511 در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده در تنگترین بستر رودخانه سیمره، در محلی بنام سی پله واقعشده که اکنون از چهار چشمه طاق آن تنها دو چشمه طاق آن باقی است. اکنون این شهرستان دارای محدودهای از شرق شهر تازه تأسیس شیرود و تا پارک ملی خشکهداران در شرق نشتارود در مرز شهرستان تازه تأسیس عباسآباد امتداد دارد. برای رسیدن به قلعه، راهی به صورت مارپیچ در جبهه شرقی کوه ایجاد کرده اند که تا محل چشمه گل زرد ادامه دارد.

پس از آنکه کوه را دور میزنید و ایستگاه سوم تلهکابین را رد میکنید، به قله خواهید رسید. ج: در دور دوم مذاکره، یک ماده اضافه شده بود، و آن اینکه باید لیست سلاح ها معلوم و قید گردد. خستگی خود را در این رستورانها به در کنید. این کوه در انتها به فضای سنگیِ صاف و مسطحی می رسد و همین باعث شده نام صفه را بر آن بگذارند. پل رنگین کمانی، نام یک پل سنگی است که در پشتِ کوه صفه و در جبهه غربی آن قرار دارد و یکی از جاذبه های این کوه به شمار می رود.

در این چشمه، آب و سبزه در شکم یک حفره سنگی بزرگ جای گرفته و شاهکاری زیبا را خلق کرده اند. به همین دلیل است که کوه صفه را یک نشانه بزرگ شهری می دانند؛ نشانه ای که از تمام نقاط شهر دیده می شود. فوران آتشفشان ممکن است بهصورت نقطهای، شکافی یا پلهای صورت بگیرد. در مقابل داریوش، 9 اسیر با دست و پاهای بسته دیده میشود که 8 تن از آنها غاصبان تاج و تخت پادشاهی هستند و نفر نهم، پیشوای قبیله سکاها یا همان تیگرا خائود است. این ستاره نماد،آیا (در دورههای بعد اینانا و بعدها آناهیتا) خدای آفرینش سرزمین آراتا در دوران پایانی سده ۴ (پیش از میلاد) بوده است.

رفتن به بام اصفهان با تلهکابین، تفریحی جدید و شگفتانگیز است. این کوه آتشفشانی که با نام چهل تن نیز شناخته می شود، شامل دو کوه است که توسط بخش زین مانندی به هم متصل شده اند. از این قلعه بارها و بارها در کتاب های تاریخی و افسانه ها نام برده شده است؛ اما هیچکس به درستی نمی دانست این قلعه در کجا قرار دارد. از مارها نیز میتوان گرزه مار، مار جعفری (در دامنهها وکوهپایههای جنوبی) و کفچه مار در گروه مارهای سمیو مار چلیپر، گرگ مار، کورمار، مار دستی و غیره را نام برد که در گروه مارهای غیر سمیهستند.

کوه صفه از محل چشمه ای به نام خاچیک آغاز می شود. دامنهی این رشته کوه به شمال عراق نیز امتداد دارد. البته همه چیز به چشم اندازهای شهری ختم نمی شود. از جمله بخش های نظامی و دفاعی قلعه هستند که امروزه بقایای آنها به چشم می خورد. بسیاری این مکان را “بام اصفهان” می خوانند؛ جایی که اگر همت به خرج دهید، چشم انداز زیبایی را از شهر خواهید دید. در بسیاری از نقاط این کوه ۲۲۴۱ متری، شاهد منظره ای از رودخانه زایندهرود و شهر اصفهان خواهید بود.

قله جنوبی بلندتر از قله شمالی است؛ اما در قله شمالی، منظرهای بهتر و گستردهتر از شهر را خواهید دید. حال در سمت چپ، تپههای کوچک و بزرگی را می بینید که با نام هزار دره شناخته می شوند و جاده شیراز از وسط آن عبور می کند. باستان شناسان آثار رؤیت و پرستش پرفروغترین ستارهٔ کهکشان، شباهنگ را در خرابههای پایگاه پنج هزار سالهٔ ستارهشناسی مه تسا مور، در ارمنستان کنونی، کشف کردهاند.

که این معدن در سال ۱۳۳۵ هجری از طرف وزارت معادن افغانستان تثبیت شده و ذخیرۀ آن ۲۰۰ هزار تن برآورد شده است. • غار سیمرغ، جدیدترین غار کشف شده در این ناحیه در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا که توسط تیم غارشناسی اصفهان و در اواخر سال 91 کشف شده است. • غار دستکند “الله” که توسط پهلوان صادق ایجاد و امروزه تخریب شده است. در رأس همه مجروحانِ جنگ احد باید شخص رسول خدا صلی الله علیه و آله را نام برد؛ زیرا آن بزرگوار در حالی که فرماندهی عالی جنگ را به عهده داشت و پرچمداران و فرماندهان را هدایت و تعیین می کرد، حملات دشمن و دفاع سپاهیان اسلام را زیر نظر داشت و خود نیز در حمله و دفاع شرکت داشت و با شجاعت و شهامت غیر قابل وصفی، می جنگید.

با بار زدن کوله ها بر روی اسبها، حرکت به سوی کمپ ۱ با سرقدمی لیدر ترک زبان به نام رمضان در ساعت ۳۰۱۲ ظهر آغاز گردید. گفته میشود که در گذشته، فردی ارمنی به نام خاچیک در دامنه این کوه دکه ای داشته و مواد خوراکی به کوهنوردان می فروخته است؛ به همین دلیل برخی این چشمه را با نام خاچیک می شناسند. سید رکنالدین در آمل متولد شد. مجسمه هرکول کـه بـه نظر می آید تندیسی از تجاوز اسکندر گجستک و حکومت سلوکیان بـه ایران باشد در بیستون درسال 1327 هجری هنگام احداث جاده آسفالته همدان بـه کرمانشاه در دامنه کوه کشف شد.

ناصرالدین شاه وقتی این پاسخ کوبنده و قاطع را دریافت‚ از تصمیم ابرهه گونه خویش منصرف شد. ما افسوس خوردیم که چرا زمان بیشتری را جهت بازدید از آنجا برنامهریزی نکرده بودیم. در شمال و جنوب این گردنه، ارتفاعات کوه صفه و کوه مشرف به سپاهان شهر قرار دارد و از آنجا که بادهای اصفهان، عموما غربی ـ شرقی است، جریان باد در این نقطه، متمرکز و شدید می شود.

یک چشمه آبِ بسیار خوب از آن بیرون می آید و درویشی هم در آنجا منزل دارد. کوه صفه اصفهان، یکی از مکانهای گردشگری باصفا در این شهر است. بوستانهای زیبا و مکانهای تفریحی متعدد، اصفهان را به یک قطب گردشگری تبدیل کردهاست. چند سالی است که شهرداری اصفهان فضای سبز دامنه این کوه را گسترش داده است، کوه صفه یکی از محبوب ترین جاذبههای گردشگری اصفهان است و صبح روزهای جمعه میزبان خیل عظیمی از دوستداران طبیعت و مخصوصاً جوانان میباشد. منرالهای و سنگهای نیمه قیمتی عبارتند از لاجورد توپاز تورمالین و کوارتز میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید