تصاویر/ خطرناک ترین و بدنام ترین محله های جهان

البته گنبد نمکی به خاطر قرار گرفتن در مسیر سلسله کوه زاگرس و بین دو کوه شیرین که دارای چشمههای آب شیرین است و وجود گنبد، سرشار از نمک بوده و همین طور که اغلب طبیعت دوستان میدانند نمک یکی از غذاهای وحوشی همچون قوچ و میش و کل و بز است از این رو در گذشته این منطقه یکی از شکارگاههای بزرگ محسوب میشده که امروزه به دلیل شکار بیرویه و بیرحمانه شاید تعداد کمی کل و بز در منطقه باقی مانده باشد.

توجه داشته باشید که اگر با گنبدهای نمکی جاشک آشنایی ندارید، بهتر است در زمان بازدید از مسیر پیاده روی خارج نشوید. البته اغلب دانش آموزان دختر بهتر از دانش آموزان پسر در دیزاین، طراحی و زیبایی طرح عمل میکنند. پس از ارتحال ايشان يکي از شاگردان در خواب مي بيند که قيامت برپاشده و آيت الله کوهستاني را جهت محاکمه در دادگاه عدل الهي حاضر ساختند، وقتي از ايشان گزارش زندگي در دنيا را خواستند، معظم له اين چنين بيان کرد: « من در دنيا جوري زندگي کرده ام که امروز هيچ يک از اعضا و جوارحم عليه من شهادت ندهد.

پدرش عالم پارسا و فقیه وارسته آیت الله محمد مهدی کوهستانی از عالمان برجسته و با فضل به شمار می آمد. در گویش هزارگی، کوهی بزرگتر از تپه را پامی میگویند، و همچنین به هر چیزی که تپه مانند باشد، بام گفته میشود، مثلا آدم چاق و کوتاهقد را پام میگویند. دمای هوا در زمستانها تا منفی ۲۵ درجه سانتیگراد میرسد. بطور کلی سولفاتار عبارت از خروج بخار آب و سولفید هیدروژن ، با دمای تا 300 درجه سانتیگراد است و در تمام مناطق آتشفشانی دیده میشود. گاهی یافتن همین گوشه آنقدر سخت میشود که رانندهای مجبور میشود راه زیادی را عقب برود.

این شاهراه که تا یکه ولنگ ادامه پیداکرده است، پخته است و تا حد زیادی مطابق اصول و استاندارد راهسازی است. تاچند دهه قبل صعوکنندگان به اورست، اکثراً کوهنوردان باتجربهای بودند که بهراحتی پول زیادی پرداخت میکردند؛ اما در سالهای اخیر اپراتورهای ارزانتر جلوی مغازههای کوچک کاتماندو، پایتخت نپال، مشغول فعالیت هستند و حتی شرکتهای گرانتر خارجی که تامین امنیت برایشان اهمیتی ندارد، نیز وارد بازار شدهاند و هر فرد مشتاقی را با خود به بالای کوه میبرند. جوانی ام با حضور در عرصه ی جهاد علیه ی اشغالگران آغاز شد. سپس پیامبر (ص) ضمن خطبهای مسلمانان را به جهاد تشویق نمودند و پسازآن ۵۰ نفر از کمانداران را به فرماندهی عبدالله بن جبیر، مأمور محافظت از شکاف کوه احد کردند و به آنان دستور دادند که بهوسیله تیرهای خود، لشکر را از پشت سر محافظت کنند و به آنها تأکید ورزیدند که در هیچ حال چه پیروز شویم و چه شکست بخوریم شما از جای خود، حرکت نکنید.

رگه ها از اصلی ترین رسوبات و ته نشین های نمک در لایه های زیرین هستند. من همواره شاعر سیاسی بوده ام و بر همین بنیاد سروده هایم حتا در بهترین نمونه ها آمیزه یی از شعر و شعار هستند. من جز مواردی انگشت شمار اصلاً شعر غیرسیاسی ندارم، کار های من آمیزه یی از شعر و شعاراند، من این شیوه را خود برگزیده ام و با آن زندگی و مبارزه کرده ام. مفسران درباره تجلى خداوند بر کوه طور گفتگوى بسیار کرده اند، ولى آنچه از مجموع آیات قرآن به نظر مى رسد این است که خداوند، پرتوى از یکى از مخلوقات خود را بر کوه ظاهر ساخت (و آشکار شدن آثار او به منزله آشکار شدن خود او است).

همچنین او از یک مجسمه خوابیده بودا یادکرده است که سیصد متر طول دارد و میان دو مجسمه ایستاده واقعشده است. شهر بامیان با ارتفاع ۲۵۵۰ متر از سطح دریا و جمعیتی در حدود ۸۸۲۷۴ نفر و در ۲۴۰ کیلومتری غرب پایتخت، کابل قرار دارد. کوتل ها، در بامیان به عنوان حدفاصل یا مرز طبیعی بین مناطق مختلف چه در داخل ولسوالی ها و یا بین ولسوالی هایند و نقش مهمی در ارتباطات و رفتوآمدها دارند، بهطورمعمول کوتل های مهم و مرتفع مرز طبیعی بین ولسوالی هایند. زاگرس در منتهی الیه جنوب جغرافیایی اصفهان که از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوه های تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرک ها و مجتمع های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن محدود می گردد.

فعلا که راه موتررو در اکثر مناطق این ولایت کشیده شده، بازهم مشکل چندان حلنشده است، زیرا این راهها را خود مردم محل با ابزارهای دستی، مثل بیل و کلنگ ساختهاند و بسیار کم کیفیت و غیراستاندارد هستند. با آمدن اولین برف اکثر این راهها از کار میافتند. هئیت و نجوم را از میرزا باقر یزدى و حساب و هندسه و عروض را از میرزا علام هروى حائرى فراگرفت. آنها طبیعت را حفظ خواهند کرد. طبیعت هرمز به گونه ای است که از خاص ترین سفر هایتان را تجربه می کنید. باشندگان این ولایت ازنظر قومی و نژادی عمدتاً مرکب از هزاره و تاجیک اند.

ازنظر تشکیلات اداری ولایت بامیان به هفت ولسوالی (شهرستان) تقسیم میشود. ولایت (استان) بامیان یکی از ولایتهای مرکزی افغانستان است که از شرق با ولایات بغلان و پروان، از غرب با ولایات غور و دایکندی، از جنوب با ولایت میدان وردک و از شمال ولایت سمنگان و سرپل همجوار استو فاصلهی بامیان با کابل حدود ۱۹۰ کیلومتر و فاصلهی شهر بامیان تا کابل ۲۴۰ کیلومتر است. این شهر مرکز ولایت (استان) بامیان و مرکز ولسوالی بامیان است. کوه سبلان در استان اردبیل و در شمال غرب کشور ایران قرار گرفته است.

به راحتی می توانید با تله کابین به این بام برسید و از امکانات موجود در آن مانند رستوران ها و کافه ها بهره ببرید. سیل های بهاری نهتنها راههای دستساز روستایی را خراب میکند، بلکه راههای اصلی بین ولسوالی ها را نیز برای چندین روز از کار میاندازد. همچنین در فصل بهار، که برفها آب میشود و فصل باران میرسد، به دلیل کوهستانی بودن مناطق، معمولا سیل جاری میشود و راهها را بهراحتی خراب میکند. این بنا مستطیلی شکل است و به دو بخش شرقی و غربی تقسیم میشود. دو کوهنورد جوان آمریکایی مارک سینوت و جراد اودگن در سال 1997 بدون توجه به این هیاهو و مسایل حاشیه ای و بدون اعتنا به اولین بودن در سال بعد برای صعود مناره شیتون عازم شدند.

بتهای بامیان و محوطه آنکه در این شهر قرار دارد در سال ۲۰۰۳ از طرف یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسید. بامیان در دوران هخامنشیان یکی از ولایات بنام پارپامیزاد بهحساب میآمد و در دوره حکومت کوشانیان به عنوان یکی از اساسیترین مراکز توریستی و عبادی بوداییان و نیز به دلیل قرار داشتن در شاهراه ابریشم بیشتر مورد توجه قرار گرفت. بدخشان با داشتن 47403 کیلومتر مربع مساحت برای استقرار نفوس جای کمتر دارد زیرا اکثر جاهای آن یخچالی وکوهستانی است قرار احصائیه رسمی در سال 1359 نفوس آن به تعداد 509061 نفر درج سر شماری گردیده بود .

زمانی که متوجه شد من نابینا هستم، با مکث کوتاهی اظهار کرد که در طول سفر، او و معاونش همراه من خواهند بود. اما بعد از مدتی خبر به تخت نشستن بردیا را به او دادند! واثر دیگر او دوازده دروازه بخارا وزاغ های می توان نام برد. بررسی شده است. هرچند هم در سال های اخیر کارهای اندکشماری انجام شده، با آن هم می توان از آثار بس جالب پژوهندگان نسل نو برای مثال یو. تا چند سال پیش راه موتررو(مشین رو) در اکثر قریب بهاتفاق روستاهای این ولایت وجود نداشت، به همین خاطر کسانی که به شهرها نرفته بودند، موتر را ندیده بودند.

پس از آن، فاطمه زهرا(عليها السلام)، هر هفته به زيارت قبر حمزه و ساير شهداي احد مي رفت. بنا بر این شعر به گونه ی غیر مستقیم بر زندگی مردم و از جمله در تحریک مبارزات اثر می گذارد، یعنی در انکشاف جهان بینی نقش دارد. آنها مشغول کار در زمین زراعی و مزارع هستند. بااینحال خود این ولایت به دلیل نداشتن زمین مسطح خشک و کم آب است. من باورمندم که در کم گذاری ا دنیا، شعر مستقیماً به عنوان ابزاری تکان دهنده در روند مبارزه نقش داشته است. کانى زايى در اين منطقه هم از نوع اسکارنى و هم از نوع پورفيرى است.

این حصار مستحکم از لحاظ سوق الجیشی و حفظ شهر نقش بسیار مهمی را بازی میکند. این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای عضو سارک در سال ۲۰۱۵ (میلادی) برگزیدهشده است. وی با اشاره به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و تاثیر آن بر صنعت طلا و جواهر گفت: تغییر قانون مالیات بر ارزش افزوده نتیجه 10 سال پیگیری همکاران من در سراسر کشور بود. البته پاسخ این بود تا درینمورد دولت افغانستان ازمجرای رسمی با موزیم برتانیا تماس حاصل نماید. من مقاله ام را خاصتاً در مورد “قوم پامیری” نوشتم، و این یک بهانه ای بود تا به منابع مختلفی سر بزنم و این قوم را ریشه یابی نمایم، مگر به چیزی دست نیافتم، و در صورت مراجعه به متن مقالۀ زیر، همه حرفها برملا خواهد شد.

در سال 1371 در مسابقه ی” صبح در زنجیر” ویژه ی شاعران مهاجر حایز مقام اول شدم. در سال 1341خورشیدی در قریه ی کته قونش از توابع ولسوالی شولگره ولایت بلخ متولد شدم. در سال 1370 وارد دانشگاه شدم و در رشته ی الهیات لیسانسم را اخذ کردم. در سال 1367در مسابقات بین المللی” حرم امن” رتبه ی دوم را کسب کردم. یکی از تحولات مهمی که در سه چهار سال اخیر در ولایت بامیان رخداده، احداث شاهراه کابل بامیان است.

بامیان یکی از میراث تمدنی دنیا است و در دوران پیش از تاریخ به عنوان یکی از مکانهای مهم در آسیای میانه به شمار میرفته است. کار شعر را از سال 1364 جدی گرفتم.1366 در مسابقه ی شعری” فجری” در سطح ایران رتبه ی اول را به دست آوردم. گرزی ریخته شده از فلز زرد و و ساخته شده از زر. از سال 1354 توفیق حضور در درس های علوم دینی یافتم. این ولایت بین دو رشتهکوه موازی هندوکش در شمال و بابا در جنوب واقعشده است. رشتهکوه هندوکش و بابا در اوستا به نام های هَراییتی و هَرابُرز اوپارسین (بالاتر از پرواز سین مرغ یا عقاب) و در متون پهلوی به نام اَبَرسِین و در زبان مورخان به نام پامیر و در زبان شاهنامه به نام البرز یاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید