معادن سنگهای قیمتی افغانستان – Pajhwok Afghan News

این ولسوالی از شرق با ولسوالی ارغنج خواه، از شمال با ولسوالی راغستان، از غرب با ولسوالی یاوان و یفتل پایان و از جنوب با شهر فیض آباد همسایه است. این ولسوالی بیش از ۱۸ هزار نفر جمعیت دارد و شغل بیشتر مردم اَرغَنج خواه، دامپروری است. جمعیت ولسوالی نسی نزدیک به ۲۷ هزار نفر اعلام شدهاست؛ در این شهرستان پل دوستی میان افغانستان و تاجیکستان نیز قرار دارد. شِکَی: ولسوالی شِکَی در شمال غرب ولایت بدخشان قرار دارد و جمعیت آن حدود ۲۶ هزار نفر است؛ بیشتر اراضی این ولسوالی، کوهستانی بوده و زمینهای زراعتی نسبت به ولسوالیهای اطراف خود کمتر دارد.

یاوان: این ولسوالی یکی از ولسوالیهای ولایت بدخشان است که در شمال غربی آن قرار دارد. اِشکاشِم: این ولسوالی در مرکز ولایت بدخشان قرار دارد و حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت دارد. در مساحی های سال ۱۸۵۴ یک هیئت انگلیسی نام آنرا قله ۱۵ نهاد و دو سال بعد آنها توانستند ارتفاع قله ۱۵ را ۸۸۳۹ متر اندازه گیری کنند آنرا رفیعترین قله عالم شناختند، اما این اندازه گیری چندان پایدار نبود و پس از آن هندیها ارتفاع قله را ۸۸۴۸ ثبت نمودند.

این سنگ ها در دامنه قله شمالی کوه هاره و با ضخامت حدود 100 متر بر روی آهک های لار قرار گرفته اند . تیشکان: یکی از ولسوالیهای ولایت بدخشان که در غرب آن قرار دارد، تیشکان است. امیدوارم از آن استفاده کرده باشید و از صفحات دیگر ماگرتا دیدن نمایید. اگر اهل کوه و کوهنوردی باشید میدانید صعود به این قلهها چندان آسان نخواهد بود. از اینکه کوه سفید کوه همیشه مملو از برف می باشد بدین ملحوظ نام این کوه را سفید کوه گذاشته اند رود کنر علی شنگ عینگار ازآن سرچشمه می گیرد.

آتشفشان هایى که بدین صورت و به شکل لایه اى ساخته مىشوند، به استراتوولکانو (stratovolcanoes) یا آتشفشان هاى چینه اى موسوم اند، زیرا از بیش از یک نوع ماده ساخته شده اند. آب و هوای مساعد، زمستان این نواحی را به صورت قشلاق مناسبی برای عشایر لرستان و استانهای همجوار درآورده است. با وجودی که مسیر استاندارد صعود این کوه، حاکی از عدم احتیاج به تجهیزات و حربههای حرفهای و دشوار است (صعود به قلههای هشت هزار متری دیگر از قبیل کی۲ و نانگا پاربات بسیار دشوارتر است)، عوامل خطرآفرین طبیعی از قبیل ارتفاعزدگی، بادهای شدید و آب و هوای نامطلوب، ریزش بهمن و ناحیهٔ خطرناک یخشار خومبو نیز وجود دارند.

کُران و مُنجان نزدیک به هشت هزار نفر جمعیت دارد. این ولسوالی که به گیروان نیز مشهور است، ۲۳۰ هزار نفر جمعیت دارد که به زبان فارسی دری صحبت میکنند. مردم در این ولسوالی به زبانهای دری تاجیکی و ازبکی صحبت میکنند. رطوبت اندکی که به دلیل ارتفاع زیاد، از جریانهای غربی یا جنوبی دریافت میشود به اعتدال نسبی هوا در نواحی مرتفع و کوهپایهها کمک میکند و موجب اسکان مردم و تشکیل روستاها و شهرهای مختلف در دامنهها و کوهپایههای این کوهها شدهاست.

خان پایین کوه لبخندی زد و گفت: عزیزم آب از بالا به پایین حرکت میکند. راستش من آرامگاه رو دقیق نشدم در موردش از بس جو جالبی بود کوه و از اول هم توی برنامه ام کوهنوردی بود. 7- فاکوليت: اشکالي از مواد گداخته که به صورت هم شيب باتاق تاقديس يا ناو ناوديس لايه هاي رسوبي، انجماد مي يابد. این صعود تقریبا به سبک آلپی صورت پذیرفت. البرز مرکزی یکی از مهمترین ناحیه های زغالدار در ایران می باشد که اکثر لایه های زغال بر البرز نرکزی در سازند شمشک به صورت تناوبی از لایه های ماسه سنگ ، لاسین ، شیل و زغالسنگ قرار گرفته است .

دریاچه شیوا یکی از دریاچههای طبیعی در ولسوالی شغنان قرار دارد. زیباک: ولسوالی زیباک یکی از زیباترین ولسوالیهای ولایت بدخشان افغانستان است که در جنوب آن قرار دارد؛ این ولسوالی که حدود ۹ هزار نفر جمعیت دارد، دارای درههای سرسبز و کوهای بلند است. کوه اورست دو مسیر صعود اصلی دارد؛ گریدۀ جنوب شرقی از کشور نپال و گریدۀ شمالی از تبت. پس از ۷ سال تحقیق و تحصیل در کشور انگلستان، موفق به اخذ درجه فوق تخصص در رشته ریه گشت و از سال ۱۳۳۵ در دانشگاه تهران، به عنوان استاد در رشته داخلی ریه به کار تحقیق و تدریس پرداخته و خدمات شایان توجهی به جامعه پزشکی و میهن خویش نموده است.

کار مردم این ولسوالی دامپروری، کشاورزی و طلا کاری است. این ولسوالی دارای معادنی نظیر طلا و لعل است. این ولسوالی دارای معادن طلای بسیاری است. مانند بسیاری از ولسوالیهای بدخشان، مردم تیشکان نیز به دامپروری، کشاورزی و باغداری مشغول هستند. چیزى نگذشت که در پرتو جانبازى سرداران رشید اسلام؛ مانند على بن ابى طالب ﷺ، حمزه عموى پیامبر، ابودجانه و مصعب، لشکر قریش اسلحه و غنایم خود را زمین نهاده و با فضاحت عجیبى پا به فرار گذاردند. آنها زمردهای خود را تجارت یا بالای تجاری سودا می کنند که آنرا در کابل و جلال آباد می فروشند. نام پیشین این ولسوالی، جوزان یا جوزگون دره بوده که به معنی شهر و محل “گردو” است.

در سال ۲۰۰۴ این دره و مناطق اطرافش تبدیل به یک استان (ولایت) مستقل شد. 1- کوتل انجمن: از آخر دره پنجشیر، از (پریان) به حصه علیای دره انجمن و از آنجا به دره جرم بدخشان راه رفته است. مناطق این ولایت تا سال ۱۳۸۳ خورشیدی بخشی از ولایت (استان) پروان بودند و ولسوالیهای پنجشیر، حصه اول پنجشیر و حصه دوم پنجشیر را در پروان تشکیل میدادند. ولسوالی شهدا از سرسبزترین مناطق در ولایت بدخشان است که دارای درختان میوه شامل گردو، توت، بادام، سیب، گیلاس، آلبالو، زردآلو، شفتالو است؛ نکته حائز اهمیت این است که بیشتر فراوردههای صنعت باغداری این ولسوالی از اقلام تجارتی و صادراتی افغانستان محسوب میشوند.

مایمی با داشتن بیابان، علفزار، چشمه، جویبار و آبشار، یکی از مناطق زیبای ولایت بدخشان به شمار میرود. کشتی ای که تاکنون از عجایب کتب مقدس به شمار می رفت و اکنون یک واقعیت علمی لمس شدنی است. در مجاورت آن شهر ثَمانین (در عربی به معنای هشتاد) قرار دارد، که گمان میرود وجه تسمیهی آن هشتاد مسافر کشتی نوح است که از طوفان نجات یافتند. و گفته اند که در سمت قبله چسبیده به کوه احد مسجدى است که بنیانش منهدم شده، گفته شده که حضرت رسول(صلى الله علیه وآله)در آن جا نماز ظهر و عصر را بجا آورد.

دیدگاهتان را بنویسید