معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

آبشار از روستای خور تقریبا 2 کیلومتر فاصله دارد که با طی زمان 30 الی 45 دقیقه از میان درختان زیبای سیب ترش، گوجه سبز، زردآلو و گیلاس و طبیعت زیبای منطقه به پای آبشار خور خواهید رسید. همچنین درختان بلوط، سفید پلت و نمدار نیز دیده میشوند که روی آنها را گیاهان پیچیده ای مانند از ملک، مو، داردوست، یاسمن و رازک میپوشاند. سنگنبشته بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهمترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را نشان میدهد.

سد امیرکبیر در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری محور کرج به چالوس واقع شده و دریاچه این سد که به وسیله رودخانه پرآب کرو تغذیه می گردد یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلا است طبیعت زیبای پیرامون این سد یکی از مهمترین گردشگاه های تهران و کرج محسوب می گردد که هم در فصل سرما و هم در فصلهای دیگر پذیرای گردشگران می باشد. لازم به توضیح است که منظور از قله بسیار برجسته، کوههای می باشند که برآمدگی نسبی آن بیش از ۱۵۰۰ متر باشد.

این باغ در زمینی به وسعت ۸ هزار متر مربع قرار گرفته که به باغ لاله های گچسر معروف شده، این باغ در روستای گرماب در کیلومتر ۵۲ جاده چالوس از توابع گچسر جنب رستوران نوفل لوشاتو واقع شده و در آن ۶۰۰ هزار شاخه گل لاله روییده و نمای زیبایی به این محل هدیه کرده، طبیعت رویایی و زیبای باغ لاله را می توان با چشم اندازهایی چون کوه های البرز، رودخانه کرج و پوشش گیاهی منحصر به فرد چالوس، از جاذبه های گردشگری کشور نام برد که مشتاقان و گردشگران ایرانی و خارجی بیشماری تاکنون از این مجموعه دیدن کرده اند.

از ویژگی های خاص این قله می توان به وجود تیغه های ژاندارم در مسیر صعود اشاره کرد. بنابراین سه شخصیت معاصر همنام، سید حیدر داریم که دو تن از آنان با اختلاف دو سال از یک استاد اجازه دریافت کردهاند.او آثار های متفاوتی از علم تصوف و نگاه به امامان شیعه داشته است تفسیر قرآن و کتاب های بحث در علم و فلسفه از بزرگترین آثار کتاب های فلسفه در جهان است که در اکثر دانشگاه های معتبر دنیا در حال تدریس می باشد.آثار گرانبهایی از وی در موضوعهایی چون تفسیر قرآن با عنوان تفسیر محیط الاعظم، نص النصوص و رساله العلوم العالیه بر جای مانده است.

دکتر حکمت الله ملاصالحی: استاد دانشگاه تهران و پایه گذار دانش فلسفه باستان شناسی. در طول جنگهای اخیر و هجوم روسها به افغانستان، مقبره امام فخر رازی بزرگ فلسفه جهان ویران گردیده اما در این اواخر مختصر بازسازی گردیدهاست. علاوه بر دماوند ، البرز مرکزی دارای قله ها و ارتفاعات جذاب دیگری از جمله : خلنو با رودخانه خروشان لالون ، آزاد کوه با دیواره سترگ شمالی اش ، سرکچال ، توچال زیبا ، هرزه کوه ، کلون بستک ، خط الراس بلند و طولانی دوبرار و همچنین کوههای بلند دیگریست که در تمام فصول و ماهها پذیرای کوهنوردان زیادی است .

ثروت زیادی داشت، در علوم فقه، تفسیر، کلام، فلسفه، طب و ریاضیات متبحر بود و در تمام این زمینه ها تالیفاتی دارد که تالیفاتش نیز مثل خودش، شهرت و اهمیت زیادی پیدا کرد و در سراسر ممالک اسلامی مورد بحث و تحقیق قرار گرفت. اما شاهد مورد نظر گفته است که سنگ قبری در آنجا نبوده است. استعدادهای طبیعی و منابع آبی فراوان سلسله جبال البرز، همچنین خاک حاصلخيز دامنه های البرز و دشت منتهی به آن برای اجتماعات بشری مناسب بوده و دليل آن آثار باستانی ارزشمندی است که در گوشه و کنار این جلگه وسيع و در حاشیه راههای ارتباطی کهن قابل مشاهده است.

که فعالیت آن شامل مراحل مختلف است و هر مرحه بوسیله دوره آرامش نسبتا طولانی از هم جدا میشود، مثلا دماوند یا سبلان. مدت این قبیل فعالیت ممکن است کوتاه و تا چندین سال طول بکشد ولی ترکیب و نوع مواد مذاب یک سال است و تنها یک مسیر ساده برای خروج مواد وجود دارد. برای آنکه مردم مدینه لزوم ولایت مداری را بفهمند، لازم بود تا رسول اکرم نظر آنها را عملی سازد؛ ولی امروز ما باید مراقب باشیم تا مبادا کار آنها را تکرار کنیم و چنین هزینههای غیرقابل جبرانی را متحمل شویم.

می باشد. قله توچال با ارتفاع ۳۹۵۶ متر دارای ۱۲ مسیر صعود هست که هر یک زیبایی و سختی خاص خود را دارند. اینگونه است که بعضی از مطالب تاریخی، ناخودآگاه در مسیر تحریف قرار می گیرد. قله توچال با وجود اینکه حتی کمتر از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارد، اما در بین قله های مهم رشته کوه البرز قرار می گیرد. دماوند از عناصر مهم توپوگرافی البرز مرکزی به شمار میرود. نام رشته کوه البرز در منابع به تمامی کوههای پیوسته شمال ایران از ترکیه در شمال غرب تا شمال شرق ایران در منطقه خراسان گفته می شود. اولین صعود به این کوه که مارکوپولو آن را امری ناممکن دانسته در ۹ اکتبر ۱۸۲۹ توسط فردریک وان پاروت به واقعیت پیوسته است.

فاصله بین قله دماوند (با ارتفاع 5671 متر) با انتهای دره رودخانه هراز در شمال شرقی آن که ارتفاع بیشتر از 1000 متر ندارد بیشتر از 17 کیلومتر نیست. در زمینه چیته شناسی رشته کوه البرز به ۳ قسمت غربی ، مرکزی و شرقی تقسیم میشود . مجموعه قله های شاخک با داشتن ۵ قله و ارتفاع حداکثری ۴۷۹۵ متر، معمولا کمتر از سایر قلل این لیست صعود میشود. ● موزهها ▪ موزه سنگ در مجموعه تاریخی و فرهنگی طاقبستان قرار دارد.

جاده چالوس در هر فصل به رنگی در می آید و گاه تضاد رنگها همزمان با هم منظره های باشکوه، منحصر به فرد و چشم نوازی پدید می آورد. قله ناز به ارتفاع 4108 متر بعد از شاه البرز از مهمترین قلل منطقه طالقان می باشد که در شرق البرز غربی واقع شده است و از جنوب به دره چالوس و از شمال به طالقان محدود می شود . 2- رشته کوههای غرب و جنوب فلات ایران (کمربند کوه زایی زاگرس) کوههای زاگرس، سراسر غرب، جنوب غرب و قسمتی از جنوب کشور، از آذربایجان تا شمال تنگه هرمز را می پوشاند.

وی در سفرش به کرمانشاه و منطقه تاریخی بیستون، متوجه این کتیبه و برآن شد، که آن را بررسی کند. کمی بعد از شهر کرج به طرف جاده زیبای چالوس، خداوند رنگین کمانی بر روی زمین گسترانده و آن را با لاله های خوش قامت و ظریفش آراسته است . دستان مهربانت را به گرمی می فشارم و بوسه ای به احترام … در این بخش امیدواریم بتوانیم این منطقه را بصورت کامل به خوانندگان معرفی کنیم و همچنین به معرفی چند نقشه بسیار کارامد می پردازیم. این فورانها را نمیتوان از فورانهایی که دودکش مسدود دارند مجزا نمود. صعود به این قله بدون راهنما توصيه نمي شود.

مسافت پیش رو برای رسیدن به قله حدود ۱۸ کیلومتر و ارتفاع گیری ۲۲۰۰ متر می باشد. عالم و جهانگرد بزرگ زین الدین علی بن فاضل مازندرانی،شخصی است که حدود هفتصد سال پیش طبق ادعای خود به جزیره خضرا سفر کرده است وی داستان خود را در نیمه شعبان ۶۹۹ در سامرا به دو نفر از علمای شیعه بازگو کرد.در شوال همان سال، مشروح سفر خود را در حله و در منزل سید فخر الدین مازندرانی به « فضل بن یحیی» باز گفت. نام البرز از رشته کوه های البرز گرفته شده که مرکزی بخش مهمی از آن از شمال این استان می گذرد، البرز از دوران پیش از تاریخ و باستان نیز سرزمین پرجاذبه و مرکز آب و آبادانی بوده است.

از ویژگی های بارز این قله این است که از هر چهار جهت امکان صعود به آن مقدور می باشد. کرج پس از تهران بزرگترین شهر مهاجرپذیر ایران است و با توجه به جوان بودن آن نسبت به سایر شهرهای بزرگ ایران، به عنوان یکی از کلان شهرهای جدید کشور به شمار می آید. محور این تاقدیس در برش قائم، درست در زیر دیواره بیستون قرار دارد و درست به موازات آن کشیده شده است.

وجود دیواره های پاتخت و تخته سلیمان، خط الراس دندان اژدها، ارتفاع بالای این قله و چالشهای صعود آن در فصول مختلف باعث میشود این کوه را در بین قله های مهم رشته کوه البرز قرار دهیم. درحالت کلی هنگامی که سفرههای آبدار زیرزمینی در مجاورت ستونهای ماگمایی قرار گیرد، آب آن گرم و به بخار تبدیل میشود. کوه سبلان به دلیل آب گرم و طبیعی که دارد در فصل تابستان گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. حدفاصل این دو بخش را رشته کوههای کم ارتفاع جهان مورا بخصوص در شمال دامغان پوشانده است. همین دو عامل موجب لغزش وزنی در دامنۀ وسیع می شود.

فوران های فومرولی در برخی کرات مانند قمر آیو در سیاره مشتری یک پدیده عادی می باشد. همچنین به رسم تبرک یک قطعه یخ را با خودش برداشته و به پایین آورد. کوه”البرز”در بلخ و کوه زار مرغ، در غور در پیوستگی با هم و در مجاورت هم قرار دارند و از یک سلسله کوه تشکیل یافته که با نظر شاهنامه نیز همخوانی دارد. سنگهای پالئوزویک و مزوزوئیک تشکیل شدهاند. ار تشکیل شده بمعنی کاه آورنده و زاینده کاه وگیاه باشد . چون جنگل های شمال ایران بر روی بخشی از رشته کوه البرز واقع شده است باید اول این کوه ها را شناخت و با تقسیم بندی آن آشنا شد سپس بخشی را که جنگل های شمال روی آن مستقر شده است تجزیه و تحلیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید