طبق صلاحدید سرپرست به استراحت پرداختیم

طبق نظرات کوهنوردانی که از این مسیر یا مسیرهای مشکل دیگر، قله را فتح کردهاند، چنین برداشت میشود که نوع سنگها و صخرههای کوه صفه به صورتی میباشد که نمیتوان به عنوان دستگیره در صخره نوردی، صد در صد روی آن تکیه کرد و گاهی این سنگها که زیر دست یا پا به عنوان تکیه گاه انتخاب شدهاند از جای خود کنده میشوند و کوهنورد سقوط میکند. در میان سیاحان اروپایی عصر صفوی نیز، ژان تاورنیه جهانگرد فرانسوی در سفرنامه خود مینویسد: «در سمت جنوب به فاصله دولیو (حدود 4.5 کیلومتر) از شهر اصفهان، یک کوه بسیار مرتفعی بلند شده که در قله آن از جانب غرب، آثار یک قلعه دیده میشود و میگویند جنگ دومی که اسکندر با ایرانیان درانداخت در همین صحرا بوده و داریوش در آن قلعه اقامت داشته است، در سمت شرق یک غاری در سنگ دیده میشود که یا طبیعی است یا اینکه دست طبیعت و صنعت هر دو در ایجاد آن شرکت داشتهاند.

پوشش گیاهی در صفه بر دو نوع است؛ پوشش گیاهی خودرو و فضاسازی شهرداری. نقاشی هایی در دو طرف جنوب و شمال غار روی دیوار سایبان نقش بسته مربوط به دوازده هزار سال پیش می باشد که در معرض عوامل طبیعی و انسانی قرار دارند. یعنی سن حدود ۱۸۰ میلیون سال پیش (همزمان با دوره فراوانی دایناسور ها).که این شیل ها ظاهر تیره و ورقه ای دارند. قطعاً میزان فرسایش و کمبود آب در زمانی که قلعه ساخته شد، با زمان حال قابل مقایسه نیست و آب جاری در چشمه پاچنار به حدی بوده که نیاز قلعه را تأمین نماید.

همچنین در فصل تابستان وجود گرد و غبار و اصطلاحاً ریزگردها، شفافیت آسمان اصفهان را میگیرند و دیگر مانند گذشته، هر روز، منظره زیبا قابل مشاهده نیست. از میدان هفت تیر یا همان گلیجان خودمان در تنکابن، بسوی جنوب در جاده ای میرویم که باران های لطیف شمال ایران عزیز آنرا شسته و تمیز تر نموده، به جاده ای میرویم که طراوت دارد، شادابی دارد، در هر فصلی و هر روزی و شبی منظره های تماشایی خاص خود دارد. ارتفاع کوه صفه برای کسانی که کوهنوردی را به صورت حرفهای انجام نداده اند، تا حدودی زیاد است ولی در حال حاضر برای رسیدن به قله این کوه، مسیری ایجاد شده است که در آن نیازی به سنگ نوردی یا صخره نوردی نیست، برای همین تنها با داشتن کفش مناسب و عصای کوهنوردی، میتوانید در عرض چند ساعت این کار را انجام دهید.

دیگر رشته کوههای معروف عبارتند از ریزه کاچکار در شرق منطقه دریای سیاه با ارتفاع 3932 متر، نقده آلاداغ در مرکز رشتهکوههای توروس با اتفاع 3756 متر، کوههای جیلو- سات در نزدیکی حاکاری در شرق رشته کوههای توروس با ارتفاع 4136 متر. در آبان یشت بند 37 آمده است که گرشاسپ در کنار دریای پیشین، فدیه نیاز اناهید نموده است و بنا بر مینوی خرد (61 بند 20- 26 بند 40) تن سام در دشت پیشانسه نزدیک کوه دماوند است. کره زمین در ابتدا کرهای گداخته بوده است و در طول سالهایی که از عمر آن میگذرد، پوسته بیرونی به لایهای سخت تبدیل شده و بر اثر عبور مواد مذاب از منافذ، بخشهایی از این پوسته سوراخ شده و مواد مذاب داخل آن به سطح زمین رسیده است.

این منطقه صعب العبور، این دره را تبدیل به یک کابوس برای مهاجمان میکند. در جنوب شهر اصفهان کوهی مهم قرار دارد که قدمتش به دوران حضور فرقه اسماعیلیه در اصفهان بر می گردد، «صفه» کوهی است که امروزه به یکی از تفرجگاه های اصلی مردم اصفهان برای گذراندن ساعات فراغت از کار و هیاهو و دوری از آلودگی شهر تبدیل شده و پایگاه اصلی کوهنوردی اصفهان نیز به حساب می آید. محدوده تفریحی مربوط به کوه صفه اصفهان افزایش پیدا کرده و محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت است. صمدزاده درباره افرادی که اصلا گزینه مناسبی برای ازدواج نیستند گفت: از جمله افرادی که ازدواج با آنها صحیح نیست، افرادی هستند که هنوز کودک مانده و از لحاظ رفتاری بالغ نشده اند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در پی گزارشی از سقوط کوهنوردی از ارتفاعات ماری کوه صفه با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی اصفهان، گروه امداد و نجات از ارتفاع و کوهستان از ایستگاه شماره ۱۲ به محل حادثه اعزام شدند. مجموعه ارتفاعات كوه صفه با بلندترين نقطه ارتفاع 2257 متر از سطح دریا و 590 متر از سطح زمين در جنوب غربي اصفهان واقع است.

با کرامپون شش شاخه بسیار راحت می شد آن یخچال را پیمود. پدرش یک سال و اندی پس از تولد فرزندش به شهر قم مهاجرت کرد.لاریجانی تحصیلات جدید را از دبستان در سال ۱۳۴۵ آغاز کرد و در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند.وی هنگام وارد شدن به سال چهارم دبیرستان با فراهم آمدن بورس تحصیلی از دانشگاه صنعتی شریف عازم تحصیل در یکی از کشورهای غربی بود که ناگهان زندگیاش دگرگون شد و با تشویق پدر به دروس دینی رو آورد.او در سال ۱۳۵۶ به حوزه علمیه قم رفت و بیشتر دروس مقدمات و سطح را در فرصتی اندک و در نزد استادان برجسته که گاه از نزدیکان وی نیز بودند، به پایان رسانید.سپس در درس خارج بزرگان قم، از جمله والد خود، حاضر شد و سالها از محضر آنان بهرههای بسیار برد.لاریجانی از سالهای نخستین انقلاب به مقوله تهاجم فرهنگی و شناخت آن اهتمام ویژهای داشت و در این زمینه فعالیتهای گستردهای انجام داد.وی از سال ۱۳۶۸ به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال داشت.

هراس او هنگامی فزونی یافت که صلیب بزرگی را بر دروازه بزرگ شهر افِسوس مشاهده کرد. علاوه بر آن سرگرمیهای دیگری هم در این کوه وجود دارند. پرسیدن آدرس اولین کاری است که ما هنگام ورود به کشور دیگری یا حتی هنگامی که در جستجوی یک مکان هستیم، انجام می دهیم. پدیده دگرسانی به صورت گسترده ای در سنگ های منطقه در امتداد گسل ها و شکستگی ها بچشم می خورد، در داخل محدوده شاهد دگرسانی وسیع از نوع کائولینیتی می باشیم. در این میان اما شهرهایی وجود دارند که بسیار رساتر صدای طبیعت، تاریخ و فرهنگ ایرانی را به گوش جهانیان می رسانند.

2- صفه برگرفته از صفاي منظر اطراف كوه می باشد. در اطراف این قلعه، معابری وجود دارد که قلعهنشینان از طریق آن میتوانستند به قلعههای کوچکی که در اطراف شاهدژ وجود داشت، راه پیدا کنند اما امروز اگر چه دیگر آثاری از آن قلعههای کوچک دیده نمیشود اما آثاری از برجهای دیدهبانی را در ضلع غربی قلعه میتوان دید که هنوز صلابت و انسجام آنها از بین نرفتهاند. اوراق خاک خورده تاریخ را که ورق میزنیم، در بخشی از کتاب «تاریخ اصفهان» چنین میخوانیم: باستانشناسان در بخش شرقی این قلعه، به بخشی برخورد کردند که جایگاه اصلی اشرافزادگان بود که هماکنون بسیاری از سطوح آن پوشیده از سنگ است.

درباره وجه تسمیه کوه صفه در کتاب سبعالمثانی که در دوران زمامداری شاه سلیمان صفوی توسط شیخ نجیبالدین رضا تبریزی اصفهانی به رشته تحریر درآمده به این موضوع اشاره شده است به طوری که در بخشی از آن، شیخ نجیبالدین رضا، اطلاق کلمه صفه به این کوه را به دلیل حضور میرعلی صفه، از عرفای آن عصر میداند که آنجا را محل زندگی و عبادت خود کرده بود زندگی او سبب شد تا نام آن کوه را «صفه» بنامند.

دیدگاهتان را بنویسید