شناخت اکوسیستم کوهستان و حدیدترین راههای حفاظت از آن

یکی دیگر از مشخصه های کوه برم وجود شیب ها و دره های کوچک است که به دریاچه برم فیروز ختم می شود و هم چنین چشمه های متعددی که در این کوه قرار دارد این محیط را تبدیل به یکی از زیباترین مناطق گردشگری شهرستان سپپیدان کرده است. این درحالى است که افغانستان میتواند سالانه 31 میلیارد مترمکعب آب از دریاى آموبرداشت نماید. بیک بحران عمده و اساسى مبدل میشود آقاى فهیم سپس، منابع آبى افغانستان را با درنظر داشت جغرافیاى طبیعى و موقعیت کوه هاى آن به سه حوزه آبى ذیل تقسیم نموده مینویسد: 1- حوزه آبى پامیر وشمال هندوکش، » -2 حوزه آبى جنوب هندوکش وسفیدکوه، 3- حوزه آبى هیلمند وهریرود.

نخستین انیمیشن در تاریخ افغانستان پس از سرنگونی طالبان با نام «تهاجم» به کارگردانی «افشین دانش» برگرفته از طرح احمد فهیم کوه دامنی برای شرکت در جشنوارههای بینالمللی در سال ۱۳۸۲ ساخته شد. کهن سرزمینی که ادیان مختلف در آن زیسته و در خود گران ترین گنج هایی دارد از زمین حاصلخیز تا آسمانی سخاوتمند و نمادهایی که در هر گوشه آن روایتگر گذشته است اما گرفتار کینه توزی و تنفرهای قومی که همواره پیامی برای حال و آیندگان دارد. خب اگر این عملیات اینقدر گران و دشوار است، اصلاً چرا باید به آن دست زد؟ اگر ندانیم که میلیونها سال تغییرات آب و هوایی، فرسایش و ترکیبات مواد معدنی باعث خلق این اثر هنری شده است، تصور میکنیم که این کوهها ساخته دست بشر هستند.

محدوده رنگین کمان یک آتشفشان عظیم هشت میلیون ساله است که در طی میلیونها سال فرسایش سنگهای آتشفشانی و ماسهها پدید آمده است. خطوط رنگین کمانی نتیجه قرنها جابجایی لایههای زمین، شرایط آب و هوایی و فرسایش بسترهای رسوبی خاک زاد قرمز است. دوم آن که فرسایش در آن اهمیت زیادی دارد. لذا اهمیت آب شیرین درتوسعه و همچنین درزندگى روزمره روبه فزونى بوده وسهم آن درمنازعات منطقه اى هم درحال بیشتر شدن است. اهمیت سیاسى آمو دریا درآن است که بطول 1200 کیلومترمرز مشترک میان افغانستان وجمهورى هاى تازه به استقلال رسیده تاجکستان واُزبکستان وترکمنستان درآسیاى میانه را تشکیل میدهد.

ورودخانه هاى حوزه شمال چون : رودخانه آمو، رودخانه کوکچه ، رودخانه پنچ ، رود خانه تالقان، رودخانه قندز، رودخانه سمنگان ، رودخانه بنگى قلعه، رودخانه پنجشیر، و رودخانه کابل، و در حوزه شرقى ازسلسله کوه هاى سپینغر(سفیدکوه) رودخانه کنر و رودخانه کامه ، رودخانه توچى ، رودخانه گومل، سرخ رود وغیره رودخانه هاى خورد وکوچک سرچشمه میگیرند که آب اکثر این رودخانه ها به علت فقدان سربندهاى اساسى و هدایت آن بر اراضى قابل کشت در داخل کشور، سرانجام در کشورهاى همسایه چون ازبکستان ، ترکمنستان، ایران و پاکستان میریزند وآن کشورها از آب هاى که طبیعت آنرا به مردم افغانستان سخاوتمندانه ارزانى داشته، در تولید انرژى وامورکشاورزى ومصرف نوشیدن مردم از آن کار میگیرند.بدون آنکه به افغانستان به عنوان صاحب اصلى این ثروت طبیعى یک دینار پول بپردازند.

درحوزه آبى پامیر وشمال هندوکش ، آمودریا قرارداردکه شاخه هاى فرعى آن را دریاى کوکچه ، فرخار، بنگى و ایبک تشکیل میدهد.دریاى آمو و شاخه هاى فرعى آن از پامیرخورد وشمال هندوکش سرچشمه گرفته و پس از طى مسافت 2540 کیلومتر به دریاچه ارال سرازیر میشود. از لحاظ اقتصادى باوجودیکه دراین حوزه آبى از دریاهاى فرخار، بنگى، خینجان وسمنگان بیشترین بهره بردارى درولایات تخار، کندز، بغلان و سمنگان صورت گرفته ورونق زراعت درآن مناطق ، از برکات آنها به حساب مى آید، ولى از دریاى کوکچه و آمو افغانستان بعلت آنکه این رودخانه هاپائین تر از سطح اراضى ایکه در دوساحل آنها قرار گرفته اندواقع شده است ، تا به حال کمترین بهره بردارى را نموده است.

باوجودآنکه جهت استحصال برق سدهایى همچون نغلو، ماهى پر، سروبى و درونته بالاى دریاى کابل احداث شده، ولى بازهم بهره بردارى اقتصادى درصنعت وزراعت از آب هاى این حوزه آبى اندک بوده واضافه آب آن پس از آبیارى مناطق وسیعى درایالت صوبه سرحد وارد دریاى سنددرخاک پاکستان میشود. ارتفاع زیاد کوه برم باعث بارش فراوان باران و برف شده که از برکت این بارش ها چشمه سار های فراوانی در دل قله برم بیرون می اید، یکی از معروف ترین چشمه هایی که از این کوه برافراشته سرچشمه گرفته است چشمه ” شش پیر” می باشد که اب گوارا و معدنی اش روح بخش مردمان این منطقه و شهر های دیگر شده است.

سد كوهستاني البرز در بارش دوره گرم سواحل شمالي نقشي ندارد. این اتفاق مبارک که در اواخر فروردین تا اوایل خرداد به وجود می اید باعث شکل گرفتن منظره ای سرسبز با چمنزار های انبوه می شود و اگر در فصل بهار قدم به این منطقه بکر بگذارید بی شک می توانید اکسیژن خالص را به درون شش هایتان هدایت کنید و با نسیم خنک این منطقه روحتان مانند پرنده ای به پرواز در می اید، در زمستان نیز که براثر سرمای زیاد، اب دریاچه یخ زده است این منطقه چهره ی زیبایی را به خود می گیرید و ترکیب رنگ سبز چمنزار ها با سفیدی برف های انبوه تبدیل به زیباترین نقاشی طبیعت می شود همچنین می توانید با برف های فراوان این مکان، ادم برفی درست کنید و با عزیزانتان لحظاتی سرشار از هیجان و خوشحالی را سپری کنید.

نام آلاداغ از ترکیب آلا به معنی رنگارنگ و داغ به معنای کوه در زبان ترکی شکل گرفته است. ترکیب و چینش رنگهایی، چون قرمز، سبز، نارنجی و زرد در کنار هم، قابی شگفتانگیز و هنرمندانه را خلق کرده است که هر بینندهای را از چشم بر هم گذاشتن وا میدارد. کوههای آبنبات رنگی – با نوارهای موجدار آبی، سرخابی، زرد قناری و نارنجی خونی – مانند صحنه عجیب داستانهای تخیلی به نظر میرسد. وما دیگر اعلام نمی کردیم که در کویر میزان بارندگی تقریباً صفراست ، بلکه در کویر مثلاً درختان مرکبات میکاشتیم ، ولی زهی خیال باطلی زیرا برعکس ، خود شمال هم برهوتی مثل کویر میشد ، و جود آب و هوای مرطوب به برکت کوههای سر بفلک کشیده البرزامکان پذیر شده ، زیرا رشته کوه البرز مانند سدی در برابر جریانات هوا قرار گرفته واز نفوذ هوای خشک فلات ایران به منطقه شمال جلوگیری میکند ، و برخورد جریانات هوای خزری با کوهها موجب بارندگی در ارتفاعات گردیده وچشمه سارها ، رودها و رودخانه ها بوجود آمده ، و موجب سرسبزی و طراوت در منطقه شمال گردد .

اگرچه RTA رسانهای متعلق به دولت است اما طبق قوانین جدید رسانهای نه دولتی و نه خصوصی، بلکه رسانهای مردمی است که صرفاً هزینهاش را دولت تامین میکند. پس از یورش آمریکا به افغانستان در سال ۱۳۸۰ و فروپاشی طالبان، با روی کار آمدن دولت انتقالی وضعیت تحصیل اندکاندک رو به بهبودی میرود، ولی با این وجود هنوز بیش از ۶۰٪ مردم افغانستان از سواد خواندن و نوشتن بیبهرهاند. می گفت: «می باید با نجیب کنار بیاییم»، در رأس هیئت دومی، کاظمی بود که هردو می خواستند با دولت نجیب سازش کنیم.

ابتدا که هنوز بنايي ساخته نشده بود حسينيه خويش را در اختيار طلاب گذاشت. در هنگام اشغال افغانستان توسط شوروی (دهه ۱۳۶۰) و جنگهای داخلی این کشور (دهه ۱۳۷۰)، شالوده آموزش و پرورش افغانستان از هم پاشید. برروی نقشه کشور عزیزمان ایران رشته کوه البرز و زاگرس روی نقشه ی ایران به زیبایی قابل تشخیص است. کوه البروس یک آتشفشان خاموش در غرب رشته کوه قفقاز در نزدیکی مرز گرجستان است و قله آن، بلندترین نقطه قفقاز، در روسیه است. این کوههای رنگین کمانی در لبه غربی فلات چیلکوتین واقع شده است، از جنوب به رشته کوههای ساحل اقیانوس آرام و از شمال با رشته کوههای کیتیمات همسایه است.

زمانی که 90 کیلومتر از شمال شهر شیراز فاصله می گیریم به شهری خوش آب و هوا که یکی از شهرهای دیدنی استان فارس است میرسیم، مکانی که آب و هوای خنکش شادابی و سلامتی را برایمان به ارمغان خواهد آورد. هندوکش شرقی از غرب دره زیباک ( ولایت بدخشان ) شروع شده و تا کوتل خاواک ( ولایت پروان ) به طول 150 کیلومتر امتداد یافته است. وقتی که به افغانستان نگاه می کنیم دیده می شود که ساختارعقب مانده اجتماعی آن در طول سده های متوالی در حالت رکود باقی مانده و تغییرات بسیار اندکی در طول تاریخ متحول این کشور به خود دیده است.

این پلو ظاهراً از هنر آشپزی ترکتباران افغانستان سرچشمه گرفته و به تدریج در بین اقوام دیگر این کشور جایگاه خود را یافته است. در این سفر دلچسب ایران هتل آنلاین همراه شما است و می توانید هتل مورد نظر خود را از بین هتل های شیراز به صورت آنلاین رزو نمایید و با اقامت در هتل بزرگ شیراز پایتخت فرهنگی ایران را از بالا نظاره کنید و یا با اقامت در هتل ستارگان روز های خاطره انگیزی را برای خود و عزیزانتان بسازید.

همان گونه که سفر به این منطقه هیجان و لذت فراوانی را به دنبال دارد با رعایت نکردن اصول و همراه نداشتن لوازم مورد نیاز مانند: کفش و لباس ورزشی، تجهیزات کوهنوردی و لباس گرم برای فصل زمستان، می تواند اسیب هایی را به افراد وارد کند پس با تجهیزات کامل و اصولی سفر خود را بی خطر و لذت بخش کنید. احمد، در عملیات والفجر ۸، در حالیکه فرماندهی مهندسی پشتیبانی جنگ در جهاد سازندگی تهران را بر عهده داشت، به همراه سردار شهید «حجت ملاآقایی»، ماموریت شناسایی را در کنار رود «خین» انجام داد و همراه با سنگرسازان بیسنگر گردان ۳ سید الشهدا (ع)، وارد میدان عشق و مبارزه گشت و در کنار همان رود، شربت وصال و قرب جاودانی را نوشید تا جاری همیشه تاریخ بماند.

دیدگاهتان را بنویسید