شهردار کوهدشت : کوهدشت در سال جدید به مسیر پیشرفت میرود

بر حسب برخی روایات، چون خداوند بر کوه طور سینا تجلى کرد، چند قطعه از آن جدا شد و در جاهاى گوناگون قرار گرفت که یک قطعه از آن، کوه اُحُد در مدینه است. دارای مسیر پیاده روی مشخصی است که میتوانید با توجه به آن مسیر خود را بیابید. سنگ های آذرآواری و توف های پومیسی بخش وسیعی از شرق و جنوب غرب آتشفشان تفتان را می پوشانند که این سنگها عمدتا از پومیس و پرمیسیت تشکیل شده اند .

در فاصله بین سمنان در جنوب و بهشهر در شمال بهترتیب از شمال به جنوب، رشتههای جهان مورا، هزار جریب و سفیدکوه از مهمترین دیوارههای این ناحیه هستند. تغییرات سنگ شناسی و ژئوشیمی ایی تراکی آندزیت ها و تراکیت ها تدریجی بوده و انواع حدواسط بین این دو فراوانند . یکی از ویژگی های جالب در تفتان، ناهماهنگی کانی شناسی و تحول معکوس کانی ها در آندزیت های کواترنر این آتشفشان دیده می شود. تفتان یک آتشفشان جوان و نیمه فعال به سن پلیوسن – کواترنر در بلوچستان و 50 کیلومتری شهر خاش قرار دارد. بسیاری از کوههای آتشفشانی در زون Ring of Fire قرار گرفته اند که یک زون لرزه ای و آتشفشانی است که اطراف اقیانوس آرام را در بر گرفته است.

جریانهاى مواد پیروکلاستیک، زمین لغزشهاى حاصل از آتشفشانها، جریانهاى گلى (Lahars) از جمله پدیدههاى مخربى مىباشند که با وقوع آتشفشانها همراهند. در کشور ما عظیمترین فعالیتهاى آتشفشانى مربوط به دوره ائوسن مىباشند که در سه منطقه جغرافیایى، ایران مرکزى (ارومیه – دختر)، البرز و بلوک لوت توسعه دارند. یک اشتباه عمومی در میان شماری از راهنمایان زائران و احیانا برخی از نویسندگان وجود دارد و آن این که محل عبور سپاه خالد را که از پشت بر مسلمانان تاخت، شعب موجود در دل کوه احد; یعنی برابر مقبرة الشهدا در دل کوه احد میداند; به عنوان مثال میرزا محمد مهندس در جزوه مختصری که با عنوان «الوجیرة فی تعریف المدینه» نوشته، چنین اظهار کرده است.

حکمتیار می گفت: «استاد ربانی را باید از جمعیت بیرون کنیم.» در همین زمان بود که انجنیرجان محمد گم شد، این حادثه همه ی ما را تکان داد، در پی این امر شایعات داغی پخش شد که انجنیر جان محمد با داود رابطه داشته است. کوه صفه اصفهان علاوه بر این که یک مکان طبیعی در شهر و جزو جاهای دیدنی اصفهان به شمار میرود، جاهای دیدنی و تفریحی مختلفی را درون خود جای داده است. بطور کلی تعداد تلفات آتشفشانها خیلی کمتر از حوادث طبیعی دیگر مانند زلزله ، تسونامی ، سیل و امراض خطرناک واگیردار است. اکنون نیز افرادی که از نظر روحی و روانی دچارخستگی میشوند یکی از جاهای طبیعی که میتوانند آرامش دوباره خود را باز یابند همین کوهستان است.

چشمه های زیادی معروف به قیرخ بولاخ (چهل چشمه) وجود دارد که آبشاری دیدنی در اثر برخورد آب چشمه ها با صخره ها در مسیر رود حاصل از آب چشمه ها، چشم اندازی زیبا بوجود آورده است. پل بیستون با ۱۴۴ متر طول و ۷،۶ متر عرض روی رودخانه دینور آب و بر سر راه قدیم کرمانشاه به صحنه ساخته شده و پایههای آن در دوره ساسانی گذارده و در دورههای بعد از جمله دوران ایلخانان و صفویه مورد مرمت قرار گرفته است.- کاروانسرای بیستون از آثار دوره صفوی و ساختمان آن در دوره شاه سلیمان و به همت شیخعلیخان زنگنه به پایان رسیده است.

اگر گدازه ویسکوز که سطح آن جامد باشد و با فشار مواد مذاب زیرین از جا کنده شود و از دهانه لبریز و روی دامنه سرازیر گردد، نیروی ثقل از یک طرف و خروج شدید گازهای متراکم و محبوس از طرف دیگر ، سبب تحرک بیشتر قطعات ریزشی و سوزان در شیبهای تند دامنه آتشفشان میشود . انرژی که در یک انفجار عظیم ایجاد می گردد تقریبا معادل انرژی است که از سوختن 5000000 تن ذغال سنگ حاصل میشود . آتشفشانهای منقرض کوههای آتشفشانی است که هزاران سال است فعالیت آتشفشانی ندارند و به نظر هم نمی رسد در آینده فعال شونند.

علی درویش زاده (1364) عقیده دارد که آخرین حرکت کمپرسیونی ( فشارشی) که فلات ایران را تحت الشعاع قرار داده و سبب چین خوردگی، بالا زدگی و جمع شدن پوسته قاره ای ایران گردیده، محل تاشدگی البرز را هم تحت فشار قرار داده است و این فشار موجب فعال شدن شکستگی های عمیق و خروج مواد مذاب گردیده است . چشمه هاى آب گرم منطقه سرعین در استان اردبیل به علت وجود کوه آتشفشان سبلان است.

فوران آتشفشانی همیشه بخار آب زیاد وارد اتمسفر مینماید که با فوران خاکستر هم همراه است. وفور خاکستر به همراه قطعات یومیسی تا فواصل دور پراکنده شده اند که نشان گر انفجارات شدید آتشفشان سهند است . لازم است برای ایمنی در برابر آتشفشان ابتدا در مورد پدیدههای همراه آتشفشان یادآوری مختصر شود . این گدازه ها به طور متناوب همراه با مواد توفی به شدت دگرسان شده می باشند . کارخانه عسل کوهدشت با رعايت شرايط GMPدر زير بناي بيش از 1200 متر مربع بنا شده که مجهز به دستگاه هاي تمام اتوماتيک جهت بسته بندی عسل با بهترین کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی می باشد.

خاکسترهای ریز آتشفشانی که در هوا معلق میباشند، مانع رسیدن نور خورشید به سطح زمین میگردند و در نتیجه سبب کاهش دما میشوند . خطرهاى ناشى از یک آتشفشان خاص، بستگى به نوع عملکرد، نوع ماگما و نیز جایگاه زمین شناسى و جغرافیایى آن دارد. گویا تصمیم بر آن بود تا این آرامگاه به امامزاده تبدیل شود. این سنگ ها نسبت به دیگر سنگ های دماوند قدیمی تر می باشند. کوه کنیا دومین کوه مرتفع در آفریقا و نیز Edinburgh Castle ازدسته کوههای آتشفشانی منقرض به شمار می آید . “دنا” یکی دیگر از قلّه های کوه های ایران در استان فارس ۵۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا ارتفاع دارد.

تشکیلات ولکانو سدیمنت آن به شعاع چند ده کیلومتر از دامنه های سهند به طرف جلگه های اطراف گسترش یافته اند . با انرژی 400000 تن از سوخت معادل آن قابل قیاس است. اگر چه شهر جدید کوهدشت حاصل اسکان عشایر در دوره رضاخان است اما بنا بر روایات تاریخی از حمدالله مستوفی و سایرین به نظر میرسد که در سالیان دور در این منطقه شهری باشکوه دایر بوده است. فعالیت مجدد تفتان شامل: گدازه های داسیتی و آندزیتی متعلق به اواخر پلیوسن در 10 کیلومتری شمال غرب پس از یک آرامش منجر به تشکیل طبقات اگلومرا، یک انفجار مهم در 2 کیلومتری جنوب قله امروزی به وقوع پیوسته که اثر آن امروزه به صورت گودال فرسایشی دیده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید