معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

برای تراشیدن سنگنگاره و سنگنبشته بیستون، جایی در ارتفاع چند ده متری سطح زمین و در دامنه رو به جنوبِ کوه پَرو انتخاب شده است. ار تفاع آن ۴۸۱۱ متر از سطح دریا بوده و سلطان بلندترین قله آن است. این کوه در فوریه 2021 فوران کرد و بارانی از خاکستر را راهی کاتانیا نمود و ثابت کرد که یکی از فعال ترین آتشفشان های حال حاضر است. در این مطلب که در وبسایت ایران ماوا برایتان تهیه شد سعی کردیم برخی از آتشفشان های فعال کشورمان را برایتان معرفی کنیم. در این مقاله سعی کردیم شما را با معروف ترین کوه های آتشفشانی جهان آشنا کنیم.

آشنایی با آتشفشان های فعال ایران باعث آشنایی بیشتر شما با فضاهای طبیعی کشور می شود. در مقاله پیش رو قصد داریم شما را با معروف ترین کوه های آتشفشانی جهان آشنا کنیم که عظمت و مناظر زیبای اطراف آن ها، در کل دنیا شناخته شده و معروف است. چنانچه در پی اسکان بودید، ایران ماوا محل اسکان مانند اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران را برای شما در اسرع وقت فراهم می سازد. هنگامی که اين گرد با خاک مخلوط می شود حالت اسفنجی پيدا می کند و می تواند باران را در زمين نگاه داشته و به کشت محصولات در محل های بی نهايت خشک مانند صحراها کمک کند.

سپس در ادامه کتیبه طولانی و مفصل خود و با ثبت دقیق زمان و تقویم، شرح نبرد با کسانی را میدهد که در نخستین سال پادشاهی خود (به گفته خودش) به دروغ ادعای شاهی کرده و کشور را به آشوب کشانده بودند. تاریکی شب زمان فوق العاده ای برای مشاهده انفجار های آتشین این کوه است. گدازه هایی که از قبل تشکیل شده بود با خاکسترهای انفجار آخری پوشیده شدند. بعد از آن یک دوره آرامش حاکم شد که در این هنگام طبقات آگلومرا تشکیل شدند و سپس انفجار عظیمی در 2 کیلومتری قله فعلی، چاله فرسایشی را پدید آورد و خاکستر این انفجار، منجر به پوشانده شدن گدازه های قبلی شد.

شواهد حاکی از آن است که سبلان فعالیت خود را از دوره ائوسن شروع کرده است ولی چیزی که کوه سبلان را تشکیل داده در دوره پلیوسن شروع به فعالیت کرده و تا بعد از آخرین یخبندان هم به فعالیت خود ادامه داده است. جزیره کوچک سیسیل که در سواحل ایتالیا قرار دارد، یکی از بزرگترین و فعال ترین کوه های آتشفشانی جهان به اسم استرومبولی را در خود جای داده است.

در خاور میانه به عنوان بلندترین کوه شناخته شده است که بلندترین قله آتشفشانی در آسیا را با ارتفاع ۵۶۱۰ متر به نام خود ثبت کرده است. در حالت عادی درجه دما در نزدیکی قله به شدت کاهش می یابد پس با خود لباس گرم ببرید و به توصیه های مهم درباره کوهنوردی در آب و هوای سرد توجه کنید. در برگزاری این جشنواره، کرمانشاه و دیوارهنوردان کرمانشاهی مرکز توجه انجمن بودند چون با شناخته شدن این دیواره، بعدها ایرانیان و خارجیان میهمان کرمانشاهیان خواهند بود و بنابراین بدیهی است که آنها باید خود برگزارکننده و خود مجری این رویداد میبودند که متاسفانه در عمل آنها هم به بازی گرفته نشدند، از حضور در کار اجرایی بازماندند و مبلغ قابل توجهی هم از بودجهی آن دیار هزینه شد.

قابل به ذکر است که لایههای خاکستری این کوه کم میباشد و به علت فعالیتهای آتشفشانی در درون آن، ابرهای سفید و آشکاری اطرافش را در بر گرفته است. آتشفشان ها تاثیرات قابل توجهی بر آب وهوای زمین دارند مثلا می توانند باعث بارش باران و ایجاد رعد و برق شود. علت بروز آتشفشان، شکستگی پوسته در برخی قسمت های کره زمین است که مواد مذاب لایه های زیرین به همراه گازهای شیمیایی از آن خارج می شوند. شهرى که اصحاب کهف در آن ساکن بودند بنابر روایتى که در بحارالانوار از حضرت على، علیه السلام، نقل شده است «افسوس» (??) نام داشت که افسوس پیش از میلاد مسیح یکى از شهرهاى معروف جهان بوده که معبد معروف «دیانا» که از عجایب هفتگانه بوده در این شهر قرار داشت.

حدود کشمیر، ویهند، دنپور و لمغان لغمان کنونی بر جنوب بارور و شکنان شغنان کنونی واخان و بدخشان همی گذرد و بر جنوب روستا های ختلان بگذرد تا اندر حدود تخارستان افتد میان تارقان و خلم و سمنگان و بر جنوب بلخ بگذرد و اندر حدود سان و چهاریک سانچارک کنونی افتد از ولایت گوزگانان. ارتفاع خود کوه بزمان حدود 3490 متر است. در واقع آتشفشان بزمان مانند آتشفشان دماوند چینه ای است. کوه بزمان ارتفاع ۳۴۹۰ را دارا است و در جنوب شرقی استان سیستان بلوچستان واقع شده است.

اما آخرین فعالیت کوه سبلان، دوره هولوسن است. نزدیک به ۱,۷۸ میلیون سال پیش، می شود گفت که اولین فعالیت آتشفشانی کوه دماوند اتفاق افتاده است. کوه دماوند از معدود کوه هایی است که آتشفشان های چینه ای دارد. آتشفشان کوه سبلان از نوع چینه ای بوده و دریاچه ای در این قله آتشفشانی وجود دارد که زیبایی بی نظیری را به آن داده است. کوه فوجی یک آتشفشان بزرگ مخروطی شکل با قله ای پوشیده از برف است که یکی از مشهور ترین کوه های آتشفشانی جهان و همچنین جزو محبوب ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری ژاپن محسوب می شود.

بخش عمدهای از بلندیهای ارمنستان، با مرکزیت کوه آرارات، که سرچشمهٔ رودخانههای دجله، فرات و ارس و محصور به آبهای دریای خزر، دریای سیاه و دریای مدیترانه است، در زمان پیدایش انسان اولیه در زیر آبهای بالا آمده پس از عصر یخبندان و جزو نخستین سکونت گاههای انسان اولیه بوده. فعالیت مجدد گسل سلطانیه – تبریز باعث پیدایش کوه آتشفشانی سهند شده است. این محدوده دید تیراندازان روی کوه رمات است.

در این هنگام گروه تیراندازان که به دستور رسول خدا صلی الله علیه و آله در دهانه درّه پاس می دادند، علی رغم مخالفت فرمانده شان، عبداللّه بن جبیر، بجز ده تن، به سوی مقرّ مشرکان برای غارت غنائم پایین آمدند. توجه داشته باشید که دی کرومات آمونیوم یک ماده شیمیایی بسیار سمی و سرطان زا است بنابراین هنگام کار کردن با آن حتما از دستکش استفاده کنید و در صورت تماس دست ها با این ترکیب شیمیایی محل را با آب و صابون فراوان شستشو دهید. در اطراف کوه سبلان چشمه گوگرد هایی وجود دارد که دارای حرارات بسیار زیادی می باشند.

دریچه های آتشفشانی نییز می توانند دارای شکل هایی همانند فرورفتگی کاسه مانند و یا قله مخروطی و یا سپری شکل باشد. کشور ایران دارای کوه های بسیار زیادی است که در بین این کوه ها 10 کوه آتشفشانی اند. آرش معروف به کمانگیر، از پهلوانهای باستانی ایران است که در تیراندازی بسیار زبردست و بیمانند بود. درباره فضیلتها و اهمیت کوه احد گزارشهای بسیار در منابع اسلامی آمده است. پیامبر(ص) لشکر را مرتب کرده کوه احد را پشت سر نهاد و عدهای تیرانداز به فرماندهی عبدالله بن جبیر بر کوه عینین که سمت چپ احد بود گماشت.

درست پس از کوه سلع، همان زمین بزرگ زراعی فوق الذکر آغاز میشود که تا دامنه احد در شمال و در غرب تا حره غربی مدینه امتداد دارد. جریان های عظیم گدازه در این کوه آتشفشان در در دامنه های شرقی و شمالی آن وجود دارد که مخروطی با شیب تند را در قسمت شمالی ایجاد کرده است. همچنین در سال 1906 جریان گدازه های جدید منجر به مرگ 218 نفر شد و در سال 1944 فوران و ویرانی دیگری را رقم زد اما امروزه بازدید کنندگان می توانند به بالای کوه رفته و مناظر اطراف را بی سر و صدا تماشا کنند.

با این که بیشتر موادی که از یک کوه اتشفشانی خارج می شود به شکل گدازه و ماگما خواهد بود، ولی مواد جامدی با شکل و اندازه های مختلف نیز از آن خارج می شود. «این منطقه همان نقطه شروع آفرینش نیز می باشد. سرهنگ خلبان شهید حسین قاسمی شهید نماز و هوا نیروز در آمل به دنیا آمد و از جمله خلبانان بزرگی ارتش و از افتخارات نظام بود و اولین نفری بود که در ارتش به شاگردانش زبان خارجه یاد می داد و به آنها آموزش جنگی بین الملل میداده است، با شروع جنگ تحمیلی همواره در جبهه ها حضوری فعال و چشمگیر داشت.

در آن دوران در مدرسه طب دارالفنون در حکم دانشکده پزشکی امروز بود و پزشکی را اساتیدی ایرانی چون دکتر حکیم اعظم و دکتر امیراعلم و اساتید فرانسوی چون پروفسور گاله، گاشه، مولر و ژرژ تدریس می کردند. در سال ۱۸۲۹ اولین فاتح آرارات، «فردریش پراووت» پس از دو بار شکست، آرارات بزرگ را فتح کرد. یکی از 20 آتشفشان معروف جهان پاکایا نام دارد. البته کوه های دیگری نیز مانند Krakatoa و Agung در اندونزی، Poás در کاستاریکا، St Helens در واشنگتن، Yasur در وانواتو وجود دارند که همگی به دلیل طبیعت بکر و زیبا از معروف ترین آتشفشان های جهان محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید