ماجرای رفتن حضرت موسى(ع) به کوه طور چه بود؟

کوه نور، که در چهار کیلومتری شمال شرقی شهر مکه و کنار راه منا به عرفات بوده، اکنون به علت گسترش مکه، در داخل مکه قرار گرفتهاست. حکومت 20 ساله شاه شجاع زیاد دوام نیاورد و وقتی شیرپنجاب جایش را گرفت، کوه نور به هندوستان فرستاده شد و به دست کمپانی هند شرقی انگلستان افتاد. چون به احتمال زیاد این تایم شلوغترین زمان رستوران کوه نور کیش است. این رستوران سنگی با طراحی و میز و صندلی و چیدمانی که دارد از خاص ترین رستورانهای موجود جزیره کیش است که مورد علاقه عموم مردم قرار دارد.

دیوید کامرون- نخست وزیر انگلیس- در جریان مصاحبه های تلویزیونی که با یکی از شبکه های معروف هندی داشت گفت: «درخواست های زیادی درباره بازگرداندن تمام چیزهای گرانبهایی که در موزه انگلیس نگهداری می شوند مطرح است. در حال حاضر نه ایران و نه هند نتوانسته اند برای بازگرداندن کوه نور کاری از پیش ببرند. چند ماه قبل روزنامه دیلی تلگراف موضوع جالبی را درباره بازگرداندن الماس گرانبهای کوه نور گزارش کرد. هرچه با دقتتر گوش دهید، بیشتر موضوع را درک میکنید.

دریای نور سال هاست که در ایران است اما کوه نور بیشتر دستخوش اتفاقات مختلفی بوده، خیلی از کشورها این جواهر را متعلق به خودشان می دانند ولی در حال حاضر انگلستان است که کوه نور را سفت و محکم نگه داشته است. با اینکه در حال حاضر گلکنده هیچ شباهتی به قلعه ندارد و کاملاً از بین رفته اما برای گردشگران هندی که به مکانهای تاریخی علاقه دارند، جزو اولین انتخاب هاست.

قله اگری بعد از این صعود بین کوهنوردان بسیار معروف شد اما تا چندین سال روی خوش به هیچ کوهنوردی نشان نداد. کارشناسان زمین شناسی اعتقاد دارند بین فرونشست زمین با افت سطح آب زیرزمینی و جنس رسوبات ارتباط مستقیمی وجود دارد و از آنجا که سنگهای کوه نمک قم معمولا از نوع گچی، نمکی و آهکی است انحلال آنها در آبهای زیر زمینی باعث پیدایش چنین شکافها و گودالهایی شده است. نمک کمترین رخنمون را دارد و باقیمانده هاى نامحلول سازند هرمز شامل انواع سنگ هاى ولکانیکى و رسوبات مارنى و ماسه سنگى نماى عمومى را تشکیل مى دهد.

در نزدیکی جنوب، فلات با درهٔ رود یارلونگ سانگپو که در بستر رشتهکوه هیمالیا جریان دارد و با صفحهٔ گستردهٔ جلگه سند و گنگ برش خوردهاست. در فاصله سالهای ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۶ پنجاه حلقه چاه اکتشافی دیگر نیز در این حوضه حفر گردید که باعث اکتشاف ۳ میدان گازی بزرگ یتیم تاق (۱۹۶۰)، خواجه گوگردک (۱۹۶۱) و خواجه برهان (۱۹۶۴) شد. من تا به حال در طول مدت فعالیتم، هرگز چنین شیء عجیبی در یک عکس هوایی ندیده بودم.» پس از آن یک گروه کاوشگر آمریکایی نیز به منطقه مورد نظر اعزام شد، ولی حتی با انجام تحقیقات کوتاه مدت، نتوانست اطلاعات قابل توجهی بدست آورد.

بعدى: آنچه از مسجد براى من مجاز است براى تو نیز مجاز است زیرا تو نسبت به من همانند هارون نسبت به موسى هستى. ثروت زیادی داشت، در علوم فقه، تفسیر، کلام، فلسفه، طب و ریاضیات متبحر بود و در تمام این زمینه ها تالیفاتی دارد که تالیفاتش نیز مثل خودش، شهرت و اهمیت زیادی پیدا کرد و در سراسر ممالک اسلامی مورد بحث و تحقیق قرار گرفت. مدیریت موسسه دانشگستر کوه نور “مهندس محمدحسین شکرالهی” پیام مدیریت : سازمانی میتواند به موفقیت دستیابی داشته باشد که بتواند در قالب مجموعهای از استعدادها و توانمندیها و با در نظر گرفتن برنامهریزی دقیق و بلندمدت برای مشکلات راهحلهای بهینه پیدا کند.

اگر دوست دارید در این لحظات در رستوران حضور داشته باشید، بهتر است که از قبل میز رزرو کنید. اگر به صورت مستقیم از خود رستوران میزتان را رزرو کنید، ترانسفر رایگان از محل اقامتتان تا رستوران در اختیار شما قرار میگیرد. اين ذخاير عبارتند از کانسار کاييش در ايالت باميان با 110 ميليون تن ذخير و عيار متوسط 6/48% آهن، دو کانسار در ايالت بدخشان، به نامهاى فورمراه و سياخ، به صورت اسکارنى، با عيار 67% آهن و کانسار زراک در استان باغلان، داراى سه زون هماتيتى و مگنتيتى، با عيار 5/62% آهن. آرارات دو قله آتشفشانی دارد که یکی آرارات بزرگ با ۵۱۳۷ متر ارتفاع و دیگری آرارات کوچک با ۳۸۹۶ متر ارتفاع است.

گذشته از این، نقل قولهای دیگری هم درباره کوه نور وجود دارد. این پیست اسكی در فاصله 12كیلومتری روستای آلوارس و 24 كیلومتری سرعین قرار گرفته است و از آنجائی كه پیست فوق در ارتفاع 3200متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف های این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد.از ویژگیهای بارز منطقه ای كه مجتمع ورزشهای زمستانی آلوارس در آن واقع شده است علاوه بر جاذبه های زمستانی می توان به جاذبه های بهاری و تابستانی آن ازجمله روی آوردن عشایران با گله های خود به مناطق حوالی آن، هوای خنك و معتدل در اوج تابستان، پوشش گیاهی و گل های رنگارنگ بصورت دشت های وسیعی از شقایق های كوهی، گل ختمی، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیك كمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین، نیر، اردبیل می باشد كه استفاده از آن را در تمامی فصول سال مفید و خاطره انگیز می نماید.

از اینکه هوای قله خوب بوده خوشحال شدیم و امیدوار بودیم فردا نیز هوای خوبی برای صعود در انتظار ما باشد. به چت عاشقانه تا دم صبح به شب ِ خواب دیدن فردا به دو تا بچه ای که نقشه ی ماس پسرت کوه – دخترم دریا ! او بسیار زود دریافت که این شیء قایق مانند، بسیار بزرگتر ازحدی است که قبلاً تصور می کرد. پس از نادر شاه به نوه او رسید که آخرین پادشاه افشار بود. الماس های کوه نور و دریای نور که جزو معروفترین جواهرات سلطنتی دنیا به حساب می آیند، سرگذشت عجیب و پرفراز و نشینی داشته اند.

الماس نورالعین از معروفترین الماس هایی است که در ایران وجود دارد. ولی میتوان ادعا کرد که در فورانهای اصلی دودکش جدید حاصل میشود در حالی که در فورانهای گازی فقط دودکش قدیمی دوباره باز میگردد از نظر توصیفی مراحل تولید یک آتشفشان به شرح زیر است: اول خاکهای محل دهانه بر اثر انفجار به اطراف پراکنه میشود. کوه نور که به یک جا ماندن عادت ندارد، بعد از مرگ نادر شاه توسط احمد شاه درانی به افغانستان رفت و به دست شاه شجاع رسید.

کوه نور برعکس دریای نور که مدتهاست در موزه ملی جواهرات ما در میدان فردوسی جا خوش کرده، کلی دست به دست چرخیده است. یک کپسول سایز کوچک هم درون اینها جا می شود. در این روش هر شخصی که ترجیحا از شرکت فن آوا اینترنت پرسرعت (حداقل64Kbps Dedicate) داشته باشد میتواند بر روی اینترنت پر سرعت خود یک خط تلفن ثابت داشته باشد. در انگلستان بود که سفرهای این الماس برای همیشه به پایان رسید. اولین بار سال 1976 بود که ذوالفقار علی بوتو، از جیمز کالاهان همتای خود در انگلستان خواست کوه نور را به مالک اصلی آن پس بدهند اما این اتفاق نه برای پاکستان افتاد، نه افغانستان نه هند و نه ایران.

کوه نور همچنان در انگلستان ماندنی شده است. دریا نور برای ناصر الدین شاه بود وآن را در تاجش می گذاشت . درباره موسسه دانش گستر کوه نور موسسه دانشگستر کوه نور تحت مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با شماره ثبت ۲۶۷۸۹، در سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را بهعنوان اولین موسسه اعزام دانشجو به سپانیا و پرتغال در ایران آغاز کرد. در تاریخ ثبت شد که نادر شاه آنرا در جنگ با هند به دست آورده . خیلی ها نقل می کنند که این الماس ابتدا به دسته شمشیر افراسیاب نصب بوده و بعد رستم آن را در جنگ تورانیان تصاحب کرده است.

کوه نور همراه با دریا نور در زمان نادر شاه که در یکی از جنگ هایی که با هند داشت به دست آمد . بنابراین ، اکنون که برای تعریف کلی دو رشته کوه عمده کشور از البرز و زاگرس نام بردیم ، در ادامه بهتر است به همراه آنان به بررسی رشته کوههای کوچکتر موجود در ایران و همچنین دیگر ارتفاعات قرار گرفته در محدوده جغرافیایی کشور بپردازیم . گلعلی آباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

با پیروزی انقلاب، شهید هاشمی نژاد به عنوان نماینده اول مازندران به مجلس خبرگان قانون اساسی راه یافت و پس از پیوستن به حزب جمهوری اسلامی، دفتر نمایندگی این حزب را در مشهد تاسیس کرد. واعظ طبسی شکل گرفت و مدیریت جریان انقلاب در مشهد توسط این سه روحانی مبارز، انتظام و قوام تازه ای یافت. شکل آن مخروطی و مستقل از دیگر کوهها است. این کوه شکلی مخروطی دارد و از دیگر کوههایی که شهر مکه بر دامنه آنها واقع شده، مستقل است.

دیدگاهتان را بنویسید