خطرناکترین آتشفشانهای آمریکا رتبهبندی شدند+تصاویر – ایسنا

پس از روی کار آمدن حزب دموکراتيک خلق افغانستان در سال 1357 (1978) جرگه بزرگی در تابستان 1364 در تالار بزرگ پولی تخنیک کابل برای سه روز بر گزار شد و 1796 نفر در آن شرکت داشتند. نخستين بار فکر ايجاد پارلمان که بيشتر از تحولات منطقه و جهان الهام گرفته بود، در زمان شاه امان الله خان در افغانستان طرح شد و پس از آن اولين پارلمان به شيوه معاصر و مروج در جامعه بين المللی در دوره سلطنت محمد نادر شاه در سال ۱۳۱۱ خورشيدی اساس گذاری شد.

رياست اين جرگه را، که در مقر وزارت صحت عامه برگزار شد، محمد داود به عهده داشت و عزيز الله واصفی معاون رئيس آن بود. ولی رياست آن را برادر وی محمد هاشم خان به عهده داشت . نخستين جرگه ای بود که پس از ترور نادر خان و پادشاهی پسرش محمد ظاهر شاه بر گزار شد. آخرين جرگه در دوره پادشاهی محمد ظاهر شاه بود که در کابل در قصر سلام خانه برگزار شد. پس از سقوط امان الله خان و روی کار آمدن محمد نادر خان، جرگه ای که 301 عضو داشت برای ده روز در کابل برگزار شد .

دومين جرگه در دوره حاکميت حزب دموکراتيک خلق بود و باز در تالار پولی تخنیک کابل برای دو روز در تابستان 1366 برگزار شد که عبدالرحيم هاتف رياست آن را به عهده داشت. ولی بيشتربه مسأله اصلاحات اقتصادی توجه داشت و در تابستان 1303 در شهرک پغمان بر گزار شد. ولی هیئت مذکور – قاضی جدیر و دگروال عبدالرزاق- تأکید داشتند که باید احمدجان خیلی زود آزاد گردد. « عبدالصدیق » که ۲۹ سال دارد در حفاری مشغول کار می باشد او در ۱۱ سالگی دو تن از دوستانش را در معدن به دلیل انفجار از دست داده است. امير شير علی خان به منظور استحکام پادشاهی، جلب حمايت مردم و تأمين امنيت، جرگه بزرگی در سال 1865 در کابل بر گزار کرد که 2000 نفر در آن اشتراک ورزيده بودند.

گاز طبیعی بین کریستال های آن گیر می کند. 9 مارس 2012 – طبق پیامی که این تیم در صفحه فیس بوک گذاشته است آدام بیلکی و جانوسز گولاب در ساعت 8 و 30 دقیقه به وقت محلی موفق به صعود به قله گاشربروم یک ( اولین صعود زمستانی به این قله) شده اند.همین پیام گزارش می کند که گرفرید، سدریک و نیسار ( از تیم بین المللی) هنوز در راه قله از سمت جنوب هستند. اخبار سیاسی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، عصر روز گذشته خبرنگاران خبرگزاری تسنیم و روزنامه فرهیختگان برای روایت آنچه در پنجشیر میگذرد، به سمت این شهر حرکت کردند.

پیامبر اکرم (ص) پیشبینی صحیحی از دشمن داشتند و گروهی را در یک نقطه استراتژیک قرار دادند. صعود این کوه زیبا و سرکش را در منطقه تاریخی اشکورات از دست ندهید. امير شير علی خان توانست با برگزاری اين جرگه شهزاده عبدالله پسر هفت ساله اش را وليعهد بسازد و پشتيبانی مردم را به دست بياورد. محل برگزاری آن وزارت داخله و مولانا فضلی رياست آن را به عهده داشت. محل برگزاری آن مکتب حبيبيه بود. امير حبيب الله جرگه بزرگی را که شمار آن به 540 عضو می رسيد در اکتبر 1915 فراخواند و موضوع اشتراک يا عدم اشتراک افغانستان را در جنگ اول جهانی مطرح کرد.

اين جرگه بزرگ ملی در آستانه جنگ اول افغانستان و انگليس، در اول نوامبر 1841 در محله شور بازار کابل بر گزار گرديد و دوازده نفر عضو داشت. در دوره سلطنت محمد نادرشاه در سال ۱۳۰۸ خورشيدی، مجلس عيان که ۳۸ نفر عضو داشت آغاز به کار کرد و درست سه سال پس از آن، با ايجاد مجلس دوم زير نام “شورای ملی” عملا افغانستان دارای پارلمانی شد که دارای دو مجلس بود. با روی کار آمدن جمهوری اول افغانستان در سال 1352 (1973) محمد داود نخستين رئيس جمهور افغانستان، در زمستان 1355 جرگه ای را فرا خواند که منظور از آن کسب مشروعيت ملی بود.

می گويند که يک مرد صوفی به نام صابر شاه کابلی خوشه گندمی را به جای تاج بر کلاه احمد خان نصب کرد واو را پادشاه خواند و به جر و بحث پايان داد . طالب ازجمله کسانی است که در پیروی و دنباله روی از سبک شعرای آغاز قرن دهم، به سوی تحولی سریع و تغییری قاطع پیش رفتند که نتیجه اش ظهور شاعرانی در همان قرن یازدهم، از جمله جلال اسیر، کلیم کاشانی و صائب تبریزی شد.هوش بسیار و همت بلند و استعداد خدادادی او به همان نسبت که او را در جوانی شاعری توانا کرد، به او فرصتی داد تا در شعر به نوآوری و تازگی بپردازد که خود به این تازه بودن لفظ و معنی در شعر خود آگاهی داشت و آن را نتیجه ی «خیالبافی» خود دانسته و به این «روش تازه» که آن را از همه تازه تر می دانست، مغرور بود.

روند بازسازی در چند سال اخیر تا اندازه نسبتاً خوب بوده و تنها پروژه اساسی که برای مردم بدخشان مهم و ارزنده تلقی میگردد شاهراه فیض آباد – کشم است، این پروژه تکمیل شده است. در حاليکه کشورهای مختلف جهان انواع پارلمان ها را تجربه می کنند بطور کلی برداشت های جهانی در مورد پارلمان و نقش آن در روند دموکراسی چگونه است؟ موضوعاتی از قبيل لايحه انتخابات شورای ملی، تعداد و شيوه انتخاب وکلای مجالس شورای ولايات، رنگ بيرق، استرداد دارايی های امان الله خان و تصويب دو باره نشان ها و القاب رسمی و تشريفاتی مورد بحث قرار گرفته نام نظامنامه اساسی نيز با تجديد نظر هايی به اصول نامه اساسی تغيير يافت .

نظامنامه اساسی تصويب شده در جرگه های 1301 و 1303 باعث واکنش های شديد در ميان مردم شد و نيرو های مخالف اصلاحات با تحريکات بيگانه در خوست شورشهايی را به راه انداختند. قانون اساسی ای که در اين جرگه تصويب شد پايه تحولات دهه شصت ميلادی را که به دهه دموکراسی معروف است تشکيل می داد. در سال ۱۲۵۴ هجری قمری (۱۸۳۸ میلادی) جنگ بین افغانستان و انگلیس در بخش جنوبی درهای هلمند روی داد. این محوطهی تاریخی در مکانی استراتژیک و مسلط بر سر راه مهم اتصال دهندهی فلات ایران به بین النهرین قرار گرفته و از دوران باستان مورد استفاده بوده است.

در خراسان به جای هندوانه و انار، لبو، شلغم پخته، پختیک (لبوی خشک شده) و شربت و شیرینی مخصوصی به نام «کَف» مرسوم است. در مناطق شرقی ایران، کوه های شرق ایران قرار دارند که از استان خراسان تا سیستان و بلوچستان کشیده شدهاند. آن روز ها هنوز کلمه افغانستان وجود نداشت و کشور بنام خراسان می شد. باختری ها را می توان در بخش اسطوره ای تاریخ ایران و با سلسله ی کیانی که تا اواخر ششم پیش از میلاد به گونه ای رسمی از آن نام برده شده و ( ویشتاسب ) به عنوان والی باکتر معرفی شده که فرمانبردار شاهان متقدم هخامنشی یعنی کوروش دوّم ( 559 – 529 ق.م ) و کمبوجیه دوّم پسر و جانشین کوروش ( 529 – 522 ق.م ) بوده و پس از داریوش یکم (522 – 486 ق.م ) است و در کتیبه های خود او نشانه های کافی و کاملی از این واقعیت وجود دارد .

اين جرگه از سوی اسماعيل خان والی هرات به راه افتاد و پنج روز ادامه داشت. خالدی به راه افتاد. به دنبال اين جرگه بود که افغانستان روابط نزدیک را با شوروی پيش گرفت و آين آغاز گرفتاری افغانستان با روسها بود . جای تعجب نیست که کوه آتشفشانی “کیلاویا” جزایر “هاوایی” خطرناکترین کوه آتشفشانی آمریکا است. امروزه این آتشفشان نه تنها به خاطر زندگی کردن سه میلیون ایتالیایی در مجاورت آن بلکه به این دلیل که مدتهای مدیدی است که خاموش مانده، بسیار خطرناک است. در برخی از سالها از جمله سال ۱۳۸۶ شاهد افزایش خروج دود و بخارهایی از قله بودیم که برخی از شاهدان آن را گواهی بر فعال شدن این آتشفشان پنداشتند اما در حقیقت در سالهای پر بارش با نفوذ آب به درون قله و برخورد سنگهای داغ، جریانی از بخار آب از دهانه قله خارج می شود و چنین به نظر می رسد که فعالیتهای آتشفشانی صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید