بیشتر مناطق مریخ بسیار سرد است

بهرام در فرجام هر افسانه، بانوی گنبد را دربر میگیرد و از اوکام میجوید بدینسان به شیوه رازوارانه، خدایگانی و چیرگی بیچند و چون خویش را بر جهان به نمود میآورد و آشکار میدارد که از پشتیبانی نیروهای آسمانی برخوردار است (همان). جهتگیری مدار مریخ در فضا به هنگام مقابله نزدیک به گونهای است که مریخ در جهت صورت فلکی دلو و یا در نزدیکی صورت فلکی بزغاله قرار میگیرد. در کلامی مختصر، ایوا چه به لحاظ نام و چه به لحاظ کارکرد آن در فیلم تداعی کننده اسطوره های باستان از خاورمیانه تا قبایل سرخپوست آمریکایی است.

ذرات این حلقهها عمدتاً از دانههای یخی کوچک به اندازه گرد و غبار تا تکههایی به اندازه یک خانه هستند، چندین ذره از این حلقه نیز به اندازه کوهها بزرگ هستند. کیوان از جنبه های زیادی شبیه مشتری است جز اینکه در اطراف آن چندین حلقه شگفت انگیز وجود دارد. یکی از اینها قله اولمپوس (Olympus Mons)، بزرگ­ترین آتشفشان شناخته شده در منظومه شمسی است. سیارات و منظومه شمسی به شکل امروزی تا مدت ها به یک شکل یکسان تصور می شده و پس از دست یابی انسان به دانش فضانوردی و سفر به کهکشان، سیارات جدید و عجیب دیگری را به لیست همیشگی منظومه شمسی افزودند.

نمای سرخ-نارنجی رنگ بهرام در اثر وجود آهن(III) اکسید، که بیشتر به هماتیت یا زنگ آهن مشهور است، به وجود آمدهاست. نخستین تمدن شناختهشدهای که نظریهای کاربردی در مورد سیارات داشتند، بابلیها بودند که در هزارههای نخست و دوم قبل از میلاد در منطقه میانرودان (بینالنهرین) زندگی میکردند؛ کهنترین متن اخترشناسی سیارهای به جای مانده، لوحی بابلی به نام لوح ناهید آمیسادوکا است که امروزه یک کپی گرفته شده در قرن هفتم پیش از میلاد آن در موزه بریتانیا نگهداری میشود. همچنین دارای حلقه هایی است که در فاصله 11 هزار و 200 کیلومتری آن جای گرفته اند.

مراسم هفتمین روز درگذشت قاسم و بهرام سیاره امروز چهارشنبه (26 مرداد) از ساعت 16 تا 18 و 30 دقیقه در مسجد بیتالاصغر شهرضا برگزار میشود. دمای هوا در قطب های آن می تواند تا 130 درجه زیر صفر پایین برود . داستانی که سومین اثر داستانی پرمخاطب قرن بیستم لقب گرفت و تاکنون پرفروشترین اثر تک جلدی در جهان شناخته میشود. رفتارهایی وجود دارد که در آنها افزایش اعتماد به نفس باعث بهبود کارایی میشود و این فرصتها را نباید نادیده گرفت. یک تصویر فریبنده از تخته­سنگی عظیم، موسوم به «چهره بر روی مریخ»، توسط فضاپیمای وایکینگ ۱ در ۱۹۶۱ به­دست آمد.

اما این کلمه به Canal در انگلیسی ترجمه شد که معنی آب­راه ساخت انسان را می­دهد و به دنبال آن این حس پدید آمد که شاید نژادی هوشمند در مریخ ساکن باشد. آنها سه آزمایش انجام دادند و گرچه فعالیت شیمیایی غیرمنتظره­ای را در خاک مریخ یافتند، اما به هیچ­گونه گواهی دال بر وجود موجودی زنده دست پیدا نکردند. دانشمندان دریافتند که در زمان­ فعالیت این آتشفشان­های عظیم­الجثه، حدود سه میلیارد سال قبل، جو مریخ بسیار غلیظ­تر از حال بوده است.

در آگوست ۲۰۰۸، کاوشگر فینیکس با انجام آزمایشها ساده شیمیایی، مثل امیختن آب زمین با خاک بهرام، با هدف آشکارساختن pH خاک بهرام، نشانههایی از نمک پرکلرات پیدا کرد، که این موضوع نئوری دانشمندان بسیاری را که ادعا کرده بودند خاک بهرام به طور چشمگیری دارای ویژگی بازی است، تایید میکرد. در داستان، دختر کرد، نشانی از اکسیر جاودنگی را با خود همراه دارد و به گونۀ دیگر، یادآور ایزدبانوی آبها -آناهید- است که در دو مرحله به خیر زندگی میبخشد؛ بار نخست که برای آوردن آب به سرچشمه میرود و با شنیدن صدای نالۀ خیر در پی او میرود و با نهادن پیه در چشمش او را نجات میدهد و دیگر با آوردن برگ درخت زندگی بینایی خیر را به او باز میگرداند.

گالیله اولین کسی بود که مریخ را با تلسکوپ و در سال ۱۶۰۹ رصد کرد، اما تلسکوپ کوچک او جزئیاتی از سطح آن را نشان نداد. عطارد نیز سنگی است اما جوش بسیار اندک تا هیچ است. بهرام در برابر عطارد بزرگتر و دارای جرم بیشتر و در نتیجه چگال تر است. بهرام از دید اندازه، جرم و گرانش سطح، حالتی میان زمین و ماه (ماه زمین) دارد؛ ماه قطری برابر یک دوم قطر بهرام دارد، در حالیکه قطر زمین دو برابر قطر بهرام است، زمین دارای جرمی در حدود ده برابر جرم بهرام است، در حالیکه جرم ماه ده برابر کم تر از بهرام است.

این سیاره در ساعت 22 هر شب طلوع می کند و در نیمه شب به وضعیت مناسب رصدی خواهد رسید.منجمان برای رصد این جرم آسمانی می توانند در ساعت 22 نگاهی به افق شمال شرقی بیندازید و به دنبال جسم آسمانی نورانی و قرمز رنگی در این محدوده باشند. کیوان یک گلوله گازی غول پیکر است و چگالی آن بسیار کم است به طوری که اگر روی آب بیفتد بر روی آب می ماند. هدف آنها، علاوه بر عکس­برداری از سطح و جمع­آوری داده­های علمی، جستجوی هرگونه دلیل و مدرکی از حیات بود.

این موضوع گمانه­زنی­هایی را دامن زد که شاید گونه­هایی از حیات ساده در آن زمان در مریخ وجود داشته است. اگر روزی حیات در مریخ وجود داشته است، انتظار یافتن شواهد آن ­را تنها در زیر سطح مریخ می­توان داشت. شاید در همین دوره زیست در زیر سطح مریخ یا حتی بر سطح آن فرصت رشد یافته باشد اما به دلیل میدان مغناطیسی و گرانش ضعیف مریخ (حدود ۳۸ درصد جو زمین) باد خورشیدی جو آن را بیش از پیش پراکنده ساخت و سبب بخار شدن یا فرورفتن آبهای سطحی به زیر سطح مریخ و یخ زدن آنها شدهاست. اما فیلم Finch فرصتی جدید برای او بود، تا خودش را در این ژانر هم به سینمای جهان ثابت کند.

پس از پروژه وایکینگ (Viking) که خاک مریخ را به منظور یافتن علائم حیات، مورد بررسی قرار داد، عملا هیچ اقدم جدید دیگری صورت نگرفته است. اخترشناسان معتقدند که غیر ممکن است جرمی به اندازه جرم ماه، در نزدیکی زحل، یعنی محدوده حلقه ها وجود داشته باشد. بنظر من تعریف عزت نفس سالم در یک جمله خلاصه می شود: عزت نفس سالم یعنی دوست داشتن و پذیرش خودتان. پدرش استاد هاشم متخلص به “سیاره” نیز شاعری توانا بود كه از او چند مجموعه شعر از جمله “گلشن معرفت” و “جنگل مولا” به یادگار مانده است، همچنین تخلص استاد هاشم به نام خانوادگی این خانواده یعنی “سیاره” تبدیل شد.

شاید این دو خصیصه باعث شود تا آواتار را در ژانر علمی-تخیلی قرار داد و آن را بازگشت کامرون به فیلمهای قبلی اش همانند ترمیناتور 1 در 1984، بیگانه ها در 1986 و ورطه در 1989 دانست، اما نامها و قصه فیلم حکایتی بیشتر از این قالب دارند. این نکته را باید اشاره کرد که هیچ­گونه آب­راهی از زمین قابل شناسایی نبود، اما اینگونه تصور شد که آنها می­توانند جهت آبیاری مزارع کنارشان که از زمین دیده می­شد مورد استفاده قرار گیرند.

اما با بزرگ­تر شدن تلسکوپ­ها، شیارهای کمتری دیده شد. استاد قاسم سیاره متخلص به “آشفته” در خانوادهای فرهیخته و ادیب در شهرضا متولد شد. علت شباهت ترکیب مشتری به خورشید این نیست که ستارهای ناکام است؛ بلکه علت متولد شدن در ابر گاز مولکولی یکسان با خورشید است. خانم دکتر عادلی پژوهشگر پسا دکتری در موسسه پژوهشهای سیارهی دیالآر ( سازمان فضایی آلمان ) هستند. ناسا اعلام کرده این سیاره نخست توسط ابزار HARPS-North که بر روی تلسکوپ فضایی 3.6 متری ایتالیا در جزایر قناری نصب است، شناسایی شد. دستگاههای فضایی پرتاب شده همچنان قدرت فیزیکی و شیمیایی قدرت خود را نشان می دهند که سطح مریخ ، زهره ، Misyatsya را قرار می دهد.

درواقع این گاز همانند شیشه های یک گلخانه مانع خروج بازتاب های گرمایی از سطح زهره به فضا می شود. پژوهشگران خاک به دست آمده از بخشی نزدیک قطب شمال بهرام را با کمی خاک باغچه زمینی هم سنجی کردند و به این نتیجه رسیدند که خاک بهرام برای رشد گیاهانی چون مارچوبه (آسپاراگوس) مناسب است. پریش در سال 1323 در شهرضا، شهری كه بزرگانی چون آقا محمدرضا قمشهای متخلص به صهبا و حكیم الهی قمشهای را در دامن پرورانده است، متولد شد و در سال 1363 و در سن 40 سالگی سرودن اشعار را به صورت رسمی آغاز كرد.

دیدگاهتان را بنویسید