دانشنامه آزاد گردشگری و ایران شناسی –

اگر چه به علت فضای داستان های شاهنامه که مربوط به ایران باستان و ایران داستانی است این طبیعی نیز می نماید. تأثیر حضور این کماندوها وقتی مشخص میشود که بدانیم نیروهای طالبان به علت ناآشنایی با منطقه پنجشیر، علاوه بر آتش نیروهای مقاومت، گرفتار شرایط جغرافیایی خاص این دره بودهاند در حالیکه کماندوهای ارتش پاکستان به شزایط منطقه آشنابوده و نقشههای دقیق آن را به همراه داشتهاند. می شود گفت همان دو سال پوهنتون، از بهترین دوران زندگی ام بود، تا اینکه آن کودتای نا فرجام 1354 هجری شمسی و 1975 میلادی شکل گرفت و کشمکش های سیاسی، زندگی مخفی دروان داود و پس از آن نبرد مسلحانه ی سال 1354 دره ی پنجشیر، که با شکست همراه بود، سر نوشت مرا عوض کرد.

پدرم از شوروی ها و از اهداف شان در افغانستان و منطقه سخن می گفت. او اهداف شوروی را که توسط جریان هایی در نیروهای مسلح فعال بود و باید در افغانستان بر آورده می شد، – یعنی توسط اعضای حزب خلق و پرچم- با اهداف سیاسی این دو حزب، تحلیل و تفسیر می کرد که مرا به اندیشه وامی داشت. و کم کم علاقمند به مسایل سیاسی روز شدم.

مسایل سیاسی روز، داغ بود و من به سخنان شان گوش می دادم و برداشت هایی می کردم. اطلاعات سیاسی – اقتصادی. محمد حسین جعفریان درباره چگونگی مداخله نظامی پاکستان در نبرد پنجشیر گفت: یک دو روز پیش رسانههای طالبان از حضور حمید فیض رئیس اطلاعات ارتش پاکستان در کابل خبر دادند که ابتدا اعلام کردند بدون دعوت آمده است و وقتی با تمسخر روبرو شدند اعلام کردند این سفر با هماهنگی قبلیانجام شده است. ویلاهایی که گفته میشود حالا خالی است و ساکنان آن به کابل یا خارج از کشور رفتهاند. جعفریان گفت: طالبان از این تصرف در منطقه بازارک بسیار خوشحال بودند و آنرا نشانه سقوط پنجشیر دانستند ولی واقعیت آن است که تصرف مناطق دیگر افغانستان با تصرف مناطقی از پنجشیر تفاوت دارد.

از آن روز مردم توجه بیشتر به درست کردن دیگها و ظروف دیگر از سنگ آن کوه پیدا کردند و به برکت دعای امام، برکت و سود بسیار نصیب آنها شد. امام علیهالسلام به آن کوه تکیه زدند و چنین دعا کردند «اَللهُم اَنفَع به وَ بارک فیما یَجعَل فیه وَ فیما ینحت مِنه؛ خدایا؛ به این کوه نفع ببخش و به آنچه در ظروف آن میگذارند و از آن میتراشند، برکت بده.» سپس به سنگ تراشها فرمودند: چند دیگ برای آن حضرت درست کنند، آنها دیگهایی تراشیدند. « در آن هنگام هیرودیس تِیترارخ چون شهرت عیسی را شنید به خادمان خود گفت: “این است یحیی تعمید دهنده که از مردگان برخاسته است و از این جهت معجزات از او صادر می­گردد.” زیرا که هیرودیس یحیی را بخاطر هیرودیا زن برادر خود فیلپس، گرفته و در زندان انداخته بود، چون که یحیی بدو همی گفت: “نگاه داشتن وی بر تو حلال نیست.” و وقتی که قصد قتل او کرد از مردم ترسید؛ زیرا که او را نبی میدانستند.

وی افزود ملا حمید خراسانی از فرماندهان ارشد طالبان در همین درگیریها مجروح شده و به کابل منتقل شده است. به همین دلیل طالبان به شدت نگران و وحشت زده از وضعیت موجود هستند و جرأت مقابله با مردم به پا خواسته را نیز ندارند به طوریکه در ویدئوهای منتشر شده از قیام مردم کابل ملاحظه میشود که آنان هیچ اقدام خشن یا تیراتدازی به سمت جمعیت ندارد در حالیکه تا دیروز در سادهترین موقعیتها برای کنترل مردم از چوب و شلاق استفاده میکردند. بنابر گزارشهای موثق قیام مردمی افغانستان از کابل آغاز شده و پس از آن در کاپیسا، پروان، غزنی، هرات، مزار شریف و دایکندی با حضور جمعیت بسیاری از مردم ادامه دارد.

دیواره شمالی مشرف به جلگه مازندران است و کوههای مهم آن شامل کلارستاق با ارتفاع ۳۵۶۹ متر و کجور با ارتفاع ۲۷۴۰ متر است. لطفى به هنگام طرح مسائل حقوقى خونسردى خود را کاملا حفظ مىنمود و با حربه منطق قوى که داشت استدلالات جالبى در رد مطالب دادستان مىنمود. به طبع شهرت اینکه اصحاب کهف در بلاد روم سکنى داشتهاند، انگیزهای بوده است تا این جویندگان، در پى یافتن اطلاعاتى جدید و موثق درباره اصحاب کهف بیشتر به جانب روم توجه کنند. وقتی بچه بودم، چون قبله گاهم صاحب منصب نظامی بود، همیشه فکر می کردم که باید در زندگی از پدرم جلوتر و بیشتر پیشرفت کنم.

از ویژگی های بخش سوم این است که اولا به صورت دست نویس تهیه شده و ثانیا کاربرد هر کلمه یا اصطلاح در قالب یکی دو جمله و طبق گویش اصلی(محلی) عرضه می شود. هر مؤمن با اخلاصی میتواند امام را ببیند، ولی او را نمیشناسد.» حال چگونه بین غیر ممکن بودن رؤیت و دیدن مشروط میتوان جمع کرد؟ محمد حسین جعفریان درباره خیزش و قیام مردمی در افغانستان به خصوص تشدید آن پس از پیام احمد مسعود رهبر مقاومت مردمی، گفت: از چند روز پیش تظاهراتهایی توسط جمعیتی از زنان در شهرهای مختلف آغاز شده بود ولی این خیزش امروز شدت گرفت و به نوعی میتوان گفت در واقع یک قیام زنانه در افغانستان شکل گرفته است.

ولی هیئت مذکور – قاضی جدیر و دگروال عبدالرزاق- تأکید داشتند که باید احمدجان خیلی زود آزاد گردد. روی آینده ام خیلی تأثیر گذار بود. آنگاه که عبدالله بن عمرو بن حزام از عبدالله بن اُبَی و پیروان او خواست تا بمانند و در راه خدا بجنگند، آنان جدایی خود را چنین توجیه کردند: نبردی روی نخواهد داد؛ وگرنه ما با شما میماندیم. با همان بچه های همدوره ای ام، روزی به مسجد حاجی میر احمد رفتیم.

س: فعالیت های سیاسی شما از چه سن و سالی شروع شد؟ ج: تا جایی که به خاطر دارم، فعالیت های سیاسی من از صنف نهم شروع شد. با این اوصاف این مورد دلیلی احتمالی برای امکان فعالیت دوباره آتشفشان دماوند نخواهد بود. این مواد در نتیجه انفجار به یک دفعه از دودکش آتشفشان جدا و به بیرون پرتاب می شوند. 1-1- چگونگی پیدایش البرز و آرای مختلف درباره آن با توجه به این که سرگذشت زمین شناسی البرز از تحولات فلات ایران جدا نیست در ابتدا مختصری به زمین شناسی ایران اشاره می شود. ج: رؤیاها و آرزوها، در خوی و خصلت هر انسانی است، من هم رؤیاهایی در سر داشتم، آن هم درعالم نوجوانی.

ج: قراری که قبلاً هم گفتم، از نوجوانی در خانه، تحت تأثیر صحبت ها و تبصره های پدرم و دوستانش قرار می گرفتم، پدرم شب ها به اخبار و تفاسیر سیاسی رادیوها گوش می داد. قطعا هر کدام از این کوهها زیبایی خاص خود را دارند و انتخاب بعضی از قلل این مجموعه به عنوان قله های مهم رشته کوه البرز به عنوان نادیده گرفتن بقیه نیست. کشف شش وزنه یا لنگر کشتی، هر یک مجهز به سوراخی در بالای آن، حدس باستان شناسان را به یقین تبدیل کرد. مهمترین مرکز نفتی که به نگاه شرکت نفت ما از ناخالصی کمتری برخوردار است، در منطقۀ نفتی گچساران است.

پس از اخبار ناامیدکننده و تأسفباری که روز دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ در مورد مقاومت پنجشیر و سقوط مرکز مقاومت مردمی افغانستان در خبرگزاریها و فضای مجازی، شب گذشته محمد حسین جعفریان خبرنگار، مستندساز و کارشناس ارشد مساُل افغانستان در لایو اینستاگرامی خود اخبار جدید تحولات منطقه را به نقل از منابع موثق گزارش کرد. اینکه طالبان روز دوشنبه با نمایشهای رسانهای خود را مسلط کامل بر دره پنجشیر نشان دادند، صحت ندارد. پشپوک یک نوع سرگرمی و رقص خاص محلی بوده که بیشتردرمربوطات ولسوالی دره دربین خانم ها رواج داشته و اکثراً در محافل عروسی ها و حین چیدن سبزی در کوه ها و درایلاق ها صورت می گرفت.

دامنه های این کوه ها معمولاً به سمت شمال و یا جنوب است و در آن دره های وسیع و عمیقی هست، که رودهایی چون چالوس و هراز در آنها جریان دارد. فاصله آن با مسجد النبی پنج و نیم کیلومتر است. رحمتالله نبی وزیر امنیت افغانستان از افراد با نفوذ کشور است نیز اعلام کرده پنجشیر خط سرخ ماست به این معنا که تعرض به این منطقه با واکنش مردم افغانستان مواجه خواهد شد. ربانی در افغانستان و به ویژه مناطق شمالی و منطقه بدخشان صاحب نفوذ است. در دايرةالمعارف بزرگ اسلامي آمده است: در متون مسيحى کهن، داستان اصحاب کهف با مضامينى کاملاً قابل مقايسه با مضامين اسلامى ديده مىشود، بدانگونه که نه تنها مىتوان خطوط کلى داستان قرآنى را در پرداختهاي مسيحى بازيافت بلکه بخش تفصيلات داستان در روايات و تفاسير اسلامى نيز با پرداختهاي مسيحى قابل مقايسه است.

در این داستان عاشقانه و اساطیری، فرهاد برای وصال عشق خود، تصمیم میگیرد بهدستور خسرو، رقیب عشقی خود، کوه بیستون را با تیشه بکند. رشته کوه البرز و زاگرس با گستره ی زیاد بخش عظیمی از جغرافیای ایران را تشکیل داده اند. در این مطلب ۵۵ تصویر زیبای از کوه های جهان و ایران به همراه لینک های خواندنی در اینباره ارایه شده اند. او که از بچه های سفیدچهر پنجشیر بود، رفت تا دوستانش را جمع کند. به ملای مسجد گفتم: «ما آمده ایم تا به ما قرآن بیاموزی»، سید یعقوب امام جمعه ی آن مسجد بود، قبول کرد.

یکی از خویشان، به خانواده ام خبرداده بود، بعد برای من هم دوسیه درست کرده بودند. یکی دیگر از افرادی که در خاطرات خود به شرح بیستون میپردازد، ایزیدور خاراکسی، جغرافیدان باستان است. وی افزود: با وجود ۱۲۰۰۰ نفر از نیروهای طالبان در پنجشیر میتوان گفت عمده جنگجویان این گروه برای مبارزه با جبهه مقاومت در یک منطقه متمرکز شدهاند و همین امر سبب شده است که قدرت آنها در مناطق دیگر افغانستان محدود بوده و با کمبود نفرات در شهرهای گوناگون مواجه شوند.

گفتني است اگر مشهد حمزه همان باشد که اکنون مسجد حمزه است، بايد به يقين گفت که مشهد حمزه در آنجا نبوده است; زيرا نبرد در محل مقبره به سمت غرب و در واقع در غرب جبل رمات رخ داده است. بنابر اين، بايد گفت مسجد ياد شده از ميان رفته است. پشتیبانی هوایی ارتش پاکستان در روز گذشته شامل دو بخش بوده است. دشمن در جنگ احد نتوانست به همۀ اهداف خود دست یابد و تنها تا حدودی حیثیّت ازدسترفتۀ خود را بازگرداند و انتقام کشتهشدگان جنگ بدر را گرفت؛ زیرا تعداد شهدای احد به اندازۀ کفار کشتهشده در بدر بود.

دیدگاهتان را بنویسید