سوالات درس چهارم وپنجم جغرافیای پایه دهم

شاید براتون جالب باشد اگر بگوئیم همین العان در کشورهای مثل پاکستان نیز نمک ها در بعضی از معادن نمک به وسیله دست و بیل و کلنگ استخراج میشوند. در گذشته که مواد منفجره وجود نداشته است نمک در معادن نمک با کارگز و بیل و کلنگ استخراج میشده است و با چهار پایان مواد معدنی یعنی سنگ های نمک استخراج شده را به شهر میبردن. با این روش مشخص شد که لاجورد یکی از رنگدانه های آبی به کار رفته در نگارگری ایرانی در سده های میانی و نقاشی های جهان اسلام بوده.

از این روش برای تحقیق در مورد سه اثر نگارگری متعلق به کتاب یوسف و زلیخا منسوب به دورە صفوی (قرن دهم هجری) در موسسە مطالعات تاریخ معاصر ایران استفاده شد و نتایج حاصل، دال بر استفاده از رنگدانە لاجورد به عنوان رنگ آبی در این تصاویر بودند. همانطور که قبلا هم اشاره شد پودر لاجورد یکی از اولین منابع تولید رنگ آبی برای انسان بوده و کاربرد وسیعی در نقاشی و خلق آثار هنری توسط انسان داشته، از نقاشی های باستانی روی دیواره غارها در افغانستان تا شاهکار های هنری نقاشان برجسته و به نام امروزی در ایتالیا و فرانسه.

مهمترین این چشمههای آب گرم در روستای «لاریجان» در «دره لار» است که آب آن برای درمان جراحات مزمن و زخمها و بیماریهای پوستی مناسب است. این گریدها بیشتر از نظر خلوص و شید رنگی با هم متفاوت هستند که هر کدام را برای یک کاربرد مناسب میسازد. سخن از جغرافیایی می گویم که زادگاه رودکیست و آرامگاه این شاعر هوشیار و زیرک، در این سرزمین قرار دارد. بلندترین قله سلسله کوهای هندوکش ۵۸۰۰ متر از بحر ارتفاع دارد که به گفته کوهنوردان رسیدن به آخرین نقطه آن کار سادۀ نیست. نگینی جدا افتاده از خراسان بزرگ؛ خراسانی که امروز از زیبایی و عظمتش فقط نامی مانده و تاریخی، که تنها علاقه مندان به تاریخ، هزار توی آن را می جویند.

آمادگی جسمانی در این سفر بسیار مهم است اما مهمتر از آن، آمادگی ذهنی است. لاکن “جهانی شدن” به مثابهً گسترش شيوه توليد نظام سرمايه داری تاريخچه کم و بيش 400 ساله دارد، اما بازتاب تئوری های کلاسيک اقتصاد بازار آزاد، در چهارچوب نيولبراليسم – به مثابه اصول نظری جهانی شدن – به ويژه به کاربرد سياست اقتصادی ناشی از آن، محصول بحران مزمن سالهای هفتاد سده بيستم است که از آن جمله بحران نفت نقش مهمی داشته است. مردمان تاجیکستان علاوه بر زبان تاجیکی، به زبان روسی هم مسلطند که این تسلط، میراث دوران استیلای شوروی کمونیستیست. خلاصه پرسان پرسان به کسی رسیدم که کلاً تورهای سفر به ازبکستان و تاجیکستان را برگزار می کند.

در حقیقت این سرزمین، کشوری مرتفع است که رشته کوه پامیر آن را پوشانده است، ولی در شمال کشور، منطقه پست فرغانه وجود دارد. هنرمندان و استادان چیرهدست صنایع دستی کرمانشاه با ذوق و ابتکار خود علاوه بر تامین بخشی از مایحتاج روزمره زندگی مردم،زیبایی و نشاط را به آنان ارزانی میدارند و زندگی را سرشار از طرح و رنگ میکنند از جمله این صنایع دستی میتوان به انواع؛ قالیبافی و قالیچه، قلمزنی، نقرهکاری، مسگری، زرگری، فلزکاری، ریختهگری، شیشهگری، طلا و نقرهکاری، سفالگری، چرمسازی، تسبیحسازی، منجوقدوزی، موتابی، سراجی، نمدمالی، جاجیمبافی، موجبافی، گلیمبافی، گیوهبافی، سبدبافی، چیقبافی، پردهبافی، معرق، منبت و ظریفکاری با چوب، نساجی سنتی و حجاری اشاره کرد.

4- از طریق تماسهای جنسی . شاخه جنوبی دشت مشهد به رشته کوههای بینالود معروف است و از طریق رشته کوههای شاه جهان و آلاداغ به البرز می پیوندد. در نخستین تماس، او به تصور اینکه من خواهان استفاده از امکانات کشورهای همسایه هستم، خواست به خیال خودش تیر خلاص بزند و گفت که در این سفر، خبری از تفریحات مخصوص کشورهای همسایه نیست؛ یعنی اگر به دنبال آن تفریحات هستی، بیخیال این سفر شو. وقتی متوجه شد که اتفاقاً من علاقه ای به آن نوع تفریحات ندارم و به دنبال حظ فرهنگی هستم، خوشحال شد و در خصوص جزئیات سفر توضیح داد.

سخن از سرزمینی می گویم که به رنگ و شعر و موسیقی شهرت دارد؛ سرزمینی کوچک، با عقبهٔ فرهنگی بزرگ. از جانوران این کشور می توان به پلنگ برفی، خرس، گرگ و روباه اشاره کرد. در حالی که گیمت روند کار خود را مخفی نگه می داشت، گملین مقاله خود را منتشر کرد و بدین ترتیب مبتکر صنعت “اولترامارین مصنوعی” شد. زمانی که متوجه شد من نابینا هستم، با مکث کوتاهی اظهار کرد که در طول سفر، او و معاونش همراه من خواهند بود. تاجیکستان کشوری کوهستانی و سرسبز با بارندگی فراوان است که می تواند صادرکنندهٔ آب و برق به سایر کشورها باشد.

به سراغ تورهای اروپایی که اصلاً نمی رفتم؛ چون پولش را نداشتم. و اینکه فرمود: «إِلاَّ مَنْ قَالَ بالمَالِ هكذَا وهكذا وهكذا» یعنی مالش را در راه الله صرف می کند. برای مثال، میتوان احتمال داد که خاستگاه لاجورد به کار رفته در اثر هنری ترسیم شده توسط یان ون ایک، نقاش بلژیکی قرن 15 (of Adoration Lamb Mystic the) همانی باشد که توسط میکل آنژ استفاده میشد و یا این که در لایه های رنگ آبی به کار رفته، پایینترین لایه با ضخامت زیاد از جنس آزوریت (سنگ ارمنی) و آخرین لایه با ضخامت کم از جنس لاجورد است.

قرن 15) مشخص شد که سنگ لاجورد به دلیل هزینە بالا، فقط برای آثار هنری با ارزش استفاده می شد. حدود 15 دقیقه بعد وارد جاده فرعی شدیم و با گذر از روستای شیخُلی «شيخ: به معني روحاني مذهبي، لي: فراواني يك چيز در زبان تركي استانبولي، شيخُلي يا شيخولي هم نوشته ميشود، روستایی که درگذشته به دلیل وجود روحانيون زیاد به این نام معروف گشت» و روستاي الي ساعت 15/7 به انتهای جاده رسیدیم. رسول خدا ﷺ اردوگاه لشکر خود را به گونه اى قرارداد که از پشت سر به یک مانع طبیعى؛ یعنى کوه احد محدود مى گشت و در سمت چپ لشکر نیز کوه کوچکى به نام «عَینین» که بعداً جبل الرماة لقب گرفت قرار داشت که از بالاى آن تمامى دشت اطراف را مى توانست زیر نظر داشته باشد و مدینه نیز پیش روى قرار گرفت.

از سال ۱۳۰۶ خورشیدی (۱۹۲۷ میلادی) تغییر تدریجی خط از فارسی به الفبای لاتینی آغاز شد تا اینکه در ۱۳۰۸ خورشیدی (۱۹۲۹ میلادی) خط لاتینی رسمیت یافت و در ۱۳۱۹ خورشیدی (۱۹۴۰ میلادی) الفبای سیریلیک جای آن را گرفت. خط کنونی تاجیکان سیریلیک است؛ حتی کتاب های بریل مثل ترجمهٔ قرآن هم به سیریلیک برگردانده شده است. تاجیکان مسلمانند. بیش از ۹۰ درصد مردم تاجیکستان مذهب سنی حنفی دارند و کمتر از ۵ درصد آن ها، شیعهٔ اسماعیلی هستند.

وی از سال ۱۳۴۲ همراه امام بود و در طول این دوران، بارها مورد دستگیری و بازجویی ساواک قرار گرفت.بخشی از این مبارزات، همکاری در مبارزات مردم آمل، سخنرانی، افشاگری و تنظیم اطلاعیهها و بیانیهها بود.با شکلگیری مبارزات و تظاهرات در همه جای ایران، مردم آمل نیز با ارشادها و راهنماییهای آیه الله جوادی آملی، به صفوف مبارزان پیوستند و رژیم پهلوی را با شکست رو به رو ساختند.پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز، آیه الله جوادی در مسؤولیتهای گوناگونی به انجام وظیفه پرداخت.

بعد از اتفاقات عجیب و تاریخی در اردوی تیم ملی در رقابتهای آسیایی ۱۹۸۶ سئول و استعفای 14 بازیکن از حضور در ترکیب تیم ملی ایران، تهران الف و تهران ب با تیمی نصفه و نیمه روانه مسابقات شد و در نهایت برابر منتخب اصفهان حرفی برای گفتن نداشتند. از پیگمنت اولترامارین (Ultramarine Pigments) در صنایع مختلف مانند لاستیک و پلاستیک، نساجی، ساخت جوهر، بتن و سیمان، کاغذ و صنعت چاپ، ساخت شوینده ها و مواد آرایشی و بهداشتی، ساخت مداد رنگی، مداد شمعی، اسباب بازی و… همچنین براساس تحقیقات ذکر شده توسط الکساندروف، ری، اشمیت و بونکر در بخش شرایط و مناطق تشکیل سنگ لاجورد براساس نظریات ژئوشیمی و شیمی و کانی شناسی و نیز مقایسە نتایج حاصل از بررسی رنگدانه های لاپیس لازولی (Lapis Lazuli) در سه اثر نقاشی انتخابی (نقاشی روی دیوارە غاری در افغانستان، نقاشی دیواری در ترکیه و یک نقاشی ایتالیایی، از قرون 14 تا 16) با رنگدانه های سنگ لاجورد در مناطق افغانستان، شیلی و سیبری مشخص شد که در نقاشی ایتالیایی و نقاشی دیواری غار های افغانستان از لاجورد متعلق به افغانستان استفاده شده بود، در حالیکه خاستگاه رنگ دانه آبی بکار رفته در نقاشی دیواری ترکیه به احتمال زیاد متعلق به سیبری بوده است.

چیزی که خارجیان بسیار دوست دارند چون این بهترین روش برای آشنا شدن با فرهنگ و آداب دیاری است که به آن سفر کردهاند. تاجیکستان به عنوان مهد ادب و فرهنگ با مردمانی مهمان نواز و مهربان مقصد خوبی برای گردش و تفریح می باشد. برای مشاهده و خرید محصولات ساخته شده از سنگ اصل لاجورد اینجا کلیک کنید. او که در سال 1923 متولد شد، یکی از اولین صعودکنندگان جهان است که البته این فیلم به زندگی و اوضاع او می پردازد نه به صعودهایش.

در اواسط سال های 1980، جو سیمپسون و سایمون یتس به اولین افرادی که به قله سیولا گرانده در پرو صعود کردند، تبدیل شدند. سپس صعود خود را به سمت قله آغاز کرده و در طول راه، در اردوگاهی در ارتفاع 23500 پایی بدون اکسیژن کمکی شب را به صبح میرسانند. استعداد شگرف او در مرکب خوانی و تلفیق شعر و موسیقی بارها ستایش موسیقی دانان معاصرش را بر انگیخته است.در سال ۱۳۳۲ به پیشنهاد شادروان خالقی به اداره کل هنرهای زیبای کشور منتقل شد و به سمت استاد آواز هنرستان موسیقی ملی به کار مشغول گردید و در سال ۱۳۳۴ ریئس شورای موسیقی رادیو شد.

با وجود اینکه کشور تاجیکستان به اندازه ی خیلی از کشورها جاذبه های توریستی ندارد اما علاقه مندان به کوهنوردی، طبیعت، عکاسان و دوچرخه سواران زیادی برای لذت بردن از طبیعت زیبای آن، به تاجیکستان سفر میکنند. رئیس ابوالمحاسن سعدبن محمد جولکی و ابوبکر محمد بن حسن جاجرمی و دو فرزند ابوسعد اسماعیلی: ابوالفضل و ابوالحسن از وی روایت کردهاند. به ارتفاع 6726 متر در روز 31 اردیبهشت 1396، بخش جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به منظور بررسی خطاهای تیم مذکور که موجب سرانجام ناخوشایند درگذشت نامبرده گردید اقدام به برگزاری جلسه کارشناسی با حضور دو عضو دیگر این تیم سه نفره شامل آقایان: همایون مویدزاده و مهدی عباسی نمود.

0 دیدگاه دربارهٔ «سوالات درس چهارم وپنجم جغرافیای پایه دهم;

دیدگاهتان را بنویسید