به کوه قاف نروید!

تمدن هند و یونان در پایان هزارهٔ سوم پیش از میلاد و آغاز تمدن اورارتو از این نقطه به هند و شبه جزیره بالکان منتقل شد و امروزه، میتوان سرچشمهٔ زبان و فرهنگ هند و اروپایی را در آراتا یا سرزمین کوهستانی ارمنستان دانست. در حوالی شهر کوچک «گلبهار» در ولایت “پروان” نزدیکترین نقطه به پنجشیر، یک ستون نظامی طالبان توقف کرده و آماده حرکت به سمت پنجشیر بودند. در سمت جنوب کوه احد، جاده دور شهر مدينه قرار دارد; به طوري که ميان اين جاده و کوه، مقبره حمزه، کوه رمات، مسجد سيدالشهدا، چشمه شهدا و وادي قنات و ميداني وسيع است و در حال حاضر، توقف گاه اتومبيل ها و محل دفاع مدني است.

یک چهره نزدیک به احمد مسعود گفت: هنوز درگیریها در پنجشیر ادامه دارد و درههای این ولایت در تصرف نیروهای محلی هستند و شایعه خروج مسعود از افغانستان صحت ندارد. آنگونه که ولی میرزاد، خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی در ولایت پنجشیر نوشته، طالبان در جریان حملات اخیر در بالای پاسگاه های نیروی مقاومت در دامنه کوه های موسوم به پای مزار در ولسوالی شتل حدود 500 کشته داشته است.

آنگونه که آناتول لیون، استاد دانشگاه جورج تاون می گوید، تنوع قومیتی حاکم بر پنچشیر برای طالب ها که یک دست پشتون هستند، چالش و پارادوکسی است جدی. کوه نور عظیمیه کرج یکی ازکوههای کرج است که به دلیل راحتی مسیر، در میان جوانان و خانوادهها بسیار محبوب است و روزهایی از سال را برای گذراندن اوقاتی شاد و لذتبخش و در هوای خوب کوهستانی این منطقه، سپری میکنند. آن ها یک رگه سنگ را دنبال می کنند و امیدوار هستند که در انتها به سنگ زمرد سبزی که دنبالش می گردند، برسند. بیشتر معدن چیان، معدن زمرد پنجشیر را در شب های جمعه ترک میکنند تا در روستای خنج سنگ های گرد آوری و بسته بندی شده را در الیاف روغنی بگذرانند.

پیش تر در وبلاگ شرف آنلاین مقاله بسیار بسیار کاملی درباره زمرد نوشته شد که پیشنهاد می شود حتما آن را مطالعه نمایید تا با نحوه تشخیص، نحوه نگهداری، ویژگی ها، انواع و خواص این گوهر در وایات، احادیث و منابع علمی به طور کامل آشنا شوید. بیشتر این کوه در خاک ایران واقع است و ارتفاع این کوه مساوی با ارتفاع کوههای چاکائی است. این ناحیه نوار باریک و طویل کوهستانی در شمال شرق زاگرس مرتفع است که از سنندج در شمال غرب تا سیرجان در جنوب شرق کشور ادامه دارد .

امرالله صالح، معاون اول دولت اشرف غنی، رئیس جمهور متواری افغانستان هم گمان برده میشود که نزد مسعود در پنجشیر است. در سال۱۳۸۳ق. محوطه شهادتگاه او را با دیواری محصور کردهاند. اما پیامبر(ص) با تعداد انگشتشماری همچنان به مقاومت میپرداخت و بر اثر همین مقاومت بود که با وجود شکست مسلمانان در این نبرد، اما کفار نیز به پیروزی صددرصد دست نیافتند. در ۲۱ رجب ۱۳۲۵ هـ. از جمله معادن لیتیم بریلم تانتالیوم و نبیوم در افغانستان نسبتا زیاده از دیگر عناصر کم یاب وجود دارد.

داده های که از دره پنجشیر در دست است نشان می دهد هزاران مخالف طالب از جمله امر الله صالح، رئیس جمهوری قانونی افغانستان نیز بدان ها پیوسته و همگی زیر چتر مسعود قرار دارند، مجاهدین نیروهای مردمی را آموزش نظامی می دهند و برای رزم با طالب ها آماده می کنند، این ها همه یادآور رخدادهای پنجشیر در دوران آمر صاحب است، همانی که نه تنها شوروی را در دهه 1980 متوقف کرد، بلکه در سال 1990 مانع از ورود طالب ها به این دره استراتژیک شد.

احمد در گفتگویی در باب طالب ها، زمانی که از او پرسیدند این گروه شبه نظامی مدعی است با گذشته فرق کرده و از رویکردی معتدل پیروی می کند، با صراحت پاسخ داد، طالب، طالب است، جزم اندیش و تمامیت خواه. او که در شش سال گذشته اش از کار در معدن خسته شده است می خواهد چه قانونی و چه غیر قانونی کشور را ترک کند تا زندگی بهتری بسازد ولی خانواده مانع او هستند.

بعد از خوردن ناهار به مسجدی در همان نزدیکی رفتیم و نماز خواندیم. مسجدی که در داخل شعب به نام مسجدمحلنماز رسول خدا ـ ص ـ در مغرب روز جنگ احد (هفتم شوال سال سوم هجرت) شناخته شده و امام صادق ـ ع ـ در روایت بالا به آن اشاره فرمودهاند، خرابههایش هنوز وجود داشت. در جستجویی که در روز شنبه 25 ذی قعده 1416 (5 فروردین ماه 75) از منطقه احد داشتیم روشن شد که مسجدی با نام مسجد الثنایا وجود ندارد یا به هر حال ما آن را نیافتیم.

این رأى به خاطر وضعِ خاصّ مدینه در آن روز، مورد توجّه پیامبر بود ولى گروهى از جوانان و جنگ جویان گفتند اى پیامبر، باید از شهر خارج شده با دشمن بجنگیم، اگر کسى از ما کشته شود شربت شهادت نوشیده است و اگر هم کسى نجات یافت به افتخار جهاد در راه خدا نائل شده است. به گزارش مهر، اصحاب کهف، در قصص قرآنى نام گروهى از مؤمنان است که از ستم پادشاهى مشرک به غاری پناه بردند و سالیانى دراز به خوابى عمیق رفته و سپس بیدار شدند. اما آنچه قابل قبول نیست تشکیل دولت افراطگرا در افغانستان است که تهدید خطرناکی نه فقط برای افغانستان بلکه برای تمام منطقه و جهان است.

اگر این در زیبا آرزو به پارک ملی گردشگری تروریستی ثبت شود نور الله نور برای مردم شتل می شود بخاطریکه شرایط کاربرای شان پیدا می شود. با آغاز هجوم طالبان در سال ۱۴۰۰، تعدادی از شخصیتها و نیروهای مخالف طالبان به این ولایت آمده و جبهه مقاومت در برابر طالبان را تشکیل داده و پرچم سابق ائتلاف شمال را برای این جبهه برگزیدند. در میانه اخبار ضد و نقیض براساس فایلی که سی ان ان گفته منتسب به فهیم دشتی، سخنگوی جبهه ملی است، این چهره مقاومت گفته طالبان بسیار تلاش کردند که از طریق کوه های جبل السراج وارد ولسوالی شتل ولایت پنجشیر شوند که به فضل خدا تلاش های شان ناکام ماند، مرده های شان در میدان جنگ باقی ماند و آنها حتی نتوانستند جنازه هایشان را ازمحل درگیری دور کنند.

یک بار میگویند طالبان تغییر کرده، شیعیان را نمیکشد و جنبش اصیل منطقه است. به معنی جایگه بغ گرفته شده است. به گزارش ایسنا، سخنگوی جبهه مقاومت از کشته شدن نزدیک به ۶۰۰ جنگجوی گروه طالبان در ولایت پنجشیر خبر داد. داده ها نشان می دهد پس لرزه مقاومت در این دره برخی از ولایت ها را هم تکان داده تا جایی که مقام های محلی و مردان و حتی زنان در بسیاری از ولسوالی های اطراف پنجشیر و همچنین مناطق دورتر سلاح در دست دارند و با احمد هم صدا گشتند. با لبخند کم­رنگی قانعش می­کنم که اصلاً این طور نیست و دوباره پاسخش را جویا می­شوم.

در کتاب توزکتیمور، صفحۀ 72 آمده است که «چون مجموع لشکر من نودودو هزار سوار بودند، در موضع اندراب به سرحد بدخشان فرود آمدیم و تنبیه کفار «کتور» نموده، متوجه غزای دارالحرب هندوستان شدم.» شاید امیر تیمور پس از تنبیه کفار «کتور» از درۀ هزاره گذشته و پس از گذر از لغمان به هندوستان رفته باشد و برای اینکه شورشی دوباره صورت نگیرد، عدهای را در دره گماشته باشد که اکنون شاید برخی از طایفۀ درۀ هزاره از بازماندگان آنان باشند که برای سرکوب مردم نورستان و امنیت اندراب و پنجشیر ساکن دره شده باشند.

گفته می شود، هفته گذشته هیاتی از طالب ها و مقام های پنجشیر در ولایت پروان شمال با یکدیگر دیدار داشتند، دیداری سه ساعته. ولایت پنجشیر در شمال شرقی افغانستان واقع شده است. گفته می شود هسته مقاومت در جریان این درگیری ها از کاتیوشا یا راکت انداز 122 میلی متری گراد علیه متجاوزان استفاده می کنند. به گزارش جام جم آنلاین، نیروهای مقاومت پنجشیر کوهی در منطقه دورازه پنجشیر را بعد از ورود صدها عنصر طالبان به دره پنجشیر منفجر کردند که منجر به محاصره آنها در آنجا شد. این ویژگی به مسعود اجازه داد تا این دره را نخست از دولت کمونیستی و سپس از حکومت طالبان جدا نگه دارد.

اعتقاد داشت مجاهدان تا برقراری دموکراسی، حقوق و ازادی های شهروندی بدون لحاظ کردن قومیت، زبان و مذهب در افغانستان به این نبرد ادامه خواهند داد. حکومت داوود خان در ابتدای کار اعتراضات را خواباند و مسعود مجبور به فرار به پاکستان شد. «برهان امین» که ۵۶ سال دارد و شریک جاوید است به واسطه سال ها کار در معدن پنجشیر نیروی کاری اش تحلیل رفته است و در حال حاضر به جای مشغول شدن به کار سخت در معدن برای همکارانش که سخت کار می کردند برنج و نان و گوشت و چای مهیا می کند. آنها از سمت بازرگان و کوه آی یک گذر کردند و پس از ورود به خاک ایران کردها را از هر سو در میان گرفتند.ارتش ایران برای کمک به ترکیه غیر از عقب نشینی از سرحد و دور کردن کردهای ایران از سرحد بسه کردهای ایران اجازه نداد که به کردها در آرارات کمک نمایند.

در همین حال رسانههای بینالمللی خبر کشته شدن فهیم دشتی سخنگوی نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان را تایید کردهاند. بالاخره گویا خبر مقاومت دره پنجشیر به رسانههای اصولگرا هم رسید! باید گفت تمام مردم پنجشیر در اصل سه ملیتاند: ملیت تاجیک که اکثریت آن را تشکیل میدهند و ملیت هزاره که تنها در حصۀ دو و حصۀ اول، یعنی در درۀ هزاره، درۀ تول و السوالی دره که شامل مناطق کرامان، چلپاوی و عبداللهخیل میشود و به شکل پراکنده زندگی میکنند و ملیت نورستانی که عدۀ محدودیاند و نیاکانشان «کزم و کزک» از نورستان آمدهاند و به نام قوم بخشی در رخۀ پنجشیر متوطن شدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید