برنامه حزب آزاده گان افغانستان

متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. بدون شک بهمن های سهمگین و زلزله های ناگهانی که در اورست رخ داده است دو دلیل دیگر برای گرفتن جان کوهنوردان به شمار می آید. در سال ۱۹۹۶ نیز ۸ نفر از کوهنوردان به دلیل عدم هماهنگی در حین فرود جان خود را از دست دادند و در این صعود بیش از ۱۲ نفر قربانی کوه اورست شدند. چرخ و فلک را تصور کنید، دنیا نیز اینگونه است؛ فراز و فرود دارد، بالا و پایین دارد، اما هرچه باشد دایما درحال گردش است. به شکلی که حتی با استفاده از کپسول های اکسیژن هم تنفس برای کوهنوردان حرفه ای و آماتور کار بسیار دشواری است.

به دلیل ایست قلبی در ارتفاع ۸۰۰۰ متری مرگ های بسیاری به ثبت رسیده است و اگر پشتیبانی لازم برای تنفس به کوهنوردان صورت نگیرد تنها چند ساعت در طی این مسیر زنده خواهند ماند. کمپ بعدی در ارتفاع هفت هزار متری در محل گردنه قرار دارد. به همراه شبان سگی بود بنام قطمیر که هرچند آن سگ را میزد بازنمیگشت و با هفت تن «یاران غار» به درون غار رفت. پزشکی آمریکایی در تفسیر وضعیت نابسامان مسیرهای اورست عنوان کرده است اورست شبیه به یک باغ وحشی است که انبوه جمعیت رفت و آمد در آن را دشوار کرده است.

قربانیانی از کشور هند، اتریش، بریتانیا، نپال، ایرالند و بسیار کشورهای دیگر در طی مسیر به دلیل خستگی شدید و ارتفاع زدگی جان خود را از دست دادند و همین امر انتقادهای بسیاری را به فروشندگان مجوز صعود از قله اورست داشته است. اگر می خواهید با این کوه مرگ آور و قربانیان قله مرگ آور اورست بیشتر آشنا شوید به شما توصیه می کنیم در ادامه با ما همراه باشید. نمیشود. کافی است برای امتحان یک روز که از مسیر دربند به شیرپلا قصد کوهپیمایی داریم به یکی از مسیرهای خاکی و فرعی کوهستان منحرف شویم تا مکانهایی بکر و زیبا را کشف کنیم.

از آنجایی که در مسیرهای نزدیک به قله اورست گاها مشاهده شده است ترافیک بسیار سنگینی برای صعود مشاهده می شود شاید یکی از دلایل اصلی مرگ این صف انتظار است که دلیل مرگ کوهنوردان می شود. در سال ۲۰۱۴ در پی ریزش بهمن یک فرد نپالی در قله اورست جان خود را از دست داد فردی که خود راهنمایی تیم کوهنوردی بود و ۳ تن از همراهان وی نیز در بین بهمن مدفون شدند و هرگز جسد آن ها پیدا نشد.

کسانی که به این کوهستان شوم سفر داشته اند در طی خاطرات خود عنوان کرده اند که در طی مسیر می توانید با مشاهده سنگ های کوچکی که بر روی قبرهای قربانیان قله اورست مشاهده می شود به شوم بودن این قله پی برد اما باز نمی دانیم چرا صعود از آن یک رؤیا به شمار می آید. تصمیم گیری های اشتباه در طی مسیر، عدم رعایت نظم های تیمی به دلیل استرس و اضطراب، نابینایی و سوانح طبیعی در کنار خستگی های مفرط دلایل بارز برای مرگ کوهنوردان قله اورست به شمار می آید.

بازار اصلی شهر بر کران رود آقبورا قرار گرفته که نمونه بارز از معماری بازار سرپوشیده شرقی بهشمار میرود. اورست یکی از مرتفع ترین قلل جهان به شمار می آید، اما سهولت در طی کردن مسیر این کوهستان دلیلی بارز برای حرکت کوهنوردان به این مسیر به شمار می آید. بهره گرفتن از اکسیژن هوا هم تأثیری نداشت و شاید فشارهای که در طی مسیر وارد شده بود یکی از دلایل اصلی کشته شدن وی باشد.

وی پس از صعود تا ارتفاع ۷۰۰۰ متری دیگر توان ادامه دادن نداشت و امداد رسانی های کوهستانی نیز برای زنده ماندن وی سودی نداشت. صعود از طریق مسیر جنوبی با عزیمتی به پایگاه اصلی در ارتفاع ۵٬۳۶۴ متری آغاز گشت. در نهایت در سال ۱۸۶۵ انجمن جغرافیایی سلطنتی در لندن، قله شماره ۱۵ را بعد از مساحی های جورج اورست نامگذاری مجدد نمود و به افتخار این کشف قله شماره ۱۵ را اورست نامیدند.هفت تلاش نخست این کوه تا سال ۱۹۲۱ بیشتر جنبه شناسایی داشت تا صعود.

در مساحی های سال ۱۸۵۴ یک هیئت انگلیسی نام آنرا قله ۱۵ نهاد و دو سال بعد آنها توانستند ارتفاع قله ۱۵ را ۸۸۳۹ متر اندازه گیری کنند آنرا رفیعترین قله عالم شناختند، اما این اندازه گیری چندان پایدار نبود و پس از آن هندیها ارتفاع قله را ۸۸۴۸ ثبت نمودند. اورست – بلندترین کوه دنیا بر طبق آخرین اندازه گیریهای ماهواره ای که در ۵ می ۱۹۹۹ صورت گرفت و به تایید انجمن نشنال جغرافی نیز رسید ۸۸۵۰ متر ارتفاع دارد.

عنکبوت های جهنده سیاه از حشرات یخ زده ای را می خورند که باد یا طوفان های شدید در ارتفاعات آن ها را به سمتشان می برد. احتمالا عنکبوت جهنده سیاه موجودی است که در بالاترین ارتفاعات کوه اورست زندگی می کند. آیا در قله اورست موجودی زندگی می کند؟ غاز کله نواری نیز توان پرواز بر فراز قله هیمالیا را دارد. در سال ۲۰۱۵ یک فیلم سینمایی بر اساس این وقایع اکران گردید. به شکلی که بیش از ۶ نفر تا کنون پس از سال ۲۰۱۵ جان خود را در کوه اورست به دلیل بهمن از دست داده اند.

در سال ۲۰۱۵ نیز بهمن ناگهانی دیگری جان بیش از ۲۰ کوهنورد را به کام مرگ کشاند. او برای رسیدن به این بخش باید ساعتها در صفی طولانی و پشت سرهم، روی لبهی صخرهای و یخیِ کوه و در اتفاع چندهزارمتری میایستاد و حتی مجبور شد از کنار جسد کوهنورد زنی که بهتازگی جان خود را از دست داده بود، عبور کند. او را Shqipëtar به منظور پسر عقاب صدا میزنند. اما کشور نپال که سابق بر این غیر قابل دسترس بود خلاف این عمل کرد و مرزهای خود را از سال ۱۹۵۰ بر روی خارجیها گشود. جایی که مسیر صعود قله از طریق یال شمالی و گردنه شمالی قابل دسترس به نظر می رسید.

در مناطق غیر قابل دسترس و ارتفاعات بالای آن «سرو کوهی» غالب است و گیاهان بوتهای آن شامل پسته، بادام و افرا میشود. در ارتفاعات بالای 7000 متر امکان زندگی وجود ندارد و همه حیوانات کوه اورست در ارتفاعات پایین تر زندگی می کنند. در حال حاضر امکان نمایشوجود ندارد ! زائران امام رضا (ع) خریداران اصلی صنایع سنگی کوهسنگی مشهد و ظروف سنگی و دیگ سنگی و ظروف سالم سنگی ، هستند اما گذشته از مشتریان دیزی سنگی داخلی، اعراب حاشیه خلیج فارس، کویتی ها و امارات متحده عربی، نیز در شمار مشتریان مشتاق ظروف تزیینی و اشیای تزئینی مشهد هستند.

از آنجایی که قله کی ۲ در چین دومین قله بلند دنیا به شمار می آید مسیرهای بسیار سختی را برای فتح کردن در پیش روی دارد. در سال ۱۸۵۶، در طرح نقشهبرداری مثلثاتی بزرگ هند، برای اولین بار ارتفاع قله اورست -که در آن زمان با نام قله ۱۵ شناخته میشد- به مقدار ۸٬۸۴۰ متر گزارش شد. وجود اتاقها و فضاهای کوچک و بزرگ در طبقات مختلف، نظریه وجود طرح مهندسی پیشرفته را تأیید می کند.

طبقات معدنی در بخش شرقی به طول 1100 متر و ضخامت 18 -120 متر تعقیب گردیده اند. این رود 1230 کیلومتر طول داشته و دارای آبشارهای متعددی است که برای تولید برق مناسب است. این پرندگانی که گفتیم، در طول مهاجرت از قله های هیمالیا عبور می کنند! صعود کوهنورد ایرانی به قله اورست! «امین دهقان» تنها کوهنورد ایرانی است که امسال برای صعود به قله اورست تلاش کرد و موفق شد به این هدف دست پیدا کند. اگر بخواهیم در یک نگاه کلی به آمار قربانیان قله اورست اشاره ای داشته باشیم. من بایست با بیست تا بیست و پنج نفری که همراه داشتم، تعرض کردیم، ضربه ای به آنها زده و به کوه سالنگ رفتیم و بعد آمدیم شتل و به در بند به نیروهای دولتی مستقر در آنجا حمله کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید