معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

قسمت های اصلی آتشفشان شامل دودکش (به عنوان مجاری برای عبور مواد مذاب و رسیدن آن ها به سطح زمین است)، دهانه (واقع در انتهای دودکش)، مخروط، سوزن و یا گنبد است. صفحات تکتونیکی که در پوسته زمین وجود دارند، با جابجا شدن و ایجاد فشار می توانند باعث عبور ماگما از میان شکاف ها و ترک ها به سطح زمین می شوند. در دهستانهای کمال آباد، گرمدره، محمدآباد از حوزه فرمانداری کرج آثار ارزشمند و چشمگیری وجود دارد که شماری از آنها توسط کارشناسان میراث فرهنگی استان تهران و کرج شناسایی شده و تعدادی نیز در حال بازسازی و استحکام بخشی هستند.

نام کوه دماوند در آثار اساطیر ایران و در اشعار بسیاری از شاعران پارسی زبان از جمله فردوسی و اخوان ثالث به چشم می خورد. این قله زیر نظر سازمان محیط زیست ایران بوده و جزء آثار طبیعی کشور عزیزمان است. فیلسوف و طبیب بزرگ یاِبْن ِرَبَّن طَبری، با عنوان کامل ابوالحسن علی بن سهل، پزشک بزرگ ایرانی سده ۳ قمری (۹ میلادی)است.زادگاه او در آمل بوده و مهمترین اطلاعاتی که دربارهٔ زندگی او در دست است، اطلاعاتی است که خود در کتابهایش آوردهاست.به سبب همزمانی او با متوکل عباسی میتوان گفت که وی تا اواخر نیمه اول قرن ۳ (قمری) زنده بودهاست.

و در ضمن این گزارش فقط نظرات و مشاهدات اینجانب و درج اطلاعات محدودی از دوستان بوده است و صد در صد ایراداتی دارد که برای همین از همه معذرت خواهی و پوزش میطلبم . درگیری اصلی در جنگ احد تنها یک روز بود که تاریخهای مختلفی برای آن ذکر شده است. Eyjafjallajökull که یکی از آتشفشان های ایسلند به شمار می آید، در آوریل 2010 جهنم بزرگی را برای صنعت هوانوردی ایجاد کرد. بهترین فصل برای دیدن کوه فوجی فصل بهار است. ارتفاع این کوه از سطح دریا حدود 3501 متر است. چرا که با توجه به تعاریف زمین شناسی، کوه به پدیده ای گفته میشود که نسبت به زمین های اطراف خود حداقل 600 متر ارتفاع داشته باشد.

همچنین به دلیل خروج گازها که هنوز هم ادامه دارد، این آتشفشان هنوز فعال است. در این آزمایش وزن مواد باقی مانده کمتر از ماده اولیه است ولی حجم آن به دلیل خروج نیتروژن و بخار آب کاهش یافته است. در حالت عادی درجه دما در نزدیکی قله به شدت کاهش می یابد پس با خود لباس گرم ببرید و به توصیه های مهم درباره کوهنوردی در آب و هوای سرد توجه کنید. این واکنش در ابتدا گرماگیر است زیرا نیاز به گرمای شعله دارد ولی در کل یک واکنش گرماده در نظر گرفته می شود. این غول بزرگ پوشیده از برف و یخ بر کل آلاسکا تسلط دارد و زیبایی مطلق آن بسیار چشم نواز است و برای کوه پیمایی در روز های برفی این کوه آتشفشانی عینک آفتابی مناسب را همراه خود داشته باشید.

تاریکی شب زمان فوق العاده ای برای مشاهده انفجار های آتشین این کوه است. ابن الدَّیلَمی می گوید: نزد عبدالله بن مسعود و حذیفه بن یمان و زید بن ثابت رفتم، همگی چنین سخنی را از رسول الله صلی الله علیه وسلم برای من روایت کردند. در آن دوران در مدرسه طب دارالفنون در حکم دانشکده پزشکی امروز بود و پزشکی را اساتیدی ایرانی چون دکتر حکیم اعظم و دکتر امیراعلم و اساتید فرانسوی چون پروفسور گاله، گاشه، مولر و ژرژ تدریس می کردند. اگر فاصله یک ساله میان حرکت از آمل و ورود به اماکن مقدس اسلام در سال ۷۵۱ را به حساب نیاوریم، میتوانیم بگوییم که دوره ایرانی سید حیدر از سال ۷۲۰ تا ۷۵۰ هجری بوده است.

چون مجاهدان به اُحد رسيدند، پيامبر پنجاه نفر تيرانداز را به فرماندهي عبدالله بن جبير بر لب درّه گذاشت و دستور داد ما چه در حال فتح باشيم و چه در حال شکست، شما در جاي خود استوار بمانيد حتّي اگر ببينيد اجساد ما در روي زمين مانده و يا دشمن ما را به درون مدينه راند و يا ما دشمن را تا مکّه عقب رانديم شما از جاي خود حرکت نکنيد. کوه بزمان یکی از کوه های جوان ایران است که تا به حال هیچ فوران آتشفشانی انجام نداده است این کوه در استان سیستان و بلوچستان و در 110 کیلومتری شمال غرب ایرانشهر و جنوب غربی کوه تفتان واقع شده است .

دوره پلیوسن زمانی بود که این کوه با فعالیت خود، آنچه که امروزه می بینیم را تشکیل داده است. قسمت عمده آن را باتلاقهای وسیع فرا گرفته اند و پوشش گیاهی آن عمدتا در حاشیه باتلاقها و از نوع گیاهان شور پسند (هالوفیت) می باشند. این کوه از نوع چینه ای می باشد، کوه چینه ای از روی هم قرار گرفتن لایه های سفت شده از گدازه های داغ تشکیل می شود. از این قله دود و بخار های زیادی خارج می شود. یکی از 20 آتشفشان معروف جهان پاکایا نام دارد. سهند نام یکی دیگر از آتشفشان های فعال ایران است.

دلیل اصلی نامگذاری این کوه به تفتان این است که مردم 40 نفر از مردم زاهدان در این قله اصلی گم شده اند به همین دلیل نام این قله بزرگ را تفتان نامیدند. شکل مخروطی آتشفشان سبلان به دلیل ریزش دهانه ی آن (کالدرا) به صورت قطعه قطعه است. ارتفاع خود کوه بزمان حدود 3490 متر است. از بین آتشفشان فعال و نیمه فعال ایران، کوه دماوند با ارتفاع زیاد در استان مازندران و در میان رشته کوه های البرز واقع شده است. این رشته کوه دارای قله های متعددی است که ارتفاع 3000 متری دارد. مردم محلی از کوه برومو به عنوان خدایان قدیمی نام می برند که در گذشته قربانیان بسیاری به داخل دهانه آن پرتاب شده است.

مبلغ مذهبی قرن ۱۳ ام، ویلیام رابراک نوشته است که بسیاری تلاش کردند تا این کوه را صعود کنند، اما نتوانستند. به نظر می رسد که دریای پالئوزویک تمامی البرز شرقی را پوشانده بود. کوه آتشفشان اتنا در ایتالیا که بزرگترین آتشفشان فعال قاره اروپا محسوب می شود دوشنبه شب فوران کرد. این تعداد در بین پنج آتشفشانی است که در کشور ما ایران وجود دارد. با گردش در ارتفاعات این منطقه تعداد زیادی مرغ مگس خوار را خواهید دید. روز یکم تیر ماه ۱۳۹۴ پیامکی متفاوت با تمام پیامک های گروه، روی گوشی ها رسید مبنی بر اعلام آمادگی و ثبت نام اردوی صعود به بام کشور ترکیه قله ۵۱۳۸ متری کوه آرارات و با مشاهده ی سایت مطلع شدیم تا ۲۰ تیر ماه فرصت داریم که جهت حضور در این برنامه اعلام آمادگی نماییم.

وی با وجود آنکه نبرد در داخل مدینه را میپسندید، با دیدگاه جمعی که جنگ در بیرون از شهر را به صلاح میدانستند، موافقت کرد. سپس واکنش معکوس شده و درست مانند کوه آتشفشان شروع به فوران به سمت بیرون خواهد کرد. علاوه بر این آتشفشان عظیم آتشفشان های کوچکی نیز در این رشته کوه وجود دارد که تا مرز ارمنستان امتداد دارند. همچنان برز به معنی کوه و پشته بزرگ و شکوهمند نیز یاد شده است. فاصله بین مهدیآباد تا مرکز شهر چهارباغ حدود ‪ ۱۰کیلومتر است و ملکآباد نیز حدود پنج کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد.

دیدگاهتان را بنویسید