زندگی احمد شاه مسعود از زبان خودش، در گفتگو با احمدشاه فرزان

تشکر داکتر صاحب از پیشنهاد شما ما با ادره محیط زیست پنچشیر در مورد ثبت آن بنام پرک ملی تلاش خواهم کرد . تاریخ ولادت او مشخص نیست ولی میتوان گفت که ایشان در نیمه دوم قرن هفتم هجری در آمل به دنیا آمد و برای تحصیل علوم مختلف محضر استادان بزرگی را در چند شهر درک نمود و سپس در زمان الجایتو بنا به درخواست آن پادشاه به سلطانیه رفت و مورد احترام وی و وزیرش خواجه رشید الدین فضل الله همدانی قرار گرفت و مدرس مدرسه سلطانیه شده و بعد از مرگ آن پادشاه و اختلال امور آذربایجان چندی در سیاحت بلاد گذرانید تا اینکه در زمان فرمانروایی شاه شیخ ابواسحق به شیراز رفت و همانجا متوطن شد و به تدریس و تالیف پرداخت.وی همچنین با جمال الدین حسن بن یوسف بن علی بن مطهر معروف به علامه حلی متوفی به سال ۷۲۶ هـ.ق و قاضی عضدالدوله ایجی از علمای اهل سنت متوفی به سال ۷۵۷ هـق معاصر بود و طریق مجادله و مناظره میپیمود.علامه آملی در دوران عمرش مسافرتهایی زیادی نمود و از این راه دانشهای فراوانی کسب کرد وی در زبان فارسی و عربی مهارت بسزایی داشت و در هر دو زبان تالیفات زیادی داشت از جمله تالیفات مشهور او در زبان عرب شرح کلیات قانون ابن سینا است که در سال ۷۵۳ هـ.ق تمام کرد و شرح بر مختصر الاصول ابن صاحب که قاضی عضدالدین ایجی به مذاق اهل تسنن شرح کرده بود و وی به مذاق شیعه نوشته و در آن عقاید عضدالدین ایجی را رد کردهاست.

برخی از سالخوردگان میگویند که این خواجه گلولی، خواجه عبدالخالق غژدوالی است؛ ولی وقتی که به تاریخ رجوع میشود، تربت خواجه عبدالخالق غژدوالی در بخارا است و در تول نیست. بد نیست بدانید که یکی از معدود مکان هایی که بدون شک حداقل یک دوست در آنجا پیدا خواهید کرد، جزیره امِرلاد است. بامیان محاصره در میان کوه ها که سرزمین یکی از محرم ترین قومیت های افغانستان است در نفرت قدرتمندان با نسل کشی های به تکرار تاریخ مواجه بوده است. از آنجایی که در این گونه سفر ها استفاده از امکانات بهداشتی و شست و شو مستلزم صرف هزینه زیاد و مراجعه به هتل ها است تصمیم گرفتیم اقدام به وسیله ای نماییم که بتوانیم در هر شرایطی حتی در دشت و بیابان در جهت شست و شو از آن استفاده نماییم .این وسیله که ساخت کشور کاناد می باشد که به آن حمام آفتابی نیز گفته می شود گنجایش ذخیره 20 لیتر آب را دارد که با تابش 3 ساعته نور آفتاب به آن می تواند آب را تا 50 درجه سانتی گراد گرم نماید .

طبق تجربه قبل دریافتیم که این حجم آب برای استفاده دو نفر کافی است .این وسیله دارای شیلنگی دوشی شکل است که قابل تنظیم برای فشار آب می باشد . این کوه از محله باغستان کرج براحتی قابل دسترسی است ولی می توان با طی یال شمالی کوه نور هم خود را به قله دو برار رسانید که این مسیر مقداری طولانی تر است . مفکورۀ ایکو توریزم برای اولین باردر اواخر سال 1359 هـش (1980) میلادی در امریکا شمالی به وجود آمدو فعلاً اصلاح ایکوتوریزم به طور وسیع در دایرۀ تحفظ طبیعت و توریزم به کار می رود. به همین سبب در غزوه احزاب نیز پیامبر(ص) فرمان داد در بخش شمالی شهر، حد فاصل کوه احد و شهر مدینه، خندق حفر کنند.

سقف ایوانها با تمام وسعت شان پوشیده از نقاشی های رنگ و روغنی بود که بودا | را در حالات مختلف نشان می داد. هیچ حفاظتى ز تونل ها به وسیله الوار براى جلوگیرى از ریزش سقف انجام نمى شود و همیشه خطر ریزش وجود دارد. معادن منطقه شامل مجموعه اى از غارها با دیواره هاى بلند است که گاهى ارتفاع کف تا سقف این غارها به ۴۵ متر مى رسد. برخى زمین شناسان، ۹ منطقه استخراج سنگ لاجورد را نام برده اند که مهمترین آنها معادن چیلمک، شق دره، استورمبى و سرسنگ است و از ارتفاعى بین ۱۸۳۰ تا ۵۱۸۰ متر برخوردارند.

شفقناافغانستان-همانهایی که طبیعت نقشی از رنگین کمان بر پهنه آنها زده است. این چادر که با دو پوشش مجزا برای فصل های گرم و سرد ساخته شده است به صورت آنتنی باز وبسته می شود وزن این چادر حدودا دو کیلوگرم و بسیار کم حجم است و دارای پشه بند برای جلوگیری از ورود حشرات در فصل های گرم می باشد .لایه زیرین چادر ضد آب است و مناسب برای نصب حتی در محل های مرطوب است . بسته دیگر در این زمینه بسته حاوی پادتن ضد گزش مار به همراه بند مخصوص در جهت عدم انتقال سم مار به سایر قسمتهای بدن ونیز تیغ استریل برای شکاف در ناحیه گزش و خروج سم می باشد.

در آن ایام، دکتر لاریجانی در مقابل تحرک ات ضد انقلابی بنی صدر و منافقین با همکاری و همفکری نزدیک شهید بهشتی، در جهت روشنگری افکار عمومی اهتمام خاص داشت. علاوه بر داروهایی مانند آنتی بیوتیکها، مسکن ها،پماد های ضد گزش حشرات ،پمادهای ضد سوختگی در برابر اشعه آفتاب، قطره های استریل چشمی که در هنگام عبور از نواحی گردو غباری و طوفانی مفید می باشد ، اقدام به تهیه اسپری ضد گزش حشرات موذی نمودیم.

بصورت ضد آب و مقاوم دربرابر باد و سرمای شدید میباشد. این روستا ضمن اینکه دارای اراضی کشاورزی مستعد و خوبی میباشد ولی کمبود خدمات در آن مشهود بوده و بیشتر خدمات خود را از شهر دریافت میکند.این روستا در دهستان بلده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۱۹ نفر بودهاست. تصمیم گرفتم که با استفاده از تجربیات تحقیقی حوزوی و نیز میدانی، کتاب بسیار ارزشمند اسرار الحرمین را تالیف کنم که در حقیقت یک دائره المعارف سفری حج و عمره است و کسانی که از آن استفاده کردند بارها و بارها با تماس های خود این حقیر را مورد لطف خود قرار دادند.

صنعت توریزم امروز در سراسر جهان در گرو ه منابع طبیعی و لذت بردن از زندگی در محول طبیعت دست ناخوردۀ بشر می شمارند و ادارات مربوطه تلاش دارند تا ساحات که ارزش ایکوسیستم طبیعی بلندی داشته باشد و یا ارزش های معنوی فرهنگی از تمدن گذشته با خود داشته باشد، منحیث منبع الهام و آرامش از آن در جهت انکشاف ملی استفاده نمایند. هیچ نوع راه ارتباطی و جاده مطلوبی وجود ندارد که بتوان از آن تردد نمود و شما میتوانید بدون داشتن جی.پی.اس یک سفر بسیار اکشن و ماجراجویانه مانند ما را ،که 12 روزدراین بیابانها گم شدیم تجربه کنیدداشتن اینگونه وسایل پیشرفته ارتباطی مانند موبایل، جی .پی.اس یا حتی شارژرموبایلی که با باطری کار میکند و قادر است تا موبایل شما را در شرایطی که هیچ گونه پریز برق در دسترس نیست، تا 8 ساعت روشن نگاه دارد، همگی میتوانند مسیررا از جهت درستتر و یا کوتاه تربه مسافر نشان دادهومخصوصا در هنگام مواجه شدن با خطرات به او کمک نمایند.

وجود این چنین وسایلی میتواند مسافران را در پیدا کردن راه و مسیر درست راهنمایی نماید. با بررسی های انجام شده یک سری ظرف مخصوص سفر جهانگردی را در فروشگاههای ورزشی که اکثر کوه نوردان و ورزشکاران برای تهیه وسایل تخصصی خود به انجا مراجعه می کنند پیدا کردیم .این بسته ظروف سفری حدودا 800 گرم وزن دارد که به صورت بسته درون یک کیسه قرار می گیرد . با توجه به ارتباطی که با سایر جهانگردان در جهان داشتیم متوجه این مشکل شده بودیم که وسیله ای که هم نقش خوراک پزی و هم وسیله گرمایی برای ما باشد باید جزء اساسی وسایل سفر باشد به این منظور گاز سفری ای تهیه نمودیم با حجم کم و وزنی حدود یک کیلو که دارای قابلیت استفاده از پنج نوع سوخت – گاز – بنزین – نفت – گازوییل و پارافین – را دارا باشد .این وسیله دارای کپسولی با وزن 800 میلی لیتر می باشد که سوخت مورد نظر در آن ریخته می شود و به وسیله پمپاژ کردن به گاز تبدیل شده و به مخزن اصلی به وسیله لوله ای منتقل می شود تا در جهت گرمایی و پخت و پز مورد استفاده قرار بگیرد که تصویر آن در زیر می آید .

آنطور که محمدعلی دیربازیان میگوید چندین بار در ماههای اخیر با پیگیریهای که انجام داده، نفت را برای مردم روستای بلوران تأمین کردهاست. پس اکنون به سوال مهمی که چگونه کوه اورست به عنوان بلندترین نقطه جهان با ارتفاع 8848 متر، در طوفان نوح به زیر آب رفته است پاسخ داده می شود. بیشتر نمونه هاى لاجورد بدخشان داراى نقاط درخشانى از کانى پیریت است که علاوه بر افزایش زیبایى و شکوه سنگ، به عنوان نشانه اى مبنى بر اصل بودن لاجورد، ارزش خود را نشان مى دهد. کانى کلسیت همیشه همراه لازوریت دیده مى شود و بسته به میزان افزایش حضور آن در سنگ، از کیفیت لاجورد مى کاهد.

کشور چین در دو دهه اخیر توانسته است با برنامه ریز ی های جدید، میزان تولیدات و صادرات خود را به شدت افزایش بدهد و از این راه درآمد اقتصادی و وضع زندگی مردم خود را بهتر کند.امروزه تقریبا انواع کالاهای تولید شده در چین به کشورهای مختلف جهان صادر می شود و در اغلب بازارهای همهٔ کشورها می توان فروش کالاهای چینی را مشاهده کرد . K 2: (کوه بزرگ) کیلومترها دورتر ، بین پاکستان و چین در قراقروم ، دومین قله بزرگ و بلند دنیا قرار گرفته است.در زبان محلی”بالتی” به این قله 8611 متری چوگوری یا کوه بزرگ می گویند.دومین قله مرگبار جهان اولین بار به وسیله آچیله کومبا کنانی و لینو لاسدلی ایتالیایی در سال 1954 فتح شد.

دیدگاهتان را بنویسید