سنگ نوشته بیستون

خسرو از این بابت خشمگین شد و دستور داد تا خبر مرگ جعلی شیرین را به فرهاد برسانند. حوزه تهران در اوایل دوره قاجاریه و با حکومت فتحعلیشاه قاجار رونق گرفت و بویژه پس از آنکه به تقاضای فتحعلیشاه ملاعلی نوری یکی از شاگران برجسته خود (یعنی ملاعبدالله زنوزی) را به تهران فرستاد، این شهر رفته رفته به مرکز تدریس علوم اسلامی و حکمت الهی تبدیل شد و استادان علوم عقلی نظیر حکمت و عرفان به مرور اصفهان را ترک کردند و این شهر مرجعیت پیشین را از دست داد.

بیستون یک با جداسازی خارجیان و ایرانیان، آن هم به روشی تبعیض گرایانه – یعنی اسکان خارجیان و البته مسئولان فدراسیون در هتل کاروانسرا و اسکان ایرانیان در خوابگاه نامناسب هلال احمر (۱) عملا فرصت گفتگو و همفکری و تبادل اطلاعات را از هر دو طرف گرفت. وی میگوید: اين نقشها، پيکره شلم نصر و دو سردار و ده قبيله یهودی هستند، که با اسارت گرفته شدهاند. ابوبکر خطیب و پسر او محمد بن هبهٔالله و ابوبکر احمد بن علی طریثیثی و مکٌی کرجی سلار و دیگران از وی روایت کردند. در این کتیبه نام گودرز با نام شاه شاهان و پسر گیو و همچنین مهرداد بهعنوان مهرداد پارسی به چشم میخورد.

سنگ نوشته ی بیستون مهم ترین متن تاریخی است که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گئوماته ی مُغ، به بند کشیدن یاغیان و برپایی مجدد امپراطوری را از زبان خود او مستند می کند. سنگ نبشته بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهم ترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را در سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نشان می دهد. دست رد به سینه کسی نمی زد و از کسی مبلغ مشخصی دریافت نمی کرد.

پروردگارا، به آنچه نازل کردهای، ایمان آورده ایم و از این پیامبر پیروی کردیم، پس ما را در شمار گواهی دهندگان بنویس. و پچ پچ خارجیها و نگاه آنها به من میگفت که آنها هم صحبتهای مرا دریافتند! به نظر ميرسد كه پس از پايان نوشتن متون، داخل آنها را براي پايداري بيشتر با سرب، و تمام نماي كتيبه را با اندودي كه براي ما ناشناخته است، پوشانده بودهاند. از آن به بعد، بیستون تبدیل به یکی از مشهورترین آثار تاریخ جهان شد. «فرهادتراش» یکی از آثار تاریخی در استان کرمانشاه است که در مجموعه بینظیر و ثبتجهانی شده بیستون قرار دارد.

این در حالی است که بهغیر از آن، چندین و چند کتیبه دیگر در محوطه تاریخی بیستون کرمانشاه وجود دارند. سنگنبشتهٔ بیستون بر سنگهایی از جنس آهک ایجاد شده که از آثار رنگ لعاب قهوهای مانندی که پس از همراه شدن با ذرات اکسیده شده آهک و همچنین بقایای سربی که در چند سطر نخست اثر دیده شدهاست به نظر میآید در پایان کار برای افزایش طول عمر اثر تمام نمای آن را با اندودی ناشناخته پوشاندهاند در اخبار و روایات محلی معاصر ایران اینطور شایع شده است که در کوه بیستون پیکر نه درویش نقش شدهاست. گودرز توانست با پیروزی بر مهرداد دوم، به سلطنت برسد.

این خواب به گونه ای معجزه آسا ۱۸۷ سال به طول انجامید، بدون آنکه در این مدت به قوای حیاتی ایشان آسیبی برسد. چندى در شهرهاى ایران به سیاحت گذرانید و در کازرون از محضر شیخ ابوالقاسم کازرونى، از مشایخ صوفیان مرشدیهى آن روزگار، بهرهمند شد. از تفسیر تمام دوره تفسیر مجمع البیان طبرسی از بدو تا ختم آن.مهاجرت از دارالعلم تهران به شهر مقدّس قم:در دوشنبه ۲۵ جمادی الاول/ سال ۱۳۸۳ هجری قمری برابر با ۲۲ مهر ۱۳۴۲ هجری شمسی به قصد اقامت در قم، تهران را ترک گفته اند.بعد از ورود به قم، تدریس معارف حقّه الهی و تعلیم فنون ریاضی را شروع کردند.علوم:از کتب قرائت و تجوید:شرح شاطبیه به نام «شراج المبتدی و تذکار المقری المنتهی» که شرح علامه شیخ علی بن قاصح عذری بر قصیده لامیه منظومه علامه شیخ قاسم بن فیره رعینی شاطبی در علم قرائات است.

از مکان های تاریخی وطبیعی ایران میتوان به کوه بیستون اشاره کرد. دراین اشاره سنگنبشته بیستون کنده شده بـه دست سمیرامیس ملکه اسطورهاي آشوری معرفی شده و بیستون را «Bagastanon oros» معرفی کردهاسـت. این سنگنبشته که به فرمان داریوش بزرگ بر روی کوه به سه خط میخی اکدی، عیلامی و پارسی باستان نوشته شده مهمترین اثر تاریخی به جا مانده در کوه بیستون است. سنگنبشته یا کتیبه داریوش به سه زبان و خطِ فارسی باستان، عیلامی نو و اَکَدی (به گویش بابلی نو) و در مجموع در ۱۱۱۹ سطر نویسانده شده است. پس از سقوط بالگرد شهید قاسمی به همراه کمک خلبان خود به اسارت تجزیه طلبان درآمد.

من و برخی از شاگردان با او همراه شدیم . بلوک های سنگی تراشیده و لاشه سنگ به همراه ملاط گچ ساخته شده است در دو طرف این صفحه تراشیده ، چند سکوی پله دار خشن در سنگ کنده شده که از آنها برای نشستن به هنگام تراشیدن دیواره استفاده می شد. قاضی طبری در بغداد توطن جسته ، و پس از مرگ ابوعبداﷲ الضمیری و متولی امر قضاء ربع کرخ بغداد گردید، و تا هنگام وفاتش به امر قضا اشتغال داشت . كوه نوردان خارجي، هم در دورهی قبلي و هم در اين دوره، از انجمن به عنوان يك “پا” ی جشنواره ياد كرده و میكنند.

چگونگی عرضه آثار : اسماعیل منصوری لاریجانی ۲۱ کتاب درزمینه های متنوع ادبی اجتماعی دینی وعرفانی منتشرکرده است .آثار : تاریخ دفاع مقدس ویژگی اثر : این کتاب درسال۱۳۸۲ بعنوان بهترین کتاب دفاع مقدس ازسوی جشنواره آثار دفاع مقدس برگزیده شد .۲ دوجلد کتاب دربره عرفان و شرح مفاهیم عرفانی ویژگی اثر : این دوجلد درشرح نیایش های عرفانی شهید دکترمصطفی عرفانی می باشد . پس از آن داریوش به معرفی ۲۳ سرزمین تابعه خود می پردازد و در ادامه با ثبت دقیق زمان و تقویم به شرح نبرد با شورشگرانی می پردازد که در نخستین سال پادشاهی وی به دروغ ادعای پادشاهی کرده و کشور را به آشوب کشانده اند.

گفت: نه، ولی پدرم به من گفت که سخن امام را شنیده، ولی شخص او را ندیده و جدم سخنانش را شنیده و شخص او را دیده است. و (نور) خورشید را هنگامی که طلوع کند می بینی که از مقابل غارشان به سمت راست میل می کند و هنگامی که غروب می کند (نورش را) از سمت چب آنان می برد و متمایل می شود و آنها در فضای وسیعی از آن غارند.

دیدگاهتان را بنویسید