سنگهای قیمتی در افغانستان [

موسوم شدن این کوه به صفه به دوران صفویه برمیگردد. تلفیق آب و درخت و گونه های گیاهی، به طور عجیب و زیبایی در دل حفره سنگی بزرگ جای گرفته اند. در عنوان ذیل دیدنی های کوه صفه را شرح خواهیم داد. در صورت قرار گرفتن بالای قله ، قلل دماوند ، منار، پورا ، ناز ، کهار، هزار بند ، پهنه سار و هفت خانی را میتوان دید . در کنار مجموعه ای از چند چشمه، یک غار شکل گرفته که به غار هفت چشمه معروف است. چشمه خاچیک به شکل حوض طبیعی بوده و سرپوشیده می باشد که از ویژگی های منحصر به فرد و عجیب آن به شمار می رود.

از ارزش های طبیعی این کوه پارک، می توان به غار ها و چشمه های متعدد اشاره کرد. به پيشنهاد پيمان ثروت عده زيادي بر روي بيل لودر و در كنار پيكر مرحوم خليلي و ماباقي هم در بالاي پلكان لودر ايستاديم و بسمت گردنه حركت كرديم . در همین نقطه، نمایی از کوه کلاه قاضی هم قابل مشاهده است. ارتفاع کوه صفه از سطح دریا ۲۲۵۷ متر است. دریای کرم: از قسمت جنوبی سفید کوه سرچشمه گرفته وادی کرم را شاداب می کند و این دریا پس از طی فاصله 352 کیلو متر به نزدیکی عیسی خیل به دریای سند می ریزد.

در قسمت شمالی آن هم، جاده کمربندی شهر اصفهان قرار دارد. محمدرضا طیب، اصفهانشناس و کارشناس میراث فرهنگی معتقد است: طبق روایاتی که در این زمینه وجود دارد، باطنیها به خاطر قدرتی که در اختیار داشتند، موفق به چیره شدن بر چند دژ شده بودند که یکی از آنها، دژ اصفهان بود. طبق گفته مورخان شیوه ساخت و معماری کوه پارک صفّه به زمان ساسانیان بر می گردد. چنان که گفته می شود در گذشته، مردم به عنوان پایگاه و مکانی برای پناه گرفتن از این کوه زیبا و پر صلابت استفاده می کرده اند.

به گفته وی این منطقه همچنین پست ترین منطقه داخلی ایران نیز محسوب میشود و این موضوع نیز از دیگر دلایل گرمای شدید آن است. به همین خاطر در هر دوره تاریخی، شاهد وجود آثاری از تمدن و انسان در بیستون هستیم. یعنی سن حدود ۱۸۰ میلیون سال پیش (همزمان با دوره فراوانی دایناسور ها).که این شیل ها ظاهر تیره و ورقه ای دارند. بعد ها هنر همین مردم به تدریج تکامل یافت و به نسل های بعد منتقل شد تا اینکه در هزاره نخست پیش از میلاد تجلی این هنر قدیمی با چنان مهارت و تکامل ویژه ای بر روی اشیای برنزی لرستان ظاهر شده است که آنها از لحاظ تکنیک و صنعت به عنوان نشانه ای از هنر فلز کاری و به نام برنز لرستان معروفیت جهانی پیدا کرده است”.

کوه صفه به لحاظ ساختاری، کوهی سر سخت و محکم است که به اصطلاح می توان گفت ساختاری دفاعی دارد که دلیل ساخت قله نیز می باشد. من این داستان را خیلی سال پیش خواندهام و فقط طرح خیلی محوی از آن یادم است که راوی داستان نقل گفتگوهای خودش را میآورد با درویشی که در بابا کوهی اعتکاف کرده است. از کمپ یک، ۳-۴ ساعت کوهنوردی تا کمپ دو در پیش است. از سویی آثاری به این خط از پادشاهان و شاهان محلی هخامنشی پیش از داریوش به دست آمده است و از سویی دیگر شواهد فراوانی در نوآوری این خط در زمان داریوش و نبشتن کتیبههایی به نام شاهان گذشته در زمان پادشاهان متأخر هخامنشی در دست است.

اما حکایت کوه صفه در دوران پادشاهی صفویان در اصفهان، حکایت شنیدنی است به طوری که در دوران صفویه بعد از انتخاب اصفهان به پایتختی کشور، از آنجایی که کوه صفه از اهمیت نظامی خاصی برخوردار بوده، شاهان صفوی بخشی از تمرینهای نظامی خود را در کنار قلعه شاهدژ انجام میدادند و در زمان شاه سلیمان صفوی نیز به دستور وی، در کنار چشمه پاچنار، بنایی ساخته شد که از آن برای تفریح خود و درباریان استفاده میکردند به طوری که حتی بسیاری از جهانگردان در سفرنامههای خود به این مکان هم اشاره کرده بودند که از جمله این افراد، «کمپفر» سیاح و پزشک آلمانی بود که مشاهدات خود را از این بخش از کوه صفه در سفرنامهاش آورده است.

چشمه پاچنار: مردمان در گذشته به دلیل سرسبزی و زیبایی که این چشمه به وجود آورده، نام پاچنار را برای آن انتخاب کرده اند که به معنای مکانی با درختان سبز است. بر اساس نظر کارشناسان، قدمت این اشیا به دوران اشکانیان باز میگردد و با توجه به نوع وسایل کشفشده، این منطقه در گذشته منطقهای مسکونی بوده است. مطالعات باستان شناسان مشخص کرده است که از دیر باز این کوه به عنوان منطقهای مهم برای دیده بانی و همچنین پناهگاه مورد استفاده مردم اصفهان قرار گرفته است.

کوه صفه از قسمت شمالی به اراضی باز و بیابانی و همچنین خط آهن میرسد. همچنین در غرب کوه صفه، کوههای تخت رستم و دره خان وجود دارند و این کوه از قسمت غربی به مجتمعهای مسکونی محدود میگردد. درباره وجه تسمیه کوه صفه در کتاب سبعالمثانی که در دوران زمامداری شاه سلیمان صفوی توسط شیخ نجیبالدین رضا تبریزی اصفهانی به رشته تحریر درآمده به این موضوع اشاره شده است به طوری که در بخشی از آن، شیخ نجیبالدین رضا، اطلاق کلمه صفه به این کوه را به دلیل حضور میرعلی صفه، از عرفای آن عصر میداند که آنجا را محل زندگی و عبادت خود کرده بود زندگی او سبب شد تا نام آن کوه را «صفه» بنامند.

وی در گفتوگو با خبرنگار فارس در اصفهان ادامه داد: عده دیگری از مورخان نوشتهاند که این قلعه به دوران قبل از پادشاهی ملکشاه بر میگردد و در بعضی دیگر از کتب تاریخی نیز آمده که از زمان ملکشاه سلجوقی به دستور تعدادی از رجال، بنایی به نام قلعه شاهدژ برای حفاظت از اموال شاهی احداث کردند که در بعضی از اتاقهای آن تعدادی از بستگان شاه زندگی میکردند که احمدبن عبدالملک عطاش، یکی از نزدیکان نظامی شاه به کودکان آموزش نظامی میداد.

این آثار کهن که زندگی گذشتگان را به زیبایی به تصویر کشیده تنها به غار میر ملاس ختم نمیشود چراکه در غاری دیگری از این شهرستان نقوش صخرهای هومیان خودنمایی میکند. بهعلاوه این منطقه مقصدی عالی برای علاقهمندان به زمینشناسی است. البته همه ی این سختی ها برای گذشتگان بوده و امروزه به راحتی می توان به جاذبه های این کوه و بخصوص قلعه شاه دژ دسترسی پیدا کرد. گمان می رود این کتیبه صحنه ای از یک نیایش مذهبی را به تصویر می کشد. علاوه بر کوهنوردی که میتوانید انجام دهید، میتوانید غارها و چشمههایی را مشاهده کنید. از جاذبه های طبیعی کوه که گذر کنید به موضوع جالب تری خواهید رسید که آن موضوع وجود مکان های تاریخی در دل این کوه است.

همدیگر را در آغوش می گرفتیم و همگی به هم تبریک گفتیم. در سمت غربی و در پشت کوه صفه پل بسیار زیبایی وجود دارد که آن را پل رنگین کمان می گویند. کوه به کوه نمیرسد ولی آدم به آدم میرسد از ضرب المثلهای پرکاربرد ایرانی است که اتفاقا معنای ظریف و بسیار درستی دارد. صفّه در لغت نامه به معنای فضای تخت است، کوه صفّه از محل چشمه ای به نام خاچیک آغاز می شود که در این قسمت، کوه از خاک جدا شده و تشکیل دامنه داده است. برای بنا کردن این قلعه، فضای بالای قله را صاف کرده اند تا فضایی صفه (تخت) مانند ایجاد شود.

روايتی از وهب بن منبه، ماجرای ايمان آوردن اصحاب کهف را کاملًا متفاوت و مربوط به گرويدن جوانان شهر افسوس به يکی از حواریون حضرت عیسی دانسته است. از حوادث مهمّ و نادر، که محدّثان و مورّخان اهل سنّت و شیعه از جنگ احد نقل کرده اند، این است که در وضعیّت سخت و آنگاه که عقب نشینی و فرار اصحاب رسول خدا به وقوع پیوست، گروهی از مشرکین به قصد جان رسول خدا صلی الله علیه و آله به آن حضرت یورش بردند. براساس اين روایت، يکی از حواريون حضرت عيسی عليه السلام بر اثر سجده نکردن به بتِ سر درِ شهر از ورود به شهر ممنوع شده بود و به ناچار در گرمابهای در بيرون شهر به کار و تبلیغ دین خدا پرداخت و از اين راه برخی جوانان شهر به او گرويدند.

گازهای خیلی گرم ، غالبا در دهانه دیده میشوند، دمای آنها ممکن است گاهی به 1000 درجه سانتیگراد نیز برسد. نقطه قرار گیری این چشمه و موقعیّت مکانی بسیار مناسب آن (بین کوه صفه و قلّه کوه) موجب شده تا استراحت گاهی بسیار دلنشین برای افراد فراهم کند. مرحله آرامش یک آتشفشان ، که ممکن است بسیار طولانی هم باشد، به نام مرحله خاموشی آتشفشان نامیده میشود (مانند مرحله فعلی سهند).

به این گونه که از گردنه باد باید به سمت راست حرکت کرد. تا محل آنان، 25 روز راه بود که دو روز بی آب و آبادی و بقیه راه آباد بود، حرکت کردم و به سرزمین آباد رسیدم. تفرجگاه مناسبی است نیاز به توجه بیشتر مسولان دارد. 3- نام صفه از حضور صوفيان در كوه منشاء گرفته است. مشرکان مکّه پس از جنگ بدر، به سرپرستي ابوسفيان، تصميم گرفتند تا همه قواي خود را متمرکز کنند و خود را از قيد آنچه به نام محمّد و اسلام وجود دارد رها سازند. وجود جاذبههای زیادی در کوه نمک منجر شد تا این منطقه در ۱۲ بهمن سال ۸۶ از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان اثر طبیعی و ملی انتخاب شود.

دیدگاهتان را بنویسید