بچه های کوهدشت

در حالیکه اگر از آن فاصله یک گلوله برفی پرتاپ می کردند آن گلوله به قله می خورد آنها ترجیع دادند ریسک را قبول نکنند و راه برگشت را بدون ایستادن بر فراز قله در پیش گرفتند. مطبوعات و جامعه خبری در بازگشت آنها جنجال بسیار بزرگی را آفریدند که در آن اولین صعود بدون ایستادن بر فراز قله نقد شده بود. چانگابانگ در مقیاس گران کوه های هیمالیا کوه بلندی نیست . چانگابانگ کوه برترین ها بوده و هست .اما جبهه شمالی پر هیبت این کوه اجازه هیچ صعودی را به هیچ کوهنوردی نداد . بعد از این صعود بین کوهنوردان بسیار معروف شد اما تا 22 سال بعد روی خوش به هیچ کوهنوردی نشان نداد!

مسیر Woman And Chalk اولین مسیر 5.13 بود که در ارتفاع بالای 5000 متر صعود می شد. تنها به دلیل شیوه زندگی است که ما برای مدت مدیدی داشته ایم، تنها به دلیل مصرفی است که مدتهای مدیدی داشته ایم و جمعیتی که ما بر روی زمین برای مدت مدیدی داشته ایم، همه اینها بدین معنی نیست که اگر ما توانسته ایم آن را در گذشته ادامه بدهیم می توانیم به این شیوه در آینده هم ادامه دهیم. از آن بالا رفتم برفی که سال قبل بصورت سست و خطرناک بود به یمن زمستان سرد هم اکنون بصورت یک سطح صاف و مستجکم در آمده بود .

موقعیت قلعه بصورتی است که چشمانداز بسیار زیبایی از دره سیمره و منطقه طرهان و رومشکان را در برمی گیرد. در دامنههای مرتفع کوه صفه، قلعههایی وجود داشته که دیواره آنها عموماً از سنگ و بسیار مستحکم بوده، و از آنها برای دفاع استفاده میشده است. زمين هاي مدرسه از ملک شخصي وي بود و در ساختن مدرسه نيز سعي وافر داشت از اموال شخصي آن را تکميل نمايد و از سهم امام عليه السلام استفاده نکند. « بر حسب خواب هايي که ديده شد معلوم مي شود آقا حضرت رضا عليه السلام ما را پذيرفتند.

ما از دموکراسی مجموعه ای از ارزش ها و آرمان ها، فلسفه سياسی، نوع کارکرد و شکل دولت، شيوه زندگی سياسی، اجتماعی و فرهنگی، و راه حلی برای معضلات امروزين و يک آينده قابل پيش بينی را مد نظر داریم. بیاین اینجا ما حالا یه کارگاه مطمئن داریم . او 20 دقیقه تلاش می کند و در نهایت فریاد می زند: – من یه پیچ محکم زدم . تا کنون ۲۸ اثر از آثار تاریخی کوه بیستون در فهرست آثار ملی و ۱۳ اثر همراه سنگنبشته بیستون در ۸ ژوئیه ۲۰۰۵ به ثبت جهانی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک با وسعت 3 هزار و 576 هکتار در مرز شهرستان دشتی و دیر از توابع استان بوشهر واقع شده است. ثانیا به نظر می رسد در کوه تدفینی به همراه هدایا بوده که این نوع تدفین مربوط به عصر آهن است یعنی قبل از میلاد مسیح. س: گفته می شود در پاکستان، حکمتیار از شما به ذوالفقار علی بوتو، چیزهایی گفته بود، در نتیجه شما و انجنیر جان محمد را پولیس پاکستان دستگیر کرده و شما از چنگ پولیس فرار کردید و به کابل برگشتید، سر نوشت انجنیر جان محمد چه شد؟

نتایج نشان می دهدکه پهنه های دفن زباله در شهرستان کوهدشت را می توان به پنج کلاس طبقه بندی نمود. بطوری که بعداز انجام ا ین صعود ها چهره کوهستان نازیبا شده و وجود زباله های بجا مانده در طول مسیر وآثار از بین رفتن پوشش گیاهی کاملاًَ مشهود میشود . بلندترین قله استان فارس که در نوروز ۹۳ با یاران باشگاه اسپیلت صعود خواهیم کرد. نا امیدانه تلاش کرد پیچ یخ را با دست بگیرد. از آن سال جبه های مختلف این کوه شاهد تلاش گلچینی از برترین آلپینیست های جهان بود که هر یک موفق به اجرایی صعودی زیبا شدند.

22 سال و بیش از 15 تیم از برترین سنگنودان و هیمالایانوردان دنیا تلاش کردند به این کوه سر سخت صعود کنند اما هر بار این غول بود که پیروز می شد! وى در حالى که بیش از چهل سال نداشت، در جنگ احد به شهادت رسید. در سال 1999 بالاخره براردان “هوبر” موفق به شکستن دوباره دندان این غول سرکش شدند. اکنون نیز افرادی که از نظر روحی و روانی دچارخستگی میشوند یکی از جاهای طبیعی که میتوانند آرامش دوباره خود را باز یابند همین کوهستان است. آنها در بازگشت هیچ گاه خود را درگیر بحث های اولین صعود نکردند.

در ده سال اول حمله آمریکا به افغانستان حدود ۳۱۰۰ نفر بازداشت شدند و آمریکا تمامی زندانیان را از گوانتانامو به بگرام افغانستان انتقال داد. از این همه بگو مگوها به این نتیجه میرسیم که واژه “پامیریان” در سرود ملی یک تعبیر و تفسیر نادرستی از قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان است، که یا باید مواد مربوط به اقوام و زبانها در قانون اساسی تعدیل شود و یا هم سرود ملی کشور، مصرعی که در آن “پامیریان” آمده تغییر داده شود.

پس، شخصی و یا کسانی که روی سرود ملی کار کرده اند و شعر آن را سروده اند، با تأسف درک قوی از مواد قانون اساسی کشور نداشته اند، و روی یک پروژۀ ملی کشور، گذر سطحی نموده اند. کتیبه یا سنگ نبشته بیستون که به دستور داریوش اول ساخته و به 3 زبان حکاکی شد، ماجراهایی را درباره اولین سال پادشاهی وی بازگو میکند. این همان شعبی است که برخی مبلغان کاروانها، در سرمزار حمزه، از دور به عنوان شکاف کوه یا تنگهای که دشمن از آن عبور کرده، نشان میدهند!

لازم به ذکز است که 98 درصد جمعیت ترکیه مسلمان و اکثریت آنها نیز اهل تسنن هستند و تعداد کمی شیعه در شهرهاي ارزنجان، سيواس وجود دارد كه تركها آنان را علوي ميخوانند و طبق صحبتي كه با اكثر پيروان شافعي و حنفي داشتيم اينان هيچ مشكلي بين خود و علويان نميديدند و آنان را برادر خود ميخواندند كه نمونه خوبي براي حفظ وحدت در جامعه اسلامي بشمار ميرود كه به صورت كاربردي و عملي مشاهده مي شد. صعود بانیگتون و اسکات با توجه به زمان اجرا و کیفیت آن یکی از نمونه های درخشان صعود های آلپی در کوه های بلند محسوب می شود.

سنگ های معدنی صنعتی مس در رسوبات ساحلی – بحری مربوط به عمر ویند- کیمبری قرار دارند. هم طناب او در پایان گزارش صعودشان به چانگابانگ در مجله climbing چنین می نویسد: من خود را با این فکر که براندان در یکی از زیبا ترین دره های دنیا آرمیده تسلی دادم و فکر کردم بزودی گلهای بهاری در انتهای دره راه خود را به سمت ابتدای یخچال چانگ بانگ می گشایند. مسافرهایی که در جادههای شمالی سفر میکنند به خوبی متوجه این موضوع میشوند که مراکز تفریحی در کنار جاده چگونه تمامیمکانهای زیبا و خالی را اشغال کرده اند.

شاید اطلاق لقب نگین پنهان قره قورم به این کوه سنگی رفیع و زیبا بهترین عنوانی باشد که بتوان بر آن داد . اما نام غول(orge) براستی شایسته این کوه رفیع 7285 متری است . تجارب قبلی آموزش ها و توان روحی و جسمی که طی سال ها کوهنوردی در رفیع ترین قلل دنیا کسب نموده بودند در این کوه به محک تجربه گذاشته شد. کوهنورد ایتالیایی ماریو بوبو در سال 2001 موفق شد بر روی این دیواره صعودی اعجاب آور انجام دهد. پیروزی در این عملیات موجب شد تا فرماندهان جنگ احساس کنند که حال می توانند اقدامات بزرگ تری را انجام دهند وعملیات بزرگتری را طرح ریزی کنید.

استعداد هر تیپ سپاه در حدود یک لشکر سازمانی بود. یک دو سه بهمن به سمت آنها از بالا سرازیر می شود. آن دو توانستند طی شش روز زنده به کمپ اصلی خود جایی که دو نفر دیگر اعضای تیم حضور داشتند برسانند. آنها موفق شدند ظرف 10 روز صعود و فرود حماسی این دیواره سرکش را مقهور اراده خودنمایند. اولین صعود این کوه توسط کوهنوردان انگلیسی به سرپرستی “سر کریس بانیگتون ” در سال 1974 انجام شد.

که در دهستان گلیجان قرار دارد و مسیر دسترسی آن از جاده لشتو میسر است. از آنجا که این منطقه کوهستانی است، همواره باد سردی در دره واشی درحال وزیدن است. اما در زمان فتحعلیشاه قاجار طی جنگهای ایران و روس از ایران جدا شد و به روسیه تزاری پیوست. اولین صعود این قله فنی و سرسخت توسط سر کریس بانیگتون کوهنوردی و نظریه پرداز بزرگ انگلیسی به همراه داگ اسکات در سال 1977 انجام شد. در سال ۱۹۵۰ اولین هشت هزار متری صعود شد. بالاترین بخش قله حالتی داشت که نمی شد بر روی آن ایستاد و امکان نصب حمایت میانی هم نداشتم .

دیدگاهتان را بنویسید