محصول اصلی آن برنج و کیوی است

اگر این طور باشد، قله اورست باید اکنون سریعتر از گذشته رشد کند، زیرا با توجه به اندازه گیری های اخیر، 4 میلی متر در سال، حدود 2 میلیون سال طول می کشد تا ارتفاع اورست 8،848 متر افزایش یابد. این روستا واقع در حاشیه شرقی سد کرج ابتدا در جایی که اکنون بستر دریاچه سد کرج است قرار داشت اما در پی ساخت این سد اهالی و ساکنان آن به مناطق بالاتر کوچ داده شدند و بدین ترتیب تنها راه ارتباطی آن راه آبی بود. علی رغم وجود کوه های بسیار در تاجیکستان و انجام کشاورزی در یک سوم پهنه آن دو سوم جمعیت آن در روستاها زندگی میکنند و به کشاورزی و صنایع وابسته به آن اشتغال دارند.

درهای که کل سطح آن با نمک پوشیده شده و شکلی شبیه به گل کلم را به وجود میآورد. کوه نمک جاشک سه هزار و ۶۶۶ هکتار مساحت دارد که کم ارتفاع ترین نقطه آن ۷۰ متر و بلندترین نقطه آن یکهزار و ۴۹۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. به آن در زبانزد «سقف جهان» میگویند، چرا که بلندترین و گستردهترین فلات در جهان است که پهنهای برابر ۲/۵ میلیون کیلومتر مربع (کمابیش برابر ۴بار اندازهٔ ایالت تگزاس آمریکا یا کشور فرانسه) دارد. پهناوری تاجیکستان ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع (۹۵ ام در جهان) است و جمعیت آن ۸٬۱۶۰٬۰۰۰ نفر (۹۸ ام در جهان) است (آمار ۲۰۱۴).

هر شهری در جهان اماکن دیدنی خود را دارد. پسر خان خیلی طماع بود و میخواست هر جور شده ثروت بیشتری را جمع آوری كند. در پارههایی از دوران پیش از اسلام، تاجیکستان جزئی از شاهنشاهی ایران بود. تاجیکستان حدود ۹۰ درصد از نیازهای انرژی خود را با واردات تامین میکند. حوزه دیگر و دارای پتانسیل بالا برای مخاطرات جدید در فضای کسبوکار تاجیکستان شامل صنعت توریسم، مالیه (تنها درصد کوچکی از سرمایه در حال حاضر از طریق سیستم بانکی جابهجا میشود) و هر نوع صنعتی که به یک نیروی کار ارزان، اما تحصیلکرده نیاز دارد، میشود.

با وجود صنعت فعلی کشاورزی نیاز مبرمی برای گسترش آن احساس میشود. در نوروز ۱۳۸۶ (۲۰۰۷ میلادی) امامعلی رحمانف خواستار آن شد که او را امامعلی رحمان بخوانند. پس از پایان دورهٔ پنج ساله، او دوباره در سال ۱۳۷۸ به مدت هفت سال دیگر به این مقام برگزیده شد. در سال ۱۳۷۱، پس از برکناری اجباری رحمان نبیاف، نخستین رهبر این کشور پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی سابق، امام علی رحمان، که پیشتر رئیس یک مجتمع کشاورزی بود، به مقام ریاست شورای عالی تاجیکستان منصوب شد. در نخستین سدههای هجری، خراسان و فرارود مهد تمدن و علوم ایرانی بوده و بزرگانی مانند ابن سینا و فارابی در آنجا پرورش یافتهاند.

نخستین شاعران پارسیزبان از این ناحیه به پا خاستند، به ویژه رودکی، که پدر شعر پارسی محسوب میگردد. در نتیجه حاصل معناى آیه با در نظر گرفتن سیاق عتاب و توبیخش این مى شود: که محمد (ص) سمتى جز رسالت از ناحیه خدا ندارد (مانند سایر رسولان که وظیفه شان تنها رساندن رسالت پروردگارشان است) نه مالک امر خودش است، و نه امور عالم، امر عالم تنها و تنها به دست خدا است، دین هم دین خدا است و با بقاى خدا باقى است، پس این چه معنا دارد که شما مسلمانان ایمان خود را وابسته بزنده بودن آن جناب کنید، به طورى که اگر آن جناب به مرگ و یا به قتل از دنیا برود قیام بدین خدا را رها کنید، و به قهقرا و عقب برگردید، و هدایت خود را از دست داده و دچار گمراهى و غوایت شوید؟

به دلیل خاک نمک حاصل از فرسایش کوه های نمک و آبهای شور جاری در این جزیره تنها یک پوشش گیاهی خاص در منطقه یافت می شود که می توان آن را در جنگل های حرا نیز دید. پس از مرگ استالین (۱۹۵۳) و در زمان خروشچف در سال ۱۹۶۱میلادی بار دیگر نام این شهر به دوشنبه تغییر یافت. پس از استقلال تاجیکستان، اوضاع اقتصادی این کشور به دلیل قطع شدن سوبسیدهای بودجهای، بسیار وخیم شد. این شهر تا سال ۱۹۲۹میلادی دوشنبه نام داشت و پس از آن به استالینآباد و پایتخت جمهوری شوروی تاجیکستان تغییر نام داد. جریان آب و چشمههای فراوان به ویژه چشمة مینبلاغ که ماهی قزلآلای آن معروف است، هوای پاک، سرسبزی مراتع اطراف، هر بینندهای را به شوق و تأمل وا میدارد.

زبان رسمی تاجیکستان فارسی تاجیکی است، گرچه زبان روسی نیز کاربرد گستردهٔ بازرگانی و حکومتی دارد. حدود ۷۹٫۹٪ از مردم این کشور تاجیک هستند (که به فارسی تاجیکی سخن میگویند)، ۱۵٫۳٪ ازبکها، ۱٫۱٪ روس، ۱٫۱٪ قرقیز، ۰٫۳٪ ترکمن و ۰٫۳٪ تاتار هستند. به گزارش تسنیم، با وقوع زلزله 4.1 ریشتری در شهرستان کوهدشت اعضای ستاد بحران این شهرستان بلافاصله در فرمانداری تشکیل جلسه دادند. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ ولایت پَروان در شمال کابل از ولایتهای ناامن افغانستان است که نیروهای طالبان در بخشهایی از این ولایت حضور و فعالیت گسترده دارند.

به گزارش واحد اطلاع رساني سازمان ميراث فرهنگي كشور، اين موضوع مي تواند نشان دهنده وسعت و گستردگي اين فرهنگ در منطقه كوهدشت باشد. باميان منطقه ای است که در آن حيات وحش به کثرت و با تنوع جريان دارد. تاجیکستان کشوری مرتفع است که رشتهکوه پامیر آن را پوشاندهاست، ولی در شمال کشور، منطقه پست فرغانه وجود دارد. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۸۱۲ نفر بودهاست.

بر اساس مرکز هماهنگ سازی روابط خارجی ریاست جمهوری تاجیکستان در سال ۲۰۰۶ به منظور اجرای ۶ طرح سرمایه گذاری به مبلغ ۸۰ میلیون دلار در بخش های کشاورزی، بهداشتی، آموزش و پرورش و غیره پیشنهاد شده است. درآمد سرانه: در سال ۲۰۰۴ مبلغ ۳۰۹ دلار و در سال ۲۰۰۳ حدود ۲۳۶ دلار بوده است. بودجه پیش بینی شده برای سال ۲۰۰۶، درآمد بودجه ۱ میلیارد ۴۸۴ میلیون سامانی برآورد شده که بیش از ۴۰ میلیون سامانی کسری بودجه دارند که امیدوارند از محل کمک ها و وامهای خارجی تامین گردد.

بدهی های خارجی: طبق اعلام منابع تاجیکستانی، این کشور در ژانویه ۲۰۰۶ ۹۴/۸۹۴ میلیون دلار بدهی خارجی داشته است. سرمایه گذاری: در سال ۲۰۰۵ مبلغ ۲۵۹۲۰۰/۲۴ دلار سرمایه گذاری مستقیم توسط سرمایه گذاران خارجی در تاجیکستان صورت گرفته است. از مبلغ فوق ۲۰۰ میلیون دلار کمک بشردوستانه، ۴۰۰ میلیون دلار کمک توسعه ای (بلاعوض) و ۳۰۰ میلیون دلار در قالب اعطای اعتبار امتیازی (concessional) می باشد. بدهی های دولت: بدهی های دولت به سازمانهی دولتی در سال ۲۰۰۵ ۳۲میلیون سامانی (۱۰میلیون دلار) افزایش داشته و در حال حاضر (اوایل ۲۰۰۶) بدهی دولت ۱۶۰ میلیون سامانی (۵۰ میلیون دلار) برآورد می شود.

هزینه بودجه سال ۲۰۰۵ نیز حدود ۴۱۰ میلیون دلار (۱میلیارد و ۲۹۱ میلیون سامانی) پیش بینی شده که حدود ۱۱ میلیون دلار کسری بودجه را نشان می دهد. نرخ تورم: در سال ۲۰۰۵ به ۵/۷٪ و درسال جاری (۲۰۰۶) ۷٪ پیش بینی شده است. بودجه: بودجه پیش بینی شده دولت برای سال ۲۰۰۵ در بخش درآمد بودجه حدود ۳۹۹میلیون دلار (۱میلیارد و ۲۵۶ میلیون سامانی) می باشد که در مقایسه با بودجه سال ۲۰۰۴، ۱/۳۷٪ بیشتر است.

منابع عمده درآمد در تاجیکستان تولید آلومینیوم، پرورش پنبه و ارسال وجه از کارگران مهاجر تاجیک (که اکثرا در روسیه مشغول کار هستند) است. رودهای تاجیکستان مانند وخش و پانج پتانسیل بسیاری در تولید برق دارد و دولت این کشور بر جذب سرمایه برای پروژهها، هم برای استفاده داخلی و صادرات برق، تمرکز کرده است. اقتصاد تاجیکستان بشدت طی ۶ سال جنگ داخلی(۱۹۹۷-۱۹۹۲) و از دست دادن یارانه های مسکو و بازارهای تولیدات خود ضعیف شده بود و ۸۵ درصد مردم تاجیکستان به زیر خط فقر کشاند. ۶/۵۰ درصد از این کمک ها توسط امریکا ارائه شده است. علاوه بر دماوند ، البرز مرکزی دارای قله ها و ارتفاعات جذاب دیگری از جمله : خلنو با رودخانه خروشان لالون ، آزاد کوه با دیواره سترگ شمالی اش ، سرکچال ، توچال زیبا ، هرزه کوه ، کلون بستک ، خط الراس بلند و طولانی دوبرار و همچنین کوههای بلند دیگریست که در تمام فصول و ماهها پذیرای کوهنوردان زیادی است .

که علامت مسیر شمالی کوه اورست می باشد. دره نور که از شمال کوه پالان گردن آغاز میشود تا رودخانه هراز امتداد دارد و این قسمت را نیز به دو ناحیه شمالی و جنوبی تقسیم میکند. در تاجیکستان هر ولایت (معادل استان در تقسیمات کشوری ایران) به چندین ناحیه (معادل شهرستان در تقسیمات کشوری ایران) و هر ناحیه به چندین جماعت دهات (معادل دهستان در تقسیمات کشوری ایران) و هر جماعت به چندید ده (معادل روستا در تقسیمات کشوری ایران) تقسیم میگردد.

کلامگاه (تنکابن)، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. كوهدشت در قسمت غربی استان لرستان و در ميان دشت پهناور و حاصلخيز كوهدشت و در بين کوههای چنگری، سرخ دم، گردله، سرسورن و كژنه محصور شده است. اداره کل راهآهن لرستان از ابتدای استقلال از بخش جنوب در شهر اندیمشک مستقر بود. دو عامل مهم رشد جمعیت در تاجیکستان یکی ارزش و امتیازاتی بود که حکومت شوروی به خانوادههای پرجمعیت میداد و دیگری عدم وجود کنترل بر زاد و ولد، مخصوصاً در مناطق روستایی بود که افزایش جمعیت را در بر داشت.

مرز سهگانه، کارِ خودش را بهعنوان یکی دیگر از فیلمهای نظامی کاترین بیگلو و مارک بول در مایههای مهلکه (The Hurt Locker) آغاز کرد که حضور تقریبا هر بازیگرِ مردِ مشهوری که فکرش را بکنید در آن شایعه شده بود، اما درنهایت، چندور هدایتِ این پروژه را برعهده گرفت. جُرم: یکی از ولسوالیهای ولایت بدخشان افغانستان که در مرکز آن قرار دارد، جرم نام دارد؛ جمعیت این ولسوالی که نام پیشین آن گلان بوده، نزدیک به سه هزار نفر است.

دیدگاهتان را بنویسید