لذت کوهنوردی به همراه تفریحات مهیج دیگر

دریاچه ها در ناحیه پامیر به طرف شرق هستند. از برف های دایمی و یخچال های کوهسارها، رودها و سیلاب های بی شمار به وجود آمده که به شکل رودخانه های پر از آب جریان می یابند. در کشور تاجیکستان اسماعیل سامانی را بنیانگذار تاجیکستان می دانند و بنای یادبود اسماعیل سامانی در شهر دوشنبه نیز از نمادهای این کشور به شمار می رود. جنوب شهر پر بود از نخلستانهای متراکمی که مانع نفوذ دشمن به داخل شهر بود؛ در شرق مدینه نیز خانههای بههمپیوستهای ساخته شده بود که مانع عبور لشکر میشد؛ در غرب شهر هم کوه سَلع قرار داشت.

همانطور که این سه نفر از اردوگاه ۳ از این طنابها به سمت چادر خود عبور میکردند، یک اتفاق بحثبرانگیز افتاد. تقریباً در هر قسمت از شهر اصفهان که باشید میتوانید نمایی از کوه صفه اصفهان را مشاهده کنید. در این مقاله با کوه مرتفع و باصلابت اصفهان آشنا شدید و عکس کوه صفه اصفهان در شب را مشاهده کردید. استان زاگرس طرح پیشنهادی برای تشکیل استانی جدید در شرق استان لرستان به مرکزیت بروجرد بود. به طوری که مسیر 3 ساعته تا پناهگاه بیش از 8 ساعت زمان نیاز دارد.

همچنین تعداد زیادی مسیرهای فرعی که استفادهٔ کمتری از آنها میشود. پلطداربن، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. شما فرض کنید قصد دارید خودتان یک تونل را بکنید مسلما اگر در فرضایت خود این مهم را تجسم کنیم اول سعی میکنیم از ریزش آن یعنی ریزش سقف به پائین جلوگیری کنیم پس ابتدا محلی را حفاری میکنیم که کمتر خطر ریزش داشته باشد یعنی خاک ان یا ماده.

در مورد زمینلرزههای اخیر نپال چطور که زمینشناسان معتقد هستند تقریبا سه سانتیمتر از ارتفاع کوه کاسته است؟ قانون میگوید رأی قطعی بهعنوان یکی از دلایل عدم صلاحیت مطرح میشود و من اجازه ردصلاحیت این فرد را ندادم و با هیأت نظارت استان و سایر دستگاهها مذاکره داشتم. سورگلو،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. گل محمدلنگه، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. بعد از چند روز آب چشمهی بالا رود خشك شد، مردم همه پیش خان جوان رفتند و از وضع پیش آمده نزد او شكایت كردند.

در این سرزمین مردمانی زندگی میکردهاند که آثار سرپنجههای هنرمندانهي آنها بر سنگهای سخت بعد از گذشت دوازده هزار سال هنوز جلوهگر و بیان کنندهي اندیشههای آنها درهزاران سال پیش است. سال ۱۳۶۷ در اولین تجربهٔ پیش از ورود به دنیای حرفه ای کوهنوردی گروه قندیل را بنا نهاد و بعد از آن فعالیتهای خویش را در گروه کوهنوردی سامرند شهرستان نقده ادامه داد تا بالاخره در سال ۱۳۷۳ به همراه جمعی از دوستان پیشکسوت این رشته در سطح شهرستان گروه کانون کوهنوردان نقده را تأسیس کرد و آغاز فعالیتهای این گروه را میتوان سر آغاز ورود محمد به دوران زندگی حرفهای در رشتهٔ کوهنوردی قلمداد نمود.

بزرگ ترین رودخانه های فرعی نیز وخش و کافرنهان هستند که از ناحیه های شمال شرقی تا جنوب غربی تاجیکستان جریان دارند. حال اگر مقدار پیریت زیاد باشد لاجورد بصورت زمینه سبز یا مات دیده می شود در لاپیس لازولی های شیلی (شمال شهر سانتیاگو) و روسیه به علت وجود رگه ها و لکه های برجسته سفید کلسیت دارای ارزش پایین تری هستند. معاون امور جنگل سازمان جنگلها و مراتع کشور در گفتگو با خبرگزاری مهر تأکید میکند: به دلیل گرم شدن هوا و تغییرات اقلیمی جهان و همچنین حفر غیرکارشناسی تعداد زیادی چاه در فلات مرکزی، مهاجرت اکولوژیک به شمال ایران و شمال زاگرس اتفاق افتادهاست و همین مسئله باعث شده که برای حفظ سطح ایستایی فعلی تلاش برای نگهداری پوشش زاگرس و البرز بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

در طول ساحل دریاچه علاءالدین، جنگلی از درختان قرار دارد که به طول 2 کیلومتر از ساحل دریاچه تا دیواره مشرف به دره را پوشش داده و به آن شکوه و جلال خاص بخشیده است. پیرامون این دریاچه ها نیز درختان کاج روییده و به شکل جنگل درآمده اند. با وجودی که مسیر استاندارد صعود این کوه، حاکی از عدم احتیاج به تجهیزات و حربههای حرفهای و دشوار است (صعود به قلههای هشتهزار متری دیگر از قبیل کی۲ و نانگا پاربات بسیار دشوارتر میباشد.)، عوامل خطر آفرین طبیعی از قبیل بیماری ارتفاع، بادهای شدید و آب و هوای نامطلوب نیز وجود دارند.

مردم ولسوالی خواهان از نگاه مالداری مانند دیگر ساحات بدخشان مصروف نگهداری و تربیه مواشی میباشند. مردم روستای برفی “بلوران” کوهدشت که از نعمت گاز محروم هستند بیش از ۲۵ روز است درسرمای زمستان دسترسی به نفت ندارند و چراغ خانههای آنها در زمستان خاموش از سوخترسانی است. انواع کالاهای مصرفی را از کشورهای پیشرفته وارد می کنند . تعداد دریاچه های تاجیکستان نسبت به دیگر کشورهای آسیای میانه بیشتر بوده و به حدود 1300 دریاچه کوچک و بزرگ می رسد که مساحت آنها 705 کیلومتر مربع است. 90 درصد مردم تاجیکستان پیرو دین اسلام هستند که تقریبا 85 درصد آنها مسلمانان سنی حنفی و پیرو ابوحنیفه بوده و 5 درصدشان شیعه اسماعیلی هستند و البته 1 درصد از جمعیت کل نیز شیعیان اثنی عشری هستند.

به دلیل وجود دشت کویر و دشت لوت در شرق فلات ایران، کشاورزی در این مناطق امکان پذیر نبود، اما به دلیل وجود انواع معادن در این بخش از فلات ایران، جمعیت زیادی در آن جا ساکن شدند. فورانهاى شدید همراه با انفجار مقدار زیادى خاکسترآتشفشانى به داخل اتمسفر وارد مى کنند. در این قبیل گودال های کوچک، گدازه ها مقدار زیادی گاز دارند. این نمونه ها با فشار دادن زیر دندان نیز فرو روند. امامزاده محمد (ع) در دامنه کوههای فیروزکوه زاگرس در جنوب رودخانه سیمره قرار دارد که به شاهزاده محمد نیز معروف است. و اگر تجسم خود را ادامه دهیم به راحتی میبینیم که (( اگر درفیلم های که تونل حفر میکنند مثل حتی تونل های فیلم فرار از زندان یا ….

لذا تاجیک های فعلی همان وارثان ایرانیان باستان آسیای مرکزی به خصوص سغدی ها و باختری ها محسوب می شوند که کشور آنها آریانا یا ایرانویج گفته می شود و نام تا جیان که از نام تاجیک گرفته شده در کتاب اوستا قید شده است. زنی بود باسواد که از علم پزشکی نیز مطلع بود. “ورد” در قسمت پایانی این کلمه نیز احتمالا از “برد” که در زبان بختیاری به معنای سنگ می باشد گرفته شده است.

دلیل نام گذاری آن این بوده است که در این محل دوشنبه بازار برگزار می شده است. Pico de Fogo که در جزیره کیپ ورد قرار دارد، یکی از فعال ترین کوه های آتشفشانی جهان بوده و هر زمان تهدید به انفجار کند، ساکنین بومی روستای کوچک Cha das Calderas را وارد به تخلیه محل زندگی خود می کند. مسیر پر برف اما برفکوبی شده بود با توجه به سنگینی کوله ها با سرعتی منطقی حرکت خود را ادامه دادیم تا در ساعت ۸:۴۵دقیقه به مسجد صاحب الزمان در ارتفاع ۳۰۰۰متر رسیدیم.آنجا صبحانه کوچکی خورده کمی استراحت کردیم و بعد از گرفتن چند عکس در ساعت ۹:۱۰ دقیقه حرکت خود را به سمت محل شب مانی یعنی بارگاه سوم در ارتفاع ۴۲۰۰متر آغاز کردیم.خوشبختانه هوا بسیار مساعد بود و در راه تعداد قابل توجه از کوهنوردان دیده میشدند که به سمت بارگاه حرکت میکردند.بخاطر وجود تیمهای دیگر در منطقه برفکوبی زیادی نداشتیم.در بین راه در چند جا توقف های کوتاهی داشتیم و با دیگر کوهنوردان حاضر در منطقه خوش و بشی کردیم.

بطور کلی گازهای آتشفشانی یا فومرولها از نظر شیمیایی به دو دسته تقسیم میشوند . آرارات دارای دو قلهٔ آتشفشانی آرارات بزرگ (۵٬۱۳۷ متر) و آرارات کوچک (۳٬۸۹۶ متر) است.مخروط کوچکتر این کوهستان، معروف به آرارات کوچک یا ماسیس ۳٬۸۹۶ متر بلندا دارد و در جنوب شرقی قله اصلی واقع شدهاست. وادی فرغانه و دیگر ارتفاعات به وسیله کوه های اطراف از هوای قطبی حفظ می شوند. این بنای یادبود یکی از جاذبه های گردشگری شهر دوشنبه و کشور تاجیکستان محسوب می شود که گردشگران زیادی در سفر خود به تاجیکستان از آن بازدید می کنند.

اين در مسجد قُبا بود که نازل شد، اين که مربوط به امام و پيغمبر(عليهم السلام) نيست، اين براي مؤمنين است. در کوه های پامیر آب و هوا قطبی نیمه خشک است و هوا به طور موثری منطبق با ارتفاعات تغییر می کند. سنگ لاجورد یا لاپیس لازولی (به انگلیسی Lapis Lazuli)، سنگی نیمه قیمتی با رنگ آبی متمایل به رنگ نیلی تا بنفش با درجه سختی 5 – 5.5 در مقیاس موس است که به طور نسبی به حرارت، فشار، محلولهای گرم، اسیدها و محلول های قلیایی بسیار حساس است. زبان تاجیكی امروزه جای زبان روسی را كه به طور عام در تاجیكستان استفاده می شد، گرفته است.

زبان تاجیكی 80 درصد گویش كشور را در بر می گیرد و زبان روسی به عنوان زبان معاشرت بین اقوام و ملیت های گوناگون ساكن در تاجیكستان پذیرفته شده است. خط رسمی تاجیكستان خط سریلیک می باشد که در آسیای مرکزی به دستور شوروی در دو مرحله الفبا تغییر یافت. شبکه رودخانه های تاجیکستان به حوضه سه رودخانه بزرگ آمودریا یا جیحون، سیردریا یا سیحون و زرافشان که بزرگ ترین رودخانه های تاجیکستان هستند سرازیر می شوند. این شبکه رودخانه های متراکم از میان دره ها به صورت زنجیره ای در مناطق مختلف جریان دارند. همچنین گاهی در بازار نام های متفاوتی از این سنگ وجود دارند مثلا : Swiss Lapis (جاسپر یا کالسدونی رنگ شده)، German Lapis (جاسپر رنگ شده)، Canadian Lapis (همان سودالیت) بنابراین نباید آنها را با لاپیس لازولی اشتباه بگیرید.

زبان روسی نیز مخصوصا در شهر دوشنبه هنوز هم كم و بیش استفاده می شود و زبان معاشرت بین ملیت های مختلف نیز است. حضرت ابراهیم علیه السلام نیز بر بالای کوه ابوقبیس مردم را به حج فرا می خواند. Lapis به معنی سنگ و Lazuli معنای آبی آسمان نیلی را می دهد. این کوهستان بسیار زیبا بوده و دریاچه هایی در دل خود جریان دارد که به رنگ های مختلفی مخصوصا آبی، فیروزه ای و سبز به چشم می آیند.

دیدگاهتان را بنویسید