فلات ایران و کوههای موجود در آن

اين محل، براي بدرقه و وداع مسافراني بود که به شام عزيمت مي کردند يا از آنجا باز مي گشتند. بادهای آن بسيار سرد است ولی شديد نيست لكن با خشكی آب و هوا درياچههای متعددی در آنجا هست كه برخی وسيع باشد ليكن آب اين درياچهها روبه نقصان است چنانكه بعضی بكلی از ميان رفته است. وي افزوده است که همين نام و تاريخ در مقبره شهداي بدر هم موجود بوده است.

به همین جهت، آن سرزمین به نام او بدر نامیده شده و از نظر ریشه لغت، بدر به معنى پر و کامل است. گفتنی است که اگر فوران به شکل انفجاری باشد، تاثیراتی به مانند پرتاب گدازه به همراه گازهای سمی، پرتاب خاکستر و سنگها بسیار داغ را دارد. گروهی از زنان نیز با سپاه مکه همراه شدند؛ مانند هند همسر ابوسفیان، ام ّحکیم دختر حارث بن هشام و فاطمه دختر ولید بن مغیره. از دیگر آتشفشانهای فعال در کشور ایتالیا میتوان به کوه «اتنا» در شمال شرقی جزیره سیسیل اشاره کرد. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی مفید در مورد پدیده آتشفشان ارائه دهیم و آتشفشانهای فعال در ایران و جهان را نیز نام بردیم.

از آخرین زمان فوران آتشفشان قله سبلان اطلاعی در دست نیست؛ اما شکل قطعه قطعه گدازهها در مساحتی بهاندازه ۱۲۰۰ کیلومتر مربع، در دامنههای این کوه، از فورانهای شدید و پی در پی آتشفشان در این کوه در سالهای دور خبر میدهد. کیلومتر طول و یک تا سه کیلومتر عرض، از شرق به غرب کشیده شده و ۱۹ کیلومتر مربع مساحت دارد. رودخانه لار و دیوآسیاب در غرب و رود پنج او (پنج آب) در شرق دماوندکوه جاری است. در این حال مشرکان در دشت واقع در جنوب غرب احد قرار داشتند.

چه با تله کابین بالا بروید و سپس پیاده ادامه دهید تا به قله برسید، یا تمام راه را پیاده روی کنید، یا با یک تور جیپ دارای راهنما به سمت بالا حرکت کنید، به هر حال به یک چکمه پیاده روی ضخیم و لباس گرم نیاز خواهید داشت. سنگهای آتشفشانی پس از افتادن روی سطح زمین به سرعت سرد میشوند. در برخی از سالها از جمله سال ۱۳۸۶ شاهد افزایش خروج دود و بخارهایی از قله بودیم که برخی از شاهدان آن را گواهی بر فعال شدن این آتشفشان پنداشتند، اما در حقیقت در سالهای پر بارش با نفوذ آب به درون قله و برخورد سنگهای داغ، جریانی از بخار آب از دهانه قله خارج میشود و چنین به نظر میرسد که فعالیتهای آتشفشانی صورت گرفته است.

خاکستر و دود حاصل از این فوران پروازها را مختل کرد و دمای هوا را تا پنج درجه در سال بعد کاهش داد. حداقل دمای هوا در ارتفاعات قله در زمستان تا ۶۰ درجه زیر صفر نیز می رسد و در تابستان دو درجه زیر صفر است. جدیدترین گدازهها در دامنه غربی مخروط قرار گرفته اند و روی همین دامنه است که به طور محلی مخروطهایی از خاکستر وجود دارد. در فعالیت آتشفشانی ماگما راه به سطح زمین پیدا می کند و پخش مواد سنگی آواری روی سطح زمین در نتیجه پدیده انفجار، انجام می شود.

گرچه فوران آتشفشان در عصر حاضر از مرگبارترین حوادث طبیعی است، تاثیری که از بقایای گدازهها و مواد مذاب روی زمینهای اطراف میماند، در طولانی مدت سبب حاصلخیزی آن مناطق میشود. آیت اللّه جوادی آملی که مدت پنج سال در درس ایشان شرکت کرده بود، درباره استادشان می گوید: “مرحوم آیت اللّه میرزا هاشم آملی، بسیار به پرورش شاگرد علاقه مند بودند و تقریرات درس را دقیقا مورد مطالعه قرار می دادند”. همچنین کوه دماوند از سال ۱۳۸۱ به عنوان «اثر طبیعی ملّی» در شمار مناطق چهارگانهٔ ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفتهاست. وجود حدود ۱۰۷۶ غار، فقط در اطراف شهر آنی (شهر باستانی) حاکی از وضعیت مناسب زندگی انسانهای غارنشین در آن دوران در منطقهٔ بلندیهای ارمنستان است.از دوران زیست (همو سپینس)ها آثاری باقی مانده که قدمت آنها در بلندیهای ارمنستان به دوازده هزار سال، پیش از میلاد باز میگردد.پیدایش، اسکان و رشد انسانهای اولیه مستقیماً در گرو محیط زیست مناسب بوده است.

آن هنگام که دو طایفه از شما تصمیم گرفتند سستی نشان دهند و خداوند پشتیبان آنها بود. ایالت کالیفرنیا نیز با کوههای آتشفشانی «لانگ ولی»، «لسن» و «شاستا» از فعالترین نقاط آتشفشانی جهان محسوب میشود. دانشمندان با بررسی نقاط مستعد فوران آتشفشان در جهان، موفق به شناسایی مراکز فعال آتشفشانی شدهاند؛ گرچه پیشبینی وقوع آتشفشان امکانپذیر نیست. مخروط پهن و گسترده کوه سهند با گدازههای باقی مانده از فوران آتشفشان در دامنههای این کوه، فعال بودن آتشفشان سهند در گذشته را نشان میدهد. آتشفشان پدیدهای در حوزه علم زمینشناسی است که در زبان ساده میتوان آن را فوران تودههای مذاب از حفرههای سطح زمین دانست.

دی کرومات آمونیوم نمکی است که از یون های آمونیوم و یون های دی کرومات تشکیل شده است. تشکیل گروه در شبکه اجتماعی جهت آشنایی همنوردان و اطلاع رسانی در خصوص روال برنامه و تجهیزات مورد نیاز. گروه اندکی از سپاهیان اسلام به طمع غنایم، پست استراتژیک را ترک کردند و این سبب نفوذ دشمن شد. به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان؛ فوران کوه آتشفشان در اکوادور باعث ثبت لحظهای زیبا اما ترسناک شد. کوه بزمان به دلیل اینکه که در دوران کواترنری تشکیل شده و سن قدیمیترین سنگهای آن حدود ۱۱.۷ میلیون و جوانترین آنها ۰.۶ میلیون سال ایت به جوان ترین آتشفشان ایران معروف است.

اولین فعالیتی که شکل امروزی مخروط شمال غربی آن را درست کرده است باید سنی قبل از دوره پلسیتوسن (از دوران کواترنری از یک هشتم میلیون سال پیش تا ۱۰ هزار سال پیش) داشته باشد. براساس تحقیقات زمینشناسان سن مطلق گدازههای گوناگون سهند بین ۱۲ تا ۱۴ میلیون سال تخمین زده شده است. اين پل در سال 1379 در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده است . در بعضی فورانهای آتشفشانی انفجارهای پیاپی رخ میدهد که بهدلیل افزایش انرژی گازهای منبسط است. این گدازهها زیر پوستهای جامد مخفی میمانند تا زمانی که بهدلیل کمتر شدن چگالی بهسمت بالا شروع به حرکت میکنند.

دی اکسید کربن نیز با وجود آن که از گازهای گلخانهای محسوب میشود و در گرم شدن زمین نقش دارد؛ اما با توجه به تعداد فوران آتشفشانها در سال، تاثیر محدودی در این فرآیند دارد؛ بنابراین خسارت قابلتوجهی نخواهد داشت. در بخش شمالی کتیبه بیستون و دقیقاً مقابل نقش برجسته بلاش، آثاری از دوران اشکانی به چشم میخورد. مهم ترین آثار موجود در دامنه کوه بیستون، کتیبه بیستون، مجسمه هرکول ، فرهاد تراش، کاروانسرای عباسی، سراب بیستون هستن که قدیمی ترینشون کتیبه بیستونه که متعلق به دوره هخامنشیان و داریوش شاهه. در آن اشاره به بیستون آورده شده بود که کوه بیستون به اهورامزدا پیشکش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید