راهنمای سفر به اصفهان؛ شهری که باید به آن برگشت!

۹. دور شدن از دامنههای کوه پامیر و رسیدن به آبادی در بدخشان، حداقل پنج روز زمانگیر است. در نزدیکی کوه، کافه ای بسیار زیبا و مدرن با دکوری به روز و دل انگیز وجود دارد که میزبان کوه نوردان و طبیعت گردان است. مولوی ها فتوی دادند و از آنها خط گرفتم و بعد برای مذاکره با نمایندگان سپاه چهلم، اعلام آمادگی کردم. رویارویی در اسپارو کریک به مامورِ پلیسِ سابقی به اسم گنون میپردازد که بعد از وقوعِ یک تیراندازی کور در مراسمِ خاکسپاری یک پلیس متوجه میشود که تیرانداز، عضوِ همان گروه شبهنظامی که او بعد از بازنشستگی به آن پیوسته بود است.

K۲ دومین کوه بلند روی زمین بعد از قله اورست است و در مرز چین و پاکستان قرار دارد. پیشه ی عمده ی مردم این قریه همچون دیگر قریه ها ، کشاورزی و دام پروری است ، با این تفاوت که به دلیل داشتن بازاری محلی به نام بازار اتفاق به امور اقتصادی و تجاری خُرده پا روی آورده اند. تاجیکستان با وسعتی حدود 143 هزار و 100 کیلومتر مربع، در جنوب خاوری آسیای مرکزی، در 36 درجه و 40 دقیقه و 41 درجه و 5 دقیقه پهنای شمالی و 67 درجه و31 دقیقه و 75 درجه و 14 دقیقه درازای حاوری نسبت به نیم روز گرینویچ قرار گرفته وبا کشور ایتالیا، نواحی جنوبی اسپانیا و بخش مرکزی ژاپن، در یک پهنای جغرافیایی قرار دارد.

واژه تاجیک از سه بخش تشکیل شده است: بخش اول (تاج) که زینت بخش سر پادشاهان و نشانه پادشاهی انان بوده. قریه کشن دره با وجود ازدیاد جمعیت در طول چهار دهه اخیر به دو بخش کشن دره بالا و پایین تقسیم شده که بخش پایینی آن در دشتی به نام خم چوگان واقع شده است. در حالیکه همه افراد جامعه و در راس آنها سازمانهای سیاسی متعهد ملزم به زمینه سازی چنین تحولی در محدوده های صلاحیتهای شان می باشند، در مراحل مختلف تاریخ بشریت اکثراً این دولتهای کارساز یا دولتهایی بوده اند که چنین تقاضاهای موثر را با استفاده از امکانات وسیع دامن زده و خود به تدریج توانایی پاسخگویی بدانها را پیدا نموده و فعالیتهای سیاسی نهادینه شده ای را در همین راستا سامان داده اند.

در حالیکه پای چپ وی، بر سینه گئوماتَ مُغْ قرار دارد و 8 اسیر دیگر در این کتیبه به چشم میخورند. به مناطق نیازمند و دوردست ولایت از طریق مراکز صحی ولسوالی، تداوی بهتر مریضان معتاد به مواد مخدر در مرکز ولایت و مناطق بیشتر آسیب پذیر،کاهش سوء تغذی مردم مناطق دور دست خصوصا ً در فصل زمستان( سرماخوردگی و سینه بغل) مردم مناطق ارتفاعات بلند و کوهستانی به خصوص کودکان. نماینده مردم کوهدشت و رومشگان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برای بیمارستان رازی ردیف ملی قرار داده شد و در کمیسیون تلفیق مجلس نیز افزایش اعتبار صورت گرفت اما با اینحال برای ادامه ساخت آن نیازمند تزریق اعتبار مناسب هستیم.

ابتدا میتوان سور sur را همان سو (su) در ترکیبات سوت sut و سوته sutē و سوتک sutak و سوتاک دانست که در زبان طبری معنای نور و روشنایی حاصل از شعلههای آتش دارد که وقتی با پسوندهای مکان از جمله بن و ک و واحد دفاعی کلا ترکیب شود، جهت سهولت در گفتار (ر) به سو اضافه میشود، بدون آنکه بار معنایی تازهای به آن دادهشود. این شایعه بى گمان به نفع اسلام و مسلمین بود زیرا دشمن به گمان اینکه محمّد(ص) کشته شده، احد را به قصد مکّه ترک گفت، وگرنه قشون فاتح قریش بدون کشتن آن حضرت احد را ترک نمى کردند.

آيت الله کوهستاني پس از اقامت طولاني در جوار حضرت رضا عليه السلام جهت تحکيم مباني اجتهاد و رسيدن به مدارج عاليه علمي، حدود سال 1340 قمري رهسپار حوزه بزرگ و پرآوازه نجف اشرف گرديد. وی در این شهرها گاهی یک ماه توقف میکرد و سراغ علما و حوزههای علمیه را میگرفت تا این که به مشهد رسید، پس از زیارت حرم مطهر حضرت امام رضا علیه آلاف التحیهوالثناء، دیگر بار به کربلا مراجعت کرد و در جلسه درس استادش سیدعلی صاحب ریاض حاضر شد.مدتی بعد، خود بر کرسی تدریس تکیه زد و به تعلیم و تربیت طلاب و تشنگان فقه و معارف اهل بیت علیهم السلام همت گمارد.

نزدیک کوه شبانی بود به نام دنیموس که گوسفندان را نگاهبانی میکرد. تاجیکستان سرزمینی کوهستانی و زلزله خیز است، 93 درصد آن راکوهستانهای بلند رشته کوهای تیان شان، حصاروپامیر پوشانده و نزدیک به 50 درصد ان در بلندی بیش از 3 هزار متر قرار گرفته است. بیش تر ذخایر شناخته شده معدنی را داراست.در حال حاضر بیش از 40 نوع مواد معدنی و فلز کمیاب دارد.در تاجیکستان معادن طلا و نقره به وفور یافت می شود. شهری که همه نوع آدم و زندگی تو اون جريان داره. ۱. قرقیزها اقلیتِ حدود ۱۵۰۰ نفری هستند که در کوهپایههای پامیر، در ولایت بدخشان زندگی میکنند.

پارک ملی پامیر، دشت شیوه، رود کوکچه، رود پنج و دریاچه ی زرکول از جاذبههای گردشگری ولایت بدخشان هستند. شهری که حیاتش را مدیون زاینده رود خروشان است. آنان که میپنداشتند ساعاتی اندک در خواب بودهاند احساس گرسنگی کردند، ازاینرو بر آن شدند که یکی از آنان بهطور مخفیانه و ناشناس به شهر بازگردد و غذایی فراهم آورد. آن ها یک رگه سنگ را دنبال می کنند و امیدوار هستند که در انتها به سنگ زمرد سبزی که دنبالش می گردند، برسند. روی هر یک از این سنگ ها علامت مشخص کنده شده است.

همچنین معادن زغال سنگ سنگ مرمر نیز به فراوانی در این کشور وجود دارد. علی رغم وجود کوه های بسیار در تاجیکستان و انجام کشاورزی در یک سوم پهنه آن دو سوم جمعیت ان در روستاها زندگی میکنند و به کشاورزی و صنایع وابسته به آن اشتغال دارند. تاجیکستان از دیر باز محل زندگی مردمان آریایی بوده که بعضی از آنها اسکان یافته بودند: سغدیان، مادها و پارس ها و برخی دیگر زندگی کوچ نشینی داشتند: سکا ها یا ماساژت ها. تاجیکان از کهن ترین مردم نژاد آریایی ایرانی الاصل و پارسی زبان هستند که از دیر باز در این سرزمین به سر می برند.

وجود شرایط ویژه طبیعی و آب وهوایی و علاقهمندی سنتی مردم سخت کوش تاجیکستان به کشاورزی از دیر باز تاجیکستان را به سرزمین پنبه کاران، باغداران و انگور کاران تبدیل کرده است. مردم این قریه با وجود اهمیتی که در ولسوالی دارند در چالش های سیاسی محلی بین دو قطب دولت و طالبان ، چندان موضع گیری خاصی از خود نشان نداده و بیشتر بی طرف اند و به منظور پیشگیری از تنش های سیاسی به کسی اجازه تبلیغات به نفع یکی از طرفین را در قریه نمی دهند. در نهایت با برچیده شدن حکومت کمونیستی این کوه در سال 1988 به “امین اسماعیل سامانی” تغییر نام پیدا نمود.

سرعت نسبی حرکت این صفحات متفاوت است و از صفر تا ۱۰۰ میلیمتر در سال تغییر میکند. در سال ۱۳۸۴ یک ساحه از قریه ی لقمان لغزش کرده و مردم جا به جا شدند و ساحه جدید در مالکیت سمونوال حیدر محمد (عاطف) بوده و آن را برای باز سازی قریه جدید اختصاص داده و در این مسیر بسیار کوشش کرد و قریه بنام او (حیدر آباد) نام گذاری شد.این قریه جدید به شکل یک شهرک بنا و در آن مسجد و سرک های منظم در نظر گرفته شده و آن ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع داشته و ساحه سبز و جنگل دار میباشد.

در این سفر لو به آمادهسازی مسیر کمک کرد. بلند ترین قله های تاجیکستان: کمونیزم(7495 متر) و لنین (7134 متر )در شمال پامیر قرار گرفته است. بلندی ان از سطح دریای ازاد 500 متر (در دشت رودخانه وخش) الی 700 متر (در پامیر) است و در نقشه های جغرافیایی با رنگ قهوه ای و قهوه ای تیره نشان داده شده است که بیانگر کوهستانی بودن این سرزمتن است. در جنوب تاجیکستان باد افغانی با ویژگی همانندی شهرت محلی دارد.

اقلیتهای مسیحی، زرتشتی و کلیمی در این کشور زندگی می کنند. گروه کوچکی از شیعیان اسماعیلی در کو ه های پامیر در منطقه بدخشان زندگی می کنند. نامهای درویش و خاچیک به خاطر وجود افرادی است که در این چشمه بودهاند. ۵. داد و ستد در این منطقه، بیشتر با حیوانات صورت میگیرد و هیچ نهاد حکومتی و حتی سرباز در آنجا وجود ندارد. فاتحان آمدند و رفتند و آیین شان کمتر ماند، اما آموزه های نوین بیشتر با پناه جویان بدان دیار پای نهاد. مردم پامیرغربی ( رجوع کنید به ادامة مقاله) عمدتاً تاجیک و شیعة اسماعیلیهاند، اما اهالی پامیر شرقی عمدتاً قرقیزهای ترک و مسلمان سنّیاند.

دیدگاهتان را بنویسید