بلندترین قلههای ایران کدامند؟

همچنین تعداد کمی از گونههای دیگر در این منطقه رؤیت شدهاند؛ ازجمله بز کوهی هیمالیایی، گوزن، میمون خاکستری، خرگوش صحرایی، روباه کوهستان، سمور و گرگ هیمالیایی. ادامه جذابترین حقایق مربوط به این کوه را با شما به اشتراک میگذاریم:۱. محمد بن جریر پس از مدتی میانرودان(بین النهرین) را ترک کرد و برای آشنایی با اصحاب رأی عازم مصر شد. محمد بن حسن طوسی، مصباح المتهجد، ج۱، ص ۸۲۰، بیروت ۱۴۱۱/۱۹۹۱. سال ۱۳۶۷ در اولین تجربهٔ پیش از ورود به دنیای حرفه ای کوهنوردی گروه قندیل را بنا نهاد و بعد از آن فعالیتهای خویش را در گروه کوهنوردی سامرند شهرستان نقده ادامه داد تا بالاخره در سال ۱۳۷۳ به همراه جمعی از دوستان پیشکسوت این رشته در سطح شهرستان گروه کانون کوهنوردان نقده را تأسیس کرد و آغاز فعالیتهای این گروه را میتوان سر آغاز ورود محمد به دوران زندگی حرفهای در رشتهٔ کوهنوردی قلمداد نمود.

امتاع الاسماع: المقریزی (م.۸۴۵ق.)، به کوشش محمد عبدالحمید، بیروت، دار الکتب العلمیه، ۱۴۲۰ق. مرحوم لاریجانی به دعوت مرحوم میرزا علیرضا گرکانی مستوفی به تهران آمدند» و نیز افزوده اند: «لاریجانی اواخر عمر خود به دعوت مرحوم میرزا علیرضا گرکانی از رجال مهم دوران قاجاریه به تهران مسافرت کرد و میرزا علیرضا در منزل خود از او و عائلهاش پذیرائی نمود و در تهران دارفانی را وداع کرد.»۴۷ ولی عبرت نائینی (شاید ًبر مبنای گفته اعتمادالسلطنه) ورود لاریجانی به تهران را بهدعوت میرزااسمعیل مستوفی گرکانی ضبط کرده است.۴۸ و به نظر میرسد که این قول با در نظرگرفتن حقایق تاریخی صحیحتر باشد.

هرچند، تحقیقات جامع و اکادمیک تاریخی- باستانی در باب بامیان تا هنوز صورت نگرفته است، ولی آن چه تاکنون در مورد بامیان میدانیم، هم کفایت میکند، که به عظمت تاریخی و فرهنگی این شهر پی ببریم. این حقیقت دارد که قله اورست شگفتی طبیعی سیاره زمین است، یک پدیده جغرافیایی شگفت انگیز که در آن کوهها تا لبه اتمسفر بالا می روند. اورست آنقدر شهرت دارد که کمتر کسی پیدا میشود که در مورد آن اطلاعات نداشته باشد. با توجه به همه این دلایل، هر کوهنوردی آرزو دارد که حداقل یکبار در زندگی خود به قله اورست برسد.

در ارتفاع زیر 1000 متر انواع گیاهان و جانوران را خواهید دید که در کنار اهالی دهکده به زندگی ادامه می دهند. از حیواناتی که در ارتفاعات پایینتر زندگی میکنند میتوان به آهوی ختا، غژگاو وحشی، پاندای قرمز، پلنگ برفی و خرس سیاه هیمالیایی اشاره کرد. Andrew Waugh، نقشه بردار انگلیسی (21-1810)، نام بلندترین قله جهان یعنی کوه اورست را انتخاب کرد. هانت دو گروه دو نفرۀ کوهنوردان را برای صعود به قله انتخاب کرد. دو راه اصلی برای صعود به کوه اورست وجود دارد. ۲. در کوه اورست حدود ۲۰۰ جسد مدفون است که در حال حاضر به راهنمایی برای صعود به قله تبدیل شده است.۳.

کوه اورست با ارتفاعی در حدود ۸۸۴۸ متر بالاتر از سطح دریا، بلندترین کوه روی کره زمین است. نمکهایی که از تجمعشان کوه نمک جاشک به وجود آمده متعلق به پایان دوران زمین شناسی پرکامبرین و اوایل دروان پالئوزوییک (دوران اول زمین شناسی) است. از خواص مواد مذاب که با ذوب شدن سنگ ها توسط گرمای درونی زمین تشکیل می شوند، داشتن چگالی کم، داغ و متحرک بودن را می توان نام برد.

ناهمواری ها بر تشکیل اجتماعات انسانی، نوع معیشت مردم و حتی بر تاریخ کشور ما، پیروزی و ناکامی های تاریخی نیز تأثیرگذار بوده است(به عنوان نمونه آریوبرزن سردار دلاور ایرانی با استفاده از تنگه تکاب در ارتفاعات زاگرس (جایی در استان کهگیلویه و بویراحمد کنونی) در برابر حمله اسکندر مقدونی از ایران دفاع کرد. کوه اورست با داشتن ارتفاعی برابر با 8،848 متر بالاتر از سطح دریا، بلندترین کوه جهان است.

دو نمونه از معروفترین کوههای این کشور یعنی کوه ارجیس در قیصریه (در مرکز آناتولی با ارتفاع ۳۹۱۷ متر) و کوه آرارات (درشرق با ارتفاع ۳۹۳۲ متر)، هر دو آتشفانهای خاموش هستند. است. 1-2- رشته کوه البرز رشته کوه البرز مرز میان دو اقلیم متفاوت است. رشته کوه اورال را مرز بین دو قاره آسیا و اروپا درنظر گرفته اند / . در جانب غربی این نجد دو رشتهجبال از پامیر آغاز میشود یکی سلسلهٔ جبال هندوکوه یا هندوکش و دنبالههای آن یعنی کوهبابا و سپیدکوه و سیاهکوه و کوههای شمال خراسان. آن وقت بود که ارتش ملی ما از هم فرو نمی پاشید.

عزيزان ما جلوي چشمانمون زنده زنده دفن ميشدند و ما كاري از دستمون برنمي آمد . در سال ۲۰۱۳ یک کوهنورد ژاپنی ۸۰ ساله به نام «Yuichiro Miura» به قلهی اورست صعود کرد و سپس پایین آمد و نام خود را به عنوان پیرترین صعودکننده به اورست به ثبت رساند. در سال ۱۸۶۵ ژنرال بریتانیایی هندی ها، “اندرو واو” نام رسمی اورست را بر این کوه نهاد. این دوره با نام «با چهارده روایت» در دسترس علاقهمندان قرار دارد. در غرب صفه، چشمه دیگری به چشم می خورد که نقط نام دارد. بیش از ۵ هزار کوهنورد تاکنون با موفقیت به قلهی اورست صعود کردهاند که در میان آنها کودک ۱۳ ساله، یک فرد نابینا و زنی ۷۳ ساله نیز به چشم میخورد.

۵. از لحاظ تاریخی، به ازای هر ۱۰۰ کوهنوردی که با موفقیت به قلهی اورست صعود کردهاند، ۴ نفر کشته شدهاند.۶. بر اساس گزارش تهیه شده در پایان فصل کوهنوردی سال ۲۰۰۷ میلادی، ۳۶۷۹ نفر توانستند به قلهی کوه اورست صعود کنند که از این تعداد ۲۴۳۶ نفر کوهنورد حرفه ای بودند. در سال ۲۰۰۵ یک زوج نپالی اولین ازدواج در اورست را در قلهی کوه به ثبت رساندند.۱۴. در مسیر صعود به قلهی اورست، اینترنت پرسرعت وجود دارد.۱۱. کوه اورست دو مسیر صعود اصلی دارد؛ گریدۀ جنوب شرقی از کشور نپال و گریدۀ شمالی از تبت.

دو روز بعد، گروه دوم (ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی) به قله صعود کردند و در آنجا تعدادی عکس گرفتند و مقداری شکلات به همراه یک صلیب بهجای گذاشتند. در فصل بهار که روزها بلندتر هستند، آبوهوای کوه تفتان نیز در روز گرم و در شب سرد و خنک است. بدین منظور، در بخش پایین پیشبینی وضع آب و هوایی بیستون کرمانشاه در پنج روز آینده آورده شده است. نقطهی جوش آب در قلهی کوه اورست ۷۱ درجهی سانتیگراد است.۸.

صعود به قلهی اورست برای شما حدود ۶۵ هزار دلار هزینه در بر خواهد داشت.۷. او از حدود ۹۱ متری قله برگشت.۹. این عدم دسترسی باعث شد تا بیل تیلمن و گروه کوچکی از همراهان او با نامهای چارلز هوستن، اسکار هوستن و بتسی کاولز بهناچار از سمت نپال به سمت اورست بروند که به مسیر استانداردِ اورست از سمت جنوب تبدیل شده بود. غار پس از یک فرود 6 متری تا عمق 420 متری ادامه می یابد. سریعترین صعود از کمپ اصلی تا قلهی اورست تنها ۸ ساعت و ۱۰ دقیقه به طول انجامید.۱۸.

پیتر هیلاری، فرزند سر ادموند هیلاری، در سال ۱۹۹۰ به قلهی اورست صعود کرد و او و پدرش به اولین پدر و پسری تبدیل شدند که به قلهی اورست صعود کردهاند. در حدود سال ۱۸۵۶ بر اساس بررسیهای عظیمی که از نقشه هند بعمل آمد، بلندای اورست را ۸۸۴۰ متر تخمین زدند. علی رغم بی میلی دولت نپال (بخاطر ترس از تجاوز و به مستعمره گرفته شدن)، دولت بریتانیا به کوهپایههای هیمالیا رسید اما به دلیل شرایط بد آب و هوایی و بارانهای سیل آسا نتوانستند ماموریت خود را به پایان برساند، به طوری که سه افسر نقشه برداز از بیماری مالاریا درگذشتند.

دیدگاهتان را بنویسید