معادن زمرد بی نظیر افغانستان دومین در جهان

در باستان بر خلاف امروز، «آفتاب برآمدن را باختر خواندند و فرو شدن را خاور خواندند.» (مقدمه قدیم شاهنامه) علامه میرزا محمد قزوینی، بیست مقاله، قسمت دوم ، ص 50 تا 51 . مسیر خط دوم تله کابین کوه صفه اصفهان از روی ارتفاعات گردنه بادبالا شروع شده و به سمت قلعه شاهدژ حرکت میکند. 6 – رود علیشنگ والینگار : از قسمت جنوب شرق هندوکش سر چشمه گرفته و به طرف جنوب به حرکت خود ادامه میدهد و نورستان را آبیاری میکند.

7 مسیر راه پیمایی بر روی کلیمانجارو، که البته برخی از آنها بسیار دور افتاده اند که در کنار چشم انداز زیبای یخچال هیم Heim و دیواره بریچ Breach در رخ جنوب غربی کیبو چندان به چشم نمی آید. اما برخی صاحبنظران آن را آتشگاه میدانند. ریشه نام اصفهان از سپاهان است و این نشان میدهد که در دوران ساسانیان این منطقه مقر سپاهیان «ولیعهد نشین» بوده است؛ چیزی که با مشاهده برخی آثار به جا مانده مثل آتشگاه و گورهای زرتشتیان اثبات میشود. از غارهای معروف کوه صفه اصفهان که پیشتر شناخته شدهاند میتوان از غار بیدستون (غار انجیری/ انجیلی)، غار قنبر، غار کسرا، غار گنگ آباد، غار کفتار (در دره دوزخ)، غار دستکند “چکاد” و غار دستکند “الله” نام برد.

در سمت چپ کوه یک سلسله تپههای کوچک و بزرگ به نام هزار دره قرار گرفته که جاده شیراز از وسط آن میگذرد. در مغرب دامنه کوه صفه، عمارت قلعه مانند دیگری وجود داشته که با خشتهای بزرگ به اضلاع نیم متر ساخته شده و به نام تخت رستم معروف بوده است. در حدود نیم قرن پیش دو تن از پژوهشگران اصفهان (کارو میناسیان، محمد مهریار) مطرح ساختند که شاهدژ معروف تاریخی همین «قلعه دیو» افسانهای کوه صفه است.

پس از تثبیت قدرت سلطان محمد سلجوقی، در سال ۵۰۰ هجری تمام کوهستان صفه به محاصره وی درآمد و او توانست قلعه را فتح کند. عینالدوله با خوی استبدادی و خشونت خود میخواست تمام وزراء را تحت سلطه خود قرار دهد ولی مشیرالسلطنه به علت اینکه سالها وزیر و پیشکار ولیعهد در آذربایجان بود و عینالدوله زیردست او کار میکرد از صدراعظم تمکین نمینمود و جالب این بود که شاه به هر دوی آنها محبت و عنایت داشت. آب این چشمه به علت داشتن تركیب كلرو بیكربناته سدیك و كلسیك برای درمان بیماریهای عمومی ، سیستم حركتی ( دردهای مزمن روماتیسمی ) ، بیماریهای زنان و بیماریهای قلبی و نیز تقویت عمومی بدن استفاده میشود.

وارد گمرک (حدود) مرزی ترکیه شده و بعد از دو ساعتی معطلی (به علت قطعی اینترنت ترکیه) از مرز رد شدیم. ما هم کمی استراحت کردیم و ساعت 50/14 چادرها را جمع کردیم و به پایین سرازیر شدیم. صخرههای بلند هندوکش، آشیانه عقابهای بزرگِ افغانستان است که در بعضی از موارد، طول بال آنها به بیش از ۲ متر هم میرسد. در نیشابور تحصیل کرد و هم در آنجا با دانش یونانى آشنا شد. پروژه آبرسانی به دو روستای عشایری منطقه هومیان شهرستان کوهدشت افتتاح شد. گفتند: از جزیره خضراء در دریای سفید که جزایر فرزندان امام زمان (عج) است که سالی دو مرتبه، برای ما غذا میآورند.

بنابر این نمی توان برای آن طول و عرض جغرافیایی معلوم کرد. می توان گفت ضربه ای که از ناحیه آنها بر سپاه اسلام وارد آمد، کمتر از ضربه تیراندازان نبود که در اثر تخلّف از دستور رسول خدا صلی الله علیه و آله و سرپیچی از فرمان عبداللّه بن جبیر به مسلمانان وارد کردند. استاد غلامحسین بنان، در اردیبهشت ۱۲۹۰، آمل(انگرود) به دنیا آمد، که از سالهای ۱۳۲۱ تا دهه ۵۰ در زمینه موسیقی ملی ایران فعالیت داشت. عبدالله احمدیه با دید تیزبینی که داشت نیک دریافته بود که گنج بزرگی در زیر کتابهای خاک خورده خطی پزشکی کهن نهفته است.

ازاره ی داخلی بقعه با سنگ گرانیت و نواری مشکی از جنس مرمر و نمای داخلی دیوارها و سقف با گچ و خاک اجرا و کف آن با فرش های ماشینی مفروش شده است. احتمال ضعيف ديگر آن است که نام اصلي آن، مسجد سَفْح ـ به معناي مسجد پايين کوه ـ بوده که به خطا فَسْح خوانده شده است. نام پارسی باستان این کوه بَغستانَ و بگستانَ به معنی جایگاه خدایان و در نوشته های یونانی بگیستانُن (اُروس) است. در هنگام زلزله بخارات و خاکسترها در نتیجه بروز ترک ها و شکاف های حاصل از زمین لرزه از دهانه خارج می شوند.

نیمه های شب گروهها جان پناه را به سوی دهانه آتشفشان ترک می کنند، تا این قسمت حدود 5 ساعت صرف می شود. بلندترین نقطه آفریقا قله اوهورو Uhuru می باشد که بر روی آتشفشان کلیمانجارو واقع است. وجود جاذبه های فراوان در یک نقطه موجب شده تا کلیمانجارو را بدرستی کوه خداوند بنامند. وجود پوشش برف و يخ در سطح زمين نيز موجب بازتاب قسمت عمده انرژي تابشي و تشديد سرما مي شود. کتابهای معتبر تاریخی مربوط به قرون میانه اسلامی مثل «تاریخ ابن اثیر»، «تاریخ راوند» و «تاریخ جهانگشای جوینی» مبارزات دولت سلجوقی -سنی مذهب و طرفدار خلفای بغداد- با پیروان فرقه شیعه اسماعیلیه در اصفهان را به خوبی شرح میدهند و به کوهستان صفه و قلعه آن نیز اشارههایی دارند.

دومین واحد سنگ شناسی بیستون نیز ردیف ضخیمی از سنگهای کرتاسه (نئوکومین تا آلبین) را در برمی گیرد. فلات میان دو قله پوشیده از گدازهها و سنگهای آتشفشانی است. الله بدشت دنبلیدی: نویسنده کتاب دو عاشق حقیقی طالقانی؛ عزیز و نگار. رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمود: «ای ابوذر». روزی که مرحوم کوهستانی پس از بهبودی، از بیمارستان آیت الله گلپایگانی خارج شد، آیت الله گلپایگانی ضمن تودیع فرمودند:« زهد و تقوا و بزرگی شما برای من علم الیقین بود و الان به مرحله عین الیقین رسید. در ضمن برای آنها که قصد استراحتی کوتاه در این مکان دارند، امکانات رفاهی مناسبی مانند رستوران، کافی شاپ و…

همچنان پنجشیر در حدود عالم و تاریخ بیهقی پنجهیر ضبط شدهاست. ولایت پنجشیر تا امروز همچنان تحت کنترل جبهه مقاومت در برابر طالبان قرار دارد و تنها ولایت افغانستان است که پس از سقوط کابل به کنترل طالبان و امارت اسلامی افغانستان در نیامده است. پنجشیر در نوشتههای جغرافیدانان و نویسندگان متقدم اسلامی به صورتهای بَنجَهیر ، بَنجَهار ، بِنجار و پنجهیر آمدهاست. کانهای نقرهٔ پنجشیر، غنیترین کانهای نقره، در بخش شرقی سرزمینهای اسلامی بهشمار میآمده است(بارتولد، ۱/۱۷۴).

پارک ملی تانزانیا از جمله مکانهای نادری است که هنوز بشر نتوانسته آنرا کاملا تخریب نماید و بازدید از آن شانس بزرگی است برای انسانهای عصر حاضر وجود حدودا 3000 راس شیر در سیلوسSelous و باقی مانده شامپانزه ها در ماهال Mahale و گومبی Gombe و همینطور میلیونها حیوان اهلی و وحشی در پارک ملی سرنگیتی، تانزانیا را به یکی از استثنایی ترین نقاط دنیا تبدیل نموده. البته در اوایل پائیز و پیش از شروع فصل بارشها نیز شرایط برای کوهنوردی کاملا مهیا است.

بلندترین نقطه کوه اوهورو می باشد، شکل کوه نیز بدلیل مستقل بودن این آتشفشان به شکل نیمه گنبدی می باشد و از دوردستها براحتی قابل مشاهده است. پس از اتمام واکنش برعکس شروع می شود یعنی از داخل فرورفتگی به سمت بالا درست مانند آتشفشان دی کرومات آمونیوم شروع به سوختن می کند و با جلوه ای ویژه جرقه های آن به اطراف پخش می شود. بلندترین قله شمال آفریقا کوه توبکال Toubkal 4165 متر می باشد که درست در 75 کیلومتری جنوب شهر مراکش قرار دارد. دراکنزبرگ Drakensberg بزرگترین رشته کوه در جنوب آفریقا می باشد، که صدها مایل از لبه جنوب شرقی این بخش از قاره را فرا گرفته.

قاره آفریقا با 30،065،000 کیلومتر مربع حدود 20% از سطح کره زمین را پوشانده. ماگما پس از رسیدن به سطح زمین و گدازه شدن به مرور سرد شده و تودههایی از سنگهای همچون بازالت را پدید میآورند. در باریکه ای از ساحل این جزیره رشته کوهی سر برآورده که جنس سنگهای آن از گرانیت می باشد. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۰۷ نفر بوده است. بلندترین بخشهای این رشته در حدفاصل لسوتو تا استان ناتال آفریقای جنوبی قرار دارد. همچنین بلندترین کوه آفریقای جنوبی Thabana Ntlenyana دارای 3482 متر ارتفاع می باشد.

از پست نگهبانی پارک ملی در ارتفاع 1900 متری تا جان پناه مچامی در مجموع حدود 5 ساعت زمان لازم است. با عبور از یک گردنه به جان پناه کیبو در 4703 متری می رسیم، که در زیر شیب تند کیبو قرار دارد(5 ساعت). کمی پس از ترک ماندارا، درختان بلند بمرور جایشان را به بوته ها می دهند، و بعد جان پناه هورومبو در ارتفاع 3700 متری(5ساعت). Maromokotro با 2878 متر، Ankaratara 2643 متر و Pic Boby 2658 متر ارتفاع بلندترین نقاط این رشته کوه هستند. این نقش برجسته -نگاره داریوش و اسیران- در سطحی عمودی به بلندی ۳ متر و در پهنای ۵/۵ متر قرار دارد.

همچنین غار سیمرغ که در نزدیکی قله صفه قرار دارد با 42 متر ژرفا و سه حلقه چاه، عنوان عمیقترین غار طبیعی کوه صفه اصفهان را دارد. شهر اصفهان پایگاه اصلی سلجوقیان به شمار میرفت؛ این شهر در آن دوران رو به توسعه نهاد و از سوی دیگر در کانون کشاکش سیاسی و نظامی واقع شد. آنان استحکامات نظامی کوه صفه را تقویت کردند و با تسلط بر اراضی اطراف، باج و خراج آنها را در دست گرفتند. جنگ احد آغاز شد و ابتدا سپاه اسلام به خوبی جنگیدند و مواضع را در دست گرفته و به پیروزی رسیدند، ولی کوتاهی محافظان تنگۀ عینین، نتیجه را تغییر داد.

دیدگاهتان را بنویسید