معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

بعد از او، محمد اوراز دومین ایرانی بود که به قله رفت. در سیزده سالگی، برای ادامه تحصیل به حوزهٔ تهران رفت و به مدرسهٔ سپهسالار که زیر نظر سید حسن مدرس اداره میشد رفت و تا بیست و پنج سالگی در آن مدرسه به فراگیری علوم دینی پرداخت. Yuichiro Miura کسی بود که در سال 2013 تنها 4 ماه پس از عمل جراحی قلبش، قصد داشت تا در سن 90 سالگی رکورد پیرترین صعود کننده به قله اورست را به نام خود ثبت کند.

کوه اورست کجاست و چقدر ارتفاع دارد؟ جمهوری گابن با مناطق گردشگری بسیارش در سواحل شرقی اقیانوس اطلس و در کنار خلیج پینه قرار دارد. البته در ناحيه ديگرِ جنوب نيز، با وجود حرّه قبا که اشاره به همان مناطق سنگلاخي است، راه سخت ديگري نيز براي عبور و مرور انفرادي مسافران يافت مي شد و آن همان راهي است که رسول خدا صلي الله عليه وآله و مهاجران مکه، در جريان هجرت، به تدريج از آنجا به شهر مدينه وارد شدند و ابتدا به محله قبا آمدند. بسیاری از مناطق ژئوترمالی با دمای بالا در مناطق آتشفشانی فعال یا جوان وجود دارند.

حقیقتی که در رابطه با اورست وجود دارد این است که از هر ۱۰۰نفری که قصد صعود به قله اورست را دارند، چهار نفر جان خود را از دست می دهند. همچنین جالب است بدانید از سال 1974، سالی نبود که یک نفر به اورست صعود نکند تا اینکه در سال 2015، حتی یک نفر هم نتوانست به این قله صعود کند. مهمتر اینکه یکی از مدارک قابل توجه تاریخ بشر یعنی نقش برجسته و کتیبه داریوش کبیر که مدرکی کلیدی برای رمزگشایی خط میخی بود در این محوطه قرار گرفته است. نیروهای ترکیه هنگام درگیری با کردهای آغری داغ (آرارات)، به بهانه سرکوب کردها و اینکه نیازمند ورود به بخشی از خاک ایران در آن منطقه هستند، بدون مجوز و دلیل کافی خاک ایران را در کوه آرارات اشغال کرده و حتی پس از پایان یافتن مسئله کردهای شورشی آرارات، حاضر به تخلیه نقطه مذکور نشدند.

اما در سال 2005، دولت چین با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و امکانات، ماه ها تلاش کرد تا ارتفاع اورست را به دست بیاورد که نتیجه آن، دست یافتن به ارتفاع 8848.43 متر در بلندترین نقطه بود. همچنین ارتفاع کوه اورست در سال 2015 بخاطر زلزله ای که در نپال رخ داد، 2.5 سانتی متر کاهش یافت و علاوه بر آن، گفته می شود هرسال ارتفاع قله به طور تقریبی 2 میلیمتر افزایش می یابد.

اگرچه رسیدن به بام جهان یک فعالیت سخت و خطرناک به دلیل ارتفاع بسیار بالای آن، ریزش یخ، بهمن و طوفان میباشد، اما این قله در عرض ۲۸ درجه و نزدیک به ناحیه استوایی قرار دارد. باید بدانید ژاپن ۱۰۰ کوه آتشفشان دارد اما همه آنها فعال و خطرناک نیستند. جالب است بدانید 8 نفر از قربانیان، در سال 1996 و توسط شرایط آب و هوایی حتی جسدشان هم ناپدید شد.

جالب است بدانید او تنها کسی است که توانست تا ارتفاع 8 کیلومتری را بدون کپسول اکسیژن طی کند لذا به محمد اوراز، لقب “عقاب کوه های بالای 8000 متری” را دادند هرچند عظیم قیچی ساز هم ایرانی بود که اورست را بدون کپسول اکسیژن فتح کرد شما میتوانید با تور چین به سمت هیمالیا حرکت کنید و اگر کوهنورد حرفه ای هستین صعود خودتون رو به این قله شروع کنید . قلۀ اورست در مرز چین و نپال واقع شده و این دو کشور را از یکدیگر جدا میکند.

در سال 2011، Kenton Cool بریتانیایی، اولین کسی بود که اولین توئیت را در شبکه اجتماعی توییتر خود در قله ارسال کرد. در سال 2000، این شخص توانست با استفاده از اسنوبرد، 5 ساعته از قله به Base Camp بازگردد اما هنگامی که باز گشت، مردم با جسد یخ زده او روبرو شدند. همانطور که گفتیم، اولین بار در سال 1856 بود که با استفاده از تجهیزات آن زمان، ارتفاع کوه اورست را 8840 متر تخمین زده بودند. حالا به آرامی آن را باز کنید. و مجددا چادرها را بر پا کردیم.

ادموند هیلاری بخاطر این موفقیتش لقب “سِر” یا شوالیه را از طرف ملکه انگلیس دریافت کرد و علاوه بر آن، در سال 2015 عکسش بر روی اسکناس های 5 دلاری نیوزیلند چاپ شد. از آنجایی که بوتان در یکی از درهای هیمالیا واقع شده و رعد و برقهای بزرگی در این منطقه اتفاق میافتد که صدای غرش اژدها را به ذهن میآورد، این کشور به نام سرزمین اژدهای تندر معروف شده است، به طوری که حتی روی پرچم آنها تصویری از اژدها دیده میشود. اواسط قرن نوزدهم اولین تلاشهای رسمی برای اندازهگیری ارتفاع اورست انجام شد که نپال جزئی از قلمروی پادشاهی هندویان بود و درهای آن به روی بیگانگان بسته بود.تیمی به سرپرستی جرج اورست، نقشهبردار و جغرافیدان انگلیسی و سر نقشهبردار کل هند، در نزدیکی مرز هند با نپال تشکیل شد.

خالدبن وليد، فرمانده اسب سواران قريش از اين فرصت استفاده کرد و با همراهانش کوه را دور زد و عبدالله بن جبير را با ياران اندکش به سادگي از سر راه برداشت، آنگاه از دهانه درّه فرود آمد و مسلماناني را که از همه جا بي خبر بر سر غنايم گرد آمده بودند به زير شمشير گرفت و از سوي ديگر زنان قريش صحنه گردان غائله شدند و از کوه سرازير گشته و فراريان خود را بازگرداندند و حمله مجدّد دشمن آغاز شد!

ادامه مسیر بر روی برف و یخ و صدای خرد شدن یخها زیر یخ شکنها لذت بخش بود. 2 لباس زیر گرم به همراه 2 جفت جوراب گرم. 3 جفت جوراب پشمی برای هوای بسیار سرد. 2 عدد شلوار جین به همراه 2 ژاکت پشمی (ترجیحاً یکی سبک وزن و دیگری سنگین وزن). حداقل 2 عدد عینک آفتابی. حداقل یک عدد دستکش گرم و کفش های مخصوص کوهنوردی. 1 عدد پانجو هنگامی که باران می بارد. لازم به ذکر است کوهنوردان می بایست با خود مدارکی مانند پاسپورت، کارت های TIM که اجازه ورود به “کاتماندو” را می دهد، نقشه دقیق راه و غیره را به همراه خود ببرند.

اما این موضوع باعث شده بود تا کوهنوردان از اجساد استفاده کرده و مسیرهای کوهنوردی برای خود و سایرین را مشخص نمایند. این موضوع برای من قابل فهم نبود و نمیتوانستم درک کنم که در کوه، یک حادثه یا اشتباه کوچک سبب از دست دادن شخصی میشود. روستای کوهستان که از نظر میراث فرهنگی و بنیاد مسکن هدف گردشگری شناخته شده با موضوع عرفان به عنوان روستای مقصد انتخاب می گردد.

خوشبختانه در کمپ ۱ آب وجود داشت و از این نظر مشکلی نداشتیم. آناهیتا یا ناهید به موجب اسناد باستان ایرانزمین ایزد و فرشته نگهبان آبها است که اسم کامل آن «دوری سوراناهیتا» به معنای رود قوی پاک و آب توانای بیآلایش است. به دلیل شباهت این کوه از نظر فرم هرمی آن به کوه ماترهورن این کوه را «ماترهورن کوه های راکی» می نامند. ۱۱ – اکثر اتومبیلها در این کشور با گاز متان کار میکنند که باعث میشود از نظر انرژی و حفظ محیط زیست کارآمد باشند. ژنرال «عتیقالله امیرخیل» کارشناس امور نظامی بر این باور است که از نقطه نظر نظامی گروه طالبان یک بار شکست را در شمال زمانی که گروه بیشتر خاک افغانستان را در کنترل خود داشت، تجربه کرده است.

ریاست قرنطینه بندر پهلوی آن زمان را مدتی به عهده گرفت و زمانی نیز ریاست بهداری خراسان به او پیشنهاد داده شد که وی نپذیرفت. ماداگاسکار بعد از گرینلند، گینهنو و برونئو چهارمین جزیره بزرگ جهان است که سطح بسیار بزرگی از آن با جنگلهای سبز پوشیده شده بود، اما پس از بهرهبرداری تجاری از جنگلها و استفاده از برخی تکنیکهای کشاورزی باعث فرسایش خاک شد و رنگ آن به قرمز تغییر کرد. حالا از دور که ماداگاسکار را نگاه کنید، در بخشی جنگلهای پوشیده و در بخشی سرزمین سرخ رنگ را میبینید. قسمت شد برنامه ایی را از این قله با ارتفاع تقریبی ۱۹۵۰ متر ( البته صعود قله پر کار و وقت گیر است ) داشته باشیم.

مات به معنای علفزار و هورن به معنای قله است. این دو نفر در تاریخ 29 ماه مه سال 1953 و در ساعت 11:30، اولین افرادی که قله اورست را فتح کردند بودند. سپس 9 سال بعد و در سال 1865، اندرو واگ، رئیس وقت ممیزی بریتانیا توصیه نامه ای ارائه داد که در انجمن سلطنتی بریتانیا، نام اورست جایگزین “15” شد چرا که واگ نمی توانست نامی محلی پیشنهاد دهد. این متن را که مورّخان معروف، ابن اثیر(47) و ابن کثیر(48) هم نقل کرده اند، گویای این واقعیت است که بر خلاف آنچه ابن ابی الحدید گفته، ابن اسحاق فرار عمر را به صراحت بیان نموده است و به طوری که در کلام واقدی پیشتر آمد، او تعداد کسانی را که استقامت نموده اند؛ اعمّ از مهاجرین و انصار، چهارده نفر معرفی می کند که نام عمر در میان آنها دیده نمی شود.

كوه هاي زاگرس بر اثر نزديك شدن صفحات پوسته زمين ايجاد شده اند. ایشان به تدریس نیز بسیار اهتمام می داد و حتی در مواقع بیماری هم از آن دست بر نمی داشت.یکی از شاگردان قدیمی ایشان می گوید: “روزی آیت اللّه العظمی آملی به درس تشریف آوردند و علائم بیماری در چهره ایشان نمایان بود، فرمود: من امروز تب داشتم و حالم مساعد نبود، ولی برای تعطیل نشدن درس آمدم”. متر بالاتر از آن است که قبلاً رسماً محاسبه شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید