معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

بیشک باید عنوان کرد بدون راهنمای محلی، صعود و فرود از این کوه میتواند با مشکلات و چالشهای فراوانی همراه باشد، لذا توصیه میگردد به دلیل خاص بودن منطقه از لحاظ آب و هوایی و پوشش خاص کوهستانی و همچنین جلوگیری از اتلاف وقت با راهنمای مطمئن به این کوهستان سفر کنید. برای صعود این قله باید به استان ساحلی و زیبای بوشهر سفر کرد. ولی مطمئناً باید روزی به آنجا بازگردیم و سعی کنیم به چکاد این کوه بلند که صعود آن نباید کار سادهای باشد، دست یابیم و با دقت و صرف زمان بیشتری با این پدیده استثنایی کشور عزیزمان ایران از نزدیک آشنا شویم.

منبع: همشهری نوشته شده توسط sAeed در پنجشنبه سی ام آبان 1387 ساعت | لینک ثابت | نظر بدهید شهرنشینی و پیدایش شهرها شهر بعنوان سکونتگاهی که ساکنان آن تنها به کشاورزی اشتغال نمی ورزیدند بلکه گروهی در زمینه های گوناگون خدماتی و صنعتی کار می کردند نمی توانست در حوزه هایی که امکان پدیدآمدن(مازاد تولید)وجود نداشت پا به عرصه وجود گذارد. آزمایش کوه آتشفشان واکنش سوختن نیست بلکه یک واکنش تجزیه است که نیازی به اکسیژن ندارد . مهمترین خصوصیات متفاوت کوه نمک به نوع نمکهای این کوه که مصرف خوراکی دارد نیست، بلکه گنبدها و غارهای منحصر به فرد ایجاد شده از گذر آب، آبشارها، بلورها است که هنرمندان بسیاری را به خود جلب کرده است.

اما پس از عبور از کنار گنبد و دور زدن آن آب رودخانه با درصد زیادی شوری همراه می شود که نشان از فعالیت زیاد گنبد و روان بودن آب آن تا بستر رودخانه مند می باشد و در فصل پربارش آب رودخانه سطح دشت های چغابور و دشتی را فرا گرفته وبه علت تبخیر زیاد نمک بر روی سطح خاک باقی مانده و باعث شوری زمین های منطقه می گردد. پوشش گیاهی : سطح گنبد نمکی دشتی از لحاظ پوشش گیاهی تقریبا در اغلب نقاط به دلیل درصد بالای نمک تهی از هر نوع رویش بوده اما در برخی از نقاط گنبد وجود مناطق بزرگ و کوچک آهکی به چشم می خورد که بر روی این سطوح گیاهانی مانند گون،گیشدارا و قیج و همچنین در فصل زمستان و بهار انواع گیاهان یکساله روی سطح آهکی گنبد را پوشانده و زیبای خاصی را به آن منطقه می بخشد.

پوشش خاک سطحى نیز وسیع است و فرسایش ارتفاع گنبد را تا سطح آبرفت هاى اطراف پایین آورده و بر اساس نقشه هاى توپوگرافى نیمرخ گنبد کاملا مضرس است. ↑ ابن اسحاق، السیر و المغازی، ص۳۲۶؛ واقدی، المغازی، ج۱، ص۲۲۵ـ۲۲۴؛ ابن هشام، السیرة النبویة، ج۲، ص۶۶ـ۶۵؛ بخاری، صحیح، ج۵، ص۲۹ نیز ر.ک: طبری، تاریخ، ج۲، ص۵۰۹. مجملالتواریخ و القصص، چاپ محمدتقی بهار، ج۱، ص۴۸۲، تهران: کلاله خاور، ۱۳۱۸ ش. محمَد بن محمود طوسی، عجائبالمخلوقات و غرائب الموجودات، چاپ منوچهر ستوده، تهران ۱۳۸۲ش. در اينجا، سپاه اسلام از ميان بستان يکي از طايفه بنو حارثه با نام مربع بن قيظي گذشت.

در منتهیالیه جنوبی رشتهکوه زاگرس، کوهستانهایی سرسخت و صخرهای وجود دارند که با وجود ارتفاع کم دستیافتن به آنها کاری سهل و آسان نیست. از آنجایی که هیچکدام از آنها در حال حاضر در دسترس نیست 🙂 در ادامه خیلی خلاصه و ساده نحوه شکلگیری زیباترین کوه نمک بوشهر را مرور میکنیم. پادشاه در حضور همگان با اصحاب کهف به گفتوگو پرداخت و خدا را بر اين رحمت عظيم سپاس گفت، درحالی که پادشاه در ورودی غار ايستاده بود، اصحاب کهف به مکان خود بازگشته و در آنجا به جوار الهی شتافتند.

با تیم نه نفره باشگاه اسپیلت، ساعت ۱۰:۰۰ شب روز یکشنبه نهم فروردین ماه ۱۳۹۴ با دو دستگاه سواری، بعد از ۱۶ ساعت رانندگی به شهرستان بوشهر رسیدیم و در منزل یکی از دوستان اعضای باشگاه اسکان یافتیم. گنبد نمکی دشتی در بهمن ماه سال 1386 به عنوان اثر ملی طبیعی ثبت گردید اما متاسفانه از آن تاریخ به بعد هیچ اقدامی از طرف مسئولان استان و شهرستان برای حفاظت از گنبد و جذب گردشگر صورت نگرفته و این مسئله در حد یک اسم اثر ملی طبیعی باقی مانده است که همت مسئولان استان و شهرستان را برای بهبود وضع گنبد و جذب گردشگر را می طلبد.البته لازم به ذکر است که هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی با کشف غارهای نمکی در سال86 و پیمایش ان ها و مهمتر از همه در رأس خبر قرار دادن گنبد تاکنون بیش از صد گروه کوهنوردی از استان های گامی بلند جهت معرفی گنبد نمکی دشتی برداشته است که باز با حمایت مسئولان شهرستان امید به معرفی بهتر و شایشته تر این اثر ملی خدادای برای عموم مردم و طبیعت گردان می رود.

3- نمکچالها و یخچالهای نمکی – یخچالهای نمکی از جاذبه های خاص گنبد نمکی دشتی می باشند که در سطح شیب دار و حرکت ثقلی توده های نمک و در جهت شیب گنبد و به صورت پلکانی تشکیل شده اند و در سطح خود با اشکالی زیبا رنگهای متحیرانه را به وجود آورده اند که چشم نوازی می کند و به دلیل اینکه به یخچالهای یخی شبیه بوده اند به این نام نامیده شده اند.

این کوه خاطره یکی از مهمترین جنگهای صدر اسلام را در سینه دارد؛ غزوه ای که بسیار دردناک بوده و صحنه های عبرت انگیزی از خود بر جای گذاشته است. این غزوه از آن جهت به این نام معروف شد که در دامنه کوه اُحُد اتفاق افتاد. سبلان به لحاظ جغرافیایی از دره قره سو در شمال غرب استان اردبیل شروع شده و در جهت شرقی-غربی تا کوه قوشاداغ امتداد دارد. کوه نمک میرخوند (بنو) در جنوب غرب استان فارس واقع شده است.

به عنوان مقدمه گفتنی است که کوه احد، از غرب تا شرق امتداد یافته و طول آن به حدود 6000 متر میرسد. تعرض شورویها در سال ۱۹۸۴ علیه پنجشیر بزرگترین عملیاتی است که شورویها از آغاز جنگ تا آن زمان اجرا کرده بودند. مسیر فرود از بین چند دره، دیوارهها و صخرههای آنجا عبور میکرد که البته با سنگچینهایی علامتگذاری شده بود. مکان آرارات بیشک با حکومت باستانی اورارتو (آرارات در عبری کهن) مرتبط است.

با سلام بنده به عنوان کسی که در حدود 20 سال است که با این قلعه اشنایی دارم و از اکثر اثار باستانی و میراث فرهنگی کشور بازدید داشته ام معتقدم که این بنا اگرچه قسمتهای زیادی از ان از بین رفته است که جای بسی تاسف دارد مانند قلعه های دیگر این مجموعه و به خصوص یک حمام بسیار قدیمی که از سنگ و ساروج ساخته شده بوده و در سال 1346 توسط بلدوزر خراب شده و که اگر خراب نمی شد به گفته کارگرانی که ان را تخریب کرده اند شاید 1000 سال دیگر هم تخریب نمی شد مورد کم لطفی واقع شده است و می طلبد که میراث فرهنگی استان به ان نگاه ویژه ای داشته باشد چون قسمتهای بی نظیری مانند اتاق ایینه و اتاق سفره خانه و حجاری های بسیار هنرمندانه ای دارد وبناییست بسیار محکم در دو طبقه با ارتفاع تقریبی 15 متر که بسیار ماهرانه طراحی و ساخته شده است.

براساس رواياتی که در شأن نزول اين آيات وارد شده، قریش شماری از ياران خود را برای تحقيق درباره دعوت پیامبر اسلام صلی الله عليه و آله به سوی عالمان یهود در مدینه فرستادند تا نظر آنان را در اين مورد جويا شوند. غَزوه اُحُد، دومین غَزوه مهم پیامبر اسلام(ص) با مشرکان مکه که در سال سوم قمری در کنار کوه اُحُد روی داد. سنگهای لایههای زیرین زمین، در اثر گرمای هسته زمین ذوب میشوند و مایعی مذاب به نام ماگما با درجه حرارت بالا تولید میکنند. قاف، نام کوهی است افسانهای و بلند که میگویند گرداگرد زمین را پوشانده و خورشید از پشت آن طلوع میکند!

گنبد نمک جاشک که با نام کوه نمک جاشک هم شناخته میشود یکی از زیباترین جاذبههای زمینشناسی ایران است که در استان بوشهر واقع شده است به دلیل قرارگرفتن این کوه در محدوده شهرهای دیر و دشتی، برخی کوهنوردان نام این جاذبه ژئوتوریستی را گنبد نمکی دشتی بوشهر گذاشتهاند. 6- چشمه های نمکی – چشمه های نمکی که به فراوانی در درون غارها و در سطح دره ها به چشم می خورد نیز از جاذبه های گنبد نمکی دشتی به شمار می آیند.این چشمه ها بعضاً به صورت نمک فشان نیز در منطقه دیده می شوند که نمک را به صورت خمیری فشرده و همراه با آب از درون آنها به بیرون راه می یابند و در سطح گنبد به جریان می افتد.به دلیل بالا بودن درصد نمک در آب که حدود 350 برابر بیشتر از آب دریا می باشد و تبخیر زیاد در کنار چشمه های نمکی معمولا نمک شارها به اشکال متفاوت دیده می شوند.

اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک با وسعت ۳ هزار و ۵۷۶ هکتار در مرز شهرستان دشتی و دیر از توابع استان بوشهر واقع شده است. این جزیره با کوه های رنگی و الهه نمک ، سالانه خصوصا در فصل های پاییز و زمستان گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. این شوری برای معیشت مردم مشکلاتی را بوجود میآورد، حال آن که میتوان با اجرای طرحهای گردشگری پایدار، معیشت جایگزین برای مردم ایجاد کرد و این مهم فقط کمی همت می خواهد. تا قبل از اقدام شاهعباس، بندرعباس با نام بندر گمبرون در لهجه پرتغالی خوانده میشد. فاصله بین مهدیآباد تا مرکز شهر چهارباغ حدود ‪ ۱۰کیلومتر است و ملکآباد نیز حدود پنج کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد.

این مراتع و چراگاههای کوهستانی که “یایلا” نام دارند، هنوز هم نشان دهنده پیوند مستحکم مردم ترکیه با فرهنگ سنتیشان است. احتمالا در جستجوهای گوگلی خود به نام گنبد نمکی گنخک هم برخورد کردهاید. بر اساس بررسی های انجام شده، گنبد میرخوند در واقع مخروبه اى برجاى مانده از یک گنبد نمکى فرسوده است. این گنبد نمکی در فاصله ۴ کیلومتری شمال شرقی روستای هرمود عباسی در منطقه حفاظت شده هرمود واقع است.

با حدود سه ساعت دیگر کوه پیمایی به منطقه لشم رسیده که روستای زیبای ییلاقی بشمار می رود و حدود 2500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، در چشم انداز شمالی با زاویه وسیع، دریا کاسپین و شهرهای ساحلی دریای مازندران در دید است، دسترسی به قله 3500 متری بلس کوه از اینجا امکان پذیر می باشد، در لشم خاطره ای زیبا برای دوستداران طبیعت بیادگار می ماند. همان طور که گفتیم «الهه نمک» نیز یکی از همین دیدنیها است و شامل کوه نمکی با رنگهای متنوع و سطحی است که به مرور زمان و در اثر فرسایش برش خورده است.

دیدگاهتان را بنویسید