دانشنامه آزاد گردشگری و ایران شناسی –

علاوه بر این، یک تعداد اشعار و یک رساله تحت عنوان «قانون طرب» که جهت معرفی و آموزش موسیقی برای جوانان و اهل هنر نگارش یافته از وی باقی مانده است. گروه اقلیت به رهبری «شادمان یوسف » است.هفته نامه « عدالت » که در دوشنبه پخش می شود و نشریات منطقه ای آریانا، بامداد و شهادت توسط ارگان های این حزب منتشر می شوند. در ایران هم باور دارم که تاجیکان هستند، بلکه این را من شخصاً دیدهام. او از قبیله «اوس» بود که بر اثر مخالفت با اسلام از مدینه به مکه پناهنده شده بود. دراوایل فصول بهار وخزان شعاع آفتاب بر کدام مناطق کشور مستقیم ترمی تابد؟

این سخن حبیبی هم اکنون در نزد شمالیان کشور ما بسیار معروف است. نکته جالب توجه در مورد آتشفشان پیناتوبو این است که تا پیش از حادثه سال ۱۹۹۱ این کوه هرگز فعالیت آتشفشانی نداشته و فوران نکرده بود؛ اما نخستین فوران این کوه از شدیدترین فورانهای آتشفشانی در جهان شد. شگفتانگیز است که در مراسم رونمایی کتاب ابراهیم عثماناف، هم جناب عثماناف و هم آقای عبدالنبی ستارزاده از اعتبار فرمودههای مرتبط استاد بارتلد دم میزدند، اما ظاهراً به مغز کلام او در رسالۀ «تاجیکان» توجه کافی نداشتهاند وگرنه با تکیه بر این تفسیر منطقی و تاریخی میتوانستند کاربرد واژۀ «تاجیک» را در تاریخ و ادبیات پارسی معنا کنند.

این امر مخصوصاً در معماری آنان قابل توجه است؛ و آن فنی بود که پارسیان در طی زندگانی بدوی و چادرنشینی خود هیچ از آن اطلاع نداشتند، و بعدها این فن را در فارس که سرانجام در آن استقرار یافتند توسعه دادند. در منطقه صفه، تلهکابین یکی از مواردی است که این تعادل را بهم میزند. ولی آیا او میداند که زبان این تاجیکان پارسی نیست، بلکه سریکولی (یکی از زبانهای پامیری و ایرانی شرقی) است؟ این محوطهی تاریخی در مکانی استراتژیک و مسلط بر سر راه مهم اتصال دهندهی فلات ایران به بین النهرین قرار گرفته و از دوران باستان مورد استفاده بوده است.

ایرانیان هم در حال تقابل با فرمانروایان ترکشان در آن دوره خود را ”تازیک“ مینامیدند (تاریخ بیهقی، نشر مارلی، صفحه ۷۴۶). از اولین خواسته های این جنبش انتخاب زبان تاجیکی به عنوان زبان رسمی دولت و بازگشت به خط الفبای فارسی و استقلال اقتصادی است.رهبر این جنبش طاهر عبد الجبار پرفسور علم اقتصاد خواهان ایجاد سیستم پارلمانی با پست نخست وزیری می باشد. خاکزایی این سنگ ها ضعیف ولی پایداری و استحکام آنها زیاد است و در حد فاصل نکا – بهشهر بیرون زدگی دارند. سلمان و ابن عباس از پیامبر صلی الله علیه و آله روایت می کنند که فرمود: در سفر معراج به ان مقامی رسیدم که نزدیک تر از آن به خداوند تصور شدنی نیست.

او 11 ساله بود که دید دو تا از دوستانش از انفجار یک بمب معدن کشته شدند. زمانی که در برف آشپزی می کنید، در زیر کپسول یک فوم برای عایق قرار دهید، تا جلوی یخ زدن کپسول را بگیرد. که با شهر ختلان برآید برم. به خصوص در روزهایی که هوای اصفهان صاف و بدون آلودگی است، نمایی شفاف و بینظیر از این شهر تاریخی خواهید دید. این تعبیر استاد بارتلد، فارغ از بلایای عقیدتی و سیاسیای که هفت سال بعد (۱۹۱۷) دامنگیر علم سرزمینش شد، پاسخگوی همه پرسشهای ما دربارۀ واژۀ «تاجیک» است.

ما که تا به حالا این آبشارو در سرطاف ندیدیم . سنگ های آذرآواری و توف های پومیسی بخش وسیعی از شرق و جنوب غرب آتشفشان تفتان را می پوشانند که این سنگها عمدتا از پومیس و پرمیسیت تشکیل شده اند . کتاب ”قتدغو بلیک“ هم، که در همان دوره نوشته شده، ”تجیکها“ را غیرعرب و پارس میداند (رادلاف، فرهنگ، ۳، ۱۰۹۶). از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبلاگم بهره می برم، همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع، آزاد و باعث خوشحالی من است.

گفت سه نفر قسم خوردهاند شما اهانت کردهاید. رشته کوه البرز به طور کلی به سه بخش البرز غربی، البرز مرکزی و البرز شرقی تقسیم می شود و در مجموع پهنه ای به مساحت 51500 کیلومتر مربع از خاک کشور را فرا می گیرد. بهجاده فرعی خاکی میرویم و چند کیلومتر در خاکی ادامه میدهیم. خبرگزاری میزان – «کبیر واثق»، سخنگو و معاون پیشین فرماندار ولایت پنجشیر افغانستان میگوید که «احمد مسعود»، پسر «احمد شاه مسعود» و فرمانده «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در حال حاضر در تاجیکستان به سر میبرد.

حکایتی است که معلوم ترک و تاجیک است. داریوش رجبیان: آن زن پاکستانی که آقای عثماناف میگوید هدیه تاجیک است. امروزه مدیران منابع طبیعی در سرتاسر دنیا به شدت از جانب دولتها و موسسات حفاظتی در فشار هستند که تاکید سنتی خودشان را از حداکثر تولید کالا (مثل حجم الواری که برداشت میشود) و خدمات (مثل تعداد بازدیدکنندگان پارکها) برداشته و چشمانداز وسیعتری را مدنظر قرار دهند که شامل حفاظت از تنوع زیستی و حفاظت از فرآیندهای اکوسیستمی باشد. عضو هیئت تحریریه مجله علمی «یافته» در دانشگاه علوم پزشکی لرستان.

برپایۀ کدام دلایل علمی میتوان تاجیکان دیگر را «غیراساسی» و فرعی دانست؟ این حقیقت علمی را باید بدون عینکهای سیاسی دید. این واژه بهمعنایِ ”مسلمان، مرد دستاندرکار گسترش فرهنگ اسلامی“ وارد زبان ترکها هم شد و چون بیشتر مسلمانانی که ترکها میشناختند ایرانی بودند، واژه ”تایجیک“ در زبان ترکها بهمعنایِ ”ایرانی“ به کار میرفت. در برخی آثر تاريخی آمده است که درواقع بدلیل نزدیکی بلخ به بامیان، بلخ را، “بلخ بامی” می گفتند و بامیک صورت پهلوی بامی(به معنی درخشیدن) است.

در سال ۱۱٨ هَ. از سال ۱۱۶۰ هجری قمری (۱۷۴۷ میلادی به بعد حکومت مستقل افغانستان را همواره دو خانواده از طایفه ابدالی در دست داشته اند. به گزارش جماران؛ امتداد نوشت: مقاومت نیروهای مردمی در ولایت پنجشیر افغانستان علیه تروریستهای طالبان در حالی ادامه دارد که حملات طالبان به شهادت فهیم دشتی از دوستان احمدشاه مسعود و سخنگوی جبهه مقاومت ملی و همچنین جمعی از فرماندهان مقاومت در این منطقه منجر شد. آیا این بهمعنایِ مترادف یا هممعنابودن «تاجیک» و «ایرانی» نیست که چیست؟ ابراهیم عثماناف: در پاکستان، نمیدانم کسی خود را تاجیک مینامد یا نه، اما یک زن پاکستانی که در اروپا وزیر شده، خود را تاجیک معرفی کرد؛ یعنی هستند.

عبدالجمیل تاجیک هم یک پزشک و فیزیکدان معروف آمریکایی است که تبار پاکستانی دارد. ارتفاع کوه اورست که یکی از زیباترین کوه های جهان نیز محسوب می شود ۸۸۴۸ متر از سطح دریاست. در ایران هرآنکسکه زبان مادریاش یکی از زبانهای ایرانی است، تاجیک است. مریم به او اشاره نمود؛ گفتند: چگونه با کودکی خرد که در گهواره است، حرف بزنیم؟ هدیه تاجیک حقوقدان، روزنامهنگار و سیاستمدار نروژی است که اصالت پاکستانی دارد. اما قومیت این بانوی ۳۱سالۀ نروژی رسماً «پاکستانی» است.

دیدگاهتان را بنویسید