خبر به ارباب بالاکوه رسید

بهرهگیری از نماد باعث میشود خوانندگان درک و احساس گوناگونی از آثار نمادین داشته باشند. من شنبه 24مرداد1394 از آبشار اخلمد بازدید کردم و دو نکته باعث آزردگی بنده شد: 1-عبور مکرر موتورسیکلت ها از مسیر آبشار که باعث رعب و وحشت در بین مسافران و توریست ها میشد. به هرحال مردم تول همه از مردم هزارهاند و تا هنوز لهجۀ هزارهگیشان تغییری نکرده است که دو شاخهاند، یکی «زاییبایی» و دیگری «شادی خان». به عبارت دیگر، هرگاه کلمهای جز معنی اصلی خود، نشانه و مظهر صفتها و ویژگیهای دیگری قرار گیرد، نماد است.

بطور کلی صفتها و عبارات زیادی هستند که با استفاده از آنها میتوان به توصیف و صحبت درباره آب و هوا پرداخت این کلمات با کلمههای مورد استفاده در زبان فارسی مشابه هستند مانند آفتاب، باران، برف و. از جمله آثار موجود در بیستون و اطراف آن، میتوان به: غار شکارچیان، مرتاریک، تپه نادری، سراب بیستون، دژ تاریخی مدفون، نقش برجسته داریوش بزرگ و مجسمه هرکول اشاره کرد. این شخصیت محبوب« صبا » از جمله ی بزرگ ترین و مهم ترین قهرمانان عرصه ی عشق بازی است .

7-بحث مهم دیگر « صبا » و رابطه ی او با« گل » است . از دیگر آثار فوران آتشفشانها میتوان به تغییر کوتاه مدت آب و هوایی در جهان اشاره کرد. دامنهها و درههای البرز از تفرجگاههای مهم مردم استانهای تهران، قزوین و سمنان است.از مهمترین رودهای دامنهٔ شمالی البرز سفیدرود و دامنههای جنوبی کرج و جاجرود را میتوان نام برد.رشته کوه البرز و قلهٔ دماوند و به خصوص قارن کوه (قاف) در ناحیهٔ شمال سمنان نقش برجستهای در متون تاریخی طبرستان و افسانههای ایرانی دارند. از وظایف مهم صبا ،شکوفا کردن گل ها درهنگام حرکت و وزش است .عطرافشان و مشکین بودن صبا نیز معلول همین عمل است .صبا ،همین طور که اجازه ی لمس کردن و نوازش زلف یار را دارد و گره از زلف پر چین معشوق می گشاید ، اجازه دارد تا برگ های درهم و پیچیده ی گل ها را نیز باز کند .

از دیگر مسائل مهم و گفتنی ، بیماری صبا است . عشاّق هر سحر ، بعد از آن که شبی را با خیال یار پیوسته ، صبح گاه به انتظار نشسته تا با دیگر عطر روح بخش معشوق را از صبا بشنوند ، همان پیام محبت و مهر را . گفتم:پسچرا محاسنت سفيد نشده است گفت محاسنم سفيد بود امّا آنكسى كه ترا اينجا آورده و اسير گردانيده و اين بندهاى مختلف بر تو زده و اين موكّلان را بر تو مأمور كرده است مدّتهاست كه مرا نيز در چاه سياهى انداخته بود اين رنگ سرخ اثر آن اسارت است چون هر سفيدى كه با سياهى بياميزد سرخ خواهد شد.

و بايد گفت که در اين بخش، هيچ گونه مانع طبيعي موجود نبود. طور پنجاهمين سوره ي قرآن کريم و نام کوهي است که موسي (ع) براي مناجات به آن جا مي رفت. ابنعطا تفسیر رمزى بر قرآن نوشت. در قرآن کريم از کوه «طور» بسيار سخن به ميان آمده است. ابن بطوطه گويد اين کلمه مرکب است از پنج بمعني خمسه و هير بمعني کوه لکن شايد اين لفظ مخفف پنج هيربذ باشد. جدیدترین بررسیهایی که در مورد گازهای آتشفشانی انجام شده است نشان میدهد که بسیاری از گازهای آتشفشانی منشا ثانوی دارند، چون اتمسفر اکسید کننده است در حالی که در اعماق زمین شرایط احیا غلبه دارد.

«المپ» نام چند کوه در يونان قديم است که معروف ترين آنها مقدونيه و تسالي است، ارتفاع آن از دريا 2885 متر است و بنابر روايات افسانه اي،اين کوه اقامتگاه خدايان بوده است که امروز« المپيوس» ناميده مي شود.المپيادها و بازهاي المپيک که جنبه ي جهاني دارند، منسوب به همين کوه هستند. در ضمن برای آنها که قصد استراحتی کوتاه در این مکان دارند، امکانات رفاهی مناسبی مانند رستوران، کافی شاپ و… وی افزود: کیکهای مشکوک به قرص پساز جمعآوری جهت انجام بررسیهای لازم مورد آزمایش و نمونهبرداری قرار میگیرند، همچنین مکان تهیه کیک مورد نظر در حال بررسی بوده تا مورد مشابهی نداشتهباشد.

مطالب و مقالات زیادی به چاپ رسیده اما تا به حال در زمینه رمزگشایی نمادها در کتب متوسطه ـ تا جایی که بررسی شده ـ تحقیق خاص و مستقلی صورت نگرفته است. کتب درسی دوره متوسطه هم سرشار از نمادهاست و بدون شناخت نمادها درک این آثار دشوار میگردد. لذا بر آن شدیم تمام کلماتی را که بهصورت نماد در کتب متوسطه دوم و دوره پیشدانشگاهی بهکار رفتهاند، شناسایی کنیم و پس از بیان اشارتهای هر نماد، صفحاتی را که نماد در آنها بهکار رفته است، مشخص نماییم . عشّاق هر سحر، بعد از آن که شبی را با خیال یار به سر برده،صبحگاه به انتظار نشسته تا بار دیگر عطر روح بخش معشوق را از صبا بشنود ، ( همان پیام محبت و مهر را .

صبا هم چنان ماموریت دارد تا درهنگام وزیدن با حرکت دادن درختان سرو در چمن ، عشاق را به یاد قامت استوار معشوق بیندازد . این ترکیب که از آن به نام طلای احمقها نیز یاد میشود دارای رنگ طلایی و جلای فلزی بوده و ترکیباتی است که به وفور در این منطقه وجود دارد. اما با وجود این شکایت و سعایت ، صبا هم چنان تنها پیک معشوق است و کسی جز او به چنین رسالت مهمی قادر نیست . او با روحی خستگی ناپذیر شکنجه های زندان را تحمل کرد منافقان طاقت نیاورده و پس از ۶ ماه اسارت در حالی که حکم اعدام او را روی سینه اش گذاشته بودند در تاریخ ۱۳/۲/۶۲ این خلبان شجاع هوانیروز را تیرباران کردند و شهید قاسمی با فریاد یا ابوالفضل و یا قمربنی هاشم به درجه شهادت نایل گشت و برای همیشه از میان زمینیان پرواز کرد.

برای رسیدن به اوج باید صبور بود. این دو رودخانه در این کوهستان بزرگ، گذرگاه مناسبی برای جاده و راه آهن به وجود آورده اند. لطفا دقت داشته باشید که در همین فلات هم کوههایی وجود دارد. آب آشامیدنی، دفترچه بیمه، تلفن همراه، داروهای عمومی، پاور بانک، وعده غذایی سبک یا میان وعده، لباس نخی و خنک، کارت شناسایی، چراغ قوه، هدلامپ، کلاه آفتابگیر، کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، کوله پشتی، کیسه زباله و کفش پیاده روی از جمله لوازم و وسایل ضروری هستند که باید در هنگام سفر با خود به همراه داشته باشید.

مار با من آشنا شد، آشنایی با او سبب گردید که مرا از بهشت بیرون کنند. صبا از معدود افرادی است که اجازه ی عبور درحریم یار را دارد .او پیوسته اجازه ی ورود به خلوت معشوق را دارد وهمین حضور، رشک و حسادت عاشقان را بر می انگیزد تا جایی که ایشان گه گاه از قصور و کوتاهی صبا درانجام وظایفش سخن می گویند و او را به خیانت در رازداری متّهم می کنند .

این عمل صبا سبب شده تا شاعران همواره در کنارنام صبا ،ازعطر و مشک و بوی خوش نیز یاد کنند و همین رایحه است که موجبات تفریح ارواح عاشقان را مهّیا کرده و بلبلان عاشق را به وجد آورده است . دوستم که خواهرش تازه مادر شدهبود، شیر بچه را آماده میکند و راهش را به پیرمرد یاد میدهد. با توجه به گزارشهای انگلیسی در میانهٔ قرن نوزدهم، نام محلی آن در دارجیلنگ، دئودونگا به معنی کوه مقدس گزارش شده است. سقف این نقب با نوعی ساروج قالب بندی و تاق زده شده است در انتهای راهرو چاهی است با قطر دهانه یک متر، که اطراف ان سنگ چین شده و عمق آن 22 متر است.

دیدگاهتان را بنویسید