تنگه واشی، سفر به اعماق رشته کوه البرز

اگرچه که جنگلهای تنک سرو کوهی در معدودی نقاط همچون دامنه های جنوبی قله سیالان دیده شده اند بقیه دامنه های البرز مرکزی (به غیر از در ته دره ها) عاری از درخت می باشند. رشته کوهی با چندین قله با ارتفاع بالای 6000 متر. 1-2- رشته کوه فیروز کوه رشته کوهی فشرده که از شمال در حدفاصل بابل تا آمل و از جنوب درحد فاصل فیروز کوه و دماوند قرار دارد.

4. دریای بلخ: از غرب کوه بابا سرچشمه گرفته ابتدا به طرف غرب جریان پیدا می کند وبعد از آن به طرف شمال تغیر جهت می دهد و 400 قریه از آب آن استفاده می کند آب آن به دریای آمو نرسیده در نواحی دولت آبادچهاربولک وآقچه تمام می شود. آن بیطرفی ای که ما مطالبه می کنیم در حقیقت یک موقعیت حقوقی است که از امتناع دولت افغانستان برای شرکت در جنگ میان دولت ها ناشی شده و نسبت به جناح های متحارب رفتار بیطرفانه می داشته باشد و جناح های متحارب این امتناع از مشارکت در جنگ و بیطرفی را به رسمیت می شناسند.

وجود چندین یخچال طویل از جمله یخچال “مورغاب” به طول 231 کیلومتر که بلند ترین یخچال دنیا به شمار می رود از شاخصه های این منطقه به شمار می رود. در برخى قسمتها کانى لازوریت به صورت بلورهاى بسیار زیباى 12وجهى یافت مىشود. دینامیت بدون توجه به نکات ایمنى آن و حفظ سنگ لاجورد به صورت گسترده در این معادن به کار مىرود. کانى پیریت به مقدار فراوان به صورت ریزدانه با لاجورد اختلاط یافته است. و به همین دلیل به آن کوه چهل تن میگویند.

البته بر اساس تعریف به مکانی که بیش از 600 متر از سطح زمین ارتفاع داشته باشد کوه میگویند و به کمتر از آن تپه اطلاق میشود. قلعه حسن علی ارتفاع خیلی زیادی ندارد و در اصل تپه محسوب می شود. با چنین بینشی به آزادی انسان ارج می گذاریم و می خواهیم انسان ها از اجبارات و سرکوب های بیرونی رهایی یابند و کلیت خیر را در پیوند با سایر افراد جامعه آگاهانه و مستقلانه برگزینند. عمل بهسازی در این سنگ معمول بوده ولی چندان ثبات ندارد و نمونههای بهسازی شده دارای ارزش پایینتری نسبت به نمونههای طبیعی آن هستند.

از نمونههای بدلی طبیعی آن هم میتوان به Howlite رنگ شده و یا سودالیت اشاره نمود. در روشهای دیگر لاجوردهای رنگ نشده را در موم یا روغن قرار میدهند که این مواد به داخل سنگ نفوذ کرده و سبب افزایش جلا و بهبود رنگ آن میشود. بر پایه برخی از گزارشها، پیش از دستور پیامبر(ص) پیکرهای شماری از شهدا در مکانهای دیگر دفن شد و بازگرداندن آنها به احد ممکن نبود. هنگامى که پیامبر از جریان مطّلع شد با سعد بن ابى ملاقات کرد و گزارش عبّاس را به او رساند.

لاجوردهای کم ارزش دارای جلای مات بوده و متمایل به سبز هستند و کریستالهای سفید کلسایت در آن مشاهده میشوند. یکی از بهترین روشهای بهسازی در این سنگ رنگ کردن آنها است که با این عمل رنگ سنگ تقویت شده و باعث پنهان شدن کریستالهای سفید رنگ کلسیت میشود. کانى کلسیت همیشه همراه لازوریت دیده مىشود و بسته به میزان افزایش حضور آن در سنگ، از کیفیت لاجورد مىکاهد. به دلیل قیمت بالای این سنگ، بدلهای آن از مدتها قبل توسط مصریان استفاده شده است. در کل، با توجه به قیمت های بالای برندهای خارجی، استفاده از برندهای ایرانی مقرون به صرفه تر است و با محصولات خارجی برابری میکند.

زبانهای پامیری از شاخه زبانهای ایرانی شرقی از خانواده هندواروپایی هستند. منطقه قفقاز سرزمینی کوهستانی، افسانه ای و زیباست که در محدودهای به وسعت ۴۰۰هزار کیلومتر مربع از شرق به کرانههای غربی دریای خزر و از غرب به کرانههای شرقی دریای سیاه محدود می شود. بخش شرقی منطقه اشکاشم ( ishkashim) و در محدوده شاخ دارا (بلندترین کوه Shakhdara) در کوههایی پامیر و جنوب غرب. خالد که متوجه ورود رسول خدا صلي الله عليه وآله به شعب شده بود، به ابوسفيان گفت: رَأَيتُهُ أَقْبَل في نَفَر مِن اَصْحابِهِ مُصعدين في الْجَبَل ; او را همراه شماري از اصحابش ديدم که از کوه بالا مي رفت.

باختریها شهر پاروپامیز را نزدیک کابل بنیاد کردند، اما در سده اول پیش از میلاد این شهر به ماوریان افتاد. حالا پیش از آن که به چرندیات جناب امیری پاسخ بدهم میخواهم در آغاز سرگذشت “دوشیزهگان چشم نقرهیی” را به دوستان و خوانندهگان گرامی بنویسم: نزدیک به سه سال پیش خواستم در مورد زندهگی و شعر زنان بدخشان چیز بنویسم و به بازار فرهنگ و ادب تقدیم کنم که از چند جهت این موضوع را ضرور میپنداشتم، اول این که در بدخشان در مورد زندگی و شعر مردان شاعر این استان جناب مرحوم شاه عبدالله بدخشی زیر نام “ارمفان بدخشان” و دوستان دگر کارهای خوبی کرده بودند؛ اما متاسفانه تنها در مورد زندهگی زنانشاعر به استثنای یکی دو تا کسی ننوشته بود.

وقت در فروردینماه سال 1392 کار جمعآوری کتاب را تکمیل کردم برای بار آخر یکی دو بار در ماهنامه روشنگری این موضوع را در اعلان دادم و از زنان شاعر خواستم که شعرهای شان را به نشانی نشریه روشنگری بفرستند1 و همزمان با آن اعلان را در صفحه “فیس بوک” گذاشتم و بعد از آن کتاب را به استاد پرتونادری برای تقریظ فرستادم که از این موضوع، اعضای بستر ادبی- فرهنگی دریچه، اعضای جامعه مدنی بدخشان ، کارمندان ریاست فرهنگ بدخشان و فرهنگیان خبر داشتند.

باری از یکی نویسندهگان برجستهی کشورمان خواندم که نبشته بود: “برای نقد وجدان پیامبرگونه در کار است” سوگمندانه یک چنین وجدان در کشور من کمتر وجود دارد؛ هر کسی از هر جای بر میخیزد و چیزی مینویسد و نامش را “نقد” میگذارد، مهم نیست که این آقا یا بانو چه چرندی مینویسد و چرا این گونه فرهنگ و ادبیات را به گند میکشد. از این که ما در بدخشان کمتر به انترنیت دسترسی داریم چند روز بعدش آن نبشته را خواندم و به سخنان آن دوست که برایم تلیفون زد بود باورمند شدم. هیچ حفاظتى از تونلها به وسیله الوار براى جلوگیرى از ریزش سقف انجام نمىشود و همیشه خطر ریزش وجود دارد.

معادن منطقه شامل مجموعهاى از غارها با دیوارههاى بلند است که گاهى ارتفاع کف تا سقف این غارها به 45 متر مىرسد. قطعات سنگ فاقد لاجورد (باطله معدن) از ورودى غارها به بستر دره رودخانه تخلیه مىشوند. دره رود کوکچه در محل معدن حدود 183 متر عرض دارد و ورودى تونلها از سطح رودخانه حدود 460 متر ارتفاع دارند. کوه آبى که باجورد نامیده شده است، در امتداد ساحل شرقى رودخانه کوکچه قرار دارد. هرچند تلفظ امروزی نام این کوه (اورست) متفاوت با تلفظ نام سر جرج اورست (ایورست) میباشد. که گنبد نمکی در اثر یک نفرین، به شکل امروزی تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید