بیستون – مجله مِستر بلیط

غار کهف از جمله اماکن مورد توجهی است که کشورهای مختلف هر نشانهای را مبنای انتساب به اصحاب کهف میدانند. که نشان مىدهد حجت الاسلام محمد سعید بهمنپور، نویسنده و محقق سریال به مفسرانى رجوع کردهاند که در آثارشان از این اسامى استفاده شده است، چنانکه اسامى استفاده شده براى اصحاب کهف در فیلم با روایتى که در جلد ۱۴ بحارالانوار از حضرت على، علیه السلام، نقل شده تفاوت دارد، چراکه حضرت على، علیهالسلام، ایشان را به نامهاى «مکسلمینا»، «میشیلینا»، «تلمیخا»، «دیرنهوس»، «مرنوس»، «ساذریوس» و «قطمیر چوپان» معرفى مىکنند، که البته تفاوت در اسامى افراد و مکانها و یا در شرح خود داستان به برداشتهاى مختلف و یا نقلقولهاى گوناگونى برمىگردد که هر یک از مفسران به یکى از آنها استناد مىکند که به طور مثال در مورد کلمه «رقیم» در قرآن، برخى از مفسران آن را نام روستاى نزدیک غار مىدانند 5 و برخى دیگر نام سگ اصحاب کهف و برخى نام لوح مسى و یا سنگى نصب شده در کنار غار مىدانند و برخى نام کوهى مىدانند که غار بر روى آن واقع شده و راجع به کلمه «وصید» هم یک چنین اختلاف نظرى وجود دارد که البته این قبیل اختلافات نمىتواند به حقیقت داستان و پیامهاى آن خدشهاى وارد سازد.

وفور خاكستر به همراه قطعات يوميسي تا فواصل دور پراكنده شده اند كه نشان گر انفجارات شديد آتشفشان سهند است. در فاصله دوره هاي آتشفشاني سهند، رسوبات سيلابي – رودخانه اي و يخچالي تشكيل شده اند كه غالبا تا شعاع چندين ده كيلومتري اطراف مراكز آتشفشان گسترش يافته اند. تشكيلات ولكانو سديمنت آن به شعاع چند ده كيلومتر از دامنه هاي سهند به طرف جلگه هاي اطراف گسترش يافته اند. براي جلوگيري از پيشروي كوير بايستي نخست عواملي كه باعث اين كار مي شوند شناسايي و در جهت رفع و يا اصلاح آنها اقدامات لازم را انجام دادكه در زير به چند نمونه اشاره مي شود.

دماوند 1/78 میلیون سال پیش در عصر پلیوستوسن ایجاد شد و پس از چند انفجار آتشفشانی در حدود 600 هزار و 280 هزار سال پیش برای آخرین بار در 7300 سال پیش (عصر هولوسن) فعال شد. میباشد.سرعت باد در قله تا ۱۵۰ کیلومتر و در دامنه به هفتاد کیلومتر در ساعت میرسد.میانگین بارندگی در قله ۱۴۰۰میلیمتر در سال است که معمولاً بصورت برف میباشد.دهانه این آتشفشان خاموش۴۰۰ متر قطر دارد که پوشیده از یخ و برف است و فعالیتهای آتشفشانی آن محدود به تصعید گاز گوگرد میباشد که شرایط صعود را نیز بشدت تحت تأثیر قرار میدهد.

فوراً بدون هیچ درنگی بادیدن صحنه ی بالا بشر را سرو ته کرده و به آرامی روی تشتک می گذاریم تا از فوران جلوگیری کنیم.اما در عین اینکه بشر روی محیط واکنش قرار گرفته است ولی بازهم واکنش ادامه می یابد و پس از مدتی روی بشر قطرات بخار آب را مشاهده می کنیم. 46-مهم ترین مشکالت محیط زیستی ناشی از آب وهوارا نام ببرید. دیواره بیستون که سنگ نبشته بیستون بر روی آن کنده کاری شده با بلندای ۱۲۰۰ متر و پهنه بیش از ۵۰۰۰ متر، از مهم ترین عوامل جذابیت این محوطه برای ساخت آثار تاریخی می باشد و مرتفع ترین دیواره ایران و پنجمین دیواره مرتفع جهان است.

آتشفشان دماوند به صورت مخروط نامتقارني است كه در قسمت جنوب غرب آن گدازه ها گسترش بيشتري دارند. مخروط آتشفشاني دماوند در شرق تهران و 60 كيلومتري ( فاصله هوايي ) آن با مختصات “24 ‘06 520 طول شرقي و “05 ‘57 350 عرض شمالي واقع شده است. مخروط آتشفشاني دماوند در شرق البرز مركزي قرار دارد. اين نوع آتشفشان فاقد بوده و مخروط آن به شكل گنبد است كه به يك طرف بيشتر متمايل است. فورانهاي آتشفشاني معمولا براساسي شکل دهانه اي که از آن فوران صورت مي گيرد، محل قرار گيري دهانه در کوه آتشفشان، شکل و نوع مخروط آتشفشاني و بالاخره خصوصيات عمومي فوران (آرام يا شديد – انفجاري يا غير انفجاري) طبقه بندي مي شوند.

بخشي از سنيدي قله دماوند كه در مرداد ماه قابل مشاهده است، متعلق به گوگردهاي متصاعد شده از دهانه مخروط مي باشد. 6-نهشته هاي اپي كلاستيك كه در بخشهاي جنوبي و شرقي دماوند قابل مشاهده است. ارتفاع بسیار زیاد-این قله را از بقیه کوههای البرز متمایز ساخته و آنرا از دهها و یا حتی بیش از صد کیلومتر دورتر قابل رویت مینماید. ارتفاع قله آتشفشاني دماوند از سطح دريا 5610 متر مي باشد. مخروط آتشفشاني سبلان از نوع چينه اي است كه گدازه هاي آن سطحي معادل 1200 كيلومتر مربع را اشغال كرده اند.

ريفت مخروط آتشفشاني بيان در اين موضوع است كه فعاليت اين آتشفشان محضر به دهانه مركزي نبوده است بلكه دهانه هاي جانبي نيز در ايجاد مخروط نقش داشته اند. فعاليت هاي آتشفشاني كواترنر در حقيقت ادامه فعاليت هاي ترشياري در ايران است و در مناطقي كه آتشفشانهاي كواترنر فعاليت داشته اند، عموما آتشفشانهاي ترشياري نيز با شدت بيشتري فعال بوده اند. اين گدازه ها به طور متناوب همراه با مواد توفي به شدت دگرسان شده مي باشند. تركيب سنگ شناختي سهند شامل آندزيت، داسيت، ريوداسيت و ريوليت به همراه مواد آذرآواري فراوان مي باشند. 5-سنگ لاتيت: معادل آتشفشاني سنگ مونزونيتي كه در مقايسه بازالت و آندزيت، داراي فلدسپار غني از پتاسيم مي باشد.

سري كالكوالكالن يا سري هيپرستن كه مانند سري تولئيتي غني از سيليس است و درصد Al2O3 آن بيش از 17% است و در مناطق فرورانش ديده مي شود. ماگماي تشكيل دهنده اين سنگ ها اشياع از سيليس بوده و داراي آلومينيوم زيادي است. اين گدازه ها به علت درصد Sio2 پائين و سياليت بالا داراي وسعت بيشتري است. نیروهای طالب که در کفی دره پنجشیر گرفتار شده بودند و زیر آتش سنگین نیروهای مقاوت قرار داشتند و از طرف دیگر به علت مسدود بودن ورودی اصلی دره راه عقبنشینی نیز نداشتهاند برای نجات از این مهلکه به پاکستان و ارتش این کشور متوسل میشوند.

از طرف نجرو هم به این دریاچه راه است. چراکه خداوند در قرآن مى فرماید: «بعضى خواهند گفت که عده آن اصحاب کهف، سه نفر بود و چهارمین سگ آنها و برخى دیگر از روى خیال بافى و غیب گویى مى گویند عده آنها پنج نفر بود و ششمین سگ آنها و برخى دیگر گویند هفت نفر بودند و هشتمین سگ آنها (اى رسول ما) بگو خداى من به عده آنها آگاه تر (از خلق) است که بر عدد آنها از خلق بجز افراد قلیلى که از طرف حق به وحى دانسته اند هیچ کس آگاه نیست. بافت تراكيتي: نوعي بافت پورفيريك با خميره ميكروليتي يا ميكروليتي -شيشه اي كه حد آن ميكروليت هاي فلدسپار، حالت جرياني دارند.

6-بافت شيشه اي: قسمت اعظم سنگ از شيشه تشكيل شده و گاهي حالت جرياني دارد كه بافت شيشه اي جرياني مي گويند. اين سنگ ها معادل آتشفشاني سنگ هاي گرانيتي مي باشند. در بيشتر ماه هاي سال قله آتشفشاني دماوند پوشيده از برف است و مناسبترين ماه براي صعود به قله، مرداد ماه مي باشد. هندوکُش رشتهکوهی به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر در نواحی مرزی افغانستان و پاکستان است که از مرکز افغانستان تا شمال پاکستان امتداد یافته است. رشته کوه هاي ميانه اقيانوسي محل وقوع اتشفشانهاي فعال آرام وتقريبا دائمي هستند و در اعماق 1000 تا 2000 متري زير اب دريا اتفاق مي افتند.

دیدگاهتان را بنویسید