بلندترین قلههای ایران کدامند؟

از جمله این سنگ ها چهار نوع آن شهرت بیشتری دارند، یعنی زمرد در پنجشیر، یاقوت و انواع مختلف یاقوت کبود در جگدلک کابل، لاجورد در بدخشان و بعضی از سنگ های نیمه قیمتی مانند تورمالین، اکوامرین و بریلیوم در نورستان. بیش از ۶۰ حلقه چاه خشک شده و ۱۷۱ حلقه از چاههای منطقه نیز در آستانه خشکیدن قرار دارند، اما تاکنون حقابه یی برای این روستاها در نظر گرفته نشدهاست. اسبها را همیشه شاطرهای سواره ـ نه مانند هند پیاده ـ همراهی می کنند و چون ارباب از اسب پیاده شده، به جایی می رود، شاطر تا بازگشت اوبراسب، سوار است واین کار را برای اسب مفید می دانند.

از جمله اصول کوهنوردی میتوان به کار با طناب، صعود از سنگ و یخ، هواشناسی، پوشاک کوهستان، عبور از یخچال و… آنچه جرگه را از نشست ها و گردهمايی های ديگر جدا می سازد محتوأ ، شيوه کار و منظور آن است .محتوای جرگه مردمی است وبرای سنجش آرای عمومی. به عبارت ديگر هر مجلس، جلسه و اجلاسی که برای تصميم گيری ، نظر خواهی و مشورت در باره يک امر محلی، ملی و قومی برگزار شود، جرگه است. از اين رو برخی آن را نوعی رفراندم يا همه پرسی خوانده اند .منظور از تشکيل جرگه ها چاره جويی، رسيدگی و تصميم گيری همگانی در مورد يک مسأله سياسی واجتماعی است .

جرگه در کاربرد های سياسی و اجتماعی آن به معنی گرد همايی و نشست است. جَرگه واژة فارسی و به معنی گروه و صف آمده است. احساس آزادی و برابری، افغانان را به رشک و غیرت در برابر ارتقای همسایگان وا می دارد. بخشی از تاریخ بامیان به دوره اول کوشانیان از سده اول میلادی باز می گردد که آیین بودا را تا نواحی شمالی هندوکش گسترش دادند، بامیان که برسر راه ابریشم قرار داشت، به تدریج به مرکز تجاری- مذهبی مهمی بدل شد. هندوکش: هندوکش رشتهکوهی در افغانستان است.

نامه رسانی (پست) در افغانستان نیست. چاپاران شاه نامه های دیگران را نمی برند. ناسازگاری ملی و حس قوی بر تری مانع تقلید شان از آداب و رسوم ایرانیان نمی گردد. آنان از امتیازاتی که ایرانیان در حال حاضر با توجه به قدرت نسبی شوراها بر آنان دارند بخوبی آگاهند. فلات میان دو قله پوشیده از گدازهها و سنگ آتشفشانی است.زمینلرزه تابستان ۱۸۴۰م با شدت ۶/۳ ریشتر سبب ریزش کوه، مدفون شدن یک دهکده، یک کلیسا و اقامتگاه کاهنان در زیر آوار ناشی از ریزش کوه و کاهش ۱۸۰۰ متر از ارتفاع قلهٔ آرارات شد و در حال حاضر کوه بزرگ آرارات با ارتفاع ۵۱۳۷ متر از سطح دریا دارای ۴۲۰۰متر بلندی است.فاصلهٔ قلهٔ آرارات بزرگ، که در تمام طول سال از برف و یخی به عمق صد متر و به وسعت ۳۷ کیلومتر مربع پوشیده شده، از قلهٔ آرارات کوچک شرقی یازده کیلومتر است.در کتاب آفرینش در عهد عتیق از آرارات به عنوان محل به خاک نشستن کشتی نوح پس از طوفان ذکر شدهاست.

با این حال ساکنان این دلتاها همواره در معرض خطراتی چون طوفان های دریایی، طغیان رود و سیلاب هستند. نقوش حيواناتي چون گوزن، گاو، سگ، روباه و خصوصا اسب و سوار در حال تيراندازي و شکار و موضوعات رزمي با رنگ هاي قرمز و سياه بر ديواره اين غار ديده مي شود که در ميان سنگ نگاره هاي باستاني کشور ايران بي مانند است. بعد از خارج شدن طالب از کاشان، ستی النساء که مدت چهارده سال از او دور بود، به اشتیاق دیدار برادر راهی هند شد؛ اما هنگامی که به اگره رسید، طالب در ملازمت جهانگیر به تفرج در سرزمین هند مشغول بود و وقتی خبر رسیدن خواهرش به اگره را شنید، قطعه ای سرود و در آن از جهانگیر اجازه خواست تا به اگره برگردد.به هر حال دوره ی زندگی طالب آملی که در ادب پارسی یکی از نو آوران بود، بدین شرح در سنین جوانی به پایان رسید؛ اما او باتوجه به کمی سنش توانست مجموعه ی بزرگی از اشعار فراهم آورد.

گفته می شود که پشتونان تاوقتی که موارد خاصی از تحقیر و نادر ستی بر آنان رواداشته نشود در دوستی استوارند و نیکیی که در حقشان شده فراموش نمی کنند. اما پیک و مسافرانی که راه دراز در پیش دارند می تازند، که برای مسافران معمول نیست و سبک به نظر می آید؛ اما کسانی که به تفرج یا از خانه ای می روند می تازند و به نکوهش دیگران وقعی نمی نهند. برای توضیح بیشتر در مورد کوه دماوند و دشت پیشانسه، به بخش کوههای اوستا و به بخش پیشدادیان، بحث گرشاسب در این تألیف رجوع شود.

شاخه جنوبی دشت مشهد به رشته کوههای بینالود معروف است و از طریق رشته کوههای شاه جهان و آلاداغ به البرز می پیوندد. کیفیت و ذخیره لاجورد افغانستان در جهان بىنظیر است و یک گنج جهانى محسوب مىشود. بسیاری از کوههای آتشفشانی در زون Ring of Fire قرار گرفته اند که یک زون لرزه ای و آتشفشانی است که اطراف اقیانوس آرام را در بر گرفته است. معمولا یک اسب، ساعتی پنج ـ شش میل می پیما ید. زین ازبکی برپشت اسب، بلند ایستاده و از زین ایرانی بزرگتر و راحت تر است. برآمدگی جلو بلند تر واز چوبِ نقاشی شده و برحسب استطاعت مالک آن دارای نقره کاری یا طلاکاری است.

جلو یا دنبال آن بسیار بلند نیست. قفس بند محکمی که هندیان بر سر اسب می بندند و با آن حرکات اسب را کنترل می کنند در اینجا معمول نیست. دامنههای سرسبز ییلاقی، دشتهای پر از شقایقهای صحرایی و چشمههای جوشان آب معدنی چون «گوموش بلاغی»، «پری» و «گوران بلاغی»، پرندگان بومی و مهاجر و زندگی عشایر در دامنه آتشفشان غیر فعال، رشته کوه سهند را جز زیباترین قلههای ایران کرده است.

تاجیکستان کشوری کوهستانی و سرسبز با بارندگی فراوان است که میتواند صادرکنندهٔ آب و برق به سایر کشورها باشد. فوران میتواند به آرامی یا به صورت انفجاری رخ دهد و جریان گدازه همراه با گازهای سمی، پرتاب خاکستر و سنگ و فوران آتشفشانی است. رسانههای ایتالیایی اعلام کردهاند که دود و فورانهای شدید این آتشفشان منطقه وسیعی را فرا گرفته و باران خاکستر در برخی از مناطق شهر کاتانیا و اطراف آن رویت شده است.

هيچ بازي انسان را سير نميکند، بعد خسته ميشود، ميبيند که اعضا و نيرو را از دست داده، ولي چيزي به دست نياورد، بازي بازي است. شهرنشینان به فسق و فجور بی میل نیستند و مردمان شمال شرق کشور بیشتر از صفا بدورند. 2- رشته کوه زاگرس در حد فاصل دشتهای خوزستان و عراق تا نواحی مرکزی ایران یکی دیگر از مهمترین رشته کوههای ایران شکل گرفته که از شمال غرب تا جنوب شرق گسترده شده. اما این کوه در طی سال ها دارای فوران های زیادی بوده که آخرین فوران آن در ۴۱ هزار سال پیش رخ داده است.

صد حیفه و هزار افسوس که دیر به این نتیجه میرسیم. این آیات حاوی هدایت این اصحاب از سوی خداوند، ایمان و کشمکش آنان با کافران، پناهبردن به غار، معجزه زندهماندنشان به یاری خدا، بیداری مجددشان و برخورد با مردم، روشنشدن حقیقت و بیان جدالی که کافران با پیامبر(ص) در این مسئله داشتند، اشاره دارد. آ ب ا ز چنان اهمیت بالائی برخوردار است که خداوند متعا ل درقرآ ن مجید در 59 مورد به آن اشاره فرموده و همواره اهمّیت آنرا با اشکال مختلف به انسانها گوشزد فرموده .

به سرعت چادر ها را جمع کرده، ناهار خوردیم، کوله ها را بسته و آماده تحویل دادن به قاطر کردیم. آنان در واقع مردان برتر و معتمدند که غالبا پیامهای مهمی را دریافت می دارند. رایجترین وسیله سفر ـ برای مردان و زنان ـ اسب است. قدم زنان به بلوار وسط بازارک مرکز استان پنجشیر میرویم. برخی تلاش کردند تا با مسیرهای دشوارتری به قله ها برسند ، در حالی که برخی دیگر با کمترین میزان ابزار یا بدون استفاده از اکسیژن کمکی به بالاترین ارتفاعات صعود کردند.

KANJCHENJUNGA: (پنج جواهر بزرگ) در نپال به سومین قله بلند دنیا کنجنچونگا یا همان پنج جواهر بزرگ می گویند.این قله 8586 متری در کنار چهار جواهر دیگر رشته کوهی به همین نام درست می کند. لگام ایرانی نوعی دهنه است، که به جای پره ها، دو(یا چهار) حلقه دارد که به خلو متصل است. دهنه اسب ازبکی درست شبیه دهنه اسبهای ماست ولی پره هایش بزرگتر است. دهنه نیز گاهی پره های تیز دارد که هنگام کشیدن، دهان اسب را به درامی آورد.

و در همان سال به اتفاق ۶ نفر از دوستان و اعضاء تیم موفق به صعوداین قله شد و اولین تجربهٔ هیمالیا نوردیش را با موفقیت پشت سر نهاد. این قله زیر نظر سازمان محیط زیست ایران بوده و جزء آثار طبیعی کشور عزیزمان است. رکابها گونا گون و رایجترین آنها مانند رکابهای ماست، ولی انجامهای قوسی که به دوطرف میله زیر پا واقع شده بلند تر است. پرکاری نشده است؛ بلکه زیر آن دوسه تکه نمد یاپتو می اندازند که با تسمه زیرشکم اسب می بندند.

برپیشانی اسب تسمه نمی بندند. داستان اصحاب کهف در زمانی به وقوع پیوست که تنازعی شدید در امر معاد و بعثت مردگان بین موحدین و مشرکین در گرفته بود، وقوع این قضیه و حدوث این حادثه که از هر جهت مشابه با مردن و زنده شدن جمیع خلائق است، شک و تردیدی برای منکرین باقی نمی گذارد . در آسیا مردمی را نمی شناسم که از آنان کم شائبه تر باشند یاکمتر به فسق و فجور آلوده باشند؛ اما در غرب مواردی را می توان دید.

دیدگاهتان را بنویسید