جدیدترین خبرهای «دره پنجشیر

انتخابات باید در سطوح مختلف برای آن باشد تا مردم با آزادی و آگاهی بتوانند چنان نمایندگانی برگزینند که خواستهای آنها را در ارگانهای دولتی مختلف بازتاب داده و زمینه تحقق آن را فراهم آورند. تکوین حوادث در مقامات بالایی چنان توطئه آمیز اند که بسیاری مردم سیاست را امر کثیفی می پندارند و شاغلان بدان را از جمله افراد شیاد می شمرند. پنج شنبه با دوستم قرار گذاشتیم که فرداش یعنی روز جمعه بریم کوه “بابا حسن”!

بلندترين نقطه استان قله الوند با ارتفاع 3580 متر ، بين شهرستانهاي تويسركان و همدان قرار گرفته است و پست ترين نقطه استان ، اراضي عمرآباد در بخش شراء و پيشخوار ، كنار رود قره چاي مي باشد .براساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن آبان ماه سال 1375 ، كل جمعيت استان 1677957نفر مي باشد كه از اين عده 849223 نفر مرد و 828734 نفر زن بوده است . همچنين از كل جمعيت استان 810640 نفر در مناطق شهري و 867115 نفر در مناطق روستايي سكونت داشته و 202 نفر غير ساكن بوده است .

عالم و جهانگرد بزرگ زین الدین علی بن فاضل مازندرانی،شخصی است که حدود هفتصد سال پیش طبق ادعای خود به جزیره خضرا سفر کرده است وی داستان خود را در نیمه شعبان ۶۹۹ در سامرا به دو نفر از علمای شیعه بازگو کرد.در شوال همان سال، مشروح سفر خود را در حله و در منزل سید فخر الدین مازندرانی به « فضل بن یحیی» باز گفت. بررسی توپوگرافی قله : قله که در مرکز رشته قرار دارد, از شمال به ارتفاعات 3945 و 3832 متری بدون نام و از سمت جنوب نیز پس از 5 قله بالای 3600 متر بدون نام دیگر به قله 3875 متری کوه دری متصل می شود.

آذربايجان شرقي با وسعت 4/16254 كيلومتر مربع در گوشة شمال غربي فلات ايران قرار دارد. استان همدان با مساحت 19493 كيلومتر مربع ، بين مدارهاي 58و 33 و 48 و 35 عرض شمالي و 34 و 47 تا 36 و 49 طول شرقي از نصف النهار گرينويچ قرار گرفته و جز استانهاي غربي ايران است كه از شمال به استان زنجان و قزوين ، از جنوب به استان لرستان ، از مشرق به استان مركزي ، و از مغرب به استانهاي كرمانشاه و كردستان محدود مي شود .

بررسی توپوگرافی قله : سرکچاله به همراه سه قله چهار هزار متری غربی آن بر روی یک خط الراس شرقی , غربی قرار دارد که در منتهی الیه شرقی آن سرکچال و در غرب قله کلون بستک قرار دارد. «هَنِیئاً» یعنی چیزی که رنج و تعبی در پی ندارد و گوارای وجود انسان می گردد.برخلاف نعمت های دنیوی که معمولاً قبل یا بعد آن رنج و سختی همراه دارد. انشا در مورد کوه به کوه نمیرسد ولی آدم به آدم میرسد با مفهوم پاسخگو بودن انسان در مقابل تمام اعمال خود و رویارویی با افرادی که روزی به آنها بدی کرده است، همراه خواهد بود.

به جای حس میهنپرستی حس پرجوش و خروش آزادی فردی در آنها موجود است که بالطبع مایه طغیان علیه سردمداران حکومت میگردد. پس در آن مسجد نماز بکن که از آن موضع رسول خدا(صلى الله علیه وآله) بیرون رفت به سوى اُحد در وقتى که با کفّار مکّه جنگ کرد، پس در آن جا نماز کرد و به جنگ رفت. باران و برف که میبارد، دستهایش را به پناه برده تا آتش گُرگرفته خاموش نشود. به طور کلی ارتفاعات از شمال شرقی تا جنوب شرقی به صورت هلال شهرستان را محدود نموده اند.

از شمال شرقی تا شمال غربی چند کوه وجود داشته که از کوه سرخ شروع شده سپس در ادامه به کوه کلنگه با قله 2345 متری رسیده و در شمال غربی کوه با قله زر2726 متر و کوه شیرخانی با2712 متر مهمترین ارتفاعات هستند.در غرب شهرستان کوه الوند لکان با قله 3056 متر یکی از مهم ترین کوه های منطقه محسوب می شود.از کوه الوند لکان به سمت جنوب نیز همچنان ارتفاعات کشیده شده که مهمترین آنها کوه قشلاق محمد 2771 متر ، کوه بیشه 2790 متر و کوه سه خواهران 2543 متر است.از جنوب تا جنوب شرقی نیز کوه هفت سواران با 2774 متر و کوه انگشت لیس مهم ترین ارتفاعات را تشکیل می دهند.بدین ترتیب در محدوده شهرستان خمین تنها در شرق ارتفاعات قابل ملاحظه ای مشاهده نمی شود و دشت گسترده خمین با جهت غرب به شرق گسترش دارد.این دشت در حدود 65 درصد مساحت شهرستان را شامل شده است و محل استقرار بسیاری از روستاهای منطقه است.

با نزديک کردن پنبه ي افروخته شده به تپه ي آمونيوم دي کرومات مي بينيم که اين بار واکنش صورت مي گيرد. آفتابنیوز : یک بار میگویند طالبان تغییر کرده، شیعیان را نمیکشد و جنبش اصیل منطقه است. ورونیا واقع در کوههای آهکی سفید اربیکا در غرب منطقه آبخازیا به رکورد جهانی 2191متر عمق دست یافت! سنگ های آهکی سفید رنگ به علت بارندگی، در بعضی نقاط به تیرگی گراییده و براثر فرسایش اغلب تخته سنگ های غول پیکر ازارتفاعات بالا دست به پایین در دامنه ی کوه فرو افتاده اند که با رویش گل سنگ بر آنها، رنگشان به سیاهی گراییده است.

معمولا، اندازهگیریها بدون حضور کارشناسان نپالی انجام میشد که یکی از کشورهای مالک اورست و یکی از فقیرترین کشورهای آسیا است. آرامگاه این امامزاده یکی از مهمترین جاذبههای زیارتی، تفریحی شهرستان کوهدشت به شمار میرود. دهستان اسالم، شهرستان تالش (هشت پر)، 31 كيلومتر جنوب غربي تالش، جنوب خاوري روستاي لمير. دهستان شاندرمن، شهرستان تالش (هشت پر)، 55 كيلومتر جنوب تالش جنوب روستاي واشيار، ارتفاع حدود 2350 متر، جنگلي، كوهستان البرز غربي. ارتفاع حدود 2050 متر، جنگلي ، سرچشمه رود لمير، اين كوه جزو رشته تالش از كوهستان البرز غربي محسوب ميگردد.

رود قطـور و آب هـاي درياچة ارومـيه حدود غـربي با استان آذربايجان غربي است.در جنوب كشيدگي رشته كوهها، دره ها، جلگه ها و دشتها موجب پيوستگي توپوگرافيك استان با آذربايجان غربي و زنجان شده است و در شرق نيز دره و رودخانة دره رود ، كوههاي سبلان، چهل مند و گردنة صائين اين خطه را از استان اردبيل جدا مي كند. رود ارس حدود شمالي آن را با جمهوري هاي آذربايجان ، ارمنستان و ايالت خودمختار نخجوان مشخص مي كند.

مدارهاي ´5 ، º45 و ´22 ، º36 منتهي اليه غربي و شرقي مختصات جغرافيايي اين استان را مشخص مي كند. هنوز ماده نمک در شیب کوه قرار دارد و لودر نمیتواند به راحتی نمک را برداشت کرده و بارگیری کند. روزهاي سرد پاييزي فرارسيده و همين سردي، گردشگران حرفهاي را به فكر سفركردن به مناطق گرمتر و خشكتر انداخته كه در اين ميان، سهم كويرهاي ايران بيش از مناطق ديگر است.بنابراين به تمامي دوستداران سيروسياحت توصيه ميكنيم كه اين روزها فرصت را غنيمت شمرده و حتما تجربه كويرگردي و خاطرات گرم آن را در دفتر سفرهاي خود به يادگار بگذارند.بيشك تكرار اين جمله كه كويرهاي ايران بالاخص كوير لوت، زيباترين جاذبه گرم و خشك ايران است، چندان فايدهاي ندارد اما اگر شما به عنوان يك گردشگر نهچندان حرفهاي، همه اين دانستنيها را در كنار تجربيات علمي خود قرار دهيد، حتما سفري خاطرهانگيز را در دل اين كوير آرام و زيبا تجربه خواهيد كرد.

دیدگاهتان را بنویسید