تاریخچه، قیمت و نفرین آن + عکس – کجارو

نام “وی” مخصوصاً از سر چشمۀ آن قسمت جریان رود خانه را در برمیگرفت که سرحد شمالی موجودۀ افغانستان را تشکیل داده است. سرزمینی که در جنوب دریای “وی” واقع است، آن را چینیها بنام “تاهیا” یاد میکنند و این تاهیا از حدود سرچشمۀ این دریا، جائی که سرحد موجودۀ شمال افغانستان است نام باختر را دربر میگرفت. همچنان در قانون اساسی، ما “زبانهائی” به نام پامیری نداریم، بلکه “زبانی” بنام پامیری داریم، ولی معلوم نیست که کدام مردم به این زبان تکلم میکنند و دارای چه خصوصیتی است و وابسته به کدام خانوادۀ زبانها است؟

در گذشته ها گفته میشد، که زبانهای پامیری را صرف وخی، شغنی، اشکاشمی و احتمالاً منجی در بر میگرفت، ولی در قانون اساسی اشاره ای به این زبانها نرفنه است. پس، شخصی و یا کسانی که روی سرود ملی کار کرده اند و شعر آن را سروده اند، با تأسف درک قوی از مواد قانون اساسی کشور نداشته اند، و روی یک پروژۀ ملی کشور، گذر سطحی نموده اند. از این همه بگو مگوها به این نتیجه میرسیم که واژه “پامیریان” در سرود ملی یک تعبیر و تفسیر نادرستی از قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان است، که یا باید مواد مربوط به اقوام و زبانها در قانون اساسی تعدیل شود و یا هم سرود ملی کشور، مصرعی که در آن “پامیریان” آمده تغییر داده شود.

آنگونه ای که در مادۀ قانون اساسی در فوق تذکر رفت، قومی را در افغانستان، بنام “قرغز” داریم که در قانون نیز مسجل شده است، بنااً دقیقترین قوم پامیری همین برادران قرغز ما هستند، و ما حق نداریم که یک قوم زنده را با سرزمین شان محو بسازیم و نام خاک شان را تصاحب نماییم، و یا خود را در آنها منحل بسازیم، که در هر دو صورت اقدام نیکی نخواهد بود. غیر از این، در همه مأخذ و منابع، از پامیر بحیث یک معبر نام گرفته شده و بس. در حالیکه اگر از آن فاصله یک گلوله برفی پرتاپ می کردند آن گلوله به قله می خورد آنها ترجیع دادند ریسک را قبول نکنند و راه برگشت را بدون ایستادن بر فراز قله در پیش گرفتند.

انگشت شماری از قله های البرز مرکزی به غلط در میان کوهنوردان ایران به ۴۰۰۰ متری بودن مشهور شده اند. آنها در بازگشت هیچ گاه خود را درگیر بحث های اولین صعود نکردند. زیرا سرزمین پامیر در افغانستان طوری که گفته شد، دارای دو بخش است؛ پامیر کلان و پامیر خرد، که بصورت قطع باشنده های اصلی هر دو پامیر، برادران “قرغز” ما هستند. رأس ساعت یاد شده به همراه ۲ همنورد دیگر از استان بوشهر به اسامی آقایان مجید آذری و یعقوب خلیلی، جمعاً به تعداد ۱۳ نفر به طرف بخش تنگستان به مرکزیت شهرستان اهرم حرکت کردیم. کوهدَشت شهری است در غرب استان لرستان.

گسترش شوري در فلات ايران تنها به پهنه هاي پوشيده از نمك تحت عنوان كفه ها و باتلاقهاي نمك و سفره هاي آب شور زير زميني محدود نيست، بزرگترين مشكل وجود تشكيلات زمين شناسي محتوي رسوبات تبخيري چون گچ و نمك مي باشد كه تقريباً در اكثر نقاط ايران وجود دارد. دیواره جنوبی آناپورنا با حدود سه هزار متر ارتفاع یکی از چالش گرترین دیواره ها بر روی کوه های بلند محسوب می شود .

و به این ترتیب بعضی علاقه های جنوب هندوکش هم شامل آن شده بود. از آغاز عصر حجر، سنگ لاجورد در هندوکش استخراج می شد که در امتداد مسیر تجارت کهن به بین النهرین، مصر و هندوستان انتقال می یافت. که عموماً در شمال و شرق هستند.از جمله : 1- دشت برنگ 2-د پشت رود 3- گرمسیر 4- ریگستان 5- سیاه سنگ 6- دشت مرغو (مارگو) 7- دشت خلش 8- دشت همدم آب 9- هجده نهر 10- دشت نمدی. رشته کوههایی که در امتدادقطر بزرگ کشور از شمال غرب به جنوب شرق کشیده شده و به کمربند ارومیه – دختر معروف است.

10 متر آخر در آن سال یک نقاب برفی بسیار شکننده و خطر ناک بود. خطر واژهای جداییناپذیر از اورست است و باید بدانید که هر چقدر هم که تدابیر امنیتی اندیشیده شود، بازهم احتمال خطر به صفر نمیرسد. جالب است بدانید اطاق پیشروی نمک در تونل عملا بعنوان یک پس انداز و یک نقطه قوت برای معدن نمک بحساب می آید و بسیار مهم و قابل توجه معدن دار میباشد تا جائی که توجه خاصی به آن میشود . امروزه هوای کرج به دلیل گسترش شهر و تردد زیاد وسائل نقلیه و وجود کارخانهها و شهرکهای صنعتی رو به آلودگی است به طوری که در فصل زمستان وپاییز وارونگی دما کاملا قابل لمس بوده است.

آب و هوای مساعد و پیشینه تاریخی و ادیانی کـه دراین شهر وجود داشته اند نیز بر محبوبیت و شهرت بیستون کرمانشاه افزوده اند و این شهر را برای تعداد زیادی از هموطنان و گردشگران خارجی بـه عنوان مقصدی برای سفرهایشان پررنگ کرده اند. اجرای اولین صعود به شیوه “Big wall” بر روی این کوه توسط کوهنوردان انگلیسی در دهه 60 میلادی نیز به شهرت این دیواره افزوده بود.( آناپورنا همچنین اولین قله 8000 متری است که توسط کوهنوردان صعود شده است). از همۀ این بررسیها دانسته است که مناطق وابسته به سرزمین پامیر امروز، نیز میان چندین کشور همسایه؛ افغانستان، تاجکستان، چین، پاکستان و هند تقسیم شده و با این تقسیمات ناعادلانه و غیر ضروری که در آن صرف اهداف استعماری کشورهای زورمند نهفته بود، تمام مردمان یک قوم را از هم جدا ساخته است.

همچنین وارد کردن افراد طبیعت گرد توسط بعضی تورها ، برای کسب درآمد بدون دادن کوچکترین اطلاعات به آنها وحتی نداشتن اطلاع زیست محیطی خود لیدرهای تورها ، یکی از معضلات این مناطق میباشد . و با شنیدن نام هر کوه و دانستن معنی آن شاید بتوان جنبه ای از حالت کوه را بدون دیدن آن احساس کرد. مطبوعات و جامعه خبری در بازگشت آنها جنجال بسیار بزرگی را آفریدند که در آن اولین صعود بدون ایستادن بر فراز قله نقد شده بود. این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و جمعیت آن براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۰۳ نفر بوده است.

این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۵۸ نفر بودهاست. مردم بلوچ در میان سه کشور افغانستان، ایران و پاکستان تقسیم شده است، مردم کرد و سرزمین کردستان را سه کشور ایران، عراق و ترکیه بین خود تقسیم کرده اند، منطقۀ کشمیر بین هند و پاکستان به یک مناقشۀ حل ناشدنی مبدل شده است. 3 جبهه را در 13 ساعت و 53 دقیقه طی کردیم ولی پیمودن جبهه چهارم به خاطر مشکلی که برای یکی از پشتیبانان پیش آمد، حدود 14 ساعت زمان برد.

دیدگاهتان را بنویسید