سوالات متن درس چهارم جغرافیا دهم+ سوالات تستی – حالا درس

به گزارش اصفهان شرق؛ در جنوب شهر اصفهان کوهی مهم قرار دارد که قدمتش به دوران حضور فرقه اسماعیلیه در اصفهان بر میگردد، «صفه» کوهی است که امروزه به یکی از تفرجگاههای اصلی مردم اصفهان برای گذراندن ساعات فراغت از کار و هیاهو و دوری از آلودگی شهر تبدیل شده و پایگاه اصلی کوهنوردی اصفهان نیز به حساب میآید. در زبان پهلوی به بَهیستان و سپس بَهیستون تبدیل شد. مذهب آریایی های ایرانی و هندی مدت ها یکی بود زیرا آنان مدّت به یک زبان واحد سخن گفته و با هم زندگی می کردند . این کوه در منطقه تخت سلیمان در میان ده ها قله بالای چهار هزار متری ایران قرار دارد.

یهود این پیشنهاد را قبول نکردند و همگى به مدینه بازگشتند. اگر به دنبال هتل اصفهان نزدیک به این پارک هستید، پیشنهاد می کنیم هتل همام اصفهان را رزرو نمایید. این چشمه به دلیل صعب العبور بودن راه، همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده است. این غار فوق العاده صعب العبور بوده و هرکسی نمی تواند از آن عبور کند. اشاره داشت. تامین آب در این منطقه به علت شرایط نسبتاً خشکی که دارد یکی از مشکلات بزرگ ساکنان آن بوده است. نوروز امسال داشتم توی گهوارهی دید با یکی از همشهریهای همسر گرامی گپ میزدم.

نام برد. حیات وحش طبیعی نیز در این کوه یافت می شود که اگر خوش شانس باشید این حیوانات را خواهید دید. البته این قلعه نام دیگری هم دارد که به آن قلعه دیو می گویند. البته همه ی این سختی ها برای گذشتگان بوده و امروزه به راحتی می توان به جاذبه های این کوه و بخصوص قلعه شاه دژ دسترسی پیدا کرد. دیوارهای متعدد قلعه، تمامی راه های دسترسی به قلعه را بسته بود و کسی نمی توانست داخل شود. ارتفاعات کوه صفه محل قرار گیری باد است که در شمال و جنوب این گردنه باد می وزد و از آنجا که وزش باد در شهر اصفهان مخالف جهت این گردنه است؛ باد در تمامی فصل ها به شدت زیاد وجود دارد.

آنجا را به عنوان محل زندگی و عبادت خود تبدیل کرده بودند که کلمات صوفی و تصوف هم از اینجا نشات گرفته است. پارک زیبای صفه اصفهان دارای امکانات تفریحی و سرگرمی بسیار بوده که موجب می شود به پاتوقی عالی برای جوانان تبدیل شود. کوه صفه اصفهان را می توان یکی از مکان های مورد توجه و محبوب اکثر کوه نوردان دانست. ما باید به مراکز کمونیست ها حمله می کردیم؛ جنرال حیدر رسولی را باید از سر راه بر می داشتیم. نفایس الفنون فی عرایس العیون اما مهمترین اثر شمس الدین آملی کتاب نفایس الفنون فی عرایس العیون است که از جمله کتب معتبر فارسی شمرده میشود و درباره شرح موضوعات مختلف علوم است و در آن بالغ بر ۱۲۰ نوع از علوم و چندین فنون مختلف یاد شدهاست.آنطوری که در تاریخ ادبیات ایران تالیف دکتر ذبیح الله صفا آمدهاست کتاب نفایس الفنون فی عرایس العیون حکم دایره المعارف جامع و مفصلی در علوم قدیم دارد که شمس الدین آملی آن را با نهایت تبحر و دقت نوشته و در همه ابواب چنانکه باید از عهده کار دشوار خود برآمده و مطالب غامض علمی را با انشایی درست و متقن به صراحت و روشنی ادا کردهاست.انشاء علامه آملی در این کتاب به شیوه عمومی نوشته میشدهاست ملاحظه میشود همان شیوهای که در آثار خواجه نصیرالدین طوسی و علامه قطب الدین شیرازی هم میبینیم.شمس الدین محمود پیش از شروع به بحث درباره اقسام علوم مقدمهای بر سه فایده ترتیب داد یکی بیان شرف علم، دوم تقسیم علوم، سوم در ترتیب کتاب و آن فایده در تقسیم علوم است با آنکه به کوتاهی پرداخته شده برای شناخت نظر قدما درباره علوم و تقسیمات آن سودمند به نظر میآید بعد از این مقدمه شمس الدین به بحث درباره علوم اوایل متضمن هفتاد و پنج علم که آن بر سی و شش فن نهاده شده شد قیام کرد و هر فن را به فصولی تقسیم نمود.

عالم وارسته و استاد خستگی ناپذیر حوزهها مرحوم آیت الله آقا ضیاء الدین آملی فرزند برومند آیت الله علامه شیخ محمد تقی آملی است. درباره وجه تسمیه کوه صفه در کتاب سبعالمثانی که در دوران زمامداری شاه سلیمان صفوی توسط شیخ نجیبالدین رضا تبریزی اصفهانی به رشته تحریر درآمده به این موضوع اشاره شده است به طوری که در بخشی از آن، شیخ نجیبالدین رضا، اطلاق کلمه صفه به این کوه را به دلیل حضور میرعلی صفه، از عرفای آن عصر میداند که آنجا را محل زندگی و عبادت خود کرده بود زندگی او سبب شد تا نام آن کوه را «صفه» بنامند.

دو برج دیده بانی هنوز آثاری از خود به جای گذاشته اند که یکی از آنها کنار چشمه پاچنار قرار داشته و دیگری در کمرگاه و زیر دیوار گل زرد واقع شده است. چشمه گل زرد: پس از گذر یک راه سخت و دشوار و پس از گذشت 200 متر از چشمه درویش، چشمه ای با زیبایی های خاص خود وجود دارد و هرکسی توانایی دیدن آن را به دلیل گذشت از راه دشواری که تنها از دست کوهنوردان برمی آید ندارد.

اگر بتوانید رنج کوه نوردی را به جان بخرید، بالا تر از گل زرد بعد پشت سر گذاشتن چند پیچ و تاب به قله ای خواهید رسید که سمت چپ آن تپه های کوچک و بزرگی وجود دارد که به نام هزار درّه شناخته می شوند. محمدرضا طیب، اصفهانشناس و کارشناس میراث فرهنگی معتقد است: طبق روایاتی که در این زمینه وجود دارد، باطنیها به خاطر قدرتی که در اختیار داشتند، موفق به چیره شدن بر چند دژ شده بودند که یکی از آنها، دژ اصفهان بود. این بوستان از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوه های تخت رستم و درّه خان، از شرق به شهرک ها و مجتمع های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن محدود می شود.

یعنی سن حدود ۱۸۰ میلیون سال پیش (همزمان با دوره فراوانی دایناسور ها).که این شیل ها ظاهر تیره و ورقه ای دارند. جوامردا، مصطفی داعی شریعت است، و من داعی حقیقت.تبریزی می گوید : اواز بزرگان اهل حقیقت و مشایخ طریقت ودر میان این طبقه به کرامات وخوارق عادت معرف بود وشیخ ابو سعید هم در فنون طریقت به او منسوب است،جامی درباره ی او می گوید: اوصاحب کرامات عظیم و فراست و هم چنین قبله وغوث زمان خویش بود،عطار نیشابوری در تذکره الاولیاء آورده است : اودر آفات عیوب نفس دیدن اعجوبه ای بود ودر ریاضت وکرامت و فراست نشانی عظیم داشت.ابو سعید ابوالخیر ،او از شاگردان قصاب بود وازاو خرقه تبرک شده است.

امروز وقتی به سمت غرب کوه صفه قدم می گذاریم، آثار قلعه ای معروف به تخت رستم بر فراز آن دیده می شود اما از جمله قلعه های معروفی که از دوران ملک شاه سلجوقی تاکنون همچنان بر بالای کوه صفه پابرجا باقی مانده ، قلعه شاه دژ است؛ قلعه ای که هنوز روایات زیادی درباره آن موجود است. برای بنا کردن این قلعه، فضای بالای قله را صاف کرده اند تا فضایی صفه (تخت) مانند ایجاد شود. چشمه کاچیک و حرکت به سمت گردنه کوه، یکی از بهترین راه ها برای دسترسی به این قلعه است. به همین دلیل دسترسی از این سمت غیر ممکن است و از طرف جنوب و غرب به دیواره های دفاعی محدود می شود.

ابعاد این فضا حدود 50 متر در 200 متر است که از طرف شمال و شرق به پرتگاه راه دارد. در ادوار هشتم و نهم از محلات به مجلس راه یافت و در دورهى چهاردهم و پانزدهم مجددا از بابل انتخاب شد. اینان، پس از مرگ کمبوجیه، با رهبری فردی به نام گئومات مغ (بردیای دروغین) دست به شورش زدند اما داریوش موفق شد که همگیشان را شکست دهد و مجازات کند. او که خسته از معدن کاری در شش سال اخیر بود، خواست کشور را قانونی یا غیر از ان ترک کند تا یک زندگی خوبتر را بیابد. همچنین وجود مقبره شهدای گمنام در کوه صفّه باعث شده تا افراد زیادی را به خود جذب کند.

با تله کابین کوه صفه می توانید به آسانی بام صفه را زیر پای خود حس کنید. در میان سیاحان اروپایی عصر صفوی نیز، ژان تاورنیه جهانگرد فرانسوی در سفرنامه خود مینویسد: «در سمت جنوب به فاصله دولیو (حدود 4.5 کیلومتر) از شهر اصفهان، یک کوه بسیار مرتفعی بلند شده که در قله آن از جانب غرب، آثار یک قلعه دیده میشود و میگویند جنگ دومی که اسکندر با ایرانیان درانداخت در همین صحرا بوده و داریوش در آن قلعه اقامت داشته است، در سمت شرق یک غاری در سنگ دیده میشود که یا طبیعی است یا اینکه دست طبیعت و صنعت هر دو در ایجاد آن شرکت داشتهاند.

دیدگاهتان را بنویسید