زندگی احمد شاه مسعود از زبان خودش، در گفتگو با احمدشاه فرزان

7. چشمه زندگانى. پير عجايب هفتگانه را براى مرغ شرح داده و موانع و مشكلات رسيدن به كوه قاف را به وى گوشزد مىكند و در آخر چشمه زندگانى را به وى معرّفى مىكند كه در ظلمات است كه هركس طالب باشد بايد خضروار حركت كند و در آنجا قدم بگذارد.طير مىپرسد نشان ظلمات چيست؟ در مغرب دامنه كوه صفه، عمارت قلعه مانند ديگري وجود داشته كه با خشتهاي بزرگ به اضلاع نيم متر ساخته شده و به نام تخت رستم معروف بوده است.

رشته کوه البرز مرز میان دو اقلیم متفاوت است. رشته کوه هندوکش ستون فقرات آن را تشکیل می دهد.بلندترین نقطهٔ هندوکش قلهٔ تیراج میر است که ۷٬۷۰۸ متر ارتفاع دارد. طبری طی سفرهای بسیار خود بیشتر سفرنامههایی را که حاوی تاریخ و جغرافیای پیش از زمان خود بود، مطالعه کرد. مشکل اینجاست که بسیاری از افراد تصور میکنند رفتن به قله اورست مثل یک پیادهروی معمولی در مسیری سربالایی است و عملا کوهنوردی محسوب نمیشود و اگرهم مشکلی پیش بیاید، شرپاها به آنها کمک میکنند. این امر باعث میشود کوه اورست نه تنها بلندترین کوه جهان بلکه مرتفعترین منطقهٔ مرزی هم باشد.

باری، بعد از زمستانی چنین بیرحم، لاجرم نوروز در کابل، بسیار باصفاست، که هوا مطبوع است و زیارتگاه «سخی» در دامنۀ کوه آسمایی، میعادگاه مردمی که برای برپاکردن بیرق آن زیارتگاه، طبق رسمی هرساله گرد میآیند. تقویم رسمی ایران : گزارش علمی شماره ۸۱ دانشگاه تهران موسسه ژئوفیزیک ، کتاب درباره اسرار بشقاب پرنده ها ، کتاب تطبیقی دوره بیست جلدی . آنها همچنین گره ها و اتصالات آهنی محکم و برجسته ای را یافته اند که در ۵۴۰۰ نقطه کشتی بکار رفته اند. متاسفانه این آتشفشان در نزدیکی جزیره «ال هییرو» منطقه مرگ درست کرده است و تعدادی از گردشگران و افراد محلی در آنها جان خود را از دست داده اند.

این پرستشگاه تاریخی در سینه کوهی نزدیک به روستای خوشناموند قرار گرفته است. شهر بیستون در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به صحنه واقع شده است و دارای دو دهستان به نام های چهر و مرکزی می باشد. سرآب بیستون ۶۶اُمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۳ مرداد ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. خسروپرویز بر این گمان بود که فرهاد هرگز نمیتواند کوه بیستون را بهطور کامل از جای برکَنَد. سخن از این است که یک خانواده که در دامنۀ کوه آسمایی خانه دارند، چگونه آبی را که از پایین کوه و بر شانههای خویش در آن کوچههای سراشیب و یخبسته میآورند، بهگونهای معقول مصرف کنند.

دلیل گزینش برنامه ریزی در آن است که در اقتصاد بازار آزاد اهداف انسانمدارانه توسعه یا بکلی نادیده گرفته می شوند، یا در حاشیه رانده می شوند و یا اینکه پس از ضایعات مادی هنگفت و در طی یک زمان طولانی و چندین نسل محرومیت کشیدن، شاید این اهداف پیاده شوند. برنامه ریزی ای که مطلوب حزب آزادگان افغانستان هست، هم از برنامه ریزی متمرکز و دیوانسالارانه ای که به تقلید از بلوک شرق پیشین در افغانستان پیاده شده است، کاملاً متمایز می باشد و هم از آنچه به نام اقتصاد مختلط بدون توجه به اهداف انسانی وصرفاً برای کنترول قیمتها در بازار مسما شده است فرق دارد.

در حالیکه توسعه یک روند طولانی و بیشترغیر قابل پیش بینی برای ارتقای سطح زندگی مردم است، توسعه ای که در افغانستان امروز باید پا بگیرد، نمی تواند رفع نیازمندیهای اولیه انسانها را برای غذا، سرپناه، تعلیم و تربیت و صحت برای اکثریت مردم نادیده بگیرد. منتخب اصفهان روی نیمکت نام های سرشناسی چون بهرام عاطف و رسول کربکندی را در اختیار داشت و در پایان آن فصل در رقابت های سراسری فوتبال کشور مقام اول را از آن خود کرد. برای رسیدن به این پایداری و تداوم منابع سیاره ما نیاز به مسؤولیت پذیری دستجمعی و برخورد جامع به مسائل جهانی ای چون شهری شدن، افراط در مصرف انرژی، ضرورت پیمایش پایداری و تداوم بوم شناختی (ایکولوژیک) و اجتماعی می باشد.

مادامی که ما توسعه پایدارمی گوییم، بلا فاصله رهیافت نظام مندی را به توسعه انسانمدار در انطباق با تداوم منابع سیاره ما در نظر داریم. بسیاری جنبه های این توسعه در اسناد بین المللی ای که دولت افغانستان خود را بدان پا بند می داند، به مثابه یک حق نیز شناخته شده اند. از همينجاست که سازمانهای غير دولتی NGO با تمام اوصاف نيکی که از حضور آنها در بازسازی افغانستان متصور است، بطور غيرمستقيم به مثابه مجريان نيولبراليسم قد علم می نمايند. دموکراسی مشارکتی در افغانستان نمی تواند شبکه های خدمات اجتماعی از قبيل امور صحی، بيمه های اجتماعی، و دستگاه های آبرسانی را به اشخاص انفرادی واگذارد.

البته کسانی که خواهان اطلاع دقیقتری هستند، میتوانند داستان را در بحارالانوار یا منابع دیگر مطالعه کنند . منطقه مورد مطالعه در ٢٢٠ کیلومتری شهر تبریز و در شهرستان هشترود واقع شده است. پسکلایه بزرگ، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. بازتاب اين سياست به خصوص در بخش تهيه بودجه سالانه کشورها در چهارچوب تدابير اقتصادی موسوم به رياضت کشی، ديده می شود.

کشورهای غربی در چهارچوب صندوق بين المللی پول، بانک جهانی و سازمان جهانی تجارت، کشورهای جهان سوم را مجبور به باز نمودن درهای شان، از بين بردن حمايتهای گمرکی و حذف يارانه ها نموده، لاکن خود کمتر آماده پذيرش و به ويژه عملی کردن اين سياستها می باشند. بنا به گزارش سازمان پژوهشی “مرکز مطالعات ستراتژی و بين المللي”، اين سازمانهای غير دولتی يا NGO ها 80% امور صحی افغانستان را تحت پوشش خود قرارداده اند. رشته کوه مهم دیگر در افغانستان رشته کوه کوه بابا است که بلندترین نقطه آن شاه فولادی نام دارد. سلسله کوههای بزرگ دیگر در افغانستان: فیروزکوه، سفید کوه، سیاه کوه، پامیر، تیربند ترکستان، کوه های مسلمان و رشته کوه خواجه محمد هستند.

سلسله کوه مهم دیگر در افغانستان کوه بابا است که بلندترین نقطه آن شاه فولادی نام دارد. از همين نگاه جهانی شدن نيولبراليسم که هسته انديشه سياسی آن در فاصله گرفتن دولت از تامين رفاه اجتماعی تمرکز می يابد؛ برای کشورهای پيرامونی و به ويژه کشور افغانستان که در روند صلح دموکراتيک قرار دارد، مانع توسعه اقتصادی – اجتماعی می گردد. سلسله کوه های هندوکش ستون فقرات افغانستان را تشکیل میدهد. نخست اینکه، هزینه ای که در راه توسعه انسانمدار صورت می گیرد می تواند مهارتهای فزیکی، روانی و معرفتی جامعه را از طریق تعلیم و تربیت و کارآموزی افزایش بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید