بلندترین قلههای ایران کدامند؟

هر کدام شما باید یک بیل و کلنگ بردارد و همه با هم چند چاه بکنیم و با حفر یک قنات آب را به روستا برسانیم. برای کاوشگران و علاقه مندان به ماجراجویی، اورست به سادگی یک مقصد رویایی است. برای زیباسازیِ بیشترِ فضای پارک، یک آبشار مصنوعی در دلِ کوه جاسازی شده است. یک هفته بعد از اینکه آن پسر خان بالا کوه شد، بزرگان و ریشسفیدان روستایش را جمع کرد و به آنها گفت: چرا ما باید بگذاریم آب چشمهی بالا کوه، به پایین کوه برسد، خدا خواسته و این چشمه بالای روستای ما قرار گرفته.

کمیسیون مرزی ایران و دولت عثمانی که در سالهای ۱۹۱۴-۱۹۱۱ میلادی تشکیل شد در مورد مسائل مرزی در محدوده آرارات به یک تفاهم کلی رسیدند و همین تفاهم سنگ بنای مرزهای کنونی قرار گرفت، البته جنگ جهانی اول تصویب نهایی رأی این کمیسیون را به تعویق انداخت. در این کابینه وزارت کشور را خود بر عهده گرفت ولی تحریکاتی از طرف بعضی از نمایندگان مجلس به عمل میآمد و با در نظر گرفتن این نکته که محمدعلی شاه قصد آشتی و سازش با مشروطه و مجلس را داشت مشیرالسلطنه را وادار به استعفا نمود و به جای او ناصرالملک همدانی به ریاست دولت رسید.

حکایت است که در دامنهی کوهی بلند دو روستاقرار داشت. یکی از روستاها در میانهی کوه قرار داشت که به آن «بالاکوه» میگفتند و روستای دیگر پایین کوه قرار داشت که به آن «پایین کوه» میگفتند.چون آن منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا بود. شاید آدم به ادم رسیده است ولی آدم ظالم پوشیده از زرهی به نام پول و قدرت و شهرت است که هیچ ضربه ای اورا تحت تاثیر قرار نمی دهد ! کوه به کوه نمی رسد، اما آدم به آدم می رسد! تو گفته بودی که کوهها را به هم می چسبانی و من نیز باور کردم و با امید اینکه کوهها را به هم می چسبانی به تماشا نشستم ، در حالی که می دانستم این کار از عهده تو بر نمی آید و الان نیز شاید اینطور شده که گفته اند کوه به کوه نمی چسبد ولی آدم به آدم می رسد!

اما هنگامی که آنها پس از صعود خود به کمپ اصلی رسیدند، خبر غم انگیزی نیز منتشر شد. بهترین زمان بازدید از مقبره و گردشگاه بابا کوهی فصل بهار است؛ چراکه با وجود هوایی مطلوب و دلپذیر، صعود از کوه تجربهای لذتبخشتر خواهد بود. پس از این صعود چیزی که بیش از فتح قله جلب توجه کرد تلاشهای کوهنورد بزرگ ایتالیایی والتر بوناتی و باربر پاکستانی مهدی بود. راه ورود به قلعه فقط از سمت دره است که به سوی آن امتداد دارد.اهمیت این قلعه در تسلط آن بر دره های اطراف و وسعت دید جالب توجه آن است که موجب حیرت بینندگان و جهانگردان میشود.

که هنگام کمک خواستن از ما به او توجه ایی نکنیم و به راه خود ادامه دهیم و از خواهش و التماس آن شخص به راحتی گذر کنیم اما آیا این چرخش زمین امکان ندارد که روزی دیگر ما را دوباره مقابل یکدیگر قرار دهد؟ در این کتاب، ابن ربن حقانیت دین اسلام و برتری آن را بر ادیان دیگر مورد بررسی قرار داده و اطلاعاتی دربارهٔ ادیان هند و فرق گوناگون اسلام و مسیحیت و غیره آوردهاست،تحفه الملوک،کتاب فی الامثال و الادب علی مذاهب الفرس و الروم و العرب،کتاب منافع الاطعمه و الاشربه و العقاقیر،کتاب عرفان الحیوه یا ارفاق الحیاه،کتاب فی ترتیب الاغذیه،کتاب فی الحجامه،حفظ الصحه،کتاب الرد علی اصناف الناصری،الکتاب اللؤلؤ.

نقطه ایی که امروز ایستاده ایم را فردا روزی یک نفر دیگر ایستاده است. اسکات ادکینز، ستارهی پُرطرفدارِ مجموعه فیلمهای شکستناپذیر، در جدیدترین فیلمش انتقام، نقشِ مردِ کلهخرابی را ایفا میکند که بعد از مرخصی گرفتن از زندان، سراغِ انتقامجویی از کسانی که او را به یک قاتلِ خونسرد تبدیل کردهاند میرود. از این بحث اینگونه برداشت می کنیم که تنها کوه ها هستند که به همدیگر از شمال به جنوب نمی رسد ولی اسان ها به همین راحتی که شب، روز میشود و روز، شب می شود به همدیگر می رسند و چرخه ی طبیعت اینگونه کامل می شود.

این خبر به گوش ارباب بالاکوه رسید و ناراحت شد اما چاره ای جز تسلیم شدن نداشت؛ به همین خاطر به سوی پایین کوه رفت و با التماس به آنها گفت: «شما با این کارتان چشمه ما را خشکاندید، اگر ممکن است سر یکی از قنات ها را به طرف ده ما برگردانید.» کدخدا با لبخند گفت: «اولاً؛ آب از پایین به بالا نمی رود، بعد هم یادت هست که گفتی: کوه به کوه نمی رسد.

در اینکه دومینو میتوانست در شرایطِ ایدهآلتری، به فیلمِ بهتری تبدیل شود شکی نیست، اما در این هم که این فیلم لبریز از تمام خصوصیاتِ فیلمسازی دیپالما هست هم شکی وجود ندارد؛ چیزی که آن را بهطور پیشفرض به غیرمعمولترین تریلرِ امسال تبدیل میکند. ّ خوندن این ایمیل برای آقای فامیل ما خیلی جالب بوده و حتی یک اپسیلون هم فکر نکرده بود که این خانم قصد بدی از این کار داشته باشه و مثلا بخواد از این آقا پولی بگیره یا … برای حمل وسایل کوهنوردان به کمپ اصلی در مسیر ۱۰ روزه نیز استفاده از باربران محلی توصیه می شود.

مطالب کتاب از ذکر البرز در شاهنامه فردوسی و ذکر البرز در کتاب های جغرافیا آغاز شده و با آشنایی با رشته کوه های البرز، قله های این رشته کوه؛ راه های کوهستانی، اصطلاحات عوارض طبیعی در راه ها؛ پل ها و کاروانسراهای سرراهی، قلعه ها و بناهای دیگر و نیز رستنی های رشته جبال البرز و جانوران ادامه می یابد و با مقالاتی با مضامین مرتبط پایان می یابد. و نیز در مجلس تفسیر قرآن آن جناب خوشه چین بودند که همه درسها بیش از ده سال در بیت شریف حکیم متأله الهی قمشه ای (رضوان الله تعالی علیه) بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می شد.و نیز مدتی مدید در تهران در درس خارج فروع فقهیه و اصول علامه جناب آیه الله آشیخ محمد تقی آملی شرکت فرمودند.و همچنین از اعاظمی که در تهران به ادراک محضرشان بهره مند بودند، جناب حکیم الهی و عارف صمدانی استاد محمد حسین فاضل تونی (رحمه الله تعالی علیه) است که قسمتی از طبیعیات شفا و شرح علامه قیصری بر فصوص شیخ اکبر محی الدین عربی را نزد ایشان تلمذ نمودند.و قسمتی از طبیعیات شفا را در محضر مبارک جناب آیه الله حاج میرزا احمد آشتیانی (قدس سره) خوانده اند.

این فصل از کوهنوردی در اورست، با دستکم ۱۱ کشته جزو مرگبارترین فصلها بوده، درحالیکه تعداد کشتههای سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ فقط ۶ نفر بوده است؛ هرچند که میشد از مرگ برخی از آنها جلوگیری کرد. مردم این دو روستا سالیان سال در کنار هم به خوبی و خوشی زندگیمیکردند و به واسطهی باغداری پررونقشان وضع اقتصادی هر دو روستا هم خوب بود. آن لحظه اگر به او خوبی کرده باشیم چه حسی به ما دست می دهد؟

ایمیل به دست آقای فامیل میرسه ، اسم رو سالهای خیلی دور شنیده ، اون موقع که پسربچه کوچیکی بوده ،اون موقع که عمه اش در امریکا در آستانه جدایی از همسرش بوده ، بعد از طلاق عمه، مژده دختر بزرگتر پیش مادرش می مونه و مریم دختر کوچیکتر با پدرش به انگلیس میره . آنها تحصیلکردکان، نخبگان و روشنفکران را تا بدانجا در روند تحول اجتماعی سهیم می ساخته اند که خطری برای اِعمال قدرت گروه حاکم به وجود نیاورند.

بهترین راه برای لذت بردن از زیبایی این کوه ها، راننندگی در مسیر بلندترین کوه اروپاست. سبلان را محل ظهور زرتشت میدانند و برای اهالی، بسیار مقدس شمرده میشود. قصد پسر خان از این کار این بود که آب به پایین رود نرسد و مردم آن روستا مجبور شوند خانههای خود را به قیمت کم بفروشند و از آن روستا بروند. خان جوان علی رغم میل درونیاش مجبور شده به اتفاق عدهای از باغداران بالا کوه به پایین کوه برود و با آنها در مورد بلایی که حفر چاههای پایین کوه بر سر ساکنین بالای کوه آورد صحبت کند.

تا اینکه خان بالا کوه مُرد و پسرش به جای پدر خان شد. نتیجه گیری: چه بهتر است که دست یکدیگر را به جای پس زدن بگیریم و به جای پشت کردن به یکدیگر، همدیگر را در آغوش بگیریم زیرا دنیا آنقدر کوچک است که خیلی زود دوباره مقابل یکدیگریم چه خوب می شد که آن لحظه به جای پشیمانی، شادی وجود ما را پر کند. اینجاست که میگن کوه به کوه نمیرسه آدم به آدم میرسه .

دیدگاهتان را بنویسید