زندگی احمد شاه مسعود از زبان خودش، در گفتگو با احمدشاه فرزان

در ضمن دیدار کتابخانه پوهنتون، ایشان به یک دوشیزه که کارمند کتابخانه بود چیزی هدایت داد، ما مصروف دیدن شلفهای کتب بودیم، چند لحظه بعد آن دوشیزه با یک آلبوم حاضر شد، پروفیسور از آن میان عکس استاد سرآهنگ را به من نشان داد، آن دانشمند و روانشناس با دیدن عکس این سرتاج موسیقی کشورمان، احساسات غرور و تعجب نهایت زیادم را دانست، تبسم ملیح نمود، من برایش در مورد آهنگها و آرشیف رادیو افغانستان گفتم و یادآوری نمودم که مردم ما برای استاد احترام زیاد دارند. حدود ۸۱ درصد مردم این کشور کشاورز هستند و بقیه شامل ۱۱ درصد در صنعت (اغلب بافندگی) و۹ درصد در خدمات مشغول به کار هستند.

این امر مبلغ قابل توجهی را به صنعت توریسم نپال کمک نمود که در حدود ۲۵۰۰۰ دلار برای هر فرد برآورد میشود. در حدود سال ۱۸۵۶ بر اساس بررسیهای عظیمی که از نقشه هند بعمل آمد، بلندای اورست را ۸۸۴۰ متر تخمین زدند. سالها بعد و بر اثر تلاشهای متمادی در مارس ۱۸۵۶، واو ثابت کرد که کوه B (با ارتفاع ۸۸۴۰ متر) از کوه کانگچنجونگا (با ارتفاع ۸۵۸۲ متر) بلندتر است. تنزینگ نورگی (یکی از اعضای این گروه) و راهنمای نپالی گروه، در سال بعد با یک گروه انگلیسی در سفری دیگر به اورست شرکت کردند.

نام نپالی آن “ساگارماتا” است که معانی مختلفی دارد. از جمله داستانهایی که تحت تاثیر حوادث زمان خود شکل گرفته و پس از مقداری تحریف، تطبیقی بیجا در مورد آن صورت گرفته، و در برخی مجامع روایی شیعه نفوذ کرده است، داستانی به نام «جزیرهی خضراء» است. قله اورست در هر قرن 40 سانتی متر بالا می رود! اورست به طور متوسط سالانه 4 میلی مترو یا حدود 40 سانتی متر در هر قرن رشد می کند. این هراس جز از طریقی که در نهایت خالد حمله کرد، معنا نداشت.

اما کارکنان این موسسه برای اندازهگیری کوه با مشکل مواجه شدند، زیرا کشور نپال به دلیل نگرانی دربارۀ حمله یا ضمیمه شدن خاک کشور، اجازۀ ورود به ایشان را نمیداد. سخنگوی سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان از محبوس شدن دو نفر در کوه در کوه صفه اصفهان خبر داد. در بالای چشمه خاچیک و در جبهه شرقی کوه صفه غاری به نام قنبر قرار دارد. نام این بخش تفریحی را در تفرجگاه کوه صفه “روباه پرنده” گذاشته اند.

کشف این قله در سال ۱۸۰۸ و زمانی که دولت بریتانیا با ابزارهای پیچیده و دقیق خود در حال بررسی نقشهی هند بود، صورت گرفت. «قیاس علامت شناختی و دیرینه یابی هفت خان های رستم و اسفندیار»، در قالب نوشته و به قصد جواب به دعوت «انجمن شاهنامه دورود و دانشگاه پیام نور لرستان» در گردهمایی «یادمان دومین همایش سراسری زاگرس نشینان و شاهنامه» در تیرماه 1387 ایراد شد که تردید ندارم در پوشش ازدحام دراثر حضور شیرخانم ها و بهادرآقایان زاگرسی، حتا جملهی از آن نیز به مناسبی شنیده نشد، تا چه رسد به واکاوی ذهنی یا کلامی آن.

لذا دامنه های شمالی پوشش جنگلی دارد اما دامنه های جنوبی تقریبن خشک و فاقد پوشش گیاهی است . از ارتفاع ۱۸۶۹۰ فوت یا ۵۷۵۰ متر به بالا، هیچ گیاهی وجود ندارد. کوه اورست توسط قلههای مهمی احاطه شده است؛ ازجمله قلۀ لهوتسه (۲۷۹۴۰ فوت یا ۸۵۱۶ متر)، نوپتسه (۲۵۷۷۱ فوت یا ۷۸۵۵ متر) و چانگتوبسه (۲۴۸۷۰ فوت یا ۷۵۸۰ متر). کوه اورست، ۲۹۰۲۹ فوت یا ۸۸۴۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مرتفعترین کوه در کرۀ زمین است.

بر اساس گزارش تهیه شده در پایان فصل کوهنوردی سال ۲۰۰۷ میلادی، ۳۶۷۹ نفر توانستند به قلهی کوه اورست صعود کنند که از این تعداد ۲۴۳۶ نفر کوهنورد حرفه ای بودند. بیش از ۵۰۰۰ نفر به اورست صعود کردهاند و ۲۱۹ نفر در این مسیر جان خود را ازدستدادهاند. در قرن نوزدهم، این کوه به افتخار جورج اورست، نقشه بردار سابق هند نامگذاری شد. در سال ۱۸۶۵، اندرو واگ، نقشهبردار انگلیسی، به این موضوع اشاره کرد که نام کوه از متصدی پیشین خود، یعنی سر جورج اورست الهام گرفته و نامگذاری شود. ج: خانه ی ما در کارته ی پروان بود، آنجا دوستان خوبی داشتم، که پنجاه شصت نفری بودند.

و خیر و برکت در آن خانه زیاد شود، و هر خانهای که در آن قرآن تلاوت نکنند، کارها بر اهل آن تنگ شود، و خیر و برکت و در آن خانه کم گردد، و ساکنان آن، بیبرکت و در نقصان باشند. در ماه ژوئن ۱۹۲۴، مالوری و اندرو ایروین در پی تلاش برای صعود به اورست جان خود را از دست داند. در سال ۱۹۲۲، جرج فینچ انگلیسی تلاش کرد برای اولین بار با استفاده از اکسیژن به اورست صعود کند، اما سفر او در اثر بهمن ناکام ماند. کوهنوردان در سفرهای ابتدایی در دهۀ ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ تلاش کردند از سمت تبت به کوه صعود کنند، اما بعدازاینکه تبت در سال ۱۹۵۰ تحت کنترل چینیها قرار گرفت، دسترسی به این مسیر بسته شد.

دو روز بعد، گروه دوم (ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی) به قله صعود کردند و در آنجا تعدادی عکس گرفتند و مقداری شکلات به همراه یک صلیب بهجای گذاشتند. مذهب مردمان این شهر شیعه و تعدادی نیز اهل حق هستند. طبق برخی روایات، بابا کوهی شاعر نیز بوده است. هرساله کوهنوردان زیادی (اعم از مبتدی و پیشرفته) جذب کوه اورست میشوند و با پرداخت مبالغ قابل توجهی به بَلدان تمایل خود را برای صعود به قله نشان میدهند.کوه معمولا خطرات ذاتی خود را نیز دارد که از آن جمله میتوان به بیماریهای ناشی از ارتفاع ، آب و هوا و بادهای هراس انگیز اشاره نمود.

نثر این کتاب روان و ساده و حتی میتوان گفت عامیانه و همراه با غلطهای املایی و انشایی است. روی دیوارههای سنگی این بنا، علائمی دیده میشود که مشابه آن را روی حجاریهای دوره ساسانی میتوان مشاهده کرد. سیمرغ، یک پرندهِ اسطورهای و باوقار است که در شعرها و داستانهای معروفِ ادبیات فارسی به آن اشاره شده است. متوسط دمای قلهی کوه اورست در تابستان منفی ۲۰ و در زمستان منفی ۳۵ درجهی سانتیگراد است.۲۰. در ادامه این مقاله برخی از حقایق جالب و شگفت انگیز در مورد کوه اورست و صعود به آن برای آگاهی شما آورده شده که پیشنهاد می کنیم تا انتهای آن با ما باشید.

سدیم کلرید موجود در این نمک 30 درصد تا 80 درصد بوده و معمولا بیشتر 50 درصد می باشد. حدود ۷۷ درصد از موارد صعود از سال ۲۰۰۰ تا به امروز انجام شده است. آزمایش کوه آتشفشان چیست و چگونه می توان آن را انجام داد؟ ارتفاعی که امروزه مورد قبول است، در سال ۱۹۵۵ توسط نقشهبرداران هندی و سپس در سال ۱۹۷۵ توسط چینیها انجام شد. اورست در قاره آسیا و در دامنههای رشته کوه هیمالیا و بین مرز ساگارماتای نپال ، تبت و چین واقع شده است و در تبت به آن چومولونگما میگویند که به معنی الهه مادر جهان است.

این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۲۵ نفر بوده است. اشتوکلین و طرفداران او ایران را از نظر ساختمانی (تکتونیک) به 7 منطقه مهم تقسیم کرده اند: 1- دشت خوزستان (پلاتفرم عربی) 2- منطقه مرتفع زاگرس 3- منطقه چین خورده زاگرس 4- زون ارومیه – سیرجان 5- زون کُپه داغ 6- زون شرق ایران و مُکران 7- زون البرز به طور کلی، تغییرات زمین شناسی ایران به حوضه های رسوبی و شدت و نوع فازهای تکتونیکی و فعالیت ماگماتیزم آن بستگی دارد. این منطقه همان تخت سلیمان است که پس از قله دماوند بلندترین قله های البرز مرکزی را در خود جای داده و تنها منطقه ایست که ارتفاع قله های آن از ۴۴۰۰ متر تجاوز میکند.

که عبارت است از: 1-1- البرز شرقی در شمال شهرهای شاهرود، دامغان و سمنان و همینطور در جنوب جنگلهای حدفاصل علی آباد کتول تا بابل قرار دارد. تبتیها در طی قرنهای متمادی این کوه را با عنوان «Chomolungma» یا مادر مقدس خطاب میکردند، اما واگ از این موضوع اطلاع نداشت؛ چراکه کشور نپال و تبت مرزهای خود را بر روی بیگانگان بسته بودند. به همین خاطر، برای مدتی این کوه را بیستون خطاب میکردند. ما راه جلوگیری از مخالفت های مسلحانه را در جلوگیری از قهر ساختاری که ریشه در جامعه دارد می دانیم و توجه به بازسازی و توسعه را بر استعمال سلاح ترجیح می دهیم.

در سال ۱۸۶۵ ژنرال بریتانیایی هندی ها، “اندرو واو” نام رسمی اورست را بر این کوه نهاد. گرانروي ماگما، ميزان مقاومت ماگما در مقابل جريان يافتن است يا ميزان اصطحکاک داخلي ماگما که به ترکيب شيميايي، دما و فشار حاکم بر ماگما بستگي دارد. در منطقه نپال هیچ جاده ای وجود ندارد و قبل از دهه ۱۹۶۰ کلیه کالاها و لوازم باید توسط انسان ها و حیوانات در مسافت های طولانی حمل می شد. قدمت این جاده به دورههای هخامنشی، سلوکی و اشکانی باز میگردد و یکی از جادههای پررونق به شمار میآمده است. در تبت جاده ای به اردوگاه اولیه در سمت شمال وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید