در شعر فارسي (1)

محسب غالباء متهم به گرفتن رشوه ازبزهکاران است ، حتی می گویند با تهدید بیگنا ها ن هم ازانا ن حق می گیرد. و نیز چون اکثر توريست ها از کشور های پيشرفته و غنی اند ، وقتی به کشور کمتر انکشاف يافته با سطح درآمد پائين می آيند ، پول مصرف ميکنند ، خود می تواند در کم نمودن فاصله بين کشور های غنی و فقير موثر باشد. بلخ تا ترمذ دوازده فرسخ فاصله دارد و رود جیحون را نهر بلخ نیز نامیدهاند. این قدرت برضد کسانی که کارهای خلاف شرع می کنند وبرضد الحا د به کار می رود.

فردای شبی که پیامبر و سپاهش به مدینه برگشتند، دوباره از طرف خدا مامور شدند دشمن را تعقیب کنند. سوقالثمانین را هشتاد تن از یاران حضرت نوح بنا کردند و چون تعداد آنها هشتاد تن بود به ثمانین معروف شد. اذان از فراز گلدسته ها انقد ربلند گفته می شود که به گوش هر موءمنی برسد : ( الله اکبر) . این بود که گروه چریکی در پنجشیر (85 کیلومتری کابل) تشکیل شد، که همه از جوانان تحصیلکرده بودند. اموزش جوانان وادارهء داد گا هها در سراسر مناطقی که به شاه وفا دارند، کاملاء به انان مفوض شده است. درشهر پشاور شاه تا حدود زیادی جلوانا ن رامی گیرند وانان را مجبور می سازد که هرگاه ستمی برانان شده باشد به دادگاه ها شکایت برند، یا اینکه منتظر می نیشینند تا سر فرصت بر دشمنان فتوای کفریا بدعت صادر کنند واحساسات تعصب امیز مردم را بر ضد انان برانگیزد یا انان را به پنجهء قانون بسپارند.

آقا شاه بالو از عرفای اواخر قرن ۷ و اوایل قرن ۸ هجری قمری وز مشایخ صوفیه و پیر شیخ خلیفه ٔ مازندرانی تاسیس کننده نهضت سربداران بود و مرشد شیخ حسن جوری یکی از چهره اصلی نهضت سربداران خراسان در عهد حکومت مغولان است.او از بزرگان عرفان و علم حکمت بود که بیهقی بزرگ به پیش او امد و برای علم سکرت از شیخ بالو زاهد املی کسب علم کرد ،مقبره او در شهر نور در منطقه بالو در چمستان است که زیارتگاه عارفان و عاشقان اوست. پس از انتخابات 1990 م اکثریت مطلق در مجلس با کمونیستهای محافظه کار بود.

به دنبال شروع اغتشاش ها و جنگهای داخلی 199293 رحمان نبی اف برکنار شد و امام علی رحمانوف از منطقه کولاب که از کمونیستهای قدیمی بود به ریاست شورای عالی و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1994 به ریاست کشور رسید. اهالی جزء چند ماه زمستان بقیه ماه های سال را در هوای آزاد ، در زیر درخت های باغچه های اطراف دهکده ها و یا بالاتر در قله های کوه ها در ییلاق های تابستانی خود میگذرانند و مانند خوشه های انگور که بیک تناسب معین سایه و آفتاب بکار دارد، همانطور در سایه و روشنی تحت برگ های درختان زندگانی میکنند.

گارد مرزیانی تاجیکستان توسط افسران روسی در مراکز نظامی روسیه در دوره های کوتاه مدت آموزش می بینند و گواهی نامه دریافت می کنند. معمول ترین راه حج برای افغا نا ن از طریق سند است که مسافران از انجا به عزم بصره یا مسقط به کشتی می نشینند وبقیه راه را تا مکه از راه زمینی طی می کنند. حاجیان مناطق شمال – شرق با قایق از طریق رود سند می ایند.

نتیجتاً بیستون شکل هوگ بک (تیغه) دارد که در آن شیب لایه ها متوجه شمال شرق می باشد. این سنگ یک سیلیکات فلدسپاتی بوده که به دسته سودالیت ها متعلق است. ارزش جان کندن گل ها در این یک چند چیست؟ حمایت دولت: دولت با سیاست گذاری های موثر و تطبیق این راهبرد ها میتواند نقش تعیین کننده و اساسی را در جهت رشد توریزم و جهانگردی در بدخشان بازی کند. ازصنایع دستی دیگرکلا های گراف دوزی، خامک دوزی است.

اتش زدن وغارت خانه ومال رئیس مخالفان وتحمیل جریمه بر مخالفان اواز جمله این شرایط است. اگر یک مسلمان همین یک جمله را در زندگی خود بکار بندد دیگر ضرورتی به خواندن اینهمه کتابهای حقوقی ، تشکیل سیمینار ها در مورد جیندر و حقوق بشر و زن و کودک و مرغ و ملخ و مور و ماهی نیست. از جمله اصول کوهنوردی میتوان به کار با طناب، صعود از سنگ و یخ، هواشناسی، پوشاک کوهستان، عبور از یخچال و… عزم این سفر مقدس انان را از دستبرد اقوام چپا ولگرهم درامان می دارد. دین مقدس اسلام برهر مسلمان مقرر داشته است که بخشی از درامد خویش را درراه خدا وند(ج) صرف کند.

با ظهور دین اسلام، مردم این سرزمین به تدریج به دین اسلام گرایش پیدا کردند که بعد ها نقش بسیار گستردهای در آفرینش فرهنگ اسلامی از خود به جا گذاشتند. همهء هدایا برای اشخا ص مقد س وحتی مستمری ملایان وخیرات سائلان نیز از همین محل پرداخت میشود. در بین ۸۰۰۰متریها الههی دیگری نیز وجود دارد؛ “الههی فیروزهای” یا همان کوه “چواویو”. رایاد کنند. اما بدون ذکر هم چون به سخن دیگران گوش می دهند یا خود سخن می گویند تسبیح نیز می گدانند. پس عشّاق ناچارند با وی مدارا کنند ، تا به واسطه او معشوق را نظاّره کنند .

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مرکز اصفهان ؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: دیشب در پی تماس یکی از شهروندان با سامانه 125 مبنی بر سقوط جوانی 20 ساله ازمنطقه شهدای کوه صفه ماموران ایستگاه 12 آتش نشانی اصفهان بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند. هیچ کس منظم تر از افغانان ، پایبند انجام مراسم عبادی نیست. در نتیجه امکان انجام عملیات را از قرارگاه فتح در مرحله اول عملیات فتح مبین سلب کرد.

هرگاه نتوانستند مخالفان رابا این کارها به تسلیم وادارند، پرچم سبز را بر می افرازند ، طبل می زنند وصلا ت می کشند واعلام می کنند که هرکس با انان یکجا شود شهید است وهرکس از انان دور بماند مطرود است . حاضرین در طول قراءت سرها را پایین ودستها رابالا نگه می دارند وچون قراءت تمام شد، دستها را بر صورت می کشند. همچنین حسب می تواند مجرم را در ملاء عام تشهیر کند. ملایان هرجا که چنگ وعود ببینند می شکنند، ( رباب تنبور) اما نقاره ، نی وسرنا رامجازو انها را سازهای مردانه ورزمی می دانند ودیگر سازها را زنانه ومخالف شاءن مسلمان راستین می شمردند.

دیدگاهتان را بنویسید